Splošno > Mnenja in predlogi
Rekuperacija in uravnavanje vlage

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rekuperacija in uravnavanje vlage
@Natasa.ogr - nisem še odprl mašine, ker ni prišlo na vrsto. Bom tekom tedna in sporočim ugotovitve.

@Mate - hvala za odgovor. pri nas je zasedenost hiše identična Big Grin , le vlage imamo skoraj pol manj Angry
Zadevo rešujemo s sušenjem perila "po celi hiši". Na ta način držimo vlago okoli 40%, čez vikend nam prileze do dobrih 45% (smo vsi doma, več kuhanja,...). Kamin kurim skoraj vsak dan proti večeru, vendar imam zunanji dovod zraka, ogenj gori max 1,5-2h (lončena peč).

Poleg tega sem sedaj ventilator rekuperatorja nastavil na low, da % vlage ne pade preveč.

Jaz imam rekuperator Comfoair 350 - a to je stara verzija Q350? Ali se razlikujeta še v čem drugem, bistvenem?
Sem včeraj preveril mašino - imam entalpijsko kocko, potrjeno tudi po kataloški številki.

Še vedno sumim, da je vzrok v odprtem odtoku. Inštalater mi namreč ni namestil suhega sifona, ampak pač pustil odtok odprt. Sem zvečer brskal po netu in našel zapis v tujih navodilih, da mora biti zatesnjen, kar mi je tudi logično. To bom danes uredil in bomo videli čez par dni ali kaj pomaga ali ne...
Pozdravljeni,

tudi pri nas se v novogradnji soočamo z drastično prenizko zračno vlažnostjo; 30 % v pritličju in 20 % v mansardi.
Da na hitro rešim situacijo sem aktiviral en vlažilnik, vendar bo za dolgoročno rešitev verjetno za rekuperator (brez entalpijske kocke) potrebno namestiti sistemski vlažilnik.
Katerega priporočate? Kaj je dober price/performance?

Verjetno se tisočaku ne bom mogel izogniti, ali pač?

LP
Imam Q350 z entalpijo in imamo v povprečju zadnji mesec tam od 45% - 50%, kar se mi zdi ok.
Je pa bilo recimo prvo leto po vselitvi tudi 60-65%+..
Vlaga pri meni še vedno ostaja nizka, pade pod 40% pri cca 23°C. Očitno odprt/zaprt sifon na rekuperatorju ne igra nobene vloge. Zunaj je zjutraj cca -4°C, čez dan sončno in cca +5°C...

Sem mislil, da je kamin glavni vzrok za suh zrak, vendar se vlaga ni nič dvignila, kljub temu, da en dan nisem kuril - vlaga je bila enako nizka, kot takrat, ko kurim...

Bo treba nekaj drugega pogruntat... Sicer poskušamo nekoliko ublažit stanje s sušenjem perila v dnevni sobi - malo pomaga, vendar je kar moteče tisto sušilo...
Ni mi jasno, kako imate eni vlago lahko 50-60%...

Kakšne ideje, predlogi?
Vlažilnik.
Le dovolj velikega kupi.
Ja, že drugi dan intenzivno iščem. Rabil bi nekaj za cca 50m2 (dnevni prostor), da je sposoben sproducirati okoli 500mL/h ter da nima nekih filtrov in konstantnega vzdrževanja. Tudi če je začetna cena nekoliko višja...
Pa izogibam se ultrazvočnim, ker so dolgoročno potencialno škodljivi zaradi produciranja delcev apnenca (obarjanje iz trde vodovodne vode).

Ne najdem nekih pametnih rešitev, še najboljši se mi zdi Boneco S450. Sem se že napalil na Venta LW 45 Comfort Plus, pa so dobavljivi samo v Nemčiji, hkrati sem prebral par kritik, da ne dvignejo dovolj vlage.

