Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Gradnja v lastni režiji 2020

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gradnja v lastni režiji 2020
Če ni uporabnega dovoljenja ni hišne številke.
Torej se ne moreš prijavit na tem naslovu.
Hiše ne moreš prodati ( razen kot gradbišče).
Na dolgi rok je za pričakovati, da boš tudi elektriko plačeval po "gradbiščni" ceni.

Res pa je tudi, da jaz že 40 let živim v hišah brez uporabnega dovoljenja.
(9.10.2020 ob 18:06)igortodorovic Napisal: Zdravo,

Najprej se vam zahvaljujem za vse odgovore v prejšnji temi (kmetijska zemljišča in odškodnina zaradi dejanske rabe). 

Z dekletom napredujeva, imava že geodetski posnetek, šla pa sva že tudi do dveh projektantov, kjer smo razjasnili številne nejasnosti. 

Vendar ena zadeva še ostaja nejasna. In sicer gradnja v lastni režiji. 

Tast je zidar, zato se nama zdi malce trapasto plačevati zunanjega izvajalca za gradnjo hiše. 

Problem nastane, ko je prvi projektant dejal, da lahko gradimo hišo v lastni režiji le, če imam podjetje oz. sp. Drugi pa vztraja, da za gradnjo v lastni režiji ne rabiš nič več kot lastne roke in nadzornika. Brskal sem tudi po zakonih in piše, da POSAMEZNIK oz. investitor lahko gradi hišo v lastni režiji pod tremi določenimi pogoji (velikost hiše, št. nadstropij... ), ki jih seveda izpolnjujeva. Nikjer pa nisem zasledil, kdo je posameznik... Ali je to lahko fizična oseba brez sp-ja oz. podjetja. 

Upam, da je vse jasno napisano. Vnaprej hvala za odgovore.
Na žalost si samogradiltejstvo nekateri predstavljate zelo preprosto, površno  in hkrati zelo naivno.

Prva težava v vašem primeru je že ta, da ne boste gradili kot investitor samostojno (z lastnimi rokami), temveč bo na delu že neka tretja oseba, ki je povrhu še zidar.?

Kot drugo, si ne predstavljam nadzornika z licenco, ki bo pripravljen podpisovati ustreznost gradnje "domačih" mojstrov in  s tem po zakonu nositi vse pravne in materialne posledice vaše gradnje v lastni režiji.
Kot samograditelj verjetno ne boste imeli nobenih garancij za kvalitetno izgradnjo in morebitne napake, ki so lahko tudi posledica nepravilne vgradnje materialov ipd.

Največja težava pa bo pridobitev uporabnega dovoljenja, kjerzopet  potrebujete izjave prjektanta,in nadzornika, da je objekt zgrajen v skladu z DGD inPZI dokumentacijo, z veljavnimi predpisi in normativi. Kar  pa  lahko  povem iz lastnih projektantskih in nadzornih  izkušenj, da izjav za  samograditelje  ne podpisujemo.

Zagotovo vam moj odgovor najbrž ni po volji, ampak z dobrim projektom, zbiranjem ponudb pri zanesljivih izvajalcih in unčinkovitem nadzoru boste prihranili največ.
Pa še do družinskih zamer ne more priti Wink
Sem tudi sam v enaki situaciji, avgusta 2019 zaceli z gradnjo (v lastni reziji), sedaj smo tik pred selitvijo, valda fasade se ni, stalno prebivalisce je na sosednji parceli, tako da....

Upam da v prihodnjem letu nekako nakrampamo za fasado...
(9.11.2020 ob 21:29)ARHIPRAKTIK Napisal:

Najprej se vam zahvaljujem za vse odgovore v prejšnji temi (kmetijska zemljišča in odškodnina zaradi dejanske rabe). 

Z dekletom napredujeva, imava že geodetski posnetek, šla pa sva že tudi do dveh projektantov, kjer smo razjasnili številne nejasnosti. 

Tast je zidar, zato se nama zdi malce trapasto plačevati zunanjega izvajalca za gradnjo hiše. 

Problem nastane, ko je prvi projektant dejal, da lahko gradimo hišo v lastni režiji le, če imam podjetje oz. sp. Drugi pa vztraja, da za gradnjo v lastni režiji ne rabiš nič več kot lastne roke in nadzornika. Brskal sem tudi po zakonih in piše, da POSAMEZNIK oz. investitor lahko gradi hišo v lastni režiji pod tremi določenimi pogoji (velikost hiše, št. nadstropij... ), ki jih seveda izpolnjujeva. Nikjer pa nisem zasledil, kdo je posameznik... Ali je to lahko fizična oseba brez sp-ja oz. podjetja. 

Na žalost si samogradiltejstvo nekateri predstavljate zelo preprosto, površno  in hkrati zelo naivno.

Prva težava v vašem primeru je že ta, da ne boste gradili kot investitor samostojno (z lastnimi rokami), temveč bo na delu že neka tretja oseba, ki je povrhu še zidar.?

Kot drugo, si ne predstavljam nadzornika z licenco, ki bo pripravljen podpisovati ustreznost gradnje "domačih" mojstrov in  s tem po zakonu nositi vse pravne in materialne posledice vaše gradnje v lastni režiji.
Kot samograditelj verjetno ne boste imeli nobenih garancij za kvalitetno izgradnjo in morebitne napake, ki so lahko tudi posledica nepravilne vgradnje materialov ipd.

Največja težava pa bo pridobitev uporabnega dovoljenja, kjerzopet  potrebujete izjave prjektanta,in nadzornika, da je objekt zgrajen v skladu z DGD inPZI dokumentacijo, z veljavnimi predpisi in normativi. Kar  pa  lahko  povem iz lastnih projektantskih in nadzornih  izkušenj, da izjav za  samograditelje  ne podpisujemo.

Zagotovo vam moj odgovor najbrž ni po volji, ampak z dobrim projektom, zbiranjem ponudb pri zanesljivih izvajalcih in unčinkovitem nadzoru boste prihranili največ.

Po temu kar sem prebral bi sklepal da do sedaj ni nihče od naših prednikov kvalitetno sezidal hiše ampak so to sposobna samo gradbena podjetja. 

Dejte no ne podpisujete izjav za samograditelje? Na srečo niso vsi projektanti in nadzorni vsi tako kratkomiselni. Ne boste verjel ampak nisem zidadar po fohu, projektant in nadzorni sta me pohvalila da delam veliko bolje kot večina zidarskih podjetij iz oklice. (nebi bil rad rasističen, zato ne bom poimensko o kakšnih uradnih zidarskih podjetjih govorim)

Če si preberete na drugi strani v tej temi v #19 postu odgovor z Ministrstva za okolje in prostor, potem ne vem kje je problem. Če ti ministerstvo potrdi da dela ki jih nisi sam vešč lahko dela zunanji izvajalec potem si država sama sebi zabija cvek v koleno. 
(9.11.2020 ob 21:29)ARHIPRAKTIK Napisal:

Ne vidim nobenega problema, ki ste jih navedli.

Nadzornika imam, projektanta tudi, z gradnjo imamo izkušnje, zato tudi ne komplicirata, zadeva pa je v polnem teku. Ateste bomo pridobili za vsak kupljen material, brez skrbi.
+ Legalno je. Verjetno vas moti, ker bom "prišparal" 15k+ pri gradnji + 5k pri fasadi. Zanimalo me je samo, če je legalno, za ostalo bom že poskrbel. Wink
Nič me ne moti, tudi jaz znam s prijateljem popraviti kolo in "prišparati". Če bodo pa "bremze" popustile, bom pa prijat'lja in prodajadajalca rezervnih delov namočil. Srečno.
(9.11.2020 ob 20:02)fizikalec15 Napisal: Če ni uporabnega dovoljenja ni hišne številke.
Torej se ne moreš prijavit na tem naslovu.
Hiše ne moreš prodati ( razen kot gradbišče).
Na dolgi rok je za pričakovati, da boš tudi elektriko plačeval po "gradbiščni" ceni.

Res pa je tudi, da jaz že 40 let živim v hišah brez uporabnega dovoljenja.

Brez uporabnega dovoljenja se hišo lahko proda. Kdo je rekel da ne.
Drugo pa je katera banka bo dala kredit ( če sploh ) za tak objekt.
Brez težave gradiš v samogradnji. Tudi nadzor in podpis za uporabno dovoljenje ni težava, seveda če vse skupaj poteka po predpisih.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »