Gradnja in obnova > Klasična gradnja
Zidana hiša ali montažna?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zidana hiša ali montažna?
V kateri občini pa se nahaja ta parcela? Kolenčni zid 80 cm je sicer malce zoprn, a jaz imam še malenkost nižjega ob eni večji frčadi pa je situacija povsem znosna. Je pač potrebno prilagoditi opremo nižjemu stropu na eni strani. V primeru disc pa je itak tlorisna površina na etažo precej konkretna in posledično tudi nekaj manjša uporabna površina mansarde po mojem ne bo zares problematična, saj bo skupna površina celotne hiše še vedno dovolj komfortna. Res pa so frčade pri tako veliki hiši praktično nujne že zaradi osvetljenosti prostorov na sredini hiše, saj v nasprotnem primeru potrebuješ strešna okna, ki pa so slabša rešitev.
Vprasanje ce je res nujno narediti klet. Ponavadi je mozno narediti te etaze, ne da jih moras nujno narediti... ce je pa teren tak pa itak...

Gradbenega se nimas torej. Sele ko bos vlagal za gradbeno se bo pokazalo kaj tocno lahko in kaj ne in kaj je ze placano -> rabis projektanta da vse to preveri preden kupis. Oz kupi in potem projektant dobi odgovore...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Pri kolenčnem zidu 80cm plačaš precej prostora za nekaj, kar je dejansko neuporabnega.
Pri nas je 180cm kolenčni in je ok, sem tudi višine skoraj 2m kar sigurno prinese še slabšemu občutku ob takem nizkem kolenčnem zidu. Dobro premislite predno skočite v ta "bazen"...da pa rabiš podkletiti hišo je pa še bonus cvetka. Kolega je podkleteni del stal toliko kot del nad kletjo..malo za občutek do kakšne cifre se znaš gibati.
@trance0 - parcela se nahaja na Rakeku, občina Cerknica.
Je pa tudi zazidalni načrt na občinski internetni strani.
https://www.cerknica.si/files/other/news...Odloka.pdf

Za kolenčni zid so pa pri marlesu predlagali, da se od kolenčnega zidu stene pomaknejo noter, torej bi se tako sobe nekoliko zmanjšale, ne bi bil pa tak problem naklon strehe. Upam, da sem se razumljivo izrazil Smile

lp
Višinski gabarit je od K do K+P+M.

imaš precej manevrskega prostora...

da ne grem iskat.. kaka je cena in velikost parcele?
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Nad nizkim kolenčnim zidom se najbolj pritožujejo "velikani", kar je povsem razumljivo. Jaz sem 176 cm visok in se ne bi nikoli odločil, da se zaradi nekoliko višjega kolenčnega zidu zmanjša neto tlorisna površina, saj imam ob kolenčnem zidu postelje in je tako tudi del ob poševnini zadovoljivo izkoriščen. Idealna bi bila pa itak 250+ cm višina povsod. Še dobro, da nisem visok tri metre, ker bi potem moral hoditi po celi bajti sklonjen. Big Grin Enkrat je bil pri meni en mojster za priklop optike v bajti. Model je bil visok sigurno precej čez dva metra in je izgledalo prav smešno, ko je prišel po zavitih stopnicah iz mansarde. Sem ga vprašal, če je mogoče tri metre visok in se je samo nasmehnil, saj je izpadel kot bi jaz v bajtici hobitov. Big Grin

A ni tako, da se pri odmeri komunalnega prispevka upošteva le svetla višina nad 1,8 m v mansardi?
Pri kolenčnih zidovih bodite pozorni še na višino oken, če imate kakšne frčade nad njim.
Če je kolenčni visok je lahko tudi frčadno okno previsoko, pa otroci in manjši ne vidijo skozi njega.
Ne vidim razloga, zakaj ne bi ob visokem kolenčnem zidu na frčadi okno enostavno vgradil na standardno višino. Problem bi lahko predstavljala kvečjemu strešna okna.
Citat:Višinski gabarit je od K do K+P+M.

imaš precej manevrskega prostora...

da ne grem iskat.. kaka je cena in velikost parcele?

@firefly
Parcele so v velikosti od dobrih 600 do 1000 m2, ce na je pa 90€/m2. Kar se mi zdi za te konce kar visoka cena. Midva gledava manjše parcele, da bi finančno bil manjši zalogaj.

So nama pa pri marlesu ponudili hišo mila, ki ima kolenčni zid 0,8m. Pa tudi razporeditev se nama dopade.
https://www.marles.com/hise/h/tradition/mila-147

Sam itak sem pa sedaj še bolj zmeden, torej ni obvezno zidati k+p+m?  Kar se samega komunalnega prispevka tiče, sva se že zanimala na občini, kjer so nama potrdili, da je bil komunalni prispevek poravnan glede na zazidalni načrt.
Ti se nič ne oziraj na prejšnje gradbeno dovoljenje, ker bosta morala zaprositi za novo, saj ne bosta gradila točno takšne hiše, za katero je že pridobljeno gradbeno dovoljenje. Če je parcela dovolj ravna, kleti ne rabiš graditi! Marles pa ima poleg Mile še kakšno hišo z <80 cm visokim kolenčnim zidom, npr. Majo 107. Če ima streha naklon 45°, tudi nizek kolenčni zid ni tako moteč, saj se poševnina "hitro" dviga proti ravnemu delu. Če boš gradil hišo brez kleti in z manjšim tlorisom, kot je tisti, za katerega je prejšnji lastnik pridobil gradbeno dovoljenje, ti bo občina povrnila del že plačanega komunalnega prispevka. Wink

Skok na forum:

Zadnje novice