Gasper123 Napisal:- Koliko časa je potrebno da se ogreje 300 l vode iz 35° na 45°, pri tej moči?
(300 kg • 4,2kJ / kg •K) • 10 K = 12.600 kJ = 3,5 kWh
Pri kateri moči si mislil? Deli 3,5 kWh z močjo in boš dobil čas ogrevanja.
vincent Napisal:Bojler če že itak dogreva...in se da računsko zračunat koliko (naj se kdo potrudi pliz ) toplote rabiš da segreješ 300 litrov iz 38 na 43 stopinj.
(300 kg • 4,2kJ / kg •K) • 5 K = 6.300 kJ = 1,75 kWh
vincent Napisal:Pa da rečemo, da je na razpolago 4 kW moči (ker je 'mraz' in maln moči na razpolago).
1,75 kWh / 4kW= 0,43 h = 26 minut
Unika542 Napisal:Zgolj za ilustracijo. Moja 8kW TČ segreje 180 litrov SV iz 30 C na 45 C v 30 minutah pri zunanji temperaturi 10 C.
(180 kg • 4,2kJ / kg •K) • 15 K = 11.340 kJ = 3,15 kWh
Če bi bilo na razpolago 8kW, bi TČ potrebovala 3,15 kWh / 8kW= 0,40 h = 24 minut
Če greje 30 minut, dela z močjo 6,3 kW.
Sivka Napisal:Moja 6 kW tudi v pol ure.
3,15 kWh / 6kW = 0,5 h
Ne vem, zakaj vsi preračunavate s tako majhnimi razlikami temperature.
Če sprazniš bojler, vanj priteče voda iz vodovoda, ki nima 30°C, ampak od 5-15°C.
Potem je račun drugačen.
Worst case:
Za 300 l vode ogreti pozimi s 5 na 45°C je potrebnih 14 kWh.
S 4kW – 3,5 h
S 5kW – 2,8 h
S 6kW – 2,3 h
S 7kW – 2,0 h
Z 8kW – 1,75 h
Za 200 l vode ogreti z 10 na 45°C je potrebnih 8,1 kWh.
S 4kW – 2,0 h
S 5kW – 1,6 h
S 6kW – 1,35 h
S 7kW – 1,16 h
Z 8kW – 1,0 h