Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Prodaja stanovanja

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prodaja stanovanja
Zdravo.
Že 3jič mi je padla prodaja stanovanja v vodo. Zadnja zaradi koronakrize in situacije, ki ni predvidljiva. Smo tako dobri, da bomo vrnili aro.
Sem pa trenutno tako jezen zaradi neresnosti ljudi, ki naj bi bili kao resni kupci. Sploh se ne pozanimajo o okvirni višini kredita, ki bi ga lahko dobili.
Ker mi je tega dovolj, razmišljam da bi stanovanje prodajal preko agencije, da nimam opravka z ljudmi. Kaj priporočate, naj vstrajam sam ali z agencijo naprej? 
LpP
Zakaj mislis da bo kaj drugace?

Naslednji kupec ko pride mu to povej. Ara ostane.
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Lahko je bolj odločna od mene ker sem jaz preveč človeški. Aro bom vrnil, ker je pač koronakriza in sta v zaposlena v sektorju, ki je prizadet.
nah... tudi tam imaš enako "kontakta"...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Agencija pomeni samo plačilo provizije, dela imaš pa enako. Redki so agenti, ki nepremičnino razkažejo sami, brez navzočnosti prodajalca. Ko sem sama prodajala nepremičnino in je zadnjo besedo imela banka s kreditom, smo tudi dali v pogodbo, da se ara vrne, če kredit ne bo šel skozi ... včasih se kaj zaplete v zadnjem hipu, pa sploh ne nujno zaradi kupčeve krivde. Najbolje je ravnati po svoji vesti, potem ne rabiš uspavalnih tablet Smile
Sem pravkar dobil novo idejo.
Ker trenutna situacija ni naklonjena ne kupcem ne nam prodajalcem sem razmišljal, da bi odpru popoldanski sp, oddajal stanovanje in banki predstavil kot poslovni načrt. V smislu, da jaz ne vzamem kredita ampak zastavim stanovanje, dobim denar, obveznost do banke plačujem iz naslova najemnine, jaz pa vzamem kredit še kar mi zmanjka za nakup hiše.
Je to izvedljivo, ima kdo kakšne izkušnje z tem?
Temu se reče hipotekarni kredit,za to ne rabiš odpirati sp.
(18.5.2020 ob 16:20)Emp1 Napisal: Sem pravkar dobil novo idejo.
Ker trenutna situacija ni naklonjena ne kupcem ne nam prodajalcem sem razmišljal, da bi odpru popoldanski sp, oddajal stanovanje in banki predstavil kot poslovni načrt. V smislu, da jaz ne vzamem kredita ampak zastavim stanovanje, dobim denar, obveznost do banke plačujem iz naslova najemnine, jaz pa vzamem kredit še kar mi zmanjka za nakup hiše.
Je to izvedljivo, ima kdo kakšne izkušnje z tem?

Preden greš na banko naredi kalkulacijo: na letnem nivoju = 12 x bruto najemnina = je letni donos.
Odštej davčno priznane stroške v višini normiranih stroškov (15% letno, pa če kaj vložiš v stanovanje ali ne) in od izkupička odštej 27,5% davka. Npr. 300 € na mesec je 3.600 € letno. 15% normirani stroški so 540 €, razlika za obdavčitev pa 3.060 €. Davek znaša 27,5% oz. 841,50 €.

Ostane ti 3.060 € - 841,50 € = 2.218,50 €
Ostanejo ti tudi odšteti in davčno priznani normirani stroški (če jih dejansko nisi imel) 540 €.

Letno razpolagaš z 2.218,50 + 540 = 2.758,50, kar lahko letno nameniš za odplačilo kredita za hišo. Da pa boš bolj na varni strani, lahko za odplačilo kredita za hišo nameniš 2.218,50 € (in imaš malce varnostne rezerve - 540 €/leto).

Cifro za najemnino postavi poljubno (bolj realno), pa se igraj s številkami.

"Kapiš??"

Wink
Jest sem si že pred časom izračunal po takšne postopku kot ga je Johan_R napisal + upošteval še strošek kapitalskega dobička (plačaš ga v primeru + razlike pri nakupu in nato prodaji, sicer se znižuje na 5 let, če imaš pa stanovanje in v njem prebivaš 3 leta ga pa ni), + 20-25 letno ukvarjanje z najemniki če niti en mesec ni prazno stanovanje, nato pa tako ali tako verjetno sledi spet obširna adaptacija. Marsikdo pravi da mi pa v tem času najemniki odplačajo stanovanje, vsak pa mora upoštevati v tej računici še obresti kredita (večina jih ne), ter da si npr. bolj obremenjen s kreditom pri npr. gradnji, nakupu hiše, kjer pa spet plačuješ obresti. 
Pri sebi sem prišel do zaključka da je bolje po vselitvi v hišo prodati stanovanje in delno poplačati kredit in namesto npr. 1000 eur obroka plačuješ manj let 500 eur in če nato 20 let daješ vsaj 300 eur pod povšter prideš že do kar luštnega zneska.  Je pa morda drugače če se denarja ne rabi in je bilo stanovanje podarjeno ipd. in se ne potrebuje toliko denarja.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »