Nepremičnine > Gradbena dokumentacija
Idejni načrt hiše - mnenja

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Idejni načrt hiše - mnenja
madm, ne moreš po etapah delat. Če imaš v planu nadstrešek in teraso, potem moraš KONČATI oboje (in komplet hišo) preden se lahko seliš in dobiš uporabno dovoljenje. Ali računaj s financami za vse skup (1500 potem na m2 hiše) ali pa brez vsega v projekt. In potem dodajat projekte za ostalo (če boš želel vse s papirji delat).
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
@tadole
okej, hvala za info. Očitno bo treba razdeliti na več projektov.

@firefly
razumem, hvala.

Potemtakem, bo osnovni projekt hiša + senčenje za teraso/hišo, za katero je plan da bo v sklopu hiše.

Kasneje (ločeno kot nezahteven projekt) pa idelava terase in nadstreška za avto / vhod.

Ima kdo kaj izkušenj z tehničnim prostorom v nadstropju? je bolj/manj komplicirano? je/ni preglasno? plusi/minusi tega.

kakšen komentar na razporeditev prostorov? al je bolj kot ne, to to v omejeni kvadraturi.

Hvala! & Lepe praznike Wink
Ne razumem čisto, kaj ste mislil z zunanjim kaminom, ki se ga vidi tudi od znotraj - ali je mišljeno da bo zunaj nasproti okna, z vratci obrnjen proti oknu, ali da bo v zunanji steni hiše z vratci zunaj in znotraj? Ker ta zadnja verzija je precejšen toplotni most.

Mislim, da bi moralo biti možno v DGD opredeliti faznost izgradnje, tako da bi lahko pridobili uporabno dovoljenje za hišo, preden bo zgrajen nadstrešek, pozanimajte se na upravni enoti. Sicer boste morali pridobivati dodatna gradbena dovoljenja za naknadne prizidke.

Kar se tlorisov tiče, stopnice mi izgledajo malo preveč na tesno (višine in globine so sicer ok ampak je hodnica preveč ob zunanjem robu).

Utiliti je čisto premajhen za to kar je notri, pred pralnim strojem potrebujete več širine, je tisto zraven rekuperator? Tega bi jaz dal v pritličje, je dosti bolj praktično za razvod potegnit, ker lahko razdelilne škatle daš pod strop, ne pa v mansardi kjer pod poševnim stropom ni nobenega prostora.

Najboljši prostor za rekuperator bi bil v pritličju na S vogalu hiše, jaz bi tam predelil kopalnico in naredil še en tehnični prostor z vhodom iz predsobe. Rekuperator, TČ, sicer ne rabijo toliko prostora kot kurilnice nekoč, ampak vseeno to terja nek svoj prostor. Pa še pralni stroj lahko potem tu date. Kopalnico je itak potrebno predelati ker v mansardi ne more biti umivalnika in tuša ob kolenčnem zidu (oziroma, saj ne vem, ali imate mansardo ali nadstropje), pa tudi v pritličju ni ok da moraš čez celo kopalnico do umivalnika. Lahko pa namesto ločenega prostora v kopalnici ob steni proti garaži naredite vgradno omaro in tja notri umestite rekuperator, TČ in pralni stroj.

Še ena varianta ki jo vidim je da predsobo razširite proti kopalnici za cca 70 cm, pridobite tu prostor za rekuperator in TČ pa še vhod v spalnico se lahko zamakne za 70cm in pridejo omare za vrata, namesto da se "zaletiš" v omaro ko v sobo stopiš.

Predsobo in osrednji prostor bi ločil s steno.

Vrata v tretjo otroško sobo bi naredil enako kot v prvi dve, iz osrednjega prostora pred stopnicami, ne pa iz stranskega hodnika do kopalnice. Pač bo 1m manj omar v garderobi, ampak saj je bolje tako da ko prideš gor po stopnicah se ne zaletiš takoj v omaro.

Pri zunanjem nadstrešku za avtomobile se mi zdi tista dolga shramba (ali karkoli je že tisti prostor) neuporabna, en sam hodnik. Bi rekel razširi, ampak ni prostora, bolje potem narediti vhod s strani, lahko več vhodov nanizanih vzdolž daljše stene, da je cel prostor kot neka zunanja omara.

Ali pa naj se ta shramba ukine, da bodo avtomobili lahko malo bolj stran od hiše parkirali in se bo dalo normalo vstopiti v hišo, ne da se mimo avtomobila tlačiš. V tem primeru bi manjša zunanja shramba lahko bila potem ob hiši, ob steni proti kopalnici.
@BojanF

Hvala za vrsto komentarjev!

Kamin: zunaj nasproti okna obrnjen proti notranjosti (verjetno ne relevantna informacija v teji fazi)

Super, bom preveril glede opredelitve faz v DGD.

Stopnice ja, verjetno največji izziv v teji hiši. Kam in na kakšen način jih postaviti, da zavzamejo čim manj prostora.

V Utility-u (mogoče bi bilo bolje "Tehnični prostor") je planiran le Rekuperator in TČ. Tako pralni kot sušilni sta spodaj v kopalnici (desno v omari) - ker je znotraj omare ne piše oznake, vem, ni najbolje.
Poštevni strop v teji sobi bi lahko načeloma spustil in si tako pridobil več prostora. Ali pa zmanjšal zgornjo kopalnico. Iz praktičnih razlogov izdelave hiše sem planiral vse vode iz kopalnice eno nad drugim, tako tudi čim več sten.

Prostor za Utility kot ga omenjaš (v S hiše - z vhodom z predsobe) sem narisal, pa mi vzame preveč prostora kopalnice zato sem ga prestavil gor.
Umivalnik in tuš zgoraj, vidim, da to ne bo šlo, bom prestavil. hvala!
Spodaj umivalnik, hm. mogoče ga zamenjam z mestom kjer je omara in je bližje vhodu. malo moti tudi, da je WC direktno pri vhodu - Je praktično, ni pa najbolj haha. No tukaj, bom očitno moral še mal prestavljat da najdem top rešitev.

Predsobo in osrednji prostor bi ločil s steno.
- Zaradi prepiha potem direktno v prostor? ali zakaj?
nama je lih zato všeč ker "poveča" prostor in želiva imeti odprte stopnice. Kot opcijsko bi kasneje zaprl s stekelno steno (v primeru, da bi res motilo, ko nekdo odpira vhodna vrata).
Kakšen predlog v teji smeri?

Vhod v 3 otroško sobo - ok, bi znalo biti bolje.

Glede shrambe v nadstrešku, sem mislil izkoristiti, da ni samo stena ampak malo večje in kot shramba, Seveda, trenutno je bolj kot hodnik, mogoče z vhodom iz nadstreška ter uporabe drsnih vrat, da ne izgubljaš prostora pri odpiranju. No tudi shramba ob hiši ni slaba ideja.
Kako se dimnik čisti zraven postelje?
Sonce naj sveti vsak dan!
(16.4.2020 ob 23:01)mgovze Napisal: Prva idejna zasnova ... za lažjo predstavo. Smile

Iskreno se mi zdi tako zasnova kot umestitev res velika potrata parcele. Za teraso in bivalne površine imaš en majhen kotiček na zahodu, na vzhodu pa ogromne površine za avtomobile. Je to res potrebno?

Je pa umestitev vedno odvisna od okolice, investitorja in pa znanja projektanta tako da brez poznavanja vsega tega je dati kakšen konkreten nasvet nestrokovno in nesmiselno.
Meni osebno dnevni prostor ni všeč. Da bi moral glavo imeti skoz obrnjeno na stran, da bi gledal tv? Potem raje malo manjša vrata in daš ravno sedežno tja da gledaš ravno.

ter kaj vse predvidevaš imeti v kurilnici? za zalogovnik, toplotno in tistih par polic je prostor velik.
(17.4.2020 ob 07:00)KeCko Napisal:
(16.4.2020 ob 23:01)mgovze Napisal: Prva idejna zasnova ... za lažjo predstavo. Smile

Iskreno se mi zdi tako zasnova kot umestitev res velika potrata parcele. Za teraso in bivalne površine imaš en majhen kotiček na zahodu, na vzhodu pa ogromne površine za avtomobile. Je to res potrebno?

Je pa umestitev vedno odvisna od okolice, investitorja in pa znanja projektanta tako da brez poznavanja vsega tega je dati kakšen konkreten nasvet nestrokovno in nesmiselno.

Postavitev in odmiki so doloceni v zazidalnem načrtu ... enkrat bodo v družini 4 avtomobili ali več, ti pa zahtevajo svoje mesto, tako za parking kot servis (pranje itd) - to ni blok kjer je samo parking dovolj. Če hočem imeti spodaj tudi kabinet, ki bo enkrat tudi spalnica veliko drugih možnih razporeditev ni ... vsaj po moje ne. Drugače pa se teraso lahko pozicionira tudi drugje npr. na vogalu kjer je miza. 
Mi pa veliko pomeni normalno veliko dvorišče ... ker gostje pač ne pridejo peš ali avtobusom ? ... in dvorišče na prvi idejni zasnovi se mi ne zdi preveliko. 

Je pa po zazidalnem načrtu na parceli risan objekt 16×10, ki mora bit od ceste odmaknjen 5m itd ... je vse predpisano, tako da je treba ostat v teh okvirjih.

(17.4.2020 ob 10:41)darkside Napisal: Meni osebno dnevni prostor ni všeč. Da bi moral glavo imeti skoz obrnjeno na stran, da bi gledal tv? Potem raje malo manjša vrata in daš ravno sedežno tja da gledaš ravno.

ter kaj vse predvidevaš imeti v kurilnici? za zalogovnik, toplotno in tistih par polic je prostor velik.

Postavitev sedežne ?? ?? a vi to resno ... na skico je treba nekaj narisat ane ... dejanska postavitev pa bo kakršna bo ?

Kurilnica .... to je dejansko garaza v kateri bodo kolesa, motor, smuči, hladilna omara, shramba stvari in živil itd. ... še premajhno bo.

V lopi poleg nadstreška pa bo vrtno orodje, kak meter drv itd. ...
zakaj pa ne resno? vem za primer, ki je podoben tvojemu in sedaj vrat niti odpret ne morejo ker so imeli skico enako, sedežno pa drugače obrnjeno. Ali imajo vrata zaprta, ali pa umikajo sedežno.... rešili so tako, da raje hodijo čez glavni vhod...
(14.4.2020 ob 12:11)MandM Napisal: Stopnice ja, verjetno največji izziv v teji hiši. Kam in na kakšen način jih postaviti, da zavzamejo čim manj prostora.

Saj stopnice so v principu ok, samo hojnica bi morala iti po sredini - seveda bi v tem primeru bila skupna dolžina stopniščnih ram daljša. Razumem problem, če stopnice spodaj podaljšaš, zapiraš prehod proti kuhinji, če jih podaljšaš zgoraj, zapiraš prehod v kopalnico. Jaz bi jih zato podaljšal v širino, da bi bilo stopnišče enako široko kot garderoba, in bi tako v vzdolžni smeri hiše pridobil dodatno dolžino stopnic, pa še konstrukcijsko se zadeva poenostavi ker se prečne nosilne stene poravnajo.

Sicer sta potem vhod in tehnični prostor preozka in je potrebno zožati kopalnico, ampak to sem itak že predlagal da se naredi ker se tako reši neroden vhod v spalnico.

Kar se kopalnic tiče, najboljši položaj za WC školjke je ob steni proti garaži ker so tam lahko tudi v mansardi (odvisno sicer od višine kolenčnega zidu in naklona strehe, če je premalo se lahko razširi inštalacijsko ravnino). Ostalo pa se potem temu smiselno prilagodi.

Pri postavitvi naprav v tehničnem prostoru je potrebno upoštevati, da imajo naprave predpisane tudi minimalne odmike, da se jih da normalno servisirat. Dvomim, da se katero TČ lahko tako v kot postavi, brez vsaj 10 cm odmika od stene. Pri rekuperatorju pa itak cevi zasedejo še enkrat toliko prostora kot sama naprava. Tu je na primer dober opis glede zahtev za postavitev rekuperatorja, podobno velja za naprave vseh proizvajalcev:
https://prezracevanje.si/services/ustrez...peratorja/

Postavitev rekuperatorja v vogal hiše je idealna ker so tako lahko povezovalne cevi med fasado in napravo čim krajše. Po teh ceveh se pretaka zrak z zunanjo temperaturo, tako da dolge cevi lahko vodijo do precejšnjih toplotnih izgub.

Če vogalna postavitev ni možna in sta dovodna in odvodna rešetka za zrak na isti fasadi, morata biti vsaj 3m narazen. Običajno se to reši tako, da se dovodno in odvodno cev znotraj hiše pelje 3m narazen in potem skozi zunanjo steno ven, kar pa ni najboljša rešitev zaradi že omenjenih toplotnih izgub skozi tanke stene cevi. Bolje bi bilo, da je rekuperator ob zunanji steni in gresta cevi iz rekuperatorja direktno skozi fasadno steno ven in se potem zunaj vodita vsaj 3m narazen, je pa tu potem estetski problem kako zadevo zunaj skriti. Če boste imeli rekuperator v mansardi, lahko mogoče cevi skrijete v napušču strehe, če seveda imate predviden napušč. Še ena možnost je, da odvod peljete ven skozi streho namesto skozi fasado, ampak strešni preboji so dražja in manj robustna rešitev.

Kar se stene med predsobo in dnevnim prostorom tiče, jo priporočam, ni pa nujna. Če vem je všeč, da se vstopi direktno v dnevno sobo, lahko imate tudi tako, ampak potem bo tudi hladen zunanji zrak ob tleh prodrl v dnevno sobo, ko bo kdo odprl vrata.
@BojanF
hvala, evo