Nepremičnine > Finančna plat
Višina kreditne anuitete

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Višina kreditne anuitete
Pozdravljeni,

Zanima me koliko kredita ste vzeli/za koliko let in kakšen neto dohodek imate v gospodinjstvu.

S partnerko želiva kupiti hišo in bi potrebovala 150/165.000 € kredita, najin skupni neto dohodek je 2500 €. Anuiteta bi bila (skupaj z zavarovanjem) 752 €.

Sicer sva shajala oba z eno plačo (1100 €) in nama je vedno še ostalo, da sva nekaj privarčevala, ampak me vseeno malo skrbi ali sva pripravljena vzeti tako anuiteto.

Hvala za pomoč.
(10.2.2020 ob 22:28)chester Napisal: Pozdravljeni,

Zanima me koliko kredita ste vzeli/za koliko let in kakšen neto dohodek imate v gospodinjstvu.

S partnerko želiva kupiti hišo in bi potrebovala 150/165.000 € kredita, najin skupni neto dohodek je 2500 €. Anuiteta bi bila (skupaj z zavarovanjem) 752 €.

Sicer sva shajala oba z eno plačo (1100 €) in nama je vedno še ostalo, da sva nekaj privarčevala, ampak me vseeno malo skrbi ali sva pripravljena vzeti tako anuiteto.

Hvala za pomoč.

če sta shajala s 1100€ na mesec in imata za silo dobre/zagarantirane službe, potem ni težavSmile 
Testiraj tako, da daš vsak mesec nekih 900€ na stran in se tega ne dotakneš...po enem letu tudi ne boš več rabil toliko kreditaSmile..
Seveda ne pozabit da moraš imeti za avto, vzdrževanje in stroške stanovanja, otroke, če jih slučajno sedaj nimaš in v času odplačevanja bodo, etc. 
Žal so cene stanovanj precej visoke, tako da z manj verjetno tako ne gre računati..
Srečno.
Kakšne cene stanovanj, če bajto kupujeta/zidata?

To je že vse ok. Ampak primeri, tudi iz tega foruma, kažejo, da se kalkulacija popolnoma podre v primeru, ko se mesečni prihodek spremeni iz 2500 eurov na 1100 plus 1400. V takih primerih se zgodi, ali panična prodaja pod ceno, ali pa eden ostane v nemogoči situaciji.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
Če imata takšne prihodke in sta lahko privarčevala sredstva, potem verjetno imata kaj na kupu. Iz tistega se bo že kaj videlo, koliko lahko dajeta na stran. Če na kupu ni še nič, potem vse skupaj odmislita. Znanec je sam hotel vzeti 800€ kredita, ker kao ni problem in je visok dohodek...a po dveh letih tega njegovega visokega dohodka ni imel nič na kupu...se človek vpraša kakšna je logika v glavi, da bi lahko odplačeval kredit z obrokom 800€, če pa prej ni mogel 50€ privarčevati.
Najboljši test je kot je nekdo že napisal - preglej svoje dohodke in porabo za preteklih 6 mesecev, danes na vsaki spodobni spletni banki to ni več kot 10 minut dela. Če je povprečni + na koncu meseca 150% tvoje mesečne anuitete potem si OK.

Če se sprašuješ zakaj 150% in ne 100% in zakaj 6 mesecev, zakaj ne samo 3 ali 2 meseca...potem verjetno nisi pripravljen vzeti 150 tisočakov kredita. 

Obstaja pa tudi cel kup računic kako si izračunaš svojo kreditno sposobnost in faktor zadolženosti - ene se spomnim iz NLB spletne strani. Tako na hitro: 

Limiti, kr.kartice, kratkoročni krediti + srednjeročni krediti + dolgoročni krediti / Letni neto prihodek = Faktor zadolženosti 

Če je ta faktor nižji od 3,8 je OK.

Podoben izračun je tudi najvišja stopnja zadolženosti, ki se računa na mesečni bazi:

Limiti, kr.kartice, kratkoročni krediti + srednjeročni krediti + dolgoročni krediti * 100 / Mesečni neto prihodek = Najvišja stopnja zadolženosti

Če je dobljena cifra nižja od 40 je OK.

Je pa seveda te račune delati pošteno in zavesti notri res popolnoma vse stroške, lizinge, kr.kartice ipd. Goljufaš sam sebe, če goljufaš.

Jaz osebno sem, ko sem kredit jemal gledal na stvar takole: 

Vzeli bomo toliko kredita, da bomo sposobni na mesec odplačali 2 obroka. Torej, da sem v vsakem trenutku sposoben še en mesečni obrok prišparati. To je "rezerva", ki jo želim imeti in brez katere se v stanovanjski kredit za 15 ali več let ne spuščam. 

Od tam naprej smo pa potem delali načrt kakšno bomo imeli hišo, ali bo pasivna, NEH, ali bo klasika lai montažna ipd. Ker se vedno vse začne in kojnča pri, jap, denarju.
Moj nasvet tukaj, naredi si simulacijo, kako ti bo zneslo, če ti ali partnerka izgubita dohodek za 6 mesecev.
Vsaj za tako obdobje je dobro imeti na strani rezerve, s katero lahko pokriješ izgubo dohodka. Nikoli ne veš , če te v službi razpizdijo in vse pošlješ v k***, takrat rabiš dovolj časa, da se lahko pravilno odločiš in pripraviš strategijo za naprej, da ne zapaničariš po nepotrebnem....
Pri odločitvi predvsem izhajaj koliko te bo vse letno stalo...
9000 eur kreda
300 zavarovanje bajte
300-450eur samo, da imaš lahko en krs na cesti
900 eur elektrika za dobro izolirano hišo s talnim gretjem
100eur malica en otrok
100eur dejavnosti en otrok
300-500eur cunje en otrok
400 izleti, letovanja en otrok
1200eur kreda za en krs oz. 2800eur avto srednji razred
400eur TV, internet
240eur en mobitel
5000eur hrana za familijo
400eur voda, smeti
720eur dodatno obvezno zavarovanje za dva
1500-2000 morje
1000-2000 smucanje
1500eur zabava, večerje, rojstni dnevi.... Zaokroženo navzdol 25000eur letno. Dodaj še letno garderobo, kajenje (upam, da ne kadiš hihi), kakšno orodje, smučke, kolesa, motor, kaj zamenjaš na bajti, bencin, malica, ljubica, rekreacija, knjige, lap top, posteljnina, deke, vaze, okraski,...
pomagac, kako si prisel na malico 100€/otroka? Razen ce je to mesecni strosek, sicer pa je tole malo mimo. Ni namrec samo malica, je tudi kosilo...pa solski sklad itd.

Ampak poanta je pa prava ja, tak izracun dejansko potem pokaze kje si.

Sam sem to zacel voditi, ko mi je sodelavec v Nemciji pokazal, kako si on vodi finance, 6 mesecev preden sva kupila parcelo. 3 leta po tem zadeva spila kot urca in vem za 3 leta nazaj kam je sel kateri denar na mesec natancno. Za vec detajlov je pa tu vedno bancni izpisek.

Podoben sistem sem si potem izpopolnil in prilagodil tudi za pripravo predkalkulacije in kasnejse spremljanje stroskov gradnje - da sem sploh vedel do kam sezem sam in do kam me pripelje kredit. 

To je IMHO minimum, da se sploh lotis projekta kot je grandja/nakup nepremicnine.
Moje mnenje: vzemita pol manjši kredit, vzemita stanovanje, mejta mulce. Vsaj pol manj problemov. Čez nekaj let bosta imela vse odgovore in bosta brez težav menjala za hišo.
hja, ker za omenjen polovični znesek pa dobiš kakšno pametno stanovanje za 4 ali 5 člansko družino?
Kot so nekateri omenili se tudi meni zdi najbolje, da si vzameš nek časovni okvir(npr 1 leto) v katerem probaš dajat omenjen znesek na stran, pa da vidiš koliko je izvedljivo...vseeno gre kar za konkreten znesek....
Z mojo imava skupaj cca 2300 mesečnega priliva in sedaj skoraj eno leto dajava vsak 400(torej skupaj 800€) na stran. In gre včasih kar na tesno. No jaz imam zraven še 200e lizinga(ki ga bom zdaj poplačal), pa vrtec za enga otroka je 237e, z naslednjim bo ceneje, itd... imamo pa namen it v kredit cca dobrih 400e, tako da v našem primeru glede na to, da nam dvakratnik skoraj pelje skozi, vem da ne bi bilo problema. No pa seveda na mesec je tudi neki dodatnega priliva iz sive ekonomije Cool
jaz osebno, ko sem  pred kratkim vzemal kredit mi je bilo najpomembneje, da čimprej odplačam vse obresti in stroške. Da čimprej začnem odplačevati glavnico. pri takem znesku 150.000€ na 20, 30 let se ti hitro zgodi da plačuješ obresti in stroške tudi 10 let in si šele nato pri glavnici.
zame nesprejemljivo in mi diši na nekakšno novodobno suženjstvo. jaz bom od 12 let trajanja kredita odplačal obresti in stroške v slabem letu. jaz sem šel na višji obrok in pač malo tvegal, da se zna v prihodnosti kaj zakomplicirat. sej se lahko tudi zavaruješ če zgubiš službo in ti plača zavarovalnica kar nekaj obrokov.
(11.2.2020 ob 20:45)gradnja_menges Napisal: jaz osebno, ko sem  pred kratkim vzemal kredit mi je bilo najpomembneje, da čimprej odplačam vse obresti in stroške. Da čimprej začnem odplačevati glavnico. pri takem znesku 150.000€ na 20, 30 let se ti hitro zgodi da plačuješ obresti in stroške tudi 10 let in si šele nato pri glavnici.
zame nesprejemljivo in mi diši na nekakšno novodobno suženjstvo. jaz bom od 12 let trajanja kredita odplačal obresti in stroške v slabem letu. jaz sem šel na višji obrok in pač malo tvegal, da se zna v prihodnosti kaj zakomplicirat. sej se lahko tudi zavaruješ če zgubiš službo in ti plača zavarovalnica kar nekaj obrokov.

naredil enako. Se mi zdi vseeno manjše tveganje, kot pa z daljšim odplačevanjem.. ko si enkrat 60+ je pomoje težko še kredit za 30let staro hišo plačevat..
To zadnje je malo BSa zraven. Glavnico poplacujes vedno in niti ne malo, res pa je da se delež glavnice napram obrestim sčasoma veča. Takile zapisi dajo zmoten vtis da najprej obresti plačaš, šele potem se začneš otipati glavnice, kar seveda ni res...

To rečeno... Kot so ti ostali povedali. Spremljaj koli ko denarja gre kam vsak mesec. Sta kje razsipna in bi se dalo tam se kaj rezerve imeti ali sta že sedaj na skrajnem budgetu. In pa... Otroci so strošek. Vem... Bogokletno je to reči, treba jih je rad imeti in ne tako razmišljati, ampak zdrava pamer pove, da otrok albezen res rabi, ampak na kruh je treba pa kaj drucga namazati... Iskreno povedano, pri 2500€ plače jaz ne bi upala vzeti krede 750€ krede.

To zadnje je malo BSa zraven. Glavnico poplacujes vedno in niti ne malo, res pa je da se delež glavnice napram obrestim sčasoma veča. Takile zapisi dajo zmoten vtis da najprej obresti plačaš, šele potem se začneš otipati glavnice, kar seveda ni res...

To rečeno... Kot so ti ostali povedali. Spremljaj koli ko denarja gre kam vsak mesec. Sta kje razsipna in bi se dalo tam se kaj rezerve imeti ali sta že sedaj na skrajnem budgetu. In pa... Otroci so strošek. Vem... Bogokletno je to reči, treba jih je rad imeti in ne tako razmišljati, ampak zdrava pamer pove, da otrok albezen res rabi, ampak na kruh je treba pa kaj drucga namazati... Iskreno povedano, pri 2500€ plače jaz ne bi upala vzeti krede 750€ krede.
(11.2.2020 ob 23:12)JaBK Napisal:  Iskreno povedano, pri 2500€ plače jaz ne bi upala vzeti krede 750€ krede.

Jaz ne bi šel tako ČB v takšno presojo...veliko je odvisno od človeka. Če si strukturiran, discipliniran in proaktiven se da delat tudi z 1.000€ na mesec čuda stvari. 
Ni pa lahko vzeti 150.000€ kredita in ni vse samoumevno - meč visi nad tabo, to je dejstvo. 

Ampak vsak sam pri sebi ve in se odloči, da bo speljal to, ali pa ne bo.
V čemu bi bila razlika al najprej odplačaš obresti ali glavnico? Dolžan si enako vsoto banki, ali si narobe razlagam dolg Big Grin?

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »