Gradnja in obnova > Napeljave
Saswell SAS 908 xwhb vezava

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saswell SAS 908 xwhb vezava
Pozdravljeni, kako povezati enoto na EloBlock električno centralno ogrevanje. Trenutno imamo na dveh žičkah termostat. 
Verjetno moram napeljat dodatno napajanje 230V. Ti dve žički, ki sta zdaj na termostatu pa kam mogoče na NC in NO??? Prilagam slike

Hvala za odgovore
Slikce ne vidim, oznaka NO= open, NC pa close, se pravi, da na nastavljeni temperaturi vklopi ali pa izklopi, najbrž je še nekje oznaka COM. Zakaj pa napajanje 230 V mi ni jasno!? A ne deluje na baterije?
Ena škatlica se poveže direktno na centralno peč , druga prenosna je na baterije.

https://www.google.si/search?q=thermosta...iBNQEuYxjM

Na eni strani so 4 oznake 2 krat L in 2 krat N.

Potem pa še NO, NC , Com,S1,S2

https://file.si/Qpo6/20220118-171827.jpg

https://file.si/WYV4/20220118-171836.jpg
Kaj sedaj te škatlice pomenijo? Predpostavljam, da je tista, ki je na baterije termostat.
V tem primeru žički priklopiš na S1 in S2. Fazo in nulo pa v drugi škatlici na L in N.
https://file.si/pdak/2016092810324253-5b07f27334d8b.jpg

Levo je termostat desna škatlica gre na električno peč.
Zgoraj na sliki je škatlica odprta ima 4 vhode za 230V in tiste manjše vhode NO,NC,COM,S1,S2
https://file.si/m1Vb/1642599945950650920...616523.jpg

Če znam kaj brati shemo, priključim fazo in nulo na 2,3 iz peči pa na NO in COM??? Zakaj sta S1 in S2?
Po takšni vezavi se je sam zakadil ?
Normalno da se je pokadilo. Rele na zelenih priključnih sponkah je po vsej verjetosti neka indikatorska zadeva (za prižgat indikacijsko tlivko ali pa kak pomožen aktuator). To nam pove tudi podatek spodaj: 230V/0.3A. Dovod napajanja za enoto je na sponkah L in N, sponke L1 in N1 sta močnostni izhod (na kar nakazuje tudi tip sponk in oznake na sami ploščici).
Bi bilo preveč, če svetujem, da se kupi nova enota, oz. se na tej poišče napaka (skoraj sigurno zakurjen rele) ter da  priklop izvede električar?
no, nisem sledil, zdajle šele tole vidim, takole naj bi šlo, imaš dve skupini priključnih spojk, priključuješ samo tiste štiri na močnostnem delu , tako kot piše v navodilih, L = faza, N = nula, L1 in N1 pa je izhod za porabnike, ostale sponke pusti na miru, to bo zdaj delovalo po zahtevah na prenosni enoti, služi lahko tudi kot termostat na elektrobloku in ga povežeš na sponke starega termostata. Za potrebne zamike črpalke bo pa še vedno skrbelo krmiljenje v samem elektrobloku.
upsss, se moram popravit, ne bo šlo tako kot sem prej napisal..... moja napaka!!!
izhod za porabnike je za vklop in ima v sebi fazo in ničlo, ne sme na sponke termostata, ki rabijo samo funkcijo stikala! taka vezava bi delovala za direkten pogon črpalke ali kakšnega gorilnika, V danem primeru to ne smeš povezati tako kot sem napisal v prvem postu! Se posipam s pepelom.

Zadeva me je spodbudila, kolega je to imel povezano s podobnim termostatom in ni bilo nobenih težav. Pogledal sem navodila za Vailant elo blok, sicer za 12 kw, tam je zunanji termostat vezan na konektorju K8 v sponke 1 in 2, deluje kot stikalo. Po mojem bi to moralo delovati tudi v opisanem primeru ne glede na izvedbo zunanjega termostata bodisi žičnega ali brez žične povezave. Tudi avtor je po napisanem pravilno priklopil, zakaj je prišlo do poškodbe oz nekakšnega kratkega stika pa mi ni jasno. Mogoče bi preveril v navodilih za priklop peči , če je taka regulacija pravilna. Sponke na termostatu
COM, NO in NC bi morale delovati kot izmenićno stikalo, tokovno prenesejo pa relativno malo, menda tudi tale eloblok gretje vključuje po neki svoji logiki in termostat ne vklaplja grelcev.

Zadeva me je spodbudila, kolega je to imel povezano s podobnim termostatom in ni bilo nobenih težav. Pogledal sem navodila za Vailant elo blok, sicer za 12 kw, tam je zunanji termostat vezan na konektorju K8 v sponke 1 in 2, deluje kot stikalo. Po mojem bi to moralo delovati tudi v opisanem primeru ne glede na izvedbo zunanjega termostata bodisi žičnega ali brez žične povezave. Tudi avtor je po napisanem pravilno priklopil, zakaj je prišlo do poškodbe oz nekakšnega kratkega stika pa mi ni jasno. Mogoče bi preveril v navodilih za priklop peči , če je taka regulacija pravilna. Sponke na termostatu
COM, NO in NC bi morale delovati kot izmenićno stikalo, tokovno prenesejo pa relativno malo, menda tudi tale eloblok gretje vključuje po neki svoji logiki in termostat ne vklaplja grelcev.

Zadeva me je spodbudila, kolega je to imel povezano s podobnim termostatom in ni bilo  nobenih težav. Pogledal sem navodila za Vailant elo blok, sicer za 12 kw,  tam je zunanji termostat vezan na konektorju K8 v sponke 1 in 2, deluje kot stikalo. Po mojem bi to moralo delovati tudi v opisanem primeru ne glede na izvedbo zunanjega termostata bodisi žičnega ali brez žične povezave. Tudi avtor je po napisanem pravilno priklopil, zakaj je prišlo do poškodbe oz nekakšnega kratkega stika pa mi ni jasno. Mogoče bi preveril v navodilih za priklop peči , če je taka regulacija pravilna. Sponke na termostatu
@mark: Pomojem bo velik razlog za čarobni dim ravno nizka tokovna zmogljivost releja na zeleni sponki. Veliko vprašanje je koliko toka je potegnila peč iz starega termostata. Če že črpalko žene, je na čisti meji relejske zmogljivosti. Če bi pa priklop izvedel štromar, bi preveril ali je močnostna stikalna faza, nula ali obe. Na podlagi tega podatka lahko potem spustiš samo fazo naprej po bivšem kontaktu NO termostata. Je pa očitno res zadeva bolj namenjena direktnem vklopu bremen.
Zanimivo, da je v originalni dokumentaciji narisan priklop bojlerja preko tamalih sponk, spodaj pa podatek 0,5A. Je morda mišljeno kot priklop kontaktorja?

@discover: Sponki S1, S2 sta za priklop NTK 'termistorja' ali termo senzorja po domače.

Priložene datoteke Predogledne slike

Ja, seveda so tvoji pomisleki na mestu kar se tiče izhodov na malih sponkah, vendar sem videl podobno situacijo na nekem oljnem kotlu, kjer je bil prav tako uporabljen skoraj identičen brezžičnik. Tam je šlo vse preko močnostnega dela, ker je poganjal obtočno črpalko, ki potrebuje polno napetost kot porabnik. Avtor ima eloblok, predvidevam, da je to Vailant, ki pa regulira delovanje letega preko kontaktov na "zahtevo" po ogrevanju s funkcijo stikala katero aktivira kar precej obilno elektroniko v sami napravi, ta potem vklaplja grelce po potrebi in obtočno črpalko. Obtočna črpalka ima celo nek zamik izklopa, da ne bi prihajalo do pregretja medija v peči, ko grelci nehajo delovati na doseženi temperaturi, ki jo nastavimo na termostatu. Tukaj gre verjetno za zelo majne tokove kar bi moralo brez problema funkcionirati. Zakaj se je nekaj "skurilo" pa nimam pojma. Menda se bo kurjač še kaj oglasil in pojasnil zadevo. Videl sem tistole izvedbo za bojler preko malih sponk in prav tako menim, da bo težko to peljalo brez kontaktorja, sta le kakšne dva kw v igri.
Enoto sem dal na popravilo. Če vežem samo fazo in nulo , ni nobene komunikacije med enoto in pečjo. Torej tiste COM,NO,NC moram nekako povezat.

Enoto sem dal na popravilo. Če vežem samo fazo in nulo , ni nobene komunikacije med enoto in pečjo. Torej tiste COM,NO,NC moram nekako povezat.

@mark: Bo štimalo ja. Sam peči ne poznam, priložene so pa le sheme krmilne škatlice oz. sprejemnika. Je težko kaj pametnega svetovat na pamet in na daljavo.

@discover: Če ni komunikacije je pa vsekalo nekaj druga. Načeloma mora bit komunikacija brez vezave česarkoli. Tisto kar je označeno z COM/NC/NO so sponke releja. Ploščica se ne sekira in niti ne ve, če je kaj gor priklopljeno. Definitivno pa meri priklop S1 in S2 (termistor). Ampak spet, za samo komunikacijo tega ne potrebuje. Tisti termistor je za varovanje pred previsoko temperaturo, kolikor razumem navodila. Res pa nisem diplomiral iz hrvaščine Smile .

Skok na forum:

Zadnje novice

Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
19.05.2022 ob 13:41:01
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat  - Popolnost bivanja v hiši, kjer diši po domu Kje: okolica Bleda Kdaj: v... Beri dalje »
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
21.04.2022 ob 07:06:17
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit Dobrodošle stranke vseh bankUjemite nizke obrestne mere in... Beri dalje »