Gradnja in obnova > Energijski viri
Izbira ogrevanja v novogradni

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izbira ogrevanja v novogradni
JaBK glede na trenutne naše potrebe tople SV mislim, da bomo presegali 5000 kWh toplotne energije na leto za le to... Električno peč sem zmontiral predvsem z namenom, da naredim protokol sušenja estrihov ter da to zimo malo pogrejem hiško, ker je potrebno narediti še kompletna suhomontažna dela, kitanje/beljenje, keramika/parket... V prihajajočem mesecu upam da bomo naredili fasado. Nabavil sem že tudi 3f VT-MT števec električne energije, da bom lahko spremljal porabo električne peči. Glede na dejstva vložene energije v ogrevanje se bom kasneje odločil, kako močno TČ dejansko (če) sploh potrebujemo za ogrevanje in pripravo SV. Če bom videl da mi poraba elektrike z električno pečjo za ogrevanje ne presega 150E mesečno bom raje denar investiral v nakup sončne elektrarne.
vau... mi skoraj 2000kwh stočimo na pipah, pa ogrevamo s TČ sanitarno vodo. ampak važno, da ne pozabite na to in da ustrezno glede na vaše potrebe ocenite. Pa vsaj kako predpripravo za klimo naredite. Verjemi, bo zelo dobrodošla. Tudi pozimi oziroma v prehodnih obdobjih. s električno pečko ne morete narediti nič proti vlagi in posredno vročini v hiši.
(6.10.2020 ob 12:47)JaBK Napisal: To pa grejes kako? Potreba je pa kamor višja kot za ogrevanje. Še mi smo lani da vodo porabili več za ogrevanje SV kot za ogrevanje hise.

Ne vem kaka racunica pol ven pride, ker ne vem niti koliko tople vode porabite niti ne morem potem nič računati, gre samo za apel, da se pri sodobnih malih hiškah vse prerado pozablja, da je ogrevanje objekta nekje v tretjem planu. Po ogrevanju SV in ohlajevanju/razvlazevanju poleti. Samo ogrevanje objekta je banalnost.

Se povsem strinjam s tem. Folk kar pozabi, da bo treba ogrevat tudi SV. In da NEH/PH ni čudežna zadeva, ki bo kar sama od sebe hladna v vročinskem valu.
Je res, v tako dobro izoliranih bajtah, sploh pa malih kvadratur, se greješ skorajda na "življenje", torej na el. naprave in prebivalce. Medtem ko bo bo isto "življenje" naredilo poleti notri savno.
No trenutno imamo 300l TČ za sanitarno vodo in potolčemo cca 15E mesečno za toplo vodo. Sreča je , da sem po razmisleku naredil sekundarni kubus pred panoramskimi okni, se zelo pozna. V najhujši vročini so bila okna neskurjena in tudi notri je bilo max 24 C. To govorim o pritličju. Mansarda je pa žarela ker ni še gor izolacije. Ima pa rekuperator možnost vstavitev 2kW grelca za pogrevanje dovodnega zraka in tudi bypass. Bom videl situacijo ko sistem štartam...
Kje imaš pa postavljeno STČ in od kje dobi toploto?
(5.10.2020 ob 13:58)gregorjanc Napisal: V soboto sem si zmontiral novo 6 kW (3 x 2 kW grelec) električno pečko v vrednosti 500E za ogrevanje 130 litrov vode v talnem. Imam tudi rekuperacijo. Če me bo ogrevanje s to pečko v sezoni mesečno prišlo 150 E sploh ne bom tuhtal na drugo obliko ogrevanja. Mogoče raje potem postavim sončno elektrarno.

Podajam ti moje podatke, da lahko naredis neko primerjavo cisto tako informativno. Ogrevamo cca 200m2 od 240m2, vse talno. V uporabi je 300L bojler za SV, ki se ogreva na 43-44 stopinj. Ne uporabljamo urnikov ampak je tako ogrevanje hise kot SV vklopljeno 24h in se ogreva po potrebi. Hisa je grajena z isospanom, ki ima integrirano 9cm grafitnega eps, dodatno je na fasadi se 5cm kamene volne. Mansarda 30-40cm volne, tla proti zemljini cca 10cm XPS in 5cm purenit. Pod plosco ni izolacije. Okna so troslojna. V letu 2019 smo za ogrevanje hise in SV porabili slabih 3500kWh (cca 350€) in pa dober meter drv v kaminu. Letos smo do danes porabili 1883kWh. Poraba komplet elektrike v hisi (vse je na strom) je v lanskem letu 7376kWh (cca 740€). Tu je not TC, rekuperator, TVji, prani in susilni stroj, pecica, luci, itd.
Energetik81 za to STČ govorim v trenutni hiši in je postavljena v kurilnici. Za pripravo SV v novi hiši lahko zmontiram STČ v split izvedbi (ta me pride dobrega jurčka). Bolj me "matra" koliko dejanske energije moram vložiti v ogrevanje pri moji gradnji.
Popson31 dobri ste, mi v letu pokurimo cca 10000 kWh elektrike brez ogrevanja.
@gregorjanc kaj pa delate, da porabite toliko elektrike? Je to samo gospodinjska poraba ali se kaj drugega zraven?
Tudi meni ni jasno. Mi imamo vse na elektriko, kuhanje, gretje (TC), frizerski salon, razvlazilec pozimi dela nonstop pa smo imeli max. letno porabo 9200 KWh. Pa se nekaj 24/7 delujocih zadev laufa (server, akvarij, skrinja, hladilnik...). Ok, nekaj pomagajo soncni kolektorji, drugace pa res ne vem kaj lahko tako nabija porabo. Gandza, kriptomining...?
Uuuuu nisem omenil, da se ta trenutna letna poraba elektrike nanaša na 2 gospodinjstva. Se pravi imamo 2 kuhinji, 2 pralnici (PS+SS), klime...,
To pa zadevo popolnoma spremeni, v kolikor je govora o dveh gospodinjstvih Smile ampak v novi hisi predvidevam, da boste ziveli sami oziroma samo ena druzina ali je nova hisa prav tako dvodruzinska? Ce bote sami lahko mirne duse racunas na vsaj 40% nizjo porabo elektrike, v najboljsem primeru tudi 50% in vec.
Zdravo,
Vidim sicer da je debata precej razvneta, pa bi vseeno poskusil z enim mal offtopic-om.
Trenutno je v izdelavi projektna dokumentacija za gradnjo nove stanovanjske hise (skeletna gradnja, cca 25 cm zunanji ovoj stene in cca 30 cm ovoj streha; ogrevalna povrsina cca 160 m2). Precej sem razmisljal o razlicnih nacinih/energentih za ogrevanje...bil sem ze precej “nazajfan” za geosondo (vrtina, zemlja-voda), ampak sem sedaj zacel brat in razmisljat se o zemeljskem plinu (sreca je ta, da gre plinovod mimo parcele). 
Ima kdo izkusnje z ogrevanjem na plin? Zanimajo me predvsem aktualni stroski zacetne investicije (ocena), dejansko funkcioniranje zadeve, kaj to pomeni v primerjavi s toplotno crpalko kar se tice vzdrzevanja/pregledov/ciscenja... ce ima kdo konkretno izkusnjo s tem - mogoce bi bil se najbolj “vesel” koga s slabo izkusnjo da bi dejansko videl kje je potrebno biti pozoren...
Moj edini pomislek do sedaj (kar sem bral in razmisljal) je samo to, da smo v veliki merinodvisni od tega kdaj/ce Rusi zaprejo ventil...?
Hvala za mnenja in pomoc pri odlocitvi!
Pri tako majhni zahtevi po toplotni energiji kot jo bo imela tvoja hiša je vidik zgolj iz ekonomske plati v geo sondo vprašljiv. Investicijsko bo namreč plin vsaj 3x cenejši, obratovalno pa morda cca 300€ letno dražji.
Ekonomika je v tvojem primeru vsekakor na strani plina, tehnika na strani TČ, katero lahko v sili poganjaš z agregatom. No tudi plinski kotel lahko uporabljaš z UNP.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Pa si razmišljal o postavitvi SE na streho in vgradnji TČ? Če finance to (še) ne omogočajo pa lahko sedaj v fazi načrtovanja predvidiš vse potrebno za potek instalacij in strešnih nosilcev.
(12.10.2020 ob 21:41)Dabl Napisal: Zdravo,
Vidim sicer da je debata precej razvneta, pa bi vseeno poskusil z enim mal offtopic-om.
Trenutno je v izdelavi projektna dokumentacija za gradnjo nove stanovanjske hise (skeletna gradnja, cca 25 cm zunanji ovoj stene in cca 30 cm ovoj streha; ogrevalna povrsina cca 160 m2). Precej sem razmisljal o razlicnih nacinih/energentih za ogrevanje...bil sem ze precej “nazajfan” za geosondo (vrtina, zemlja-voda), ampak sem sedaj zacel brat in razmisljat se o zemeljskem plinu (sreca je ta, da gre plinovod mimo parcele). 
Ima kdo izkusnje z ogrevanjem na plin? Zanimajo me predvsem aktualni stroski zacetne investicije (ocena), dejansko funkcioniranje zadeve, kaj to pomeni v primerjavi s toplotno crpalko kar se tice vzdrzevanja/pregledov/ciscenja... ce ima kdo konkretno izkusnjo s tem - mogoce bi bil se najbolj “vesel” koga s slabo izkusnjo da bi dejansko videl kje je potrebno biti pozoren...
Moj edini pomislek do sedaj (kar sem bral in razmisljal) je samo to, da smo v veliki merinodvisni od tega kdaj/ce Rusi zaprejo ventil...?
Hvala za mnenja in pomoc pri odlocitvi!

To je z začetka 2018, malo za občutek, da boš lahko primerjal. Če bi bil plin v bajti izključno zaradi ogrevanja, jaz osebno ne bi šel v to, pač pa v TČ zrak-voda oziroma v primeru novogradnje v TČ z zemeljskim kolektorjem, če je na voljo dovolj kvadrature na parceli.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »