Gradnja in obnova > Energijski viri
Bojler Lenterm 200 litrov

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bojler Lenterm 200 litrov
Pozdravljeni; 
Vceraj sem na lentermovem bojlerju odprel prirobnico z namenom da ocistim vodni kamen. 
Leta 2015 smo ta 7 let rabljen bojler dal not. 
Bojler je bil prej v zasavju in takrat sem ga tudi odprel in takrat je bilo noter tricetrt jupol kangle kamna. Zdaj sem ga pa spet odprel, zgleda ta nasa voda pa nima toliko apnenca, je bilo not manj kot cetrt kangle, pac kolikor sem dobil dol. 
Sem pa pri tem ciscenju otipal na dnu pozrto dno, prav pozrlo ga je. Pa kar globoko se mi zdi. 
A kdo ve, koko imajo ti bojlerji narejen poden. Koliko je to debelo. Me je strah da bo to na lepem spustilo. Ne vem tocno zdaj kateri model je, tak bel plasc ima. 
Sem malo gledal s cim to menjat a je tole vredu zadeva https://www.instal.si/index.php?id=12671&c=213
Tale ima vecjo kaco, bi naj bilo tudi za tc vredu, ce bi kdaj menjal. Zdaj imamo na drva in zalogovnik. Ceprav ce ima to zivljensko dobo 15 let, tak brez veze studirat kaj dost, bo ze ta cas ta spustil, preden bi prislo do menjave. Samo oni z manjso kaco ni dosti cenej. Saj ce je vecja kaca je za zalogovnik tudi bolse, manj vodo mesa. 
Sem gledam sanitarna tc kronoterm pride pa 2250 en razred visje od osnovnega modela. 
To se mi zdi pa svinsko drago, za 1500 eur vec je pa potem tud bolse enkrat na teden zakurit. 
Kaj pravite, kaksni bojlerji se zdaj vgrajujejo, pa kot sem rekel, ce ima kdo izkusnje kak debel poden imajo lenterm bojlerji, nas je letnik 2008. Ali bolje it kar v iskanje in to menjat, da ne bo potem sredi zime spustil, takrat ko je najbolj neugodno. Pa se, kako je s prikljucki, a je to po kakem standardu ali ima vsak proizvajalc drugace, da bi starega proc pa drugega zraven, lahko samo sanjam verjetno ne, brez predelav cevi ne bo slo?
Lenthermovi bojlerji so bili kvalitetni in praktično neuničljivi. Podnice in plašč je iz tri ali 4 mm pločevine izdelan, notranje površine (skupaj s "kačami") s steklenim emajlom prevlečeni,  kar je varovalo kovino pred korozijo. Pomembno vlogo ima magnezijeva anoda, ki bojler, instalacijo in el. grelnik  ščiti pred elektrokemijskimi tokovi, katere povzroča voda v stiku z različnimi materiali (pocinkani, medeninasti in bakreni elementi imajo različne potenciale) v vodovodni instalaciji. Magnezijeva anoda bojlerja ne varuje pred vodnim kamnom.

Če se čiščenja notranjosti nisi lotil s težkim kladivom in dletom, potem se emajlirani površini sledovi staranja ne bi smeli poznati. 
Po vsej verjetnosti si ti otipal ostanke plasti vodnega kamna.  

Če je emajl poškodovan, je vprašanje časa, da bo korozija skozi prebodla...
Ne nisem nic grobo pucal, ven sem pobral kar je dol padlo, pa po kaci sem na rahlo potolko s platsticnom rocajom sraufcigra. Pa s vido s pomocjo razprsilca na vrtni cevi sem spral notranjost.
Men se ze zdi da je to prezrlo emajl, tak je vdolbina bi rekel malo vecja kot kovanc za 2 eur. Sem telefon porino not cez prirobnico pa slikal, se vidi okrog tak crn poden tam na sredi pa rjav krog, to je zato ker je not drobir vodnega kamna tisti nisem potem kaj ven kraspal, sam s krpo sem obrisal tolk da ni blo vode, da sem lahko slikal. Ce bi naj blo to 4 mm debelo, se mi zdi, pol bi ze mogo spuscat, razen ce je na dnu kaj bol debelo, ali pa da je bol na debelo kake mase na dnu.
Me je strah da bo to kmalu luza pod njim.
Če je emajl počen, je samo vprašanje časa kdaj bo bojler spustil. Lahko mu pa krepko podaljšaš življenjsko dobo. Če nima drugih poškodb, mesto rjavenja dobro očisti s flexom in zalij z dvokomponentnim epoxi lepilom.
Pa magnezijovo anodo menjaj. Verjetno stare tako ni več.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Kje pa je sploh tista magnezijeva anoda? 
Kje gor na vrh pod tistim plasticnim pokrovom? 
Zgleda potem ne bo druge oz. najbolj sigurno, menjat bojler. 
Sam monterja dobit, tist ko je to pred leti delal se ne oglasi, mozno pa tudi, da je na dopustu. 
Sassapo; kak bojler se pa zdaj najbolj splaca, da je dobra kvaliteta, pa ne zlatarske cene?
Cenovno se ti najbolj izplača narediti to kar sem ti napisal. 35€ pa imaš rešeno za kar nekaj let.
V primeru nakupa novega bojlerja ti priporočam, da izvedeš priklope preko galvanskih ločilnikov.
Če imaš bolj potratno hišo, katera zahteva TČ večje moči, bo 2m2 izmenjevalnik premalo.
Da ne boš potem še enkrat menjeval bojlerjaWink
Sam kak pa ces tist na dno bojlerja zbrusit, s kakim biaksom sam ce nic ne vidis. 
Kdo bi to naredil? Jaz to ne grem delat, niti nimam kaj takega za v roke prijet.
Grobo očisti rjo s kakšnim malim kladivom, potem pa premažeš s Ferosanom, ali čim podobnim. Prej mora biti suho. Ko se ferosan posuši, se naredi siva plast, jo pustiš in zaščitiš z epoksijem.
Skozi prirobnico kamot spraviš mali flex. V ustrezno višino si namontiraj kozmetičen špegu, luč pa tudi menda maš kakšno.
kak je šele moj, letnik 1992 tvt, predhodnik lanterma.....anodo sem ene 2x menjal, sedaj že dolgo ne.....SV iz 36 na 43 segreje v 30 minutah (pv 54 dv 57)....isto kot pred 10 leti ko je tč montirana....kliče po novem, verjetno bo AE samo ne vem če 200 al 300 lit....smo trenutno 3 osebe....

Skok na forum:

Zadnje novice

Vabljeni na dan odprtih vrat - DRENovo
29.09.2022 ob 13:16:41
Vabljeni na dan odprtih vrat - DRENovo
Najnovejše smernice bivanja in energetske učinkovitosti skoraj nič-energijskih hiš. Naselje DRENovo: naravni... Beri dalje »
Jesenski Zero Emission® dnevi Lumar
26.09.2022 ob 12:19:36
Jesenski Zero Emission® dnevi Lumar
Trajnostna gradnja prihodnosti  - V ŽIVO na prvi slovenski certificirani aktivni hiši V podjetju Lumar, pionirju in... Beri dalje »
Posedujte lastno počitniško hiško, ki se tudi izplača!
21.09.2022 ob 07:43:24
Posedujte lastno počitniško hiško, ki se tudi izplača!
Brez stresa, brez dela. Samo sprostite se in uživajte z družino in prijatelji. Vljudno vas vabimo na dan odprtih vrat v Krmelj, v... Beri dalje »
Gradite na novo ali prenavljate stanovanje, hišo ali poslovne prostore? Nič lažjega!
16.09.2022 ob 14:27:50
Gradite na novo ali prenavljate stanovanje, hišo ali poslovne prostore? Nič lažjega!
Smo vaš zanesljiv partner na področju gradnje in obnove, s ciljem uresničiti vaše projekte in nadgraditi vaše... Beri dalje »
Preizkusite kalkulator za izračun kredita
05.09.2022 ob 12:41:43
Preizkusite kalkulator za izračun kredita
Stanovanjski kredit Sam pojem »kredit« izhaja iz latinske besede Credere in pomeni varovati, zaupati. Pri kreditnem razmerju... Beri dalje »