Gradnja in obnova > Energijski viri
Izbira ogrevanja v novogradni

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izbira ogrevanja v novogradni
Pozdravljeni,

Mi lahko svetujete glede izbire ogrevanja.
Novogradnja poroterm, 110m2, 2 etaže, 15cm bo fasade, 3slojna okna, 20 + izolacija strehe, talno gretje. 

Izbiram med toplotno crpalko 6kw mitsubishi ali vaillantovo ele. Pecko 9kw + elektrana na strehi.

Zanima me konkretna poraba pri obeh ogrevanjih? Koliko bi potreboval mocno elektrarno da se pokrijem? Kako ogreva sama ele. 

Cenovno je toplotna 5k z subvencijo, elektrarna pa ele. Pec nekje 10k ce imam prav? 

Prosim za izkusnje in priporocila. 

Lp
Koliko imaš naračunane letne izgube hiše? Približno toliko boš potreboval elektrike za direktno ogrevanje z grelci. Pri toplotni črpalki pa približno za 1/3 manj elektrike za ogrevanje.

Jaz bi na tvojem mestu dal na streho elektrarno, maxsimalno veliko, ki jo lahko postaviš. V kurilnico pa en 300l zalogovnik vode in vanj za 6kW grelcev.
Ko boš živel v hiši in videl kakšna bo poraba elektrike, ter ko/če boš imel primanjkljaj elektrike od sončne elektrarne vgradiš eno primerno toplotno črpalko, s katero boš zmanjšal porabo elektrike. Zalogovnik in grelci potem lahko ostanejo za kakšne hude čase.
Za začetek bi bil moj predlog vsaj za tretjino več izolacije na fasado in streho, pa še potem o Elo bloku sploh ne bi razmišljal. Kvečjemu bi premislil o toplotni črpalki zemlja-voda. Glede na to da gre za novogradnjo, bo bager itak že na parceli za osnovni izkop, in je najmanjši strošek narediti še tisti jarek za kolektor (razen če gradite na skali). Za dobro izolirano hišo je lahko kolektor dokaj enostaven, ena sama zanka direktno do TČ, brez razdelilnih jaškov in podobne šare. Sama TČ pa bi morala biti cenejša od zrak voda.
(27.9.2020 ob 12:15)BojanF Napisal: Za začetek bi bil moj predlog vsaj za tretjino več izolacije na fasado in streho, pa še potem o Elo bloku sploh ne bi razmišljal. Kvečjemu bi premislil o toplotni črpalki zemlja-voda. Glede na to da gre za novogradnjo, bo bager itak že na parceli za osnovni izkop, in je najmanjši strošek narediti še tisti jarek za kolektor (razen če gradite na skali). Za dobro izolirano hišo je lahko kolektor dokaj enostaven, ena sama zanka direktno do TČ,  brez razdelilnih jaškov in podobne šare. Sama TČ pa bi morala biti cenejša od zrak voda.

Se strinjam za izolacijo, zakaj samo 15cm na fasado??
Če se vse dela na novo, daj gor vsaj 22-24cm, na mansardo pa 30cm+.

Glede voda/voda pa bi šel delat le, če se ne da zunanje kište Z/V nikamor umestit, da ne bi motila.
Sicer pa na tako dobro izolirano malo bajto paše ena mala zrak/voda.

Glede sončnice pa imam svoje menje. Kaj mislite da bo net-metering kar za vedno? Jaz mislim, da se zna kmal zgodit, da bo net-metering na mesečni ravni ali celo na dnevni. In takrat z elektropečko in sončnico izgubiš vse ugodnosti.
(30.9.2020 ob 08:58)Energetik81 Napisal:
(27.9.2020 ob 12:15)BojanF Napisal: Za začetek bi bil moj predlog vsaj za tretjino več izolacije na fasado in streho, pa še potem o Elo bloku sploh ne bi razmišljal. Kvečjemu bi premislil o toplotni črpalki zemlja-voda. Glede na to da gre za novogradnjo, bo bager itak že na parceli za osnovni izkop, in je najmanjši strošek narediti še tisti jarek za kolektor (razen če gradite na skali). Za dobro izolirano hišo je lahko kolektor dokaj enostaven, ena sama zanka direktno do TČ,  brez razdelilnih jaškov in podobne šare. Sama TČ pa bi morala biti cenejša od zrak voda.

Glede voda/voda pa bi šel delat le, če se ne da zunanje kište Z/V nikamor umestit, da ne bi motila.

Glede sončnice pa imam svoje menje. Kaj mislite da bo net-metering kar za vedno? Jaz mislim, da se zna kmal zgodit, da bo net-metering na mesečni ravni ali celo na dnevni. In takrat z elektropečko in sončnico izgubiš vse ugodnosti.

Jaz pa mislim, da ne bomo večno. Jaz mislim, da bo kmalu padel na Zemljo en tak velik komet in izbrisal 99% živih bitij. Tako je karkoli graditi ali celo načrtovati za jutri povsem nesmiselno. Gremo živeti v jame, saj te so že od nekdaj in bodo tudi po padcu kometa.
Sončnice so novodobna bedarija "zelenih" neumnežev, ki jo podpirajo kratkovidni politiki z opranimi možgani. Če delaš novo pasivno bajto, je nesmiselno vgraditi neko drago toplotno črpalko, ker bo itak najšibkejša zrak-voda več kot dovolj dobro opravljala svoje delo.
(30.9.2020 ob 09:05)trance0 Napisal: Sončnice so novodobna bedarija "zelenih" neumnežev, ki jo podpirajo kratkovidni politiki z opranimi možgani. Če delaš novo pasivno bajto, je nesmiselno vgraditi neko drago toplotno črpalko, ker bo itak najšibkejša zrak-voda več kot dovolj dobro opravljala svoje delo.

Tu zraven paše tista- Če vidiš bedake, kako vsi, razen tebe vozijo po napačni strani ceste... Angry Angry
Žal pa tukaj ne paše takšna primerjava, kot jo navajaš.  Big Grin
A so tu kakšne omejitve glede dolžine cevi pri zemeljskem kolektorju? Nekje sem bral da 1 col alkaten do max 120m, alkaten 5/4 pa do 220m. Kar je več bi morali biti razvodi. Sam nameravam položiti 200-300m 5/4 alkaten, pa me zanima, če je lahko samo ena zanka direktno do TČ?

Hvala
(30.9.2020 ob 09:54)trance0 Napisal: Žal pa tukaj ne paše takšna primerjava, kot jo navajaš.  Big Grin

Pa še kako paše- večina bedakov verjame v smiselnost obnovljivih virov (pa nošenju mask, pa...) manjšina inteligentnežev pa ne.
Primerjaš hruške in jabolka. Kakšno vezo ima nošenje mask s smiselnostjo obnovljivih virov energije?
(30.9.2020 ob 08:58)Energetik81 Napisal:

Se strinjam z rdečim. In čim prej ga ukinejo, tem bolje bo za vse ostale uporabnike in za elektrodistribucijski sistem kot celoto.

Glede debeline izolacije fasade bi jaz izbral 18-20cm sivega-grafitnega stiropora, kar je dober kompromis med izolativnostjo, debelino špalete in ceno materijala.

Pa BojanF je dal dober predlog glede zemlja/voda z majhnim kolektorjem. Druga opcija je mala 5kW zrak/voda v klima TČ izvedbi, če te ne moti nekaj brnenja ob hiši (oz. če ne bo motilo sosedov, kar je še bolj pomembno).
(30.9.2020 ob 10:54)trance0 Napisal: Primerjaš hruške in jabolka. Kakšno vezo ima nošenje mask s smiselnostjo obnovljivih virov energije?

Pri nošenju mask je večina bedakov in  majhen delež "ta pametnih", kateri nošenju mask nasprotujejo. 
Pri obnovljivih virih je večina bedakov in majhen delež "ta pametnih", kateri obnovljivim virom nasprotujejo.
Pri prehrani je večina bedakov, kateri jedo raznovrstno hrano in majhne delež "ta pametnih" kateri jedo le določeno vrsto hrane

Pa še in še bi lahko našteval...

Vsem "ta pametnim" pa je skupno to, da svojo prepričanje utemlejujejo z žaljen večine bedakov in navajajo argumente, kateri so običajno skregani z vsako logiko in "zdravo pametjo".
Jezosmarija, spet bozgo-izmi. Pa te ravno covid-maske ven vlečeš, kjer je samo to jasno, da nič ni jasno?
No, bozgom je zdaj že čisto zašel s teme. Če pa vseeno odgovorim na njegova namigovanja: sem proti nestalnim (obnovljivim) neekonomičnim virom energije, ne verjamem, da antropogeni CO2 bistveno vpliva na podnebne spremembe, saj računalniški model, ki naj bi to potrjeval z veliko verjetnostjo NE deluje, podpiram zmerne izvedljive ukrepe za upočasnitev širjenja COVID-19 vključno z nošenjem mask, kjer je to smiselno, imam putiko in jem hrano, ki je primerna za moj metabolizem, sicer pa podpiram raznoliko prehrano, ki mora biti v določenih primerih prilagojena posameznikom, podpiram GMO oz. nisem apriori proti. Pri čem od omenjenega sem zdaj pameten oz. neumen?

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Zadnjič se ukvarjate s streho
22.10.2020 ob 11:53:01
Zadnjič se ukvarjate s streho
Pred kratkim smo uspešno zaključili projekt pri gospodu iz okolice Litije. Dotrajano streho iz bitumenske kritine se je odločil... Beri dalje »
Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
14.10.2020 ob 07:30:29
Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
Prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover za najvišji letni promet v 2019 je podjetje Airabela. Airabela je... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »