Gradnja in obnova > Energijski viri
radiatorji na TČ ali IR paneli

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
radiatorji na TČ ali IR paneli
Pozdravljeni!

Zanima me vaše mnenje o situaciji oz. dilemi.

V hiši bomo v mansardi naredili 2 otroški sobi. Ogrevamo se s toplotno črpalko zrak-voda. V pritličju je večina talno gretje, radiator je v spalnici ter kopalnici. V kleti je tudi nekaj radiatorjev, ki pa so bolj kot ne za okras. Prvoten plan je bil, da v mansardo v vsako splanico in hodnik namontiram precej predimenzioniran (zmanjšam temperaturo vode) radiator. S tem, da moram iz kurilnice v kleti v mansardo še pripeljati napeljave.

Sem pa danes prišel na idejo, da bi namesto teh velikih radiatorjev, ki tudi nekaj stanejo (računam 400€ ali pa še več po komadu), namontiral IR panele. Ker je sončna elektrarna v prihodnosti realna možnost, ne bi bila težava nekaj višja poraba elektrike pri IR panelih.
3x višja poraba, verjetno misliš? Me zelo veseli tvoj način razmišljanja. Ker bo SE, bo elektrike dovolj in jo lahko mirne duše razmetavamo naokrog. Ultra zeleno, ni kaj!

Ni fora samo v višji porabi. Tudi drugače so IR paneli neudobni in neprimerljivi z ostalim ogrevanjem. V glavo ti nažiga, do nog ne pride.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
Moj glas gre TČ in radiatorjem
menih, radiator 2mx60 22 novi se dobi od 180evrov naprej kak se ti pokriva kopalnica spodaj in spalnica z mansardo pa iz enega povlečeš cevi v mansardo .
Vodo boš pa imel malo višjo kot v talnem imam eno celo etažo v radiatorih vodo pa pri
0 zunanje tam okrog 35 stopinj za 23 notranje.
Pa valjda ne boš otrok začel obsevat kot piščance pod IR, pa še zadovoljen ne boš.
Zgodi se ti lahko da bo mansardno ogrevanje dražje kot ostala hiša na TČ.
Pa Fery ti je tudi pametno napisal , ni vse zeleno kot trava na vrtu .
sploh ni kaj za razmišljat, radiator na TČ, 3x manjša poraba energije ob enaki začetni investiciji, samo naj bo radiator dovolj velik pa bo ?
In zakaj ne talno v.mamsardo?
Sonce naj sveti vsak dan!
pravite 3x višja poraba z IR paneli? pred 2 letoma, mi je mojster iz firme, ki se s tem ukvaraja rekel za cca. 15-20% višja poraba, kar je daleč od 3x več. Zato sem tudi začel razmišljat o IR panelih. če je res 3x več, se zadeva potem spremeni. 

talno ne, ker med pritličjem in mansardo ni betonska plošča. suhomontažno talno gretje pa mi je malo predrago, vsaj glede na to kakšne podatke sem uspel dobiti.

p.s. 

moram se obregnit na feryeve zapise o razmišljanju in o ultra zelenem... sem prepričan da 95% ljudi ali pa še več, niso niti malo razmišljali o zelem, ko so namestili SE ali TČ kakršnegakoli tipa, temveč samo o tem koliko si bodo zaradi tega zmanjšali stroške ogrevanja, stroške elektrike. pri avtih na elektriko ali hybridih pa je slika seveda zelo podobna. s tem, da bi tu zraven dodal še nekaj. biti IN, biti QL,
Sem razmišljal ko ti, imamo dve neogrevani sobi, ki sta zelo malo v uporabi (obe skupaj cca. 30 m2). Zato se mi je na začetku zdelo IR ogrevanje/dogrevanje nekako smiselno. Ko sem se pozanimal glede cene, sem se skoraj vsedel,cca. 2k €... Na koncu sem se odločil za klimo. V tvojem primeru bi se definitivno odločil za radiatorje v kombinaciji s klimo - to boš v mansardi itak rabil.

Citat:pravite 3x višja poraba z IR paneli? pred 2 letoma, mi je mojster iz firme, ki se s tem ukvaraja rekel za cca. 15-20% višja poraba, kar je daleč od 3x več. Zato sem tudi začel razmišljat o IR panelih. če je res 3x več, se zadeva potem spremeni. 
Ta pravega si vprašal  Big Grin
jasno, da ti je tako rekel, če jih prodaja. V resnici pa je poraba 2-3x višja kot s TČ, tako kot so že ostali napisali.

Citat:moram se obregnit na feryeve zapise o razmišljanju in o ultra zelenem... sem prepričan da 95% ljudi ali pa še več, niso niti malo razmišljali o zelem, ko so namestili SE ali TČ kakršnegakoli tipa, temveč samo o tem koliko si bodo zaradi tega zmanjšali stroške ogrevanja, stroške elektrike. pri avtih na elektriko ali hybridih pa je slika seveda zelo podobna. s tem, da bi tu zraven dodal še nekaj. biti IN, biti QL,
Ne mešat SE in TČ. Pri SE je zadeva precej bolj meglena kot pri TČ. Pri vsi preko davkov plačujemo za eko kredit, plačujemo omrežnino in nenazadnje največja svinjarija, da se lastniki SE potem grejejo na štrom iz Šoštanja, ker jasno nov-jan od panelov kaj dosti ni, ogrevanja pa največ.

Pri TČ je zadeva jasna - tudi če bi ves štrom prišel samo iz TEŠ, smo še vedno vsaj na isti porabi goriva, kot če bi vsak sam kuril doma, vendar ima TEŠ na kWh precej manjše emisije kot par 100.000 individualnih kurišč. Pa ne pride vsa elektrika iz TEŠ. Torej TČ so dejansko koristne in "zelene".
Tudi hibiridi so, če isto kilometrino prevozim z 5L namesto 8L bencina, potem to je bolj "zeleno".

Citat:Sem razmišljal ko ti, imamo dve neogrevani sobi, ki sta zelo malo v uporabi (obe skupaj cca. 30 m2). Zato se mi je na začetku zdelo IR ogrevanje/dogrevanje nekako smiselno. Ko sem se pozanimal glede cene, sem se skoraj vsedel,cca. 2k €... Na koncu sem se odločil za klimo. V tvojem primeru bi se definitivno odločil za radiatorje v kombinaciji s klimo - to boš v mansardi itak rabil.
To je tudi dobra ideja, namesto radiatorjev in vlečenja cevi 2x klima. Verjetno pa bo dražje. Vendar poraba na ravni TČ. Še dodaten bonus je, da se otroci poleti v mansardi ne bodo kuhali.
Citat:Ta pravega si vprašal  [Slika: biggrin.png]

jasno, da ti je tako rekel, če jih prodaja. V resnici pa je poraba 2-3x višja kot s TČ, tako kot so že ostali napisali.
 sem si v mislih dodal še nekaj % zraven, ker ja, normalno da bo svoje stvari malo preveč hvalil Smile

Citat:Ne mešat SE in TČ. Pri SE je zadeva precej bolj meglena kot pri TČ. Pri vsi preko davkov plačujemo za eko kredit, plačujemo omrežnino in nenazadnje največja svinjarija, da se lastniki SE potem grejejo na štrom iz Šoštanja, ker jasno nov-jan od panelov kaj dosti ni, ogrevanja pa največ.

Pri TČ je zadeva jasna - tudi če bi ves štrom prišel samo iz TEŠ, smo še vedno vsaj na isti porabi goriva, kot če bi vsak sam kuril doma, vendar ima TEŠ na kWh precej manjše emisije kot par 100.000 individualnih kurišč. Pa ne pride vsa elektrika iz TEŠ. Torej TČ so dejansko koristne in "zelene".
Tudi hibiridi so, če isto kilometrino prevozim z 5L namesto 8L bencina, potem to je bolj "zeleno".

to je povsem jasno in logično. jaz pravim samo, da skoraj vsak lastnik SE, TČ ali hibrida razmišlja o tem kako bo imel manjše mesečne (letne stroške), ne pa o tem kako bo on manj obremenjeval okolje, ker je zamenjal peč na kurilno olje z TČ.

Citat:Ta pravega si vprašal  [Slika: biggrin.png]

sem si v mislih dodal še nekaj % zraven, ker ja, normalno da bo svoje stvari malo preveč hvalil Smile

Citat:Ne mešat SE in TČ. Pri SE je zadeva precej bolj meglena kot pri TČ. Pri vsi preko davkov plačujemo za eko kredit, plačujemo omrežnino in nenazadnje največja svinjarija, da se lastniki SE potem grejejo na štrom iz Šoštanja, ker jasno nov-jan od panelov kaj dosti ni, ogrevanja pa največ.

to je povsem jasno in logično. jaz pravim samo, da skoraj vsak lastnik SE, TČ ali hibrida razmišlja o tem kako bo imel manjše mesečne (letne stroške), ne pa o tem kako bo on manj obremenjeval okolje, ker je zamenjal peč na kurilno olje z TČ.
Če gre samo za dve mansardni sobi, je morda res najboljša rešitev dve talni klimi.
Imaš poceni gretje, zraven dobiš še hlajenje, brez katerega, če ni hiša kje v alpah, tako ne gre.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Menih
Vsak, ki je zamenjal peč na olje s TC je postal bolj "zelen", poleg tega pa bo še prihranil.
Poizkusi narediti izračun o porabi energije v kWh za eno in drugo vrsto ogrevanja.
Primer poraba 2000litrov olja je 20.000kWh energije, TC bo porabila samo tretjino te energije. Tudi po elektriki, proizvedeni v TEŠ je še vedno manjša obremenitev okolja.
Samo tebi to ne gre v glavo. Če bi šlo ne bi razmišljal o ogrevanju na IR panele.
Razmišljat o IR panelih pri dani situaciji je prav smešno. Če je težava v tem, da je treba čez celo bajto vleč cevi, potem ti je dejansko opcija neka multi split klima (1 zunanja, 3 notranje enote) in imaš rešeno poceni ogrevanje in hlajenje poleti.
Glede na to, da so talne klime dražje, sprašujem (Sasapota), kako bi zadeva izgledala, da klasično notranjo klima enoto montiraš pri tleh, tako da piha v tla in da da na nek način tudi občutek talnega gretja.
Recimo, klasične termoakumulacijske peči so imele vse v kolikor si uporabil ventilator, izpih od spodaj.
@[b]vrzislo[/b]

seveda je postal bolj zelen, precej bolj zelen. to je vsakomur jasno. 
ampak za zamenjavo se ni odločil, da bi postal bolj zelen, ampak da bo imel manjše izdatke za ogrevanje.

če bi se s kurilnim oljem lahko greli za manjši denar kot s TČ, koliko gospodinjstev bi zamenjalo ogrevanje, šli na TČ ali podobno ter potem plačevali več, da bi bili bolj "zeleni". 2%? 5%. pomoje še manj... velika večina gleda samo denar in ne na to da bodo bolj eko in zeleni.

častim ti kurilnega olja za 20 let. tvoj strošek ogrevanja in SV v naslednjih 20 letih = 0€. ostaneš na TČ (letno cca 650€, tretjina olja) 13000€. boš sprejel? mogoče ne. 95% ostalih pa bi se poživžgalo za zeleno in bi sprejeli ponudbo, pa če bi v enem letu naredili za 6 TEŠ izpustov.

pa brez skrbi, sem se že odločil in ne bom nabavil IR panelov ker sem zelen in bom izključno zaradi tega razloga namontiral radiatorje ali klimo in sploh ne zaradi tega, da bom moral v primeru IR panelov plačevati več elektrike ali postaviti večjo SE za več denarja.

Kaj praviš? Zastonj ogrevanje z IR paneli? Premogom? Oljem? Kje podpišem?

ljudem ni pomebno kako zeleni bodo z TČ, EV ali SE, temveč to, kako jim bo čimveč denarja ostalo za (karikiram) gostilno, dopust, hudega bmw....
Seveda je ljudem vseeno in gledajo le na svoje osebne koristi. Logično.

Problem je v glupih politikih, ki s sprejemom škodljivih zakonov dovoljujejo tako stanje. Oni bi morali gledati globalno, pa gledajo le do naslednjega mandata.
Kaj člahko pričakuješ od njih, če ima minister za okolje miselnost, da pajdašu tajkunu pokaže način, kako se izogniti glupim davkom? (seveda za primerno kontrauslugo, ne iz ljubezni do njega).

Aja, niso mu dokazali, se opravičujem....

Skok na forum:

Zadnje novice