Gradnja in obnova > Energijski viri
Nihanje tlaka v sistemu

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nihanje tlaka v sistemu
Imam tezavo z nihanjem tlaka na centralnem ogreevanju. Gre se za peč na trda goriva ctc 25kw, 1100l zalogovnik, 15 radiatorjev. Raztezna posoda je 100l, napumpana na 1.8bar. Vode v raztezni ni.

Tlak mi niha za skoraj 1 bar. 35 stopinj 1.3 bar segret sistem 75 stopinj 2.5 bar (takrat začne spuščat varnlnostni ventil).

Zadnje dneve se malo igram s hitrostmi črpalke in odzračujem radiatorje ker se včasih še vedno sliši šumenje pri max hitrosti črpalke.

Je raztezna premajhna? Ima kdo kakšno idejo.

Lp
Lahko se je meh v raztezni prilepil na steno in dejansko ne deluje kot bi morala.
Če spustiš zrak iz nje, sistemski tlak pade?
Ekspanzija je nova... prvo sezono...
čim višja temperatura,tem višji je tlak v sistemu.
Pa bi dejansko z večjo ekspanzijo rešil problem al bi bilo isto?
Iz ekspanzijske spusti tlak na enak tlak kot ga imaš v sistemu ko je voda hladna. Trenutno ne uporabljaš kaj veliko prostornine ker imaš tako visok tlak v ekspanziji. 
Imam pa jaz za enako količino vode v sistemu kot ti 300l ekspanzijsko. Ampak verjetno bo ok tudi če samo spustiš tlak
Se pravi hladen sistem ima 1.3 bar, spustim ekspanzijo na 1.3 bar. Javim kako bo. Hvala Smile

Naj bi bila kapaciteta ekspanzije 10% sistema ja...
Predvidevam da vam tlak ne niha nič?
Lahko tudi na 1bar. Je pa odvisno koliko nadstropij ima hiša oziroma kakšna je višinska razlika do najvišjega radiatorja. 

Tu je en kalkulator:
https://zilmet.it/en/heating-vessels

Lahko hitro vidiš da je s pravimi nastavitvami 100l ekspanzija dovolj, če je pa prednapolnjena na 1,8bar pa ne.
1 bar je za 10m, imam k+p+m se pravi cca 7m, naj bi bil 1 bar več kot dovolj.

Stestiram tole pa javim rezultat Smile
Jaz imam podoben sistem kotel (hladen 1.6-1.7 bar), ekspanzijska 300l (1,5 bar), zalogovnik 1600L, radiatorji. Tlak naraste od cca 1.7 - 2.1 bar (85°C). 

Prvo leto kotla (montaža) je bil tlak v kotlu in ekspanzijski cca 1,1 bar in je tlak narasel do 2,3 bara. Pa slišal sem pretakanje vode in sem naslednje leto dvignil tlak da se je stanje malo izboljšalo.

Črpalke sem tudi slišal, pa sem jim zmanjšal hitrost z max (22) na (6) in me ne motijo več. Zna pa biti, da če je zrak v sistemu so občutno glasnejše. 

Pri meni je bil glavni problem prepočasen mešalni ventil (kotel se je pregreval- tlak je naraščal) in po mojem mnenju napačno postavljen termometer, ki je uravnaval temperaturo povratka.
To imaš vedno 85 stopinj?
Ne en bar ne bo dovolj za 10m,.. ampak 2.
'To imaš vedno 85 stopinj?'

Ko je zalogovnik polno segret  je zgoraj 85°C, spodnji del zalogovnika pa ponavadi 70°C.
resn1k ... 100L exspanzija je za 1000L zalogovnik in kotel na drva zelo na meji.
Če računaš, da imaš še nezanemarljivo količino vode v instalaciji in samem kotlu, ni čudno, da ti tlak tako niha.
Tlak v hladnem sistemu spusti na najnižji še dopusten (višina + 0,2) , enako napravi z (razbremenjeno) ekspanzijo.
Seveda je zelo priporočljivo dodati še vsaj 50L posodo.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si

Skok na forum:

Zadnje novice

Boljši zrak – boljše življenje
06.02.2023 ob 12:58:53
Boljši zrak – boljše življenje
Ste se kdaj vprašali, kakšen zrak dihate v svojem domu? Po podatkih Evropske komisije naj bi Evropejci kar 90 % časa... Beri dalje »