Gradnja in obnova > Energijski viri
Orlan super 250 ne greje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orlan super 250 ne greje
@Gomi - hvala, bom šel korak po koraku...

Namen sem imel tole peč še kake 5-7 let uporabljti, dokler nimam težav z drvmi, pol pa počasi preklopiti na TČ. Upam da mi jo rata spraviti v pogon, ker nove ne bom kupoval, raje prej na TČ. Glede na to, da peč zadnje leto ni bila v uporabi in je dimnikar vse solidno osnažil so ostal samo še vstopni del... Predhodni lastnik pa tudi ni zmrzoval - se pravi do neke mere je morala delati.

Zadnjič sem vzel plato dol in v spodnjem delu ima dve cevi katere sem posesal. Po besedah očeta je serviser te lopute prenastavil. OK sedaj smo prišli izpod 60 na pod 70 stopinj - rabim območje med 80 in 85 (na peči je nastavil izklop ventilatorja na 85) TDP se je tudi iz +/- 100 stopinj dvignila na cca 130 - se pravi jih moram spraviti še za +50...

V ponedeljek še enkrat vzamem ploščo dol in še prepiham tisti dve cevi. Probal bom vzeti 3 od 7 spiral iz turbolatorjev ven. Tu zna biti malo problem ker je cev ravno nad njimi namesto da bi bila priklopljena s strani, tako da nimam ravno neoviranega dostopa. Tako bom verjetno pobral prve 3 in ne vsakega drugega kot bi bilo po ''fiziki delovanja'' bolje. Ker pod vstopom zraka je čutiti da zrak vleče - res da pol manj kot skozi dimnik predno preklopim.

Rešetka lepo pripomore - sedaj ja v spodnji komori samo nekaj malega pepela - prej so bili kar veliki kosi med pepelom in konkretno večja količina za osnažit.

Na mešalnem ventilu je dvigneno na 70 - baje te peči rabijo višjo ohranjevalno temperaturo - bom spustil na 68 (prej sem imel na 65).

Zakurim in probamo ... če ne bomo pa še vpih probali spredaj ''doštulit''
Pozdravljeni fantje, evo po dolgem času se bom oglasil in poskušal pomagati pri tem Orlanu- (Orlingo).
Ja res je .Včeraj me  je Gomi kontaktiral in mi je na kratko razložil situacijo potem sem  še sam na hitrico preletel temo.
Ja fant ima kar težave!
Ta kotel je kar soliden .če  znaš s njim ravnati .
Moraš se vprašati zakaj je bil kotel zasmolen pri toplotnih izmenjevalcih?
Možnosti je več. Prenizka temperatura kotla oz. povratek kotla.
Potem nepravilno izgorevanje kuriva(napaka kurjača pri nastavljanju primarnega in sekundarnega zraka).
Orligano ima na žalost to slabost da za nastavljanje zraka nima narejenih tako imenovanih metuljčkov ampak ima na vijak privarjene okrogle ploščice s katerimi nastavljaš zrak. To bi bilo potrebno spremeniti oz. predelat na metuljčke.
   Če že misliš odstranjevat zadnje turbolatorje odstrani vse  za enkrat imam na sumu da imaš na vzmeteh polno prahu in smole.To je potrebno skrtačit in izžgat s plinskim gorilnikom .Kolikor se spomnim ima Orligano dvojne turbolatorje  zunanji je vzmeten ta je namenjen samemu čiščenju toplotnih izmenjevalcev v notranjosti le teh vzmeti pa je zavita špirala.
Sedaj jaz ne vem koliko in kako ti je dimnikar očistil kotel in tudi ne bi dajal roke v ogenj ,da ti je to očistil tako kot bi bilo potrebno.
Predlagam ti,da se sam zapodiš v kotel in ga očistiš v piko. Uporabi  plinski brenar  za švasanje hidro izolacije in jekleno ščetko. Pa sam gasa.
Je pa to zelo umazano delo. Vem iz izkušenj .
Preveri loputo ,če se ti do konca zapre.  To mislim to loputo med nakladalnim prostorom in zadnjim delom kjer imaš mehanizem za čiščenje toplotnih izmenjevalcev.
Najlažje to preveriš tako ,da s plastjo časopisa pokriješ šobo ,vklopiš ventilator loputa naj bo zaprta in s kosem gorečega papirja preveriš ,če ti pri zaprti loputi plamen spreminja smer proti loputi.
To pomeni ,da ti del dima uhaja skozi loputo namesto  skozi šobo.
Če se to dogaja, dobro očisti ležišče in loputo.
 Rekel si ,da si na šobo položil od Gašprčka rešetko .Dobro do neke mere je to rešitev, samo to ne more biti trajno.
Kot prvo je ta rešetka pregosto posijana s prečnimi palicami. Ko se drva spremenijo v oglje oziroma ,če nimaš prakse s kurjenjem uplinjaka zna biti tudi tu problem .
Namreč zakaj gre? Poskusi zakurit na sledeč način.
Na šobo naloži malo trsk. Na trske položi malenkost debelejša drva ,na to pa lahko naložiš normalna polena. Odpri zgornjo loputo za vlek dima iz nakladalne komore ,prižgi ventilator odpri spodnja vrata kjer je izgorevalna komora, če imaš pri sebi plinski gorilnik  skozi šobo usmeri plamen  proti nakladalni komori pusti 2 min. da se trske vnamejo ,zapreš spodnja vrata ,zapreš loputo in tako preusmeriš tok izgorevanja proti IK , pripreš zgornja nakladalna vrata,pustiš par minut odprta ,zapreš in to je to.
Kar se tiče same šobe . Šoba je pomemben del piroliznih kotlov to je ravno tako kot uplinjač  (frgazar)pri avtomobilu ,če je šoba preveč poškodovana in ima preveliko škrbino iz zgornje strani se posledično ustvari povečana količina oglja ta oglje pa potem pada v IK zabaše šobo ,v glavnem en kup problemov po ne potrebnem.Ker če ni plamena v izgorevalni komori se ne dogaja piroliza ampak samo kuhanje dru.
V spodnjem delu mora biti stalno prisoten plamen,ne da je tema ali pa da samo nekaj brli .Doseči moraš plamen ,kot bi gledal plamen pri plinskem gorilniku ,to pa dosežeš tako ,da nastavljaš zrak ,primar ,sekundar. SEKUNDARNI ZRAK JE POMEMBEN ŠELE TAKRAT ,KO KOTEL PRIDE V FAZO PIROLIZE.Do takrat je sekundarni zrak zaprt,šele ko kotel pride v fazo pirolize se sekundarec odpre ,ko pa kotel porabi skoraj vso kurivo se sekundarec zapre.Lahko pustiš na koncu tudi odprtega saj ne boš opravljal naloge lambda sonde.
Sama šoba za 25Kw kotel ne sme biti večja od 22x3cm ,če je šoba večja se  poveča moč kotla,samo ne v tvojem primeru ,ker imaš pač nek problem ,ki ga bomo poskusili rešiti.
Je še precej neznank ,ki bi jih bilo potrebno obdelat,v prihodnjih temah  .
Res bi bilo najlažje ,če me kontaktiraš po tel,tukaj je res en kup  neznank.
Lp. Cratos
Odlično, hvala. Upam, da si kje blizu ker tole je bolj kot ne, potrebno, da nekdo na obisk pride .... Ker v zakup je treba jemati, da se doslej s tem nisem srečal - v stanovanju se mi ni bilo potrebno ukvarjati s centralno Smile

Pri IKI bom naročil novo šobo, sicer dvomim da pride pred b+novim letom ... To zimo bo treba nekako ''pregurat'' spomladi se bo pač nekaj stvari moralo predelati. So tudi priklopi z napačne strani pripeljani, tako da je oviran dostop do turbolatorjev. Jih je pa dimnikar verjetno konkretno osnažil - pod njimi je žgal cca 4 ure in jih od zkoraj krtačil in snažil... je pedanten človek, tako, da tole bi moralo biti ok.

Je pa bilo rečeno (s strani dimnikarja) da so bile s to pečjo vedno težave in so se serviserji roko podajali ... Rečeno je bilo da so na koncu dali na dimnik ventilatorski vlek in pol je bilo OK. Tole nakazuj da ni nikoli vleklo kot bi moralo - ga pa ventilatorski vlek kar konkretno vleče, da sem pomislil že da preveč odsesava kisik.

@cratos pod ZS pusti tel. št. pa te v ponedeljek pokljičem, pomoč vsekakor potrebujem.
Včeraj je bil dober dan - danes bom videl, če ni bila muha enodnevnica...

V obzir sem vzel vse kar ste me tu podučili in vse še enkrat spucal in prepihal in zakuril. Kosem že skoraj obupal je po cca 1 uri stvar potegnila v pravo smer in celo gorelo kot mora do jutra..

Danes grem še enkrat zakurit da vidim če sem se kaj navadil ali sem imel samo srečo.
Turbolatorje sem pustil notri - sem se pa nekaj igral s ''krožniki'' za nastavitev vleka.

Kurjenje-1
Kurjenje-2
Kurjenje-3
Kurjenje-4

Pri 84 stopinjah
TDP
Gorjenje v spodnjo komoro

KO je prišlo do 85 je vse sklopilo in ko je padlo na 82 je ponovno zagnalo ventilator za vlek in na strehi dimnika. TDP je bila 150 max, ko se je ponovno vse zagnalo je padlo do (najnižje) 67 stopinj in nato ponovno raslo...

Držim pesti, da se me peč ni samo enkrat usmilila in bo tudi danes ratalo ....
Šoba mora biti prehodna .Ne smeš direktno na šobo položit lubja,ali kar koli podobnega .Drva si v redu naložil,to je OK.Priporočam ti ,da nisi tako skrben s čiščenjem nakladalnega prostora. Puščaj plast pepela in oglja okoli šobe prej in lepše les izgoreva.
Ja s (talarčki) LOPUTAMI se bo treba kar igrat .ORLIGANO  ima te fiksne,niso ravno praktične za nastavljanje zraka.
Bravo ! Dobro si zapomni položaj loput oziroma odprtost pretoka zraka. To naj ti bo sedaj nek izhodiščni položaj. Ne vidim razloga, da ti naslednjič nebi uspelo. Za to vrsto drv si ujel potrebni pretok zraka. Kar še nekajkrat zakuri s temi nastavitvami loput, potem, ko ti bodo zadeve bolj domače, pa se začni igrati z nastavitvami.
Kar se zakurjenja tiče pa vidim, da si počistil vse oglje. Oglje kar pusti na mrežici. Nabavi si ročni brenarček na plinsko kartušo. S tem segrej oglje, da zažari vklopi kotel in naloži drva. To je najlažji in najhitrejši zagon kotla.
Vsekakor pa poročaj še naprej.
Mastna krpa(lahko malebkost namicena v odpadnem kurilnem olju...) Lepo opravi delo brenarja.
Glede na to da imas sobo konkretno zlizano, bi jaz zacasno zvaril kovinski okvir mogoce kar iz kotnika 30/30 ali podobno. sicer ti ga bo hitro zlizalo ampak....Pazi da ne pokriješ šob sekundarnega zraka.
Ali.pa iz tankih opek samota oblikujes nov rob sobe. 
A ima kotel tako slab matetial šobe, ali so bila kurjena drva vlažna?
Pepela ne cisti "v nulo" tudi ce ga cm ali dva ostane na dnu.nic hudega. 
To pravilo o ciscenju pepela "v nulo" si je nekdo pred desetletjem izmislil pa dvomim da v kaksnem kotlu deluje dobro.
Je pa pametno kdaj pa ldaj ocistiti kotel namrej od IK (izmenjevalne povrsine). Sploh ce ti je zakatranalo  izmenjevalce, potem imas (si imel)  nekaj konkretno narobe. 
Ce je material šobe slab, potem jo zasciti s tanko  oblogo samota ali cesa podobnega.
Jaz imam cm debelo silicij karbidno? plosco, katero tudi lepo zlize tekom leta po robovih.
Znizaj temperaturo povratka ali povečaj pretok vode skozi pec. (Crpalka na vecjo hitrost)
Pec naj ti ne uhaja v standby na 85+ , ker jo bos s tem samo pacal in svinjal.
Sonce naj sveti vsak dan!
Tale peč ima hujše muke kot mula....
Sem pustil pepel in ogle ter nabavil ''brenar'' lepo naložil in zakuril... volla po 45 minutah smo bili čez 80. sem še malo zmanjšal vlek in sem lepo držal cel dan okoli 82. Stopinja gor ali dol.

Pol en dan nisem kuril ker nas ni bilo ... evo danes zopet muke... 1,5 ure, da pridem tik pod 80 ... po 5 urah še vedno samo 78 - sicer jih drži - samo radiatorji so pa mrzli. Sem spustil na 66 stopinj (serviser je nastavil na 70 in rekel da rabi višjo ohranjevalno tem.)

Glede na to da je žerjavice ''poln kufer'' TDP pa pod 150 predvidevam, da je rešetka dvorezni meč. Kolikor drži žerjavico gor .... verjetno zavira pretok zraka. Ko tole pogori in se ohladi, bom dve ''palici'' rešetke odstranil..

Sem pa v dilemi ali srednji dve - ali 2. z leve in 2. z desne, da na sredi dve ostanejo. Nevem ravno kje so dovodi zraka tu.  Kak predlog?

rešetka

Samo da bo novo leto mimo pa se zopet obrnemna servisrja, da mi še šobo zaamenja... če pa še pol ne bo... Bo eden prišel na bloško planoto me ''v uk vzeti''
Slike tokrat ne vidim
Sem pa zadnjic videl sliko.
Odstrani dve palčki;pa ju postavi pocez, potem pa restko gor. Tako bo se od strani spodaj lahko vleklo pline v sobo ker bo resetka cm od tal.
Ti kar organiziraj forumski piknik, pride vsa znanost foruma tvojo pec frizirat. Ne bos prvi Wink
Som16, pa jaz pa se kdo ze res pogresa ta nasa srecanja po vec kot dveh letih..

Jaz prinesem preverjene smrekove veje za zakurit.
To se oblizne kot bi bilo v nitro namoceno.
Bloke so mi pa tudi malo znane. Wink
Bom dvignil rešetko ... sedaj je vtopljena in kot kaže je prenizko za kroženje zraka
rešetka

Ker zdaj imam skoraj celo nklado v žerjavici - tempratura pa konstantna 76 ... radiatorji so mlačni in čez ''dolgo noč'' bo dost toplo.

nasleednje je da jo dam malo višje - skonca počez zavaril da bo sedla v ležošče in se dvignila za 2 cm... upam da bo bolje
To da imaš radiatorje mlačne še ne pomeni, da v peči ne gori dobro. Tudi temperatura 76°C kaže na to, da peč nekaj da od sebe. Kako pa kaj raste temperatura v zalogovniku med gorenjem v peči? Dokler imaš v zalogovniku nizko temperaturo vode, peč kaj več kot za 5 stopinj višjo temperaturo od nastavljenega povratka tako ali tako ne bo segrela. Šele ko je celoten zalogovnik pogret na to temperaturo, se bo v peči dvignila temperatura na več.

Po moje imaš ti vremensko krmiljenje dvižnega voda, ki je nastavljeno tako, da v radiatorje gre takšna temperatura, da imaš v hiši ravno prav toplo.

Glede na to da ne kuriš vsak dan, še moraš imeti tudi nek drugi vir ogrevanja. kako je pa ta vključen v centralno ogrevanje?
Ja, tempearatura v radiatorjih je najbrz odvisna od koga drugega kot od peci. Od priklopa na zalogovnik, od vremenske, od tipa hidravlicne vezave. 
Sem ze videl kombiniran zalogovnik, kjer je bil gornji del zalogovnika rezerviran za sanjtarno vodo. In ce se ie ta del zalogonika ohladil, potem si res uro in pol kuril, preden si zacel ogrevat rafiatorje. Ker si moral najprej pol ure kuriti da si segrel peč, potem pa si se eno uro grel gornji (sanitarni) del zalogovnika. 
Seveda pa je ob teh temperaturah treba kuriti vsak dan na Blokah. Razen ce imas res neko dobro izolirano majhno hiso.
Resetko pusti celo, od tal jo dvigni da bo se iz strankih rez vleklo v sobo. Ima dovolj preseka.pa itak ti jo bo zlizalo scasoma.
Ce mislis kotel obdrzat, bo pa treba res sobo menjati, ali pa kako drugace; obnoviti njen rob
Verjetno bo del šel na to da je bil zalogovnik pod 20 stopinjami. Notri je ogrelo kot je treba. sem šel vsake  uri gledat občasno naložit vedno 76 stopinj, sem že podvomil da prav kaže.

imam še dve ''šini'' te rešetke ... jih bom dal spodaj počez na rob. V štartu sem porihtal še ''dizlico'' ''za vsak slučaj'' in je kar prav prišla.

Hvala vsem in   SREČNO NOVO LETO
Kako dolgo pa nisi kuril da si imel zalogovnik na 20? En teden? Kako velik zalogovnik imas?
Pozdravljeni,
Citat:Objavil Hanzi - Včeraj ob 19:53 Kako dolgo pa nisi kuril da si imel zalogovnik na 20? En teden? Kako velik zalogovnik imas?

Če se malo po objavah sprehodimo .... se vididi da niti nisem še začel kuriti.... Dizlica je direktno ogrevanja, tole 3x ko sem zakuril pa celega zologovnika še ni segrelo. včeraj je bilo še največ, pa še ni preklopilo v spodnjo polovico.

Računam da bom sedaj ko malo dvignem rešetko lahko ''normalno'' kuril in rabim kake 2 - 3 dni, če bom samo popoldan čez noč da se zalogovnik nafila.

Zalogovnik je 1500 L termometri na 1/3 - 2/3 in 3/3 in preklop na 1/2 ko se zgornji del segreje na 60 stopinj. Poleg ogreva še 300L bojler.

Skok na forum:

Zadnje novice

Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA - podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
03.06.2022 ob 08:23:40
Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA -  podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
1. junij 2022 predstavlja pomemben mejnik za skupino Etex, saj mu pri strategiji rasti poslovanja zagotavlja peto vrsto tehnologije. S... Beri dalje »