Gradnja in obnova > Energijski viri
Manjava ogrevanja, nakup toplotne črpalke

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manjava ogrevanja, nakup toplotne črpalke
Še to, ali je zaradi bližine Save, morebiti smiselno razmišljati o črpalki, ki ma izvrtine, za cevi/kolektor, ni prostora? Te naj bi bile trajne in tihe, kako pa so cenovno, napram zrak/voda?

Še to, ali je zaradi bližine Save, morebiti smiselno razmišljati o črpalki, ki ma izvrtine, za cevi/kolektor, ni prostora? Te naj bi bile trajne in tihe, kako pa so cenovno, napram zrak/voda?
Hm, če imaš kvalitetno talno vodo, o zrak voda sploh ne razmišljaj več!
TČ voda voda so cenejše, varčnejše in trajnejše od TČ zrak voda.
Vedi, da je zrak voda vedno najslabša opcija, katera se uporabi takrat ko ni druge možnosti.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Hvala, na koga se pa obrnem, za možnost take vrste črpalke, kar na ponudnike ali je potrebno prej kaj raziskati kje na npr. občini, VO-KA ipd?
Najprej se pozanimaj o količini in kvaliteti talnice v tvoji soseščini. Če že ima kdo od sosedov voda voda, boš pa tako pri njemu dobil vse iz prve roke.
Če je vse pozitivno, je naslednji korak izvedba vrtin, ali vrtine, če imaš urejen odtok.
Nekatere vrtine se sčistijo zelo hitro, pri drugih traja tudi mesec ali več.
Kakorkoli, črpalko v vrtino pa naj ta preko timerja deluje vsaj teden, dva... Ko bo glavnina mulja zunaj, se prične montaža TČ.
Glede na trenutno sušo in slabe obete v prihodnosti, kdo pa garantira, da bo talnica npr. čez 5 let še vedno tam na voljo?
Zrak bo pa tudi pozimi vse toplejši...in vedno na voljo.

Citat:Razumem pomisleke glede energentov, mislim pa da v Lj ne sodijo drva [Slika: biggrin.png]. Po moji "na prst" oceni, je poraba drv in elektrike cenovno podobna, seveda ob obstoječi peči.Peč na uplinjanje ni ravno poceni,  je pa toplotna bolj udobna, ker ni potrebe po kurjenju, zlaganju drv itd. "Sončnica" gre na streho, seveda če bo dovoljenje od elektra šlo čez, ker je v dvo stanovanjski hiši praktično vse "na elektriko" podvojeno. Poraba je sicer še kar normalna - novi varčni aparati ipd. , predvidevam pa da se bomo v prihodnosti vozili na elektriko, vsaj okoli Lj., kaj pa bo pa ne vem.
Imaš zanimive ideje, ki pa jih ne razumeš povsem. Zavedaj se, da tista energija iz sončnic pokrije tvojo porabo le na papirju, in to na letnem nivoju. Realno pa boš sredi meglenega tedna pozimi žgal TČ, napajal 2 gospodinjstvi pa še par EV iz enega priključnega mesta? Od sončnice pa bo ne bo prišlo nič. In bodo ven letel varovalke. Najprej preštudiraj, kakšen priključek sploh imaš.

Moje mnenje je, da v teh negotovih časih in jeseni ne menjaj na TČ, raje si čimprej naredi zalogo drv. Pozimi pa raje ugotovi, kakšno temp. ogrevalne vode sploh potrebuješ, če ogrevaš 24/7 z odprtimi ventili.
Ko se bodo razmere stabilizirale, menjaj na TČ, ampak začni že zgodaj spomladi, ne pa zdaj skoraj avgusta.
Energetik81, hvala za odgovor. Drva so še na zalogi, toplotno lahko montiram tudi kasneje, bi jo pa rad zagnal nekje skupaj z začetkom netmeteringa, ki je obljubljen za 1.1.23. Zadnja leta je letna poraba obeh gospodinjstev slabih 9.000 kWh na letni ravni. Od tega na prst računam, da odpade vsaj 2.000 kWh na 120l sanitarni bojler, pa pomoje raje več. EV je nekje v prihodnosti, ni neke želje in potrebe. Za enkrat smo še direktno na fosilih. Sončna naj bi trenutno letno porabo pokrila brez težav, razumem tudi morebitne preobremenitve, priključek je trenutno 3x20A, gremo pa na 3 x 25A. Tudi to mi je jasno, da netmetring  ni sistem, ki bi porabnika 100% "odklopil" iz omrežja, ga naredil samozadostnega. Je pač tako ali drugače subvencioniran sistem, ki se nekje splača, nekje pa pač ne, verjetno vedno na račun nekoga. Želim pa si udobja, ki ga prinese. Ker moram sedaj drva kupovati, se mi na dolgi rok celo splača, seveda če ne gledam samo skozi denar ampak tudi na recimo udobje, ipd.. Pred mojim "raziskovanjem" sem imal celo idejo, da bi se ob sončni elektrarni grel kar direkt na elektriko. Na srečo obstajajo forumi, predvsem ta, da potem pri meni take ideje nekako ne gredo dalje. Vsi znanci, trgovici, mojstri, itd., ki sem jih vprašal, kaj potrebujem, so nekako govorili v smeri toplotne črpalke 10-14kW. Če potem vzamem ELOBLOCK, recimo 14kW in ima primerljiva 14kW toplotna realni COP nekje okoli 3, potem z naročeno sončno pridem z toplotno nekako čez z elekriko, z ELOBLOCKOM pa tudi približno ne. Sedaj v bistvu "raziskujem" samo še v smeri ali voda/voda na podtalnico ali pa zrak/voda. Ideja voda/voda mi je všeč, sploh ker ni zunanje glasne enote. Sem pripravljen plačati več, če je zadeva bolj trpežna in ne bo potrebe po večjih servisih recimo vsaj 15 let. Si pa predstavljam, da je neki LG monoblock sigurno 2-3x cenejša rešitev, ki pa je "grda", glasna, ipd. za trpežnost pa ne vem.
No, prehod na 3x25A je prava odločitev, če sta 2 gospodinjstvi in hočeš preiti na TČ.

Hočem samo reči, da te sončnice ne bodo rešile pred preobremenitvijo glavnih varovalk, če misliš poleg vsega tega še na EV-je. Ker vsako leto se bo pojavilo nekaj tednov, ko od sebe ne bodo dale nič, ti boš pa na polno gnal TČ, uporabljal indukcijo, sušilni stroj pa še filal par EV-jev. Še tak letni presežek ti takrat ne bo nič pomagal. Pomisli na decembrski dan z meglo in -5°, prideš domov popoldne v temi, vštekaš EV, TČ dela na polno, ker si je nekdo ravno napolnil banjo, žena suši perilo, hkrati pa vrže na indukcijo zavret 5L vode za špagete....
Letni net-metering in sončnice ti bodo pomagale le ekonomsko.
Ok, razumem pomisleke, da pa debata ne zaide preveč iz teme, najprej "odštejmo" EV, ker je pri hiši skoraj nov bencinec, ki naj bi deloval vsaj še ca 10let, raje več, ker nisem mahnjen na avte. Sončna elektrarna je plačana, ni pa še pridobljeno dovoljenje od elektra. Z izvajalcem sem podpisal pogodbo, da v primeru, da dovoljenje ne gre "čez", povrne celotno kupnino. Obstoječa peč je oddelala svoje, lahko pa je "rezerva". Za to sezono so drva še pri hiši, torej se mi ne mudi z menjavo ogrvalnega sistema. V primeru sončne, bi raje imel toplotno, kot drva. Če sončne ne bo, potem nisem ravno odločen, kaj bi imel. Dobra peč na drva, seveda pirolitična, ni ravno poceni. Plus je, da lahko uprabim obstoječi 2.000 l zalogovnik, minus pa je, da potem za poletje ostane 120l el. bojler, in seveda drva (nakup, čiščenje, prostor, itd.). Plin ,peleti in olje odpadejo. Če grem v toplotno, potem mi je voda/voda na podtalnico še najbolj všeč. Ceno ocenjujem na 15.000 +, sem poslal povpraševanja, čakam odgovore. Lahko pa vzamem ali npr LG monoblok, za recimo 8.000eur ali pa npr nekaj "topšit" iz EU, ala NIBE, DIMPLEX etc, za recimo 15.000 eur. Poraba pri npr. LG in dražjih, se po moji oceni ne razlikuje toliko, je pa seveda vse ostalo na strani kvalitetnejših proizvajalcev. Še najbolj me skrbi ,koliko časa bodo voda/zrak delovale brez večjih okvar. Moje vprašanje je, če vzamem tolotno črpalko, je 12kW dovolj ali je potrebna večja in če vzamem peč na drva, kakšna moč pa je pri tej potrebna? Ocenjujem, da je poraba naše hiše, po prenovi okoli 50kWh/m2a.
Ker ne gre ravno za varčno hišo, je zagotovo voda voda v prednosti.
Takšna TČ skozi zimsko obdobje deluje s pol manjšo porabo kot zrak voda za enak izplen. Grelniki so tukaj samo kot rezerva, ne kot pomoč.
Investicija v samo TČ in potrebno opremo tehničnega prostora je enaka, ali nižja od primerljive TČ zrak voda.
Dodatni strošek so vrtini, cevna črpalka in filter talne vode, kar pa deloma pokrije višja subvencija.
Tam kjer je kvalitetne talne vode v izobilju, le ta ne bo kar tako presahnila.
Če bo npr. presahnilo podzemno jezero pod Celjem, se nihče ne bo obremenjeval s TČ.
Kakorkoli, sistem voda voda je super, če je talni vir dovolj izdaten in kvaliteten.
V nasprotnem, je jasno škoda že razmišljati o sistemu voda voda.
Sassapo, je moja ocena 50kWh/m2a, glede na podatke po obnovi okvirno ok ali ne?
Toplotnih mostov ni, ker je samo 1 balkon, ki je pa baje odlično izoliran. Streha ima izolacijo urejeno tako, da je "škatla" od napušča tudi izolirana. Baje ni nekih strašnih izgub, verjetno so sedaj še najšibkejši člen okna. Je za to stanje 12kW dovolj ali potrebujem močnejšo zadevo? Pri drvih upoštevaj, da smo kurili "pisano posadko" raznih odpadkov iz žage in tesarstva.

Vrsta objekta: Dvostanovanjska stavba, letnik 1980
Skupna ogrevalna površina / m2: cca 200, raje manj, ker se spalnic ne ogreva, so zaprti ventili
Način ogrevanja: Radiatorji
Energent : Drva, cca 20m3 na stari štadlerci z 2.000l zalogovnikom
Št. oseb: 6
Izolacija zidov (cm): 15
Izolacija strehe (cm): 20
Okna : pvc dvoslojna
Pri porabi 20 prm kakršnihkoli drv za 200 m2 ogrevane površine ne glede na staro štadlerico in toliko izolacije nekaj ne štima.
Razen če pol spustijo skozi dimnik...
20m3 drv je samo groba ocena, ker je vse v "refuzi", lahko je tudi manj. Prostor, kamor dajemo "drva" je velik 2 x 4m, višine 2,7m, nikoli napolnjeno ali spraznjeno do konca. V isti hiši je bila pred leti in prenovo, poraba olja med 3.300-3.500 olja, odvisono od sezone. Okna so bila stara lesena Jelovica, na fasadi kombiplošče z 5cm stiroporja, podstrejšje ni bilo izolirano.

Čez dimnik gre tudi veeliko, ker je v zgornjem nadstropju dimnik na otip kar zelo topel, tako da sploh ni potrebe v tisti sobi, po radiatorju. Peč je pač stara kombinirana "štadlerica", nazivne moči 35kW, če se kuri premog. Vmes je bil na njej oljni gorilec, ko pa smo dobili možnost brezplačnih ostankov lesa, smo pridali 2.000 l zalogovnik. 6 sezon brezplačnih drv je več kot poplačalo investicijo v zalogovnik. Je pa pač dimnik in okolica bila malo bolj črna. Sedaj pa, ko te opcije ni več, računam na toplotno črpalko, kot najboljšo rešitev, tudi če sončna ne gre na streho.

Čez dimnik gre tudi veeliko, ker je v zgornjem nadstropju dimnik na otip kar zelo topel, tako da sploh ni potrebe v tisti sobi, po radiatorju. Peč je pač stara kombinirana "štadlerica", nazivne moči 35kW, če se kuri premog. Vmes je bil na njej oljni gorilec, ko pa smo dobili možnost brezplačnih ostankov lesa, smo pridali 2.000 l zalogovnik. 6 sezon brezplačnih drv je več kot poplačalo investicijo v zalogovnik. Je pa pač dimnik in okolica bila malo bolj črna. Sedaj pa, ko te opcije ni več, računam na toplotno črpalko, kot najboljšo rešitev, tudi če sončna ne gre na streho.

Pa še to, zalogovnik je bil dodan po sezoni kurjenja drv, ko so bili radiatorji ali peklensko vroči ali pa hladni- Žal ni pri nas nikogar doma čez dan, da bi "pazil ogenj", tkao da je zalogovnik ta del rešil fantastično, zato smo zadevo tudi po prenovi obrdžali. Poraba tako ni bila problem, ker je šlo notri vse kar je ostalo pri žagariji/tesariji , večinoma razni kosi smreke.
Če je bila pred prenovo poraba okoli 3.500L ELKO, po predvidevanjih preko 2.000L sedaj ne bi smela biti, za kar je pa seveda lahko dovolj že 8kw TČ, lahko pa tudi 12kw premalo.
Že sami KW v segmentu zrak voda so hudo relativni, če pa v zgodbo vpleteš še voda voda, je napaka med papirno in realno vrednostjo, lahko že tako velika, da v sami nazivni moči, brez vseh ostalih podatkov sploh ni več mogoče razpravljat.
Sassapo, hvala. Kako pa potem dobim realno moč črpalke? Je samo ogled objekta dovolj realen za oceno ali je potrebno narediti kakšne vrste meritve?

Skok na forum:

Zadnje novice

⏱ Akcijska ponudba NLB Osebnih kreditov
22.11.2022 ob 09:16:18
⏱ Akcijska ponudba NLB Osebnih kreditov
Potrebujete denar takoj?Z NLB Osebnim kreditom lahko stranke vseh bank hitro in preprosto pridobite do 35.000 EUR – s fiksno... Beri dalje »
Preizkusite kalkulator za izračun kredita
05.09.2022 ob 12:41:43
Preizkusite kalkulator za izračun kredita
Stanovanjski kredit Sam pojem »kredit« izhaja iz latinske besede Credere in pomeni varovati, zaupati. Pri kreditnem razmerju... Beri dalje »