Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Nakup stanovanja v zelo starem bloku

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nakup stanovanja v zelo starem bloku
(16.11.2020 ob 10:58)trance0 Napisal: Jaz stanovanja v tako starem objektu ne bi kupil. Debele stene nimajo nobene uporabne vrednosti, zaradi njih so prostori samo temnejši. Visoki stropi pa so dejansko fajn, četudi malenkost prispevajo k višjim stroškom ogrevanja. Imam kolege, ki žive v več kot 400 let stari meščanski bajti v stari Ljubljani pa ti povem, da je kakovost bivanja tam izredno slaba. Povsod so problemi z vlago in plesnijo, proti kateri ne pomaga niti apno, le redno čiščenje sten s klorom. Potem pa seveda tudi same napeljave elektrike, vodovoda so ena katastrofa. Preveriti je potrebno tudi etažno lastnino, stanje rezervnega sklada, kdo je upravnik, kakšna je struktura stanovalcev/lastnikov itd.. Jaz se tega ne bi šel, ker zelo verjetno marsikaj ne štima v tako stari stavbi.

Eni pravijo da zaradi debelih zidov ni problema s plesnijo in vlago (recimo Energetik81), eni pa pravite da je to eden izmed večjih problemov. Od česa je to odvisno?  Huh

Elektriko bom uredil na novo, tako da to ni problem. Glede vode pa vzamem pri nakupu stanovanja v zakup da bom moral vse ob prvih znakih težav komplet zamenjati. Pri vseh teh posegih se mi zdi plus to da je stanovanje majhno ter so tej posegi bolj obvladljivi ter cenejši... Enostavneje je napeljati elektriko iz omarice v dva prostora ter kopalnico kot pa take stvari delati za recimo dvonadstropno hišo z 10 prostori. In ko zrihtam elektriko točno vem kaj imam in sem lahko siguren da je narejeno konkretno in mi na to ni treba več skrbeti. Isto z vodovodom in odtokom... Popravim enkrat konkretno in sem potem brez skrbi. Ali je zgrešeno to razmišljanje?

(16.11.2020 ob 11:31)Energetik81 Napisal: @gorgonzola, mislim da se malce preveč zagnano brez dovolj znanja lotevaš zadeve.
Živel sem 8 let v podobnem stanovanju, še starejšem.

Kot je bilo že omenjeno, najprej preveri, kako bo s streho, okni, fasado, kakšni so sosedje, ali se da z njimi kaj pomeniti, kakšne plane imajo itd.

Kot drugo - verjetno je stavba spomeniško zaščitena, kar pomeni, da izolacijske fasade ne bo, okna pa se bodo menjala (če se bodo) vsa hkrati in bodo morala biti vsa enaka.

Betonskih tlakov ne smeš kar tako delati v taki stavbi, saj posegaš v statiko stavbe, rabil bi statika, projekt in soglasja sosedov. Stropovi/tla so v teh bajtah iz tramov, spodaj deske in trstika, vmes nasutje, zgoraj deske in obloga. To ni narejeno za obtežbe betonskega estriha!
Že milijonkrat je bilo omenjeno, kako se tla v takem primeru naredi, poišči na forumu.

Stropov ne nižat, ker stroški ogrevanja ne bodo praktično nič višji, še vedno nisi napisal, kako je sploh urejeno ogrevanje. Mi smo imeli na toplovod in odprta zgolj 2 radiatorja, stroški so bili pa skoraj random.
Vlage in plesni pri nas ni bilo, saj debeli opečni zidovi odlično regulirajo in prepuščajo vlago, notranjo izolacijo odsvetujem, saj kot sem rekel, je velik del stroška ogrevanje pavšal in boš plačeval praktično enako.
Le dobro zrači in to je to.

Napeljave: zelo poenostavljeno si predstavljaš vse skupaj. V takih bajtah je vodovod napeljan random, morda celo iz večih vertikal in boš imel celo jebo najdit ta pravi ventil za zapret vodo, če se bo to sploh dalo. Mi smo imeli 2 dovoda, glavni ventili pa v 2 različnih kleteh 3 štuke nižje, ki so zapirali vodo hkrati v vseh stanovanjih v vertikali. Sem moral najti tapravega lastnika kleti za ključ, nato najti ventil in upat da ni povsem zarustan, nato pa se zmeniti z vsemi lastniki, da jim boš za X ur zaprl vodo...
Štrom bi moral za kvalitetno napeljavo napeljat povsem nov, vklučno z novo razdelilno omarico.

In nazadnje, v takih bajtah se sliši vse čez tla in stropove, in tudi voha vonjave, če ni vse v nulo renovirano.
Resno premisli, ali si želiš takega nakupa, jaz ne bi nikoli nabavljal takega stanovanja.

Glede strehe, fasade, rezervnega sklada bom preveril pri upravniku kakšno je stanje. 
Okna so nova (nevem sicer točno kdaj so bila menjana, ampak so sodobna, PVC), tako da s tem se mi ne bo treba ukvarjati.

Glede tlaka sem dobil v tej temi nasvet za izolacijo+2xOSB namesto betoniranja. A to si mislil?

Kar se ogrevanja tiče... Pred leti se je stanovanje ogrevalo na drva (še vedno je ta opcija, saj je dimnik). Drugače pa je ogrevanje urejeno s klimo. Kakih cevi za radiatorje ni, tako da tega ravno ne bi šel polagat... V tej situaciji je mogoče res najbolj elegantna in poceni rešitev ogrevanje s kako kvalitetno, učinkovito in tiho klimo. Kvadratura je 38 m2, dva prostora, vmes ena vrata ki bi bila pač odprta ali pa kar samo podboj. Mogoče dogrevanje na tajmer za kopalnico v skrajni sili...

Glede tvojega zadnjega pomisleka... Tla bi dodatno izoliral, strop pa tudi (nebi da grozno nižal, ampak samo 5cm izolacije in knauf čez recimo). Tako da recimo da to ne bi bil tak problem.

Glede sosedov pa ne vem kaj bi me moralo skrbeti. Kaj bi bil recimo kak primer da bi se rabil kaj zmenit al pa pridobit soglasje, pa ne bi šlo zaradi sosedov? Načeloma sem jaz tak tip človeka da se rad kaj zmenim, sodelujem, ohranjam dober odnos, ampak če so sosedi čudaki se pač se bom z njimi ukvarjal in se bom držal zase. Ali kako vi gledate na take stvari? 

Vem da to ni ravno sanjsko stanovanje za naslednjih 30 let in da je veliko problemov (od sosedov, obnove, starosti...), ampak zato pa je cena tako nizka. Jaz iščem stanovanje ki ga lahko odplačam v treh, štirih letih in se po petih, šestih letih preselim v malo večjo hišo in bi pri tem recimo to stanovanje oddajal ali pa prodal. 

Drugače pa super komentarji/pripombe v tej temi. Ste mi dali veliko za mislit, hvala!  Big Grin
(16.11.2020 ob 15:00)gorgonzola Napisal: Glede tlaka sem dobil v tej temi nasvet za izolacijo+2xOSB namesto betoniranja. A to si mislil?
Ja, to. Glede zvoka pobrat nasutje med trami (to bo dosti dela), nadomestiš s stekleno volno. Ob trame našraufaš colarce, da dobiš ravnino, nanje lahko našraufaš tudi stare deske, če so zdrave. Nato nekje 3cm trde kamene volne za tlake, ob stenah robni trak, nato 2x15mm OSB samo položeno na kameno volno.

Kar se ogrevanja tiče... Pred leti se je stanovanje ogrevalo na drva (še vedno je ta opcija, saj je dimnik). Drugače pa je ogrevanje urejeno s klimo. Kakih cevi za radiatorje ni, tako da tega ravno ne bi šel polagat... V tej situaciji je mogoče res najbolj elegantna in poceni rešitev ogrevanje s kako kvalitetno, učinkovito in tiho klimo. Kvadratura je 38 m2, dva prostora, vmes ena vrata ki bi bila pač odprta ali pa kar samo podboj. Mogoče dogrevanje na tajmer za kopalnico v skrajni sili...
Ja, klima ali 2 bosta v tem primeru optimalna rešitev. Na tla v kopalnico pod ploščice el. talno mrežo, lahko še IR pečko.

Glede tvojega zadnjega pomisleka... Tla bi dodatno izoliral, strop pa tudi (nebi da grozno nižal, ampak samo 5cm izolacije in knauf čez recimo). Tako da recimo da to ne bi bil tak problem.
Tla kot sem napisal. Na stropu pa ti spuščen knauf ne pomaga proti korakanju zgornjih sosedov, če bo podkontrukcija visela z obstoječega stropa. Se bo vse direktno prenašalo na spuščen strop. Ti pišem iz prve roke, nam se je luč majala, ko so zgoraj korakali. Tukaj pomaga le konkretna nova konstrukcija, ki bi bila sidrana le v stene.
(16.11.2020 ob 15:00)gorgonzola Napisal:
(16.11.2020 ob 10:58)trance0 Napisal: Jaz stanovanja v tako starem objektu ne bi kupil. Debele stene nimajo nobene uporabne vrednosti, zaradi njih so prostori samo temnejši. Visoki stropi pa so dejansko fajn, četudi malenkost prispevajo k višjim stroškom ogrevanja. Imam kolege, ki žive v več kot 400 let stari meščanski bajti v stari Ljubljani pa ti povem, da je kakovost bivanja tam izredno slaba. Povsod so problemi z vlago in plesnijo, proti kateri ne pomaga niti apno, le redno čiščenje sten s klorom. Potem pa seveda tudi same napeljave elektrike, vodovoda so ena katastrofa. Preveriti je potrebno tudi etažno lastnino, stanje rezervnega sklada, kdo je upravnik, kakšna je struktura stanovalcev/lastnikov itd.. Jaz se tega ne bi šel, ker zelo verjetno marsikaj ne štima v tako stari stavbi.

Eni pravijo da zaradi debelih zidov ni problema s plesnijo in vlago (recimo Energetik81), eni pa pravite da je to eden izmed večjih problemov. Od česa je to odvisno?  Huh

V starih stavbah na vlažnost sten in pojav plesni najbolj vplivata kapilarna vlaga v kleti in pritličju ter zamakanje strehe in/ali slaba drenaža meteorne vode. Ob novih oknih, ki zelo tesnijo, je lahko problem tudi pojav vlage zaradi nezadostnega začenja. Težavni so lahko tudi razni toplotni mostovi, zaradi katerih lahko ponekod nastaja kondenz na stenah.
No, kot sem napisal, mi nismo imeli težav z vlago, saj smo bili v 1. nadstropju, streha in žlebovi pa novi. Kljub novim zatesnjenim oknom. Zidovi so bili polna opeka 70cm debeline. Je pa res, da smo redno in kvalitetno zračili, prav tako so bili stropovi visoki 3,7m in je to kar velika prostornina, tako da se vlaga od dejavnosti kar porazgubi.

Tudi izračun prereza pokaže, da pri 70cm polne opeke ne pride do kondenzacije na notranji površini, niti pri pogojih 22°/60% pri zunanjih -10°.
No, pri mojih prijateljih v stari Ljubljani je RV brez aktivnega razvlaževanja tudi preko 90%, ne glede na zračenje. Zidovi so povsem navlaženi čez in čez, RV se zmanjša samo, ko je dlje časa zunaj okoli -10 °C, ker takrat vse skupaj zamrzne.

Tudi, ko sem imel garsonjero v opečnatem bloku letnik 1963, je bila polovica zunanje stene v visokem pritličju vlažne zaradi kapilarne vlage.

Važno je očitno, kolikšni so pribitki vlage iz tal, strehe in zaradi neustrezne drenaže. Če je vse ok, torej hidroizolacija, drenaža, streha, potem so lahko problematični kvečjemu kakšni toplotni mostovi pri balkonih, terasah izzidkih, kar je pa itak splošni problem klasične gradnje brez ustrezne izolacije.
(16.11.2020 ob 15:59)Energetik81 Napisal:
(16.11.2020 ob 15:00)gorgonzola Napisal: Glede tlaka sem dobil v tej temi nasvet za izolacijo+2xOSB namesto betoniranja. A to si mislil?
Ja, to. Glede zvoka pobrat nasutje med trami (to bo dosti dela), nadomestiš s stekleno volno. Ob trame našraufaš colarce, da dobiš ravnino, nanje lahko našraufaš tudi stare deske, če so zdrave. Nato nekje 3cm trde kamene volne za tlake, ob stenah robni trak, nato 2x15mm OSB samo položeno na kameno volno.

Kaj pa kar čez obstoječ pod dat izolacijo in 2xOSB? To je preveč šlampasto ali...?
Odvisno od stanja obstoječih desk spodaj, trdnosti in vodoravnosti. Sicer boš moral kameno volno rezati in prirejati, da bodo potem OSB nasedle popolnoma vodoravno.
Je pa seveda tudi to opcija, dušenja zvoka od spodaj bo načeloma nekaj manj, odvisno tudi koliko in kakšno nasutje je spodaj med trami.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »