Splošno > Kr neki
Točka rosišča v steni - izračun

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Točka rosišča v steni - izračun
Malo sem se igral s formulami, pa me zanima, če sem zadel ali falil. Torej je tole za tiste, ki se radi igrajo z izračuni ( žerjavar :lol: )

Podatki:

Temperature
Notranja temperatura = 22°C
Zunanja temperatura = -10°C
Temperatura rosišča pri 70% notranje relativne vlage po tabeli = 16.3°C

Sestava zidu
Siporeks z lambdo 0,15 = 25cm
Stiropor z lambdo 0,04 = 5 cm

Moji izračuni:

Temperatura na stiku siporeksa in stiroporja = 3.7°C
Linearni padec temperature skozi siporeks = 0,73°C/cm
Točka rosišča = 5.7cm v siporeksu
To je pozitivno igranje - se nekaj naučiš.
Kar se tiče rosišča imaš teoretično prav. Praktično je malce drugače, ker:
- Na notranji strani plinobetona je vedno še neka plast (tankoslojni omet), ki ima drugačne lastnosti.
- Enako je na zunanji strani EPS.
- Plinobetoni so različni, zato ne moreš posploševati za vse plinobetone, ampak moraš definirati tip (sp.teža) plinobetona.

Že dolgo je znano, da za fasado zidu iz plinobetona navadni stiropor ni primeren.
Nimam časa - sem v penziji!
No, zdaj pa sledeča situacija. Stena, plinobeton 25cm, nič izolacije proti neogrevanem podstrešju sosednjega dvojčka.
Notranja temperatura 19°C, zunanja 0°C. Temperatura izmerjena na notranji strani zidu 10°C.

Zakaj tukaj formula odpove?

P.S. Demit fasada je režija ta starih pred 30. leti. Zakaj pa ni vredu? A ker siporeks preveč porozen?
Citat:Notranja temperatura 19°C, zunanja 0°C. Temperatura izmerjena na notranji strani zidu 10°C.
Zakaj tukaj formula odpove?
Lahko le ugibam:
- Nisi dobro meril
- Ravno tam, kjer si meril je na nasprotni strani izštemano in je debelina plinobetona znatno manjša.
- Na mestu merjenja je z druge strani zidu kovinsko sidro
...
Citat:Demit fasada je režija ta starih pred 30. leti. Zakaj pa ni vredu? A ker siporeks preveč porozen?
Ni bila režija, ampak je bilo to, kar je danes navadni EPS - zadovoljivo in poceni. Toplotna izolacija pa je bila takrat zadovoljiva mnogo tanjša kot pa danes.
Zakaj ni v redu, pa ti pokaže račun. Na opeki je premalo izolativna, na plinobetonu pa še premočna parna ovira in povzroča kondenz.
Plinobeton je bil v zidu prej kot se je delala fasada. Malokdo pa je takrat vedel, da bo z perlit ometom povzročal kondenz v plinobetonu.
Že vem, kaj je. Betonska horizontalna vez. Pa še zrak sem meril pod stropom. Jajks
Ali je mogoč odgovor na tole vprašanje (upam, da bom znal razložit); imamo 30 cm. debele stene iz navadnega modularca, zunaj 0 stopinj. Stene nato obložimo s stiroporom 20 cm. Ali je možno izračunat pri koliko stopinjah zunanje temp. se neizolirane stene izenačijo z izoliranimi pri 0 stopinjah? Upam, da sem bil jasen in, da ne kvasim prevelikih neumnosti oz. poskušam zmešati hruške in jabolka...
Faros Napisal:imamo 30 cm. debele stene iz navadnega modularca, zunaj 0 stopinj. Stene nato obložimo s stiroporom 20 cm. Ali je možno izračunat pri koliko stopinjah zunanje temp. se neizolirane stene izenačijo z izoliranimi pri 0 stopinjah?
Kaj bi se naj izenačilo?

Verjetno misliš toplotne izgube? Izolirani zid bo imel toplotne izgube od 22 na 0 C enake, kot neizolirani od 22 na 19,4 C.
Še sam ne vem kako naj razložim. Recimo, da je v hiši 20 stopinj. Pri izolaciji 20 cm. in zunanji temp. 0 stopinj, potrebujemo določeno količino Kw, da notranjo temp. vzdržujemo na 20 stopinj. Koliko bi morala biti zunanja temp. pri neizoliranem zidu, da bi s to isto energijo vzdrževali isto notranjo temp., tj. 20 stopinj.
To sem ti povedal. Toplotne izgube je treba nadomestiti z ogrevanjem. Le da sem vzel za osnovo notranjo temperaturo 22 C. Pri notranji temperaturi 20 C pa bi bilo ustrezno nižje - brez računanja 17,5 C.

Pri tem je upoštevan le zid. Če pa se upošteva tudi okna, tla in strop, izoliraš pa le zid, pa je stvar drugačna.
Super...hvala za odgovor...
Žerjavar Napisal:Plinobeton je bil v zidu prej kot se je delala fasada. Malokdo pa je takrat vedel, da bo z perlit ometom povzročal kondenz v plinobetonu.

V bistvu se je fasada delala na siporeks stene prvega nadstropja v istem projektu, kot nadgradnja pritličja iz opeke. Hecno je pa, da siporeks deluje dokaj suh v primerjavi s pritličnimi opčenatimi stenami, ki zaradi kapilarne vleke že zelenijo.

Morda pa bo siporeks zašvical zdaj, ko ga bom zaprl še na podstrešju od kolenčnega zida čez lego do fasadnega stiroporja Smile
Pozdravljeni,

ali obstaja tudi formula za iračun toške rosišča pri dani temperaturi in vlagi?

Hvala za odgovore.
ni formula je pa online kalkulator:
http://www.dpcalc.org/

tudi za telefone imaš aplikacije...išči pod: dew point itn.
Seveda je tudi formula, po kateri računajo spletni kalkulatorji.

Tule je zapisana:
https://ncalculators.com/meteorology/dew...ulator.htm
Nisem napisal, da ni formule ampak, da je link katerega pošiljam, zgolj online kalkulator  Big Grin...ta link sem celo dobil nekoč od tebe, če se ne motim.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »