Gradnja in obnova > Klasična gradnja
Proračun za hišo

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proračun za hišo
Komunalec in projekti so tudi meni v oko padli kot zelo poceni, eno ali drugo lahko takoj stane toliko, kot je v tem primeru stalo oboje skupaj.

Kvadratura hiše je precej napihnjena, vanjo sta šteti še garaža in pokrita terasa, kar seveda zniža strošek na kvadratni meter. Poleg tega na koncu našteje še nekaj stvari, ki še manjkajo in tako v ceni niso zajete.

In pa, seveda, avtor bloga je v gradnjo vložil precej svojega časa, to nikakor niso realni stroški za gradnjo na ključ.
Po skoraj treh letih od pričetka gradnje  počasi zaključujemo hišo. V bistvu smo z gradnjo končali že decembra, vendar nam vreme ni dovoljevalo zaključiti fasade.
Malo sem do sedaj pisal po forumu,  sem pa si rekel, da bom ob koncu gradnje zapisal nekaj svojih izkušenj in številk vsem trenutnim in bodočim (samo) graditeljem, saj sem na tem forumu prejel ogromno uporabnih informacij, ki so mi prihranili marsikateri evro.

Vse kar je bilo mogoče (beri: smo znali) smo delali sami, večinoma z očetom in prijatelji. Od mojstrov smo imeli na hiši krovca, električarja in vodovodarja in monterje stavbnega pohištva. Pa še kakšnega fušarja. Ostalo smo v veliki večini naredili sami. Hiša dimenzije 9*12m, P+1+izdelano podstrešje (skupaj 240m2 uporabne površine). Ob hiši nadstrešek 50m2 s pripadajočo lopo 13m2. Hiša je notri končana, delamo zaključni sloj fasade. Okolica še ni urejena.

Iskal sem best price/performance vgrajene materiale in rešitve, ki so bile seveda pogodu tudi ženi, torej vsaj neko srednjo kakovost, tudi višjo, če je finančno zneslo. Hiša je dvokapnica, okna troslojna Uw 0,79 (vključena HST vrata), krpan žaluzije z motornim pogonom,  TČ Panasonic 9kw, talno gretje povsod, inštalacija za rekuperacijo (še ni rekuperatorja), vinil po celi hiši, 2 kopalnici + wc, kamin (za romantiko, dejansko je pretoplo, če je zakurjen), fasada 20cm eps, pametne inštalacije (žaluzije in luči)…

Tema je cena hiše. Tudi mene je zelo matralo koliko bo tole stalo. Na eni strani je  Fery z ultra nizkim budgetom naredil graščino, nato mojstri, ki so veliko delali sami in nato tisti, ki nimajo časa, ali znanja za samogradnjo in so vzeli na ključ, kjer je cena znana. 
Na podlagi informacij s foruma, cenikov, poizvedovanja itn, sem pripravil finančni plan gradnje, za katerega sedaj ugotavljam, da je bil dokaj točen. Plan je bil presežen za manj kot 10%, od tega je ca 5% dodatnih stroškov nastalo zaradi sprememb oziroma dodatnih zahtev (idej med gradnjo).

Stroške sem (skoraj) do konca beležil v tabeli, vsi samograditelji pa računajte še nekaj k€ za pivo in hrano. Parcelo sem že imel. Veliko materiala sem dobil preko prijateljev, nižje cene, davki itd..

Pri nas je bilo takole:
  • 18.000€ - papirji (komunalni prispevek, davek na pozidavo, PGD+PZI, notarji…)
  • 2.000€ - orodje (večino tega »bosanke«, nabavil sem tudi vse ostalo orodje – ni ga malo)
  • 135.000€ – gradnja (od izkopa do fasade, vse vključeno)
  • 25.000€ – notranja oprema (kuhinja, aparati, kopalnice, otroške sobe…vse po meri)
Skupaj torej 180.000€. Ostane za prihodnja leta še granit okoli hiše in na terasi, asvalt in planiranje okolice, torej ca 10-15k, nimamo še izbranih materialov in izvajalcev.
Če koga zanima kaj bolj podrobno lahko tudi dopišem.

Sama gradnja je bila torej slabih 600€/m2. Tu pa je potrebno upoštevati, da sem dobri dve leti ves dopust in skoraj vse popoldneve in vikende prebil na hiši. Podobno moj oče, zraven je vključenih še stotine ur »sosedske pomoči«. Če nisem delal sem iskal informacije, ali tuhtal kako in kdaj bom kaj izvedel. Če imaš majhne otroke je kar zahtevno, imel pa sem prednost, da je bilo gradbišče le 20 metrov stran.

Bi lahko naredil hišo ceneje? Da. Če bi vzel najcenejše materiale in mojstre in izpustil določene stvari (kamin, rekuperacija, krpanke, cenejša okna, vrata…) bi lahko prihranil vsaj  20%. Vendar nismo šli zato v gradnjo hiše. 

Da se torej narediti hišo za manjši denar, vendar z veliko (ogromno) svojega vložka. Sicer se  plača ta famozni 1000€/m2 kar je verjetno čisto realna cena na ključ.

Je bilo vredno vložiti toliko časa in truda? Absolutno da. Ne samo zaradi finančnega prihranka, ampak tudi zaradi znanja in izkušenj, ki jih pri tem pridobiš. In seveda občutka, ko se preseliš na svoje.
Podobno situacijo, kot je opisal larsson imamo tudi pri nas...
Hiša 9x13 (250m2), postavljena v breg :-), pa precej metrov škarp.
Delano v glavnem vse v lastni režiji, tudi elektrika in vodovod..
3 kopalnice, centralno gretje s kotlom na polena, kamin v dnevni sobi, zidan štedilnik v kmečki sobi. Povsod talno gretje, povsod keramika.
Fasada 18cm gre proti koncu.
Zraven hiše še letna kuhinja s prostorom za drva (ni še dokončano) in garaža za 2 avta (tudi ni še dokončano). Okoli hiše 2,5m pas vodoneprepustnega  betona. Keramika nabavljena.
Aja, pa čistilna naprava in 24m3 betoniran vodohram za deževnico.

Sicer sem posamezne stroške že zdavnaj nehal beležiti, vendar je skupaj odteklo nekje dobrih 150k cekinčkov.

Če koga kaj zanima, sem na voljo  Smile
Lep pozdrav
(20.4.2020 ob 12:20)Jaco P. Napisal: Mi smo vseljeni cca pol leta..in do sedaj smo prišli na cca 205k (brez parcele). V to je všteto:
- vsi papirji za GD, PZI, ...
- komunali prispevek, soglasja, priključki EL, Voda...itd..
- klasična gradnja 145m2 + pomožni objekt 25 m2.
- TČ, rekuperacija, strojne inšt....
- komplet notranja oprema (parket, ploščice, kopalnica, kuhinja, omare...)
- fasada 
- zunanja ureditev (tlakovci, asfalt)

..kar imam še v planu sta dva nadstreška, ki prideta na vrsto čez 10k.. Smile

Pozdravljen,

Kje pa ste gradili? Katera regija? 
Lp,Katja

(20.4.2020 ob 12:20)Jaco P. Napisal: Mi smo vseljeni cca pol leta..in do sedaj smo prišli na cca 205k (brez parcele). V to je všteto:
- vsi papirji za GD, PZI, ...
- komunali prispevek, soglasja, priključki EL, Voda...itd..
- klasična gradnja 145m2 + pomožni objekt 25 m2.
- TČ, rekuperacija, strojne inšt....
- komplet notranja oprema (parket, ploščice, kopalnica, kuhinja, omare...)
- fasada 
- zunanja ureditev (tlakovci, asfalt)

..kar imam še v planu sta dva nadstreška, ki prideta na vrsto čez 10k.. Smile

Pozdravljen,

Kje pa ste gradili? Katera regija? 
Lp,Katja
Posavje.

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »