Gradnja in obnova > Energijski viri
Izbira ogrevanja v novogradni

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izbira ogrevanja v novogradni
(30.9.2020 ob 12:06)trance0 Napisal: No, bozgom je zdaj že čisto zašel s teme. Če pa vseeno odgovorim na njegova namigovanja: sem proti nestalnim (obnovljivim) neekonomičnim virom energije, ne verjamem, da antropogeni CO2 bistveno vpliva na podnebne spremembe, saj računalniški model, ki naj bi to potrjeval z veliko verjetnostjo NE deluje, podpiram zmerne izvedljive ukrepe za upočasnitev širjenja COVID-19 vključno z nošenjem mask, kjer je to smiselno, imam putiko in jem hrano, ki je primerna za moj metabolizem, sicer pa podpiram raznoliko prehrano, ki mora biti v določenih primerih prilagojena posameznikom, podpiram GMO oz. nisem apriori proti. Pri čem od omenjenega sem zdaj pameten oz. neumen?

CO 2 ni nič drugega kot nateg oz. novodobno kolonializem, kateri služi za bogatenje že itak prebogatih.
Zemlja deluje na obnovljive vire že milijarde let. Zaradi obnovljivih virov imamo premog, plin, nafto... 
In tudi elektrika iz nafte-premoga-urana... ni nič bolj stalna in zanesljiva, kot iz SE, teže ali toplote vode, bibavico, energijo vetra... Nenazadnje bomo čez kakšnih 20 let tudi sami videli, kako zanesljiva je električna energija iz TEŠ in JEK, ko bo zmanjkalo premoga in bomo zaprli jedrsko.

Drugače pa- le zakaj je tako težko razumeti poanto zapisanega. Ni poanta nošenja mask ali razumevanje obnovljivi viri. Poanta je manjšina "ta pametnih" in neumna večina.
Ti si ja protislovje na dveh nogah. Govoriš po eni strani, da je pomembno to kar se danes splača in da nima smisla preveč v prihodnost gledat. No, pol pa prideš do zaključka, da so SE, bibavične in vetrne elektrarne enako zanesljiv vir štroma kot kuln in jederska, ker bo slednjih dveh čez 20 let (bojda) sfalilo.
Da malo presekam ta "Godwin's law" in skočim nazaj na to temo.

Tudi sam sem pred to odločitvijo in bi prosil za mnenje. Projektant je izračunal, da potrebujem cc 8.9KW za gretje hiše, cc 180 kvadratov.

Na streho lahko spravim cc 11KW sončno elektrarno. 

Na tem forumu sem že opazil, da nekateri lavfajo konfiguracijo ogrevanja z zalogovnikom in grelci (morebiti tudi sončni kolektorji za gretje vode), nekateri samo z vaillant električno pečjo,...

Kakšna bi bila shema vezave in regulacija z zalogovnikom in vgrajenimi električnimi grelci?

Pozna kdo koga, ki bi bil pripravljen takšen sistem zmontirati, svetovati o izbiri materiala (vezava, regulacija,...) na štajerskem koncu?
Jaz ob elektrarni ne bi tlacil se kolektorjev. Itak nimaš prostora na strehi.
Elektrarno in ogrevanje ni najbrž veliko mojstrov ki bi to delali oboje.
Poznam samo Ford solarja (bolha, FB) ampak on kot vem ne vem če ti bo postavljal 11kw elektearno.
Sicer pa ni neka znanost. Zalogovnik, grelci s termostati, pa vremenska za ogrevanje. Al pa če ti bo že vremenska vklapkjala grelce.
Sonce naj sveti vsak dan!
(2.10.2020 ob 03:27)Hanzi Napisal: Jaz ob elektrarni ne bi tlacil se kolektorjev. Itak nimaš prostora na strehi.
Elektrarno in ogrevanje ni najbrž veliko mojstrov ki bi to delali oboje.
Poznam samo Ford solarja (bolha, FB) ampak on kot vem ne vem če ti bo postavljal 11kw elektearno.
Sicer pa ni neka znanost. Zalogovnik, grelci s termostati, pa vremenska za ogrevanje. Al pa če ti bo že vremenska vklapkjala grelce.

Hvala za odgovor, sem že gledal na njihovi strani komplete za solarno ogrevanje, jih bom povprašal na to temo.

Ideja ogrevanja na tak način se zdi smiselna ali pa "pretiravam", ker se hočem izogniti visokemu strošku toplotne črpalke?
(2.10.2020 ob 09:39)flyko Napisal: Ideja ogrevanja na tak način se zdi smiselna ali pa "pretiravam", ker se hočem izogniti visokemu strošku toplotne črpalke?

Iz enega kWp panelov boš ob idealni legi dobil tam 1100 kWh elektrike. Za direktno ogrevanje bi potreboval tam 8 kWp SE. 1 kWp SE te pride  tam1000 €. Torej je strošek 8000 €.
Če vgradiš TČ bo SCOP vsaj 3, kar pomeni 3000 kWh elektrike, za kar potrebuješ 2,5 kWp SE. Če vse skupaj zaokrožimo je razlika 5 kWp SE ali 5000 €. 
Nekaj stane tudi zalogovnik, grelec, vremenska regulacija pri direktnem ogrevanju- recimo 1000 €.

Torej boš šparal tako, da boš plačal 6 jurjev, da bi se izognil visokemu strošku za TČ v višini 3..4 jurje. Ni kaj. Huh
(2.10.2020 ob 09:51)bozgom Napisal:
(2.10.2020 ob 09:39)flyko Napisal: Ideja ogrevanja na tak način se zdi smiselna ali pa "pretiravam", ker se hočem izogniti visokemu strošku toplotne črpalke?

Iz enega kWp panelov boš ob idealni legi dobil tam 1100 kWh elektrike. Za direktno ogrevanje bi potreboval tam 8 kWp SE. 1 kWp SE te pride  tam1000 €. Torej je strošek 8000 €.
Če vgradiš TČ bo SCOP vsaj 3, kar pomeni 3000 kWh elektrike, za kar potrebuješ 2,5 kWp SE. Če vse skupaj zaokrožimo je razlika 5 kWp SE ali 5000 €. 
Nekaj stane tudi zalogovnik, grelec, vremenska regulacija pri direktnem ogrevanju- recimo 1000 €.

Torej boš šparal tako, da boš plačal 6 jurjev, da bi se izognil visokemu strošku za TČ v višini 3..4 jurje. Ni kaj. Huh
Ja samo eno, dve stvari nisi upošteval . TČ čez cca 10 +/-2leti treba zamenjat, pri SE pa nisi računal da pozimi ne dobiš 1100kw ampak bolj 100kw. Torej direktno ogrevanje preko hranilnika čez celo zimsko sezono računaj cca 50%.
Pa smo tam.
Jaz sem identično stvar kalkuliral pa se bom odločil samo za SE za ogrevanje sanitarne voode(100L- 1200eur)- vračilo po cca 10 letih

V kolikor pa greš v samooskorbo pa pokni gor 11kw
Pa saj pri netmeteringu in če ne gre za otočni sistem (si priključen na elektro) je ob trenutnih pravilih igre vseeno koliko kdaj pridelaš, da ti le letna bilanca štima.
(2.10.2020 ob 10:24)kristjangr Napisal: Ja samo eno, dve stvari nisi upošteval . TČ čez cca 10 +/-2leti treba zamenjat, pri SE pa nisi računal da pozimi ne dobiš 1100kw ampak bolj 100kw. Torej direktno ogrevanje preko hranilnika čez celo zimsko sezono računaj cca 50%.
Pa smo tam.
Jaz sem identično stvar kalkuliral pa se bom odločil samo za SE za ogrevanje sanitarne voode(100L- 1200eur)- vračilo po cca 10 letih

Cifre sem podajal v kWh in za letno donos. S kW se meri moč. Dajo pa paneli pozimi tam 1/4 poletnega donosa (poleti npr. 1200 kWh/mesec, pozimi pa npr. 300 kWh/mesec). Če z njimi le ogrevaš sanitarno vodo in niso priključeni na omrežje potem je strošek izgradnje SE gotovo nižji. Če ne živiš nekje off grid potem se vsekakor splača razmisliti o neto meritvah, če že nameravaš postavljati SE na streho.
O življenjski dobi TČ pa je brez veze razpravljati. Da bo zdržala od 8...12 let, kot si navedel ali bo zdržala vsaj 20 let kot pričakujem jaz je enako gotovo, kot da jutri fašem Covid. Verjetnost obstaja.
Pa še niste ugotovili, da ta razprava o sončnih elektrarnah z bozgomom in podobnimi (tudi z "uglednimi" energetskimi strokovanjaki) nima smisla?
Prepričanih nikoli ne boš prepričal, nima veze kakšne artumente imaš, kakšne dokaze, če računaš sam ali navajaš vire. čez eno uho not, čez drugo ven.

V preteklosti sem za to zabil veliko časa, zdaj pa ob tem samo še primem za vrečko kokic.
(2.10.2020 ob 12:42)pametnjakovic Napisal: Pa še niste ugotovili, da ta razprava o sončnih elektrarnah z bozgomom in podobnimi (tudi z "uglednimi" energetskimi strokovanjaki) nima smisla?
Prepričanih nikoli ne boš prepričal, nima veze kakšne artumente imaš, kakšne dokaze, če računaš sam ali navajaš vire. čez eno uho not, čez drugo ven.

V preteklosti sem za to zabil veliko časa, zdaj pa ob tem samo še primem za vrečko kokic.

Spadaš med prepričane ali ne? Da vem, če se  te splača prepričevati ali te zgolj pustim na kokicah Confused Confused
(2.10.2020 ob 13:29)bozgom Napisal:
(2.10.2020 ob 12:42)pametnjakovic Napisal: Pa še niste ugotovili, da ta razprava o sončnih elektrarnah z bozgomom in podobnimi (tudi z "uglednimi" energetskimi strokovanjaki) nima smisla?

Spadaš med prepričane ali ne? Da vem, če se  te splača prepričevati ali te zgolj pustim na kokicah Confused Confused
ja mene zanima kam spadam ker ne vem še, nisem se se odločil 100% Smile

Ampak
 FLYKo . Provej nam koliko naj bi ti hiša porabila za ogrevanje za celo sezono(leto). Ta podatek sigurno imaš glede na to da je  novogradnja.

Potrem pa gremo na kokice in pivo. Še v kino skočimo dokler dokler  je vse odprto -Potem pa kot pravi bozgom mogoče korona pa nova TČ.

Samo KW nam zaupaj
Smile
(2.10.2020 ob 10:24)kristjangr Napisal:
(2.10.2020 ob 09:51)bozgom Napisal:

Ja samo eno, dve stvari nisi upošteval . TČ čez cca 10 +/-2leti treba zamenjat, pri SE pa nisi računal da pozimi ne dobiš 1100kw ampak bolj 100kw. Torej direktno ogrevanje preko hranilnika čez celo zimsko sezono računaj cca 50%.
Pa smo tam.

Hm... danes noben proizvod (razen nekaterih višjerazrednih izdelkov) ni delan za kaj več kot 10 let.
Kaj veš kaj bo s tvojo elektrarno čez 10 let?
Sistem učinkovite države te mora prepričati, da potrošiš čim več denarja in tukaj ni nobene druge računice, pa filozofirali tako ali drugače...
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
No dočakali bomo začetek gradnje hidro elektrarne na srednji Savi. Projekt bo stal okvirno eno milijardo.
Elektrarne (tri) pa bodo letno planirano proizvedle 350 GWh elektrike. Tako pravi vlada.
Naj na te podatke nekdo izračuna upravičenost - donosnost te investicije. Recimo, da bo življenjska doba več kot pravi Sassapo (10 let v prejšnjem postu).
Lahko tudi izdelate primerjavo investicije z SE. Pozabimo na to da bo planirana cena narasla za enkrat v času trajanja gradnje.
Če je elektrika po 3c/kwh, potem je to 10 mio letno. A se hecamo s temi številkami ki jih je navedel vrzislo. A sem jaz kje kako decimalko pihnil?
Tukaj so navedene drugačne cifre, je pa res da je članek dve leti star
https://www.delo.si/novice/slovenija/pol...73599.html
Tudi tule
http://www.nas-stik.si/1/Novice/Clanki/t...-Savi.aspx

Mrd naj bi stalo vseh 10 elektrarn, in ne samo tri.
Pustimo sedaj realnost predračuna s končnim računom.
Sonce naj sveti vsak dan!

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »