Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Bodoče dedovanje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bodoče dedovanje
Situacija je sledeča. Z ženo in otrokom živim v majhnem prizidku stanovanjske hiše. Stanovanjska hiša, ki se drži mojega prizidka je last moje mame in očeta. Včasih je bilo to ena parcela s stanovanjsko hišo. Ko sem z ženo sezidal prizidek, smo parcelo razparcelirali na 2 parceli. Na drugi je zgrajen prizidek. To parcelo sta mi oče in mama dala zapisat preko darilne pogodbe. Ta druga parcela s prizidkom je vpisana v zemljiško knjigo in je moja last 1/1 brez bilo katerih omejitev. To je bilo pred 22 leti.

Imam pa jaz tudi brata, kateremu je najin oče(ki živi zraven mene) podaril kmetijo drugje in si je tam naredil hišo.

Sedaj pa sta se na moja starša, ki živita zraven mene v stanovanjski hiši in sta vsak lastnik do ½ , na mojo pobudo odločila, da bi zapustila to stanovanjsko hišo meni, ker sem zraven, ker bi jima pomagal vzdrževati hišo in je brat že dobil svoje.

Zanima me, kako najlažje in ˝najceneje˝speljati to zadevo, da bo po smrti mojih staršev(pa naj živijo še 50 let) to moje, in da mi nihče ne more spodbijati in še posebej ne zahtevati nujnega deleža. Rad bi tudi jaz svojemu sinu pustil čisto zadevo.

To me pa še posebej skrbi, ker ima moj oče še enega naslednika(mojega polbrata), ki ga je imel pred poroko z mamo, s katerim nimamo stikov in je to doma ˝tabu˝ tema, da bi se pogovarjali. Vem pa, da če do česarkoli pride, je moj polbrat zakoniti dedič po očetovi strani.

Porajajo se vprašanja glede polbrata, ki ga bom poimenoval Janez:

Povejte mi, kako naj bom prepričan, da je Janez res moj polbrat?

Kje se vidi, da je res moj oče tudi njegov oče? Rojstni list? Lahko moj oče da poizvedbo za Janezov rojstni list?

Ne vemo, kdo je napisan za očeta, mogoče je nekdo drug, posvojen s strani drugega moškega, mogoče je napisano neznan?

Če je tako, ni potencialni dedič ne?

Kako preverit, preden sploh očeta spet povprašam po tej temi.
To bi rad vedel, da vem v katero smer grem s papirji.

lp

Lp Peter
Nujna dediščina se po moje ne da spodbijati.
Darilna pogodba ali fiktivna prodaja tebi pri notarju z notarskim pripisom oz klauzulo za starše o dosmrtnem neoviranem prebivanju v hiši.
Davek bo isti sedaj ali pač čez 50 let (če ne bo druge zakonodaje)

So pa za vse to pri nas izumili odvetnike oz notarje ja nekaj stane samo veliko manj kot če delaš nekaj na približno
Boljše je pogodba o preužitku, skratka ti skrbiš za starše, oni tebi zapustijo. Tu bo težko, kdo nujni delež uveljavljal.

Glede Janeza, pa ja očeta vprašaj, če on ve in je priznal, potem ni ugibanja, če pa tudi oče ne ve, pa obstaja dnk test očetovstva .
(28.7.2020 ob 03:26)matofill Napisal: Boljše je pogodba o preužitku, skratka ti skrbiš za starše, oni tebi zapustijo.   Tu bo težko, kdo nujni delež uveljavljal.  

Glede Janeza, pa ja očeta vprašaj, če on ve in je priznal, potem ni ugibanja, če pa tudi oče ne ve, pa obstaja dnk test očetovstva .

Ni priznal in ni podpisal ter nič plačeval
Če tega "Janeza" oče ni priznaval, nič plačeval, so zadeve lahko še bolj komplicirane, ker bo "Janez" sploh vztrajal na svojem deležu, če je res sin, kar se kadarkoli seveda lahko dokaže, če je "Janezu" interes.

Če ste se odločili, da temu "Janezu" nič ne boste dali, je treba poskrbeti, da oče nekoč ob svoji smrti, ne bo imel nobenega premoženja, torej ne bo česa deliti.

V ta namen lahko naredite izročilno pogodbo z dodatkom o dosmrtnem preživljanju. Oče s tem vse SVOJE premoženje že sedaj prenese nate, ti pa se obvežeš, da ga boš preživljal do smrti. Obstajati mora seveda medsebojno zaupanje, pa fino je, da se "pravi brat" strinja s tem in to potrdi s podpisom te iste pogodbe.

L.p., Kloko
(28.7.2020 ob 09:19)kloko Napisal: Če tega "Janeza" oče ni priznaval, nič plačeval, so zadeve lahko še bolj komplicirane, ker bo "Janez" sploh vztrajal na svojem deležu, če je res sin, kar se kadarkoli seveda lahko dokaže, če je "Janezu" interes.

Če ste se odločili, da temu "Janezu" nič ne boste dali, je treba poskrbeti, da oče nekoč ob svoji smrti, ne bo imel nobenega premoženja, torej ne bo česa deliti.

V ta namen lahko naredite izročilno pogodbo z dodatkom o dosmrtnem preživljanju. Oče s tem vse SVOJE premoženje že sedaj prenese nate, ti pa se obvežeš, da ga boš preživljal do smrti. Obstajati mora seveda medsebojno zaupanje, pa fino je, da se "pravi brat" strinja s tem in to potrdi s podpisom te iste pogodbe.

L.p., Kloko

Seveda se pravi brat strinja. Sem to tudi jaz mislil, da. Mogoče pride v poštev še pogodba o preužitku. Ali pa kupoprodajna pod očetove polovice. Kako je pa stem, da oče da vse mami prepisat na nekakšen način

Hvala za odgovore vsem
Pravkar rešujem oz sem rešil podobno. Pogodba o preužitku bo prava stvar. Šlo bo brez Janezovega podpisa in kasneje niti ni upravičen do deleža. Taka je bila razlaga pravnikov....
Dosti je takih, ki so se zasrali s kakšnim členom v pogodbi. Recimo da dovolijo staršem živeti v hiši do njihove smrti. Potem pa zaradi nepokretnosti niso morali dati v dom. Potem pa ali poleg službe nekako skrbiš, ali pa službo pustiš.

Pa še več takih nedolžnih zadev, ki so se čez leta pokazala za še kako slabo odločitev. To so sprevideli tako tisti, ki so podarili, kot tisti, ki so dobili.

Osebno imam darilno pogodbo brez vseh obveznosti.
(28.7.2020 ob 20:53)darkside Napisal: Dosti je takih, ki so se zasrali s kakšnim členom v pogodbi. Recimo da dovolijo staršem živeti v hiši do njihove smrti. Potem pa zaradi nepokretnosti niso morali dati v dom. Potem pa ali poleg službe nekako skrbiš, ali pa službo pustiš.

Pa še več takih nedolžnih zadev, ki so se čez leta pokazala za še kako slabo odločitev. To so sprevideli tako tisti, ki so podarili, kot tisti, ki so dobili.

Osebno imam darilno pogodbo brez vseh obveznosti.
Podarjeno še vedno lahko brez težav pade v dedno maso, se vzame nazaj v kolikor se tisti, ki je podaril, ne more preživljati ipd... precej nesigurna zadeva
Drži.
Kaj pa druga plat; mar Janez ni upravičen do dediščine?

Kaj pa druga plat; mar Janez ni upravičen do dediščine?

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »