Splošno > Sam svoj mojster
Izdelava pergole

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izdelava pergole
Zdravo, se je kdo mogoče že lotil domače izdelave kovinske pergole?
 Predvsem me zanima kje dobit lamele ki bi v zaprtem stanju tesnile?
Pa morda če kdo ve še za kakšno drugo stvar s čim bi se lahko to pokrilo (je pa pogoj da ni steklo in da je zračno)
Imam tudi jaz to v planu.
Načeloma je ena od variant https://sam-kit.fr/
S tem, da vprašanje, koliko je to vodotesno (neka tesnila sicer so...).
kakšne dimenzije boš pa postavil? pa s katerga materiala maš namen delati konstrukcijo?
tale stran je kar zanimiva jo moram mal preučit edino vodila mi delujejo mal cheap pa plastiki bi se mogoče izognu ker bi bila postavljena na južni strani tako da so vremenski vplivi kar hudi Big Grin
Tole iz linka , se tudi že pri nas prodaja, vprašanje pa je trajnosti ?
Aja kira firma pa prodaja to pri nas? Zdej sem mal okvirno material skupaj nabral (ziher kj pozabu) in bi me ročna varjanta prišla cca 1200€ motorizirana pa cca 1700€, kar je proti 6000-8000€ kokr vzamejo za neko solidno izdelano pergolo, vrhunsko Big Grin
6000-8000€ za solidno izdelano pergolo z lamelami (bioklimatsko)?

Sem imel najnižjo ponudbo za mojo ca 3,5x4,5m več kot 9000€. Pa še to ročno.
Sam sem izdelal pergolo iz železne konstrukcije s fiksnim polnilom za senčenje iz macesna. Dimenzije: stebri 100x100, zgornji okvir iz 120x60. Strošek za dimenzijo 4,4x3,4m je bil cca. 1000eur.
V Sloveniji imaš nekaj znanih podjetij, ki prodajajo take pergole. Celotno konstrukcijo se lahko naredi tudi iz pocinkane pločevine in ustrezno pobarvane. Brez varjenja. Z fiksno streho. Firme režejo pločevino, z vsemi luknjami, itd., ukrivijo npr. v U ali C profile in barvajo.

Mehanizem premičnih lamel je že precej natančna zadeva, če naj to tesni in funkcionira. Les zagotovo ni primeren za to.

Lamele bioklimatskih pergol in vsi profili so večinoma specialno narejeni, ekstrudirani iz aluminija, z vsemi utori za tesnila, bočne pokrove z osjo itd. Noter so 'potegnejni' utori, kamor se uvijejo vijaki. vse je skrito zadaj, da ne gledaš vijačnih spojev na zunanji strani. Lamela je v principu podobna kot lamela krpan žaluzije. Na boku je ploščica z ročico, ki je povezana na letev, gnano z linearnim elektromotorjem. Nič posebnega v osnovi.

Odvodnjavanje je največkrat izvedeno kot skriti žleb, padna cev je v stebru.

Stebri imajo npr. predpripravljene utore za bočne screen-e, razna polnila. Zgornji okvir ima narejene utore za LED trakove. Omisliš si lahko Bose ozvočenje, skratka ti izdelki so postali res dodelani. Cena je temu primerna in se giblje v omenjenih rangih. Nenormalna.

V votlih delih profilov je elektronika, ki krmili motor in premik lamel. Če že nabaviš tak nadstrešek, je jasno, da imaš senzor za dež, da se zadeva samodejo zapre. Posebej, če spodaj stoji sedežna za par k€.

Mogoče se najde kak proizvajalec in formašem ponudi popust na profile. ;-)

Tiste plastike iz linka bi se osebno izognil.
Na linku imajo tudi alu lamele.
Edino panti so plastika, kar je tudi pri večini komerciale v spodnjem cenovnem razredu.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »