Opremljanje doma > Kuhinjska oprema
Kuhinjska napa z odvodom - podtlak?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuhinjska napa z odvodom - podtlak?
Vedno sem imel napo s filtrom, v novem stanovanju pa sem se odločil za napo z odvodom zraka (800m3/h). Danes sem jo prvič uporabil v stanovanju (cca 80m2) in zelo hitro (niti minuta) so se mi zamašila ušesa, pri oknih je malo začelo piskati, ko pa sem kakšno okno odprl je kar butnil zrak noter... Očitno nastaja podtlak in to zelo hitro, sedaj pa me zanima kakšne so rešitve za ta problem, ali je obvezno treba imeti odprto (vsaj malo) okno, ko se uporablja tako napo? To mi je res mimo, pozimi noter hladen zrak poleti vročina po nepotrebnem.
Mimo tega ne gre, kolikor zraka gre skozi napo ven mora nekje drugje notri. Mi odpremo kuhinjsko okno pa zrak teče skozi okno not in skozi napo ven...preostanek hiše ne "čuti" nape. Zdaj vsaj veš, da imaš kar zrakotesno hišo :-)
Po moe je to kar premočna napa z takim pretokom.
Pa saj nape imajo več stopenj delovanja, ziher jih ima tudi ta.
Ja ima več stopenj ampak tudi na najnižji bi se verjetno to zgodilo, samo kasneje. Cudno mi je, da se v takih primerih ne naredi neke male odprtine za zrak, katera bi bila blizu nape (sploh pri novogradnjah), ker odpiranje okna je res karnekaj, ce bi to vedel prej sigurno ne bi vzel take nape.
V kuhinji pri napi prebij steno in boš naredil zračnik kjer ti bo vleklo noter zrak.. Bolj enostavno pa je to isto stvar tak naredit da odpreš okno..
Če je luknja skozi zid sprejemljiva, je tudi eno okno stalno na delni kip sprejemljivo.
Če imaš tla vse v isti višini in vrata imajo spodaj luft, bo boljše ker je takoj večja kubikaza zraka.
Kako nisi pricakoval tega??? Resno vprasam! Kupis napo s pretokom 800m3/h in... nisi pomislil na to od kje dobi napa teh 800m3??? V komplet hisi imas pa kolk? 2-300m3?
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
S tega vidika je potem tudi nakup nape z 600m3/h in še več pretoka, zgrešen.
Sam se odločam za napo in tudi ne vem kako močno dati.
Indukcija je 80 cm , je lahko napa manjša recimo 60 ali 70 cm širine?
Bo v elementu totalno vgrajena, ne izvlečna, ...
Koliko je priporočljiv pretok?
Pretok 600 m3/h je pogojen tudi s tlačnimi zgubami oziroma s premerom izstopne cevi.
Če bo šlo vse skupaj na 110 mm,  potem je 600 m3/h le še teoretična vrednost.

Če boš hotel odvesti 600 m3/h, jih moraš tudi toliko dovesti v prostor.
Po možnosti že segretega zraka.
Sam sem se poigraval z idejo, da poleg štedilnika naredim zračnik, ki se bo odprl, ko bo napa prižgana. Pa mi je zmanjkalo časa...
Kadar se spomnim odprem okno na kip, drugače pa napa potreben zrak najbrž posesa preko rekuperacije.
@Scuba123
Če ne moreč zagotoviti ustreznega dotoka zraka, lahko uporabiš cirkulacijsko napo - je pa res da niso tako učinkovite pri odstranjevanju vonjav.
Skupnega prostora (kuhinja,jedilnica,dnevna) je cca. 60m2
V tem prostoru bo tudi 2 x SIKU rekuperator.
Tla so vsa v isti višini in do spodnjega roba vrat 0,5 cm lufta.
Bolj se mi gre za to da nebi dal toliko več € za napo (beri širina in veliki pretoki) če bi mi napa v neki konstantni hitrosti tam cca. 300m3/h počasi pobirala vonjave od kuhanj.
Ali se res rabi šus od 600-800m3/h?
Indukcija je 80 cm, in luknja v zid 120 mm, in cca. 120 cm gladka siva cev za hišno kanalizacijo direktno v prazen dimnik.
Do sedaj nimamo nape da bi lahko na podlagi izkušenj kaj vedel.
Večina ki jih poznam pa imajo neki hibride in direktnega izpiha, so pa vsi nezadovoljni s tem.
Za pomanjkanje zraka se ne bojim, ker ga dobim dol po stopnišču iz zgornje etaže -80m2
Sem imel na prejšnji lokaciji napo ko je zmogla samo 300 m3/h.
Zmogla tudi cvrte ribe, če je bil urejen dovod svežega zraka (beri okno na kip).

Scuba 123: poglej kako se naredi kondenzni lonček pri napi. Če imaš kanalizacijsko cev 110 direkt v dimnik, znaš na spodnji strani dimnika dobiti lužo.
To se ne sekiram, cev je v dimniku z nagibom dol, tako sem tudi hotel.
V tem prostoru je TC , sušilec, PS, ...
V dimnik nastavim posodico, ampak če vratca malo odprem bo vlek zraka posušil vlago.
Pa cev bom izoliral z armafleksom.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »