Gradnja in obnova > Energijski viri
Manjava ogrevanja, nakup toplotne črpalke

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manjava ogrevanja, nakup toplotne črpalke
Realno stanje boš dobil na podlagi površine grelnih teles, mikrolokacije hiše, toplotnih izgub in samega tipa in modela TČ.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Verjamem, da neke resne ocene ne gre dajati iz tako nepopolnih podatkov. Pa recimo vzemimo za štart 2000l kurilca za ogrevanje, 2,500kW elektrike za sanitarno vodo. Toplotna bo očitno zrak/voda, ker je na ATLASU OKOLJA v krogu 2 km samo 1 vrtina z takim namenom ob hiši in 1 ob poslovni stavbi. Recimo, da obstoječi zalogovnik odpade, postavim zunanjo enoto pred hišo in je posledično freonska povezava namesto dobrih 10m, okoli 7m, verjetno ni potrebe po monobloku. Budget je 10.000eur +-10% znamka nepomembna, prostor za zunanjo in notranjo je. Notranja naj bo z integriranim bojlerjem, če je le mogoče. Gledam DAIKIN, PANASONIC, MITSUBISHI, SAMSUNG, LG, HITACHI, TOSHIBA, itd., torej azija, ker je EU predraga. Lahko vzamem pri vseh naštetih recimo 12kW in gre skozi ali je bolje "za dobro vago" vzeti 14kW?
Sedaj se pomeril še prostore in radiatorje.

Zgornje nadstropje in podstrešje ima KORAD radiatorje z termostatskimi glavami, stropovi so višine 2,5m.

- 26m2 radiator 140 x 60 debeline 150mm, 3 rebra - kuhinja
- 20m2 radiator 160 x 60 debeline 100mm, 2 rebri - dnevna soba
- 8m2 radiator 80 x 60 debeline 100mm, 2 rebri + "lojtra" - kopalnica
- 8m2 radiator 60 x 60 debeline 100mm, 2 rebri - kabinet
- 20m2 radiator 100 x 60 debeline 100mm, 2 rebri - spalnica, večinoma zaprt ventil

- 25m2 radiator 100 x 90 debeline 150mm, 3 rebra - otroška soba

Shramba, hodnik nista neposredno ogrevana.

Spodaj so še zelo stari radiatorji, ki imajo sicer pločevinasto masko višine 1m, za katero so pa bakerne cevi, oblečene v tanka alu rebra, višine 30cm. Po moje so potrebni menjave.

-28m2 dnevna
-24m2 kuhinja
-6m2 kopalnica
-2,5m2 wc
-16m2 spalnica, kjer je ventil zaprt

Shramba, hodnik nista neposredno ogrevana.

Skupaj so radiatorji v prostorih 183,5m2, od tega 36m2 večinoma zaprto. Realno je še posredno ogrevano cca 20m2 hodnikov, stopnišče lahko ne ogrevamo, sta stanovanji popolnoma ločeni.Je še radiator na stopnišču, ki pa bi ga zaprl, če bi imel toplotno.

Hiša je podkletena, z garažo, delavnico, kurilnico in kolesarnico, ki niso neposredno ogrevane. Stropovi v kleti izolirani z 5cm zelenega stiroporja, mislim da so rekli, da je stirodur.. Klet je zunaj na novo izolirana proti vlagi, smo odkopali jarek do globine tal v kleti, in tudi toplotno izolirana z 15cm nekega ali roza ali pa sivega stiroporja, se ne spomim več.

Kar se tiče porabe "drv" je to res neka ocena, ki ni relavantna, ker smo dobivali odpatdke, ki so pri proizvodnji nastali in niti ni bilo neke želje ali porebe po meritvah količine. Olje je bilo koriščeno 10 let, tako da je poraba po shranjenih računih okoli 3.500l, ker je na koncu vedno nekaj ostalo v 4.000l cisterni. Vsako leto smo naročili enako. S palico smo merili gladino in ko je bila manj kot neka oznaka, smo naročili 3.500l. Ko smo razrezali cisterno, je bilo notri "gošče" za slaba 2 200l soda.

Upam da je dovolj za približno oceno.
Na spletu sem našel nekaj zadev. Če bo monoblok, bo LG ali pa HITACHI YUTAKI M, kar je pač bolje. Za monoblok od DAIKINA, PANASONICA in SAMSUNGA nimam informacij. LG po vsej verjetnosti kar 16kW, ki je od 12kW dražji po spletu za ca 200eur.

Če pa postavim split zadevo, sem gledal te.:

- FUJITSU WATERSTAGE 11kW
- HITACHI YUTAKI S 11kW
- PANASONIC Aquarea High Performance 12kW
- SAMSUNG 12kW
- LG Therma V 12kW

Ponudb še nimam, ocene moči sem podal "na prst", po prebranem, predvsem tukaj na tem forumu. Lako se dogovrimo tudi za plačljiv ogled, lahko z.s.
LG Therma V verjetno letos ne boš dobil,... kolega ga je plačal (ne naročil) že marca še danes ne dobil. Naročil ogromno (Dines) dobava pa menda po kapljicah zadnja dva meseca celo nič,...
Za LG je vprašati še vse druge pooblaščene prodajalce. 12, 14, 16 kW so različne le po nastavitvah...
Ali to pomeni, da je pri LG ju potem bolje vzeti monejšo z 16kW za naš objekt, da "smo mirni"?
Kaj pa radiatorji v zgodnjem nadstropju? Pri peči na drva so termostatski ventili na 2 pa je dovolj, s tem da ponoči med 23 in 6 obtočna črpalka ne dela. So ti jekleni radiatroji dovolj ali je ob toplotni črpalki bolje vzeti nove?
Koga priporočate za TČ voda-voda? Predvidevam, da komplet naredi en izvajalec (vrtino, TČ, priklop,...)?

Palir?
Pa še to, ali je ocena 50kWh/m2a primerna za objekt ali je poraba večja, recimo bolj proti 100kWh/m2a?
Nikar 16kw, saj je močnejša od 12kw samo pri višjih zunanjih temp.
Takrat ko pa dejansko moč potrebuješ je pa samo potratnejša, glasnejša in prej crkne kot 12kw.
Te naprave so primerne tam, kjer polno moč potrebujemo že pri višjih zunanjih temp.
Pri nas edino obala.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
https://preracun.tiki.si/

Tu se da fino dobit porabo, ali po značilnostih stavbe ali po porabi.
Sassapo hvala, če je tako, potem bo obvezno 12kW.
Tomaž0, hvala za predlog izračuna, deluje zelo uporabno za nas "neznalce".
Tikiev preračun mi pokaže, da rabim COMPACT 12kW, ker so izgube 11,40kW. Sem vzel postavko porabe:

0,52 Koeficient U (W/m2K)
Hiša z dobro izolacijo:
opečni zidak deb. min. 29 cm
min. 8 cm izolacija zun. zidov
min. 20 cm izolacije strehe
koef. topl. prehodnosti oken max. 1,1

Če sem prav razumel, je ta proizvajalec  "prebrandirana" različica znamke NIBE , ki je na tem forumu zelo cenjena. Po ceniku se mi zdi konkurenčna, računam na to, da je Slo znamka, ki ima dobro urejen morebitni servis.Sem tudi že poslal povpraševanje preko spletnega obrazca, upam na odgovor. Nisem pa opazil veliko zapisov na temo te znamke. Jih je veliko na temo ogrevanja sanitarne vode, za ogrevalni sistem pa niti ne. Mogoče zato, ker je to nov proizvod ali je kaj drugega?

Imam pa še nekaj tehničnih vprašanj. Če bi se le dalo in ker imam dovolj prostora, bi v split različici toplotne črpalke rad imel notranjo enoto z integriranim bojlerjem. Se mi zdi, da bi moralo delovati bolje, kot pa  posebej bojler in notranja enota. Ali je  potrebno dodati zalogovnik zaradi radiatorjev in ali je vgrajena črpalka dovolj, da spravi ogrevalno vodo do radiatorja, ki je na podstrešju, cca 10 m iz kleti? Sedaj imam 2 črpalki, eno pri peči in eno pri izhodu iz 2.000l zalogovnika. Obe delujeta na 2 stopnji in ni težav.
Bi pa še kar rad razjasnil ali je v primeru, da je razlika med nortanjo in zunanjo enoto več kot 10m, bolje imati monoblok ali split. Vse cevi gredo skozi klet, ne pod zemljo. Po prospektih naj bi delovalo oboje, obstaja pa verjetno že nek "precedens", ki pomaga pri odločitvi.
Ali ima kaj infomaci, še najraje lastniki, o setu TIKI COMPACT 12? J

Naj bi bil to preoblečen NIBE, nekje na forumu sem pa našel podatek, da je to cenejši NIBE, ki ima zunanjo enoto MITSUBISHI HEAVY. Ali obstaja več MITSUBISHI znamk?
Mesec nazaj sem dobil ponudbo za compact 12 + 200 l zalogovnik + podstavek + vgradnja za mal čez 10 tisoč. O kvaliteti vgrajenih delov pa ne vem nič.
Jaz sem pred tremi tedni dobil to ponudbo za mitsubishi ecodan (cena je z 9,5 % DDV in brez bojlerja)

Sporočamo vam, da je za omenjeno toplotno črpalko cena:
- PUD-SWM100YAA (10 kW) 3-fazna: 3.612,84€
- ERSD-VM2D (brez bojlerja): 2.553,76€
- osnovna montaža freonskega dela**:602,25€
SKUPAJ = 6.768,85€

**Osnovna montaža freonskega dela zajema montažo notranje enote na tla ali steno. Montažo zunanje enote na predpripravljen podstavek. Do 8 metrov ustrezne plinske in elektro povezave. Enkratni preboj opečnatega zidu (do 40 cm). Priklop na predpripravljene varovalke. Vakuumiranje in napolnitev z freon plinom. Prevoz v eno smer do 30 kilometrov.

V kolikor vam ustreza zgoraj omenjena informativna ponudba, nam to sporočite najkasneje do petka, 15.07.2022 in se lahko dogovorimo za ogled pred montažo ter predračun za plačilo, ki bi zajemal celotno montažo.

Skok na forum:

Zadnje novice

Vabljeni na dan odprtih vrat - DRENovo
29.09.2022 ob 13:16:41
Vabljeni na dan odprtih vrat - DRENovo
Najnovejše smernice bivanja in energetske učinkovitosti skoraj nič-energijskih hiš. Naselje DRENovo: naravni... Beri dalje »
Jesenski Zero Emission® dnevi Lumar
26.09.2022 ob 12:19:36
Jesenski Zero Emission® dnevi Lumar
Trajnostna gradnja prihodnosti  - V ŽIVO na prvi slovenski certificirani aktivni hiši V podjetju Lumar, pionirju in... Beri dalje »
Posedujte lastno počitniško hiško, ki se tudi izplača!
21.09.2022 ob 07:43:24
Posedujte lastno počitniško hiško, ki se tudi izplača!
Brez stresa, brez dela. Samo sprostite se in uživajte z družino in prijatelji. Vljudno vas vabimo na dan odprtih vrat v Krmelj, v... Beri dalje »
Gradite na novo ali prenavljate stanovanje, hišo ali poslovne prostore? Nič lažjega!
16.09.2022 ob 14:27:50
Gradite na novo ali prenavljate stanovanje, hišo ali poslovne prostore? Nič lažjega!
Smo vaš zanesljiv partner na področju gradnje in obnove, s ciljem uresničiti vaše projekte in nadgraditi vaše... Beri dalje »
Preizkusite kalkulator za izračun kredita
05.09.2022 ob 12:41:43
Preizkusite kalkulator za izračun kredita
Stanovanjski kredit Sam pojem »kredit« izhaja iz latinske besede Credere in pomeni varovati, zaupati. Pri kreditnem razmerju... Beri dalje »