Gradnja in obnova > Energijski viri
Manjava ogrevanja, nakup toplotne črpalke

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manjava ogrevanja, nakup toplotne črpalke
od koga maš to ponudbo?
Irmscer, tu imaš stran https://www.pravaklima.si/izdelek/toplot...ic-ecodan/

Lahko v konfiguratorju vneses različno močne tč, z bojlerjem ali brez in z montažo ali brez. Če ti približno,ustrezaj jih direktno kontaktiraj.
Kaj pa ideja, da obdržim obstoječi 120l elek. bojler za sanitarno vodo in vežem tolptno črpalko direktno na radiatorje? Ali se splača, glede, da je sončna v igri in da se da dobit potem cenejšo notranjo enoto, brez bojlerja za sanitrano vodo?
Za t, da obdržim obstoječi bojler sprašujem zato, ker sem na forumu prebral, da je za toplotno največja obremenitev ravno sanitarna voda.
Če imaš radiatorje, bo SV podobna obremenitev kot ogrevanje.

Za bojler si izračunaj, če seveda boš zmontiral sončnice, se morda splača ekonomsko, da greješ kar na Tikija.
Energetsko je pa to popolni nesmisel, če že imaš vse pripravljeno. Tudi notranja enota brez bojlerja ima že vse pripravljeno za priklop, samo nekje moraš dobit ugodno 300L bojler z veliko kačo.
Ne drži, da je gretje SV z ogrevalno TČ, vedno najboljša rešitev.
V povprečju je temp. kondenzacije pri gretju SV vsaj 10°C višja kot pri ogrevanju z radiatorji, kar že takoj pomeni 1/3 slabši izkoristek, če k temu dodamo še potrebno dvojno izmenjavo, nižjo okoliško temp. v kotlovnici, večje izgube zaradi večje površine bojlerja, daljšo razdaljo do porabnikov, večjo obremenjenost TČ in posledično več defrostov, je velikokrat navaden električen bojler direktno pri porabnikih boljša izbira.
Kadar je razdalja tolikšna, da se zahteva cirkulacijski vod, je pa skoraj v vseh primerih zmagovalec navaden el. bojler.
Seveda to ne velja izven ogrevalne sezone, takrat TČ v vsakem primeru zmaga.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Ja, ampak kdo v novi bajti bo imel el. bojler pri porabnikih? V sodobnih bajtah imaš vsaj ene 3 mesta, kjer se toči topla voda, pa vse skupaj 6+ pip. Torej bi moral na nekih 3 mestih imeti bojlerje, da bi šlo skozi brez cirkulacije. In to zaseda prostor tam, kjer nočemo. Da ne rečem, da so mali bojlerji ponavadi slabše izolirani kot en velik 300L v kotlovnici, že na račun površine glede na volumen.

Sicer pa pravim, ja, če imaš že od prej el. 120L bojler, pa da zmontiraš sončnice, potem se verjetno ogrevanje SV na ogrevalno TČ ne splača.
Mi imamo SV na el. bojler 120 l., pa je pri hiši ogrevalna TČ. Ko sem pred leti računal porabe in izplačljivost nisem videl smisla, da montiran SV na TČ za našo porabo, še danes sem mnenja, da sem storil pravilno.
TČ zaradi tega pol sezone počiva, ne dela v obdobju ko je največ neviht, tudi to jedejansko nek plus nedelovanja TČ poleti. Cirkulacijo imamo v hiši pripravljeno, nimamo je v uporabi. Zdej al čakam na toplo vodo na pipi na najbolj oddaljenem mestu 10-15 sekund mi je vseeno, ker imamo vodo takorekoč poceni (4€/mesec ne glede na porabo al je poraba 2m3 al pa 25m3 imamo isti strošek), s tem da je zaželjeno da veliko točimo vode, ker imamo 3 hiše rezervoar 25m3, zato da je stalno velika menjava vode. Tople vode kaj veliko razenj banjanj in tuširanja ne uporabljamo...pomivalec in pralni stroj dela svoje, kje bi pa še drugje vsakodnevno rabil toplo vodo, pa ne najdem ideje v tem trenutku. Vsak ima svojo kalkulacijo, pri nas je takšna Smile.
Moja napaka. Nisem napisal, da velja samo za obnove.
V novogradnji jasno ne bo nihče gledal bojlerja v kopalnici, pa tudi same instalacije imajo precej manj izgub izgub, tehnični prostor je navadno na enaki temp. kot hiša...
Skratka, obstoječi objekti z ločeno neogrevano kotlovnico in pocinkanimi cevmi za SV.
120l bojler je v kurilnici, ki jo ogreva peč na drva. Ko enkrat peč ne bo delala in bo ogrevala samo toplotna črpalka, potem tudi kurilnica ne bo več toliko topla, je pa zadeva v kleti. Bojler je več kot dovolj za naše potrebe, ga pa moram počasi spet očistiti kamna in mogoče zamenjati anodo. Ostal bo v primeru, da gre sončna na streho, drugače nisem prepričan. V primeru, da bojler ostane, so vprašanja potem še moč, seveda samo za ogrevanje ( 10-14kw), monoblok ali split, zaradi razdalje med zunanjo enoto in kurilnicoed in še ali ostane za tolpotno obstoječi 2.000 l zalogovnik, dam na ogrevalni krog 200-300l zalogovnik ali celo kar brez zalogovnika?
Citat:Mi imamo SV na el. bojler 120 l., pa je pri hiši ogrevalna TČ. Ko sem pred leti računal porabe in izplačljivost nisem videl smisla, da montiran SV na TČ za našo porabo, še danes sem mnenja, da sem storil pravilno.
Seveda, vsak ima svojo računico. Moja je bila povsem nasprotna, imel sem novo prazno bajto, in sem moral računati iz nule. Ali nov 120L el. bojler ali nov 300L bojler priklopljen na TČ, ki je itak že imela dobesedno vse za priklopit bojler.

Poleg tega je pri nas hladna voda draga ko žafran, cirkulacija laufa stalno, ker je ceneje ogreti SV kot točiti in čakati na toplo...
Zraven pa še porabimo SV konkretne količine. Za SV nam gre mesečno 120kWh štroma na TČ, na el. bojlerju bi šlo x3. Torej po novih cenah štroma nekje 15 vs 45€, mesečno 30€ prihranka, letno 360. 
Prej kot v 2 letih sem imel notri tistih 700€ za 300L bojler!
SCOP-a na SV 3!?
S TČ zrak voda skoraj nemogoče, razen, če SV ne ogrevaš preko 40°C, pa še to komaj verjetno.
Izven ogrevalne sezone SCOP na ZV napravah res dvigne povprečje, v zimi pa COP dostikrat težko doseže 2
Katera TČ je po vaše boljša - TČ brez bojlerja, radiatorsko ogrevanje 12 kw?

DE DIETRICH toplotna črpalka zrak-voda HPI-S  ali
PANASONIC toplotna črpalka zrak-voda Aquarea T-CAP
Citat:SCOP-a na SV 3!?
S TČ zrak voda skoraj nemogoče, razen, če SV ne ogrevaš preko 40°C, pa še to komaj verjetno.
Izven ogrevalne sezone SCOP na ZV napravah res dvigne povprečje, v zimi pa COP dostikrat težko doseže 2

Blizu 3 bi moral bit. Ja, saj ogrevamo SV ves čas, in tudi poleti porabimo enako SV kot pozimi. Zdajle ko je zunaj 30°, mi greje SV s toplotno močjo 12kW, poraba 3kW, da ne omenjam vsega dolgega prehodnega obdobja, ko je toplotna moč za šalo 8-9kW. Pri meglenih -10 mi greje nekje z 5,5kW pri porabi 2,8kW. Histerezo imam na 40-45°C.

Pa tudi če bi bil letni SCOP za SV 2,5, tistih 700€ za 300L bojler napram el. bojlerju se je povrnilo že davno.
Še malo "butasto" vprašanje. Če pravilno berem EKOSKLAD pogoje, je možno max. izplačilo za toplotno črpalko zrak/voda, ob menjavi stare peči v Lj, 2.500eur ali max. 20% skupne cene.
To raumem, da moram plačati 15.000eur ali več, če želim koritstiti max. znesek, drugače pa je 20% od zneska. Račun za 10.000 eur prinese 1.666,67eur vračila?

Skok na forum:

Zadnje novice

⏱ Akcijska ponudba NLB Osebnih kreditov
22.11.2022 ob 09:16:18
⏱ Akcijska ponudba NLB Osebnih kreditov
Potrebujete denar takoj?Z NLB Osebnim kreditom lahko stranke vseh bank hitro in preprosto pridobite do 35.000 EUR – s fiksno... Beri dalje »
Preizkusite kalkulator za izračun kredita
05.09.2022 ob 12:41:43
Preizkusite kalkulator za izračun kredita
Stanovanjski kredit Sam pojem »kredit« izhaja iz latinske besede Credere in pomeni varovati, zaupati. Pri kreditnem razmerju... Beri dalje »