Ima še kdo kakšen predlog, izkušnjo? Bom zelo hvaležen za kakšen usmeritve, predloge, napotke, izkušnje...
Po kolikor toliko temeljitem pregledu ponudbe in foruma sem se odločil za nabavo pralnika zraka Boneco W300. Cenovno mi ni ravno dišal (cena skoraj 300€), zato sem iskal cenejše opcije, vendar me je na koncu prepričal z velikim rezervoarjem vode (12L), odsotnostjo razno raznih filtrov ter nizko porabo... Naj bi sicer tudi čistil zrak, ampak mi je to sekundarnega pomena. Sicer sem kolebal med W300 in dražjim modelom W400, ki ima nekoliko večjo produkcijo vlage, več stopenj delovanja (6 vs. 2 pri W300) in bluetooth aplikacijo (ja, res ključna stvar pri vlažilcu...). Po ocenah uporabnikov (predvsem na amazonu) sem se odločil za W300, ker je baje W400 zelo glasen oz. že kar moteč, če dela nekoliko bolj intenzivno, s čimer nekako izgubi prednost proti W300.

Drugi kandidat je bil Boneco S450, ki deluje na drugačnem principu (parni vlažilnik). Verjamem, da bi verjetno celo hitreje ali bolje dvignil vlago, vendar me je motila dokaj visoka poraba elektrike (0,5-1€/dan). Ima sicer tudi neke filtre proti apnencu, ampak so poceni, zato to ni bilo odločujoče.

Dobim ga konec leta, vsaj upam, da bo tako... Bom poročal, ali je OK ali ni...
Preberi si še droben tisk okoli kvalitete vode.

Načelno vsi zahtevajo demineralizirano vodo.
Včasih smo temu rekli destilirana voda.

Živim na področju, kjer je trdota vode okoli 20dH in tudi pomislim ne na to da bi uporabljal vodo iz vodovoda.
Jaz imam Zhenderja 350 z entilapcijsko kocko v stari hiši brez izolacije in z novimi PVC okni.. Ne vidim težav z vlago ne pozimi ne poleti. Vseskozi je merilnik vlage v zelenem področju "confort". Največjo prednost rekuperatorja sedaj, ko še nimamo izolirane hiše, je ta, da ni več plesni na notranjih zidovih na severni strani hiše. Sedaj sploh nikdar ne odpiramo oken. (dragi komarniki brez funkcije)
Edin minus, ki ga vidim, pa še to ne vem ali ima kaj znamka Zhender 350 zraven je ta, da se kljub zvočno izoliranim cevem med napravo in MUX / DEMUX ponoči sliši rahlo šumenje v dovodni komori v spalnici.

Na splošno zelo zadovoljen.

Jaz imam Zhenderja 350 z entilapcijsko kocko v stari hiši brez izolacije in z novimi PVC okni.. Ne vidim težav z vlago ne pozimi ne poleti. Vseskozi je merilnik vlage v zelenem področju "confort". Največjo prednost rekuperatorja sedaj, ko še nimamo izolirane hiše, je ta, da ni več plesni na notranjih zidovih na severni strani hiše. Sedaj sploh nikdar ne odpiramo oken. (dragi komarniki brez funkcije)
Edin minus, ki ga vidim, pa še to ne vem ali ima kaj znamka Zhender 350 zraven je ta, da se kljub zvočno izoliranim cevem med napravo in MUX / DEMUX ponoči sliši rahlo šumenje v dovodni komori v spalnici.

Jaz imam Zhenderja 350 z entilapcijsko kocko v stari hiši brez izolacije in z novimi PVC okni.. Ne vidim težav z vlago ne pozimi ne poleti.  Vseskozi je merilnik vlage v zelenem področju "confort". Največjo prednost rekuperatorja sedaj, ko še nimamo izolirane hiše, je ta, da ni več plesni na notranjih zidovih na severni strani hiše. Sedaj sploh nikdar ne odpiramo oken. (dragi komarniki brez funkcije)
Edin minus, ki ga vidim, pa še to ne vem ali ima kaj znamka Zhender 350 zraven je ta, da se kljub zvočno izoliranim cevem med napravo in MUX / DEMUX  ponoči sliši rahlo šumenje v dovodni komori v spalnici.

Evo, poročam po kakšnem tednu uporabe vlažilca oz boje pralnika zraka Boneco W300 - zadeva ima 2 stopnji delovanja (manj in več?) in preprosto -  funkcionira. 

Dela praktično 24/7, malo na manj, malo na več, vlaga pa še ni padla pod 40% pri cca 23°C. Dejansko se giblje od slabih 45% do 50% - torej točno tam, kjer sem si želel... Na dan "pokuri" cca 5L vode.

Moja ocena je - priporočam. Ni poceni, vendar mi ni žal...

Skok na forum:

Zadnje novice