Kar naredi dom > Vrt in okolica
Ograja iz lomljenih zidakov - par vprašanj

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ograja iz lomljenih zidakov - par vprašanj
Pozdravljeni.

V načrtu imamo izdelavo ograje iz lomljenih zidakov (Kograd Igem, Zobec, ...).
Dolžina bi bila cca. 22m, višina 1,2m.
Ideja je, da se naredi na vsakih nekaj metrov steber, ki bi bil 2 šari višji od same ograje.
Ker se parcela spušča, na 22m je padca cca. +50cm, sem razmišljal, da se naredi ograjo stopničasto, torej to pomeni, da bi tudi temelj naredili tako (izkop 80cm, 20-30cm tampona, 50x40cm temelj, stremena fi8 na 25cm, palice fi12).
Ima kdo kakšen drug predlog?

Še to, prvih 10m metrov ograje je polkrožnih, pa me zanima, če je za ta del boljše uporabiti trapezne lomljene zidake ali kar navadne. So kakšne težave z "lovljenjem" radija?
Ima kdo kakšen predlog izvajalca, projektanta, ...?

Že vnaprej hvala za predloge.
(13.5.2020 ob 10:40)videc Napisal: Pozdravljeni.

V načrtu imamo izdelavo ograje iz lomljenih zidakov (Kograd Igem, Zobec, ...).
Dolžina bi bila cca. 22m, višina 1,2m.
Ideja je, da se naredi na vsakih nekaj metrov steber, ki bi bil 2 šari višji od same ograje.
Ker se parcela spušča, na 22m je padca cca. +50cm, sem razmišljal, da se naredi ograjo stopničasto, torej to pomeni, da bi tudi temelj naredili tako (izkop 80cm, 20-30cm tampona, 50x40cm temelj, stremena fi8 na 25cm, palice fi12).
Ima kdo kakšen drug predlog?

Še to, prvih 10m metrov ograje je polkrožnih, pa me zanima, če je za ta del boljše uporabiti trapezne lomljene zidake ali kar navadne. So kakšne težave z "lovljenjem" radija?
Ima kdo kakšen predlog izvajalca, projektanta, ...?

Že vnaprej hvala za predloge.

pri polkrožni ograji je odvisno kateri del bo viden ... če je notranji potem se lahko dela tudi z navadnimi, drugače pa kar z trapeznimi. Jaz sem jo doma delal in je prišel radij cirka 3m. Ker sem imel jaz malo večji razpon (polkrožni), sem na sredini polkroga podaljšal za 1,5 ravnim zidakom.... lahko pošljem tudi kakšno slikco. Trapezne mislim, da ima samo Gorec ???
[quote pid='956574' dateline='1589447477']
pri polkrožni ograji je odvisno kateri del bo viden ... če je notranji potem se lahko dela tudi z navadnimi, drugače pa kar z trapeznimi. Jaz sem jo doma delal in je prišel radij cirka 3m. Ker sem imel jaz malo večji razpon (polkrožni), sem na sredini polkroga podaljšal za 1,5 ravnim zidakom.... lahko pošljem tudi kakšno slikco. Trapezne mislim, da ima samo Gorec ???
[/quote]

Ne razumem točno, kaj misliš pod notranji/zunanji del. Vidni del bi naj bil sicer zunanji, notranji del gleda na dvorišče, pa ne vem, če ima smisla dajati dvostranske lomljene zidake. Ja, trapezne ima samo Gorec, ampak ko sem gledal pri drugih proizvajalcih se da tudi z njihovimi "navadnimi" delati ograjo v radij.
Tudi pri meni je mišljeno, da se bo kak del radija podaljšal z ravnim delom zidu.
A si armiral vse z železom?  Temelj si imel podobnih mer, kot predvidevam jaz? Glede temelja me zanima zato, ker nekateri proizvajalci v navodilih pišejo, da je dovolj 20cm temelja na 30-50cm podlage...
Hvala za komentar.
videc,
pišeš "" : ..... nekateri proizvajalci v navodilih pišejo, da je dovolj 20cm temelja na 30-50cm podlage.."", naj ti dajo garancijo na izvedbo.
Ga ne boš našel, iz prve roke!
Tudi klasični lomljeni, če le ni prevelik radij, se primenro izvede.
Ali bo zadaj kej zemlje/pritiska?
Lep pozdrav
Če boš delal z navadnimi zidaki, boš imel na zunanji strani odprtino med dvema zidakoma ali pa boš moral rezati notrajni del, da si narediš krivino.

Temelj sem imel tudi jaz tako velik pri škarpi visoki 120cm .... pri škarpi, kjer sem pa uporabil samo 3 zidake višine od GORC-a, pa sem dal manjši temelj (cirka 25cm). Sem pa v obeh primerih armiral z železom, temelj in potem med samim zidanjem (vertikalno in horizontalno)
Živjo.
Hvala za dosedanje odgovore.
Ne bo zemlje (ne delamo škarpe), pritiska, razen tisto, ko parcela pada na cca. 22m za dobrih 50cm. Zato razmišljam, da bi bil temelj stopničast. Pa konkretnih 50cm, da bo sigurno.
Armirano bo horizontalno in vertikalno. Predvidena višina ograje je 90-100cm, z vmesnimi stebri (cca. 110cm).
Še vedno se pa lahko naredi vse skupaj, da bo ravno od stebra do stebra. Samo potem bomo robnike rezali, da bodo prišli lepo med ograjo in cesto. Mi je pa lepše, če je ograja v radiju

@mljubi: mi pošlješ kakšno sliko, lahko na ZS? Hvala.

Ima kdo izkušnjo z izdelavo ograje iz "pranih zidakov"? Pri enem od izdelovalcev betonskih izdelkov sem videl, da delajo ograjo iz takega materiala kot so prane plošče (zalijejo z betonom, armirajo)... Ne vem pa, kako se to obnese kot ograja.
LP, S.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »