Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Komunalni prispevek - uporabno dovoljenje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunalni prispevek - uporabno dovoljenje
Pozdravljeni. 

Prosim za nasvet/mnenje/izkušnjo. Smo tik pred tem, da dobimo gradbeno dovoljenje, seveda pa je treba v tem koraku tudi urediti komunalni prispevek.

Torej, na parceli je obstoječi objekt (grajen pred letom 1967). Za njega smo preko prič na upravni enoti pridobili uporabno dovoljenje. Vse tako kot mora biti. 

Na domači občini so mi povedali, da bodo priznali komunalni prispevek za površino, kjer sedaj stoji obstoječi objekt. 

Ker je v našem primeru hiša nekoliko zamaknjena, bi naj razliko, kjer sedaj ne stoji obstoječa hiša, doplačali. 

Površina stare hiše (120m2) je sicer manjša kot nove (90m2), zato mi je to popolni nesmisel. 

Prosim za kakšno mnenje. Ali ima mnenje občine sploh kakšno podlago? Se je kdo že srečal s tem? Vem da se bom na občini pogajal.

Prilepil sem tudi hitro shemo, za boljšo predstavo. Torej, kar je rdeče, bi morali doplačati. Presek med obstoječo in novo hišo bi pa priznali.

LP,M

Priložene datoteke Predogledne slike

Ne razumem vsega. Ali boste staro hišo podrli ali ne?
Če ostane, boste doplačali za del označen z rdečo.
Če pa jo boste podrli (projekt rušitve) pa doplačate samo razliko. Če je nova hiša manjša, pa ne boste  plačati nič. Vrača pa se komunalni prispevek NE.
Prav dosti se na občini ni za pogajati, ker so kvadrature jasne iz GD, občina pa ima tudi pravilnik o zaračunavanju komunalnega prispevka.
(14.9.2020 ob 12:03)fizikalec15 Napisal: Ne razumem vsega. Ali boste staro hišo podrli ali ne?
Če ostane, boste doplačali za del označen z rdečo.
Če pa jo boste podrli (projekt rušitve) pa doplačate samo razliko. Če je nova hiša manjša, pa ne boste  plačati nič. Vrača pa se komunalni prispevek NE.
Prav dosti se na občini ni za pogajati, ker so kvadrature jasne iz GD, občina pa ima tudi pravilnik o zaračunavanju komunalnega prispevka.

Seveda, stara hiša se podre. Nova pa ne bo na povsem enakem mestu, ampak bo zamaknjena, kot je označeno na sliki. Torej del bo na območju stare/obstoječe hiše, del pa na območju kjer sedaj ni pozidano. Nova hiša bo manjša kot je obstoječa. 

Vse ostalo štima, zazidljiva vsa parcela. 

Občina želi zaračunati KP, za tisti del nove hiše, ki bo premaknjen in ne mestu obstoječe/stare hiše. 

Gre samo zato, da nova hiša ne bo na povsem istem mestu, ampak bo malo zamanjena, glede na staro/obstoječo hišo. Za del, ki bo zamaknjena, bi rada občina zaračunala KP.

Vem, da se KP ne vrača. Oni samo želijo dodatno zaračunati, ker hiša ne bo na povsem enakem mestu. 

Pomoje sem trikrat napisal isto  Big Grin Big Grin
Jaz sem imel skoraj identično situacijo. 
Staro hiša 120 m2, sem podrl in naredil novo 200 m2 - zamaknjeno za 4 m severno (pol tlorisa stare se je prekrivalo).
Doplačal sem KP za razliko - v izračunu je dejasko pisalo koliko je KP za staro in KP za novo. 
Mislim, da bi enako moralo biti tudi pri tebi.
(14.9.2020 ob 14:12)Nike_Laker Napisal: Jaz sem imel skoraj identično situacijo. 
Staro hiša 120 m2, sem podrl in naredil novo 200 m2 - zamaknjeno za 4 m severno (pol tlorisa stare se je prekrivalo).
Doplačal sem KP za razliko - v izračunu je dejasko pisalo koliko je KP za staro in KP za novo. 
Mislim, da bi enako moralo biti tudi pri tebi.

Ja vendar v mojem primeru je tako, da kljub temu, da bo nova hiša manjša kot obstoječa, bi zaračunali KP. Ker bo nova hiša malo zamaknjena in ne bo povsem v gabaritih obstoječe, stare hiše. 

Tu je srž problema.
(14.9.2020 ob 14:20)djfixme Napisal: Ja vendar v mojem primeru je tako, da kljub temu, da bo nova hiša manjša kot obstoječa, bi zaračunali KP. Ker bo nova hiša malo zamaknjena in ne bo povsem v gabaritih obstoječe, stare hiše. 

Tu je srž problema.

Očitno je srž problema v razumevanje Smile
Po moje ti lahko manjšaš kolikor želiš in še vedno ne plačaš na obstoječi gabarit,vendar,vsak cm,kateri gre iz ŽE obstoječega gabarita stare hiše se zaračuna.
ne Beri... Gaberiti nimajo veze z ničemer. Samo skupna m2 prej in potem. Kje ta m2 je nima nobenega vpliva. Razen če se je ena občina spet nekaj novega izmislila. Ne bi bilo prvič Sad
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Običajno je postopek tak, da se izračuna višino komunalnega prispevka za novo stavbo in za rušeno stavbo, nato pa se zaračuna razliko med njima, če je pozitivna. Ima pa vsaka občina svoj odlok, kjer je ta postopek izračuna določen, tako da si lahko katera izmisli tudi kaj bolj eksotičnega. Če ne vemo, za katero občino gre, tu težko pomagamo, razen da svetujemo da si preberete odlok in vidite kaj tam notri piše. Če vam občina komunalni prispevek odmeri neskladno z lastnim odlokom, se pač potem na odmero pritožite.
Našel sem odlok za to dotično občino:

"16. člen 

(Posebni primeri obračuna komunalnega prispevka) 
(1) V primeru spremembe namembnosti oziroma vrste obstoječega objekta, gradnje novega objekta na mestu prej odstranjenega obstoječega objekta ali spremembe obstoječega objekta (nadzidave, dozidave, rekonstrukcije ipd.) se za izračun komunalnega prispevka upošteva razliko med novim in starim stanjem objekta. Če je vrednost pozitivna, se za objekt obračuna komunalni prispevek, v nasprotnem primeru pa se izda odločba z navedbo, da je komunalni prispevek že poravnan.
Komunalni prispevek se izračuna na naslednji način:
KPi = KPnovo stanje objekta – KPstaro stanje objekta
(2) V primeru legalizacije obstoječega objekta se komunalni prispevek zanj obračuna enako kot za novogradnjo.
(3) Če o plačilu komunalnega prispevka dokumentacija ne obstaja, se šteje, da so lastniki vseh zgradb, zgrajenih pred letom 1967 in vseh zgradb, ki jim je bilo gradbeno dovoljenje izdano do uveljavitve tega odloka, plačali komunalni prispevek za vso infrastrukturo, zgrajeno na lokaciji, na katero je objekt že bil priključen ob uveljavitvi tega odloka. Starost objekta lastniki dokazujejo z uporabnim dovoljenjem ali drugo dokumentacijo. Za vso javno infrastrukturo, na katero se objekt priključuje na novo, zavezanec plača komunalni prispevek po veljavnem odloku.
(4) V primeru gradnje novega objekta na mestu prej odstranjenega obstoječega objekta je breme dokazovanja že plačanih obveznosti iz naslova komunalnega prispevka na strani investitorja. Investitor mora ob tem tudi predložiti projekt za izvedbo (PZI) za odstranitev starega objekta."

Jaz si zadevo tolmačim tako, kot je nekdo prej napisal. KP za novi objekt zmanjšan za KP starega objekta. V primeru, da je razlika pozitivna se doplača, v nasprotnem primeru ne. 

Si kdo lahko kaj drugega tolmači iz tega? 

LP,M
V kateri občini je to? Jaz imam enak primer in mi ne bo potrebno doplačati(vsaj tako so mi zagotovili na občini), sicer bo hiša enakih mer kot je sedaj ampak ne bo na istem mestu. Občina Slo. Bistrica.
(15.9.2020 ob 08:30)djfixme Napisal: Našel sem odlok za to dotično občino:

"16. člen 

(Posebni primeri obračuna komunalnega prispevka) 
(1) V primeru spremembe namembnosti oziroma vrste obstoječega objekta, gradnje novega objekta na mestu prej odstranjenega obstoječega objekta ali spremembe obstoječega objekta (nadzidave, dozidave, rekonstrukcije ipd.) se za izračun komunalnega prispevka upošteva razliko med novim in starim stanjem objekta. Če je vrednost pozitivna, se za objekt obračuna komunalni prispevek, v nasprotnem primeru pa se izda odločba z navedbo, da je komunalni prispevek že poravnan.
Komunalni prispevek se izračuna na naslednji način:
KPi = KPnovo stanje objekta – KPstaro stanje objekta
(2) V primeru legalizacije obstoječega objekta se komunalni prispevek zanj obračuna enako kot za novogradnjo.
(3) Če o plačilu komunalnega prispevka dokumentacija ne obstaja, se šteje, da so lastniki vseh zgradb, zgrajenih pred letom 1967 in vseh zgradb, ki jim je bilo gradbeno dovoljenje izdano do uveljavitve tega odloka, plačali komunalni prispevek za vso infrastrukturo, zgrajeno na lokaciji, na katero je objekt že bil priključen ob uveljavitvi tega odloka. Starost objekta lastniki dokazujejo z uporabnim dovoljenjem ali drugo dokumentacijo. Za vso javno infrastrukturo, na katero se objekt priključuje na novo, zavezanec plača komunalni prispevek po veljavnem odloku.
(4) V primeru gradnje novega objekta na mestu prej odstranjenega obstoječega objekta je breme dokazovanja že plačanih obveznosti iz naslova komunalnega prispevka na strani investitorja. Investitor mora ob tem tudi predložiti projekt za izvedbo (PZI) za odstranitev starega objekta."

Jaz si zadevo tolmačim tako, kot je nekdo prej napisal. KP za novi objekt zmanjšan za KP starega objekta. V primeru, da je razlika pozitivna se doplača, v nasprotnem primeru ne. 

Si kdo lahko kaj drugega tolmači iz tega? 

LP,M

Kolikor razumem je to praktično enako kot je bilo pri meni (Brežice).
KPi sem plačal samo za razliko kolikor je nova hiša večja.
Je pa res, da stara hiša ni imela vode in ne kanalizacije in sem za ti dve postavki plačal glede na celotno kvadraturo nove hiše.
http://www.sodisce.si/usrs/odlocitve/2015081111430130/

Očitno takšne gradnje lahko ne tretirajo kot nadomestno.
(16.9.2020 ob 16:42)turistka Napisal: http://www.sodisce.si/usrs/odlocitve/2015081111430130/

Očitno takšne gradnje lahko ne tretirajo kot nadomestno.

V tožbi gre za drugačen primer. Objekt v tožbi bo stal povsem na drugem mestu. V našem primeru bo stal na mestu podrte stare hiše, le malo zamaknjen. Torej se bo hiša najprej podrla. Iz tega zapisa pa to ni razvidno oz. je možno razbrati, da se bo podrl šele ko bo novi objekt zgrajen. 

Tako nove hiše ni mogoče tretirati kot nadomestne gradnje in s tem upoštevanje komunalnega prispevka. Povsem jasno.
Lahko. samo uporabnega ne dobiš dokler ni stara hiša porušena. Ni treba da najprej staro podreš...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
(16.9.2020 ob 20:05)firefly Napisal: Lahko. samo uporabnega ne dobiš dokler ni stara hiša porušena. Ni treba da najprej staro podreš...

Po prebranem v tožbi je, kot kaže, to bila težava. Sicer sem malo hitreje zadevo preletel. 

Je pa res, sem govoril z uradnico na drugi občini, da bi v takem primeru zaračunali komunalni prispevek in ko bi dokazali, da so staro hišo porušili, bi KP vrnili nazaj.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Zadnjič se ukvarjate s streho
22.10.2020 ob 11:53:01
Zadnjič se ukvarjate s streho
Pred kratkim smo uspešno zaključili projekt pri gospodu iz okolice Litije. Dotrajano streho iz bitumenske kritine se je odločil... Beri dalje »
Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
14.10.2020 ob 07:30:29
Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
Prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover za najvišji letni promet v 2019 je podjetje Airabela. Airabela je... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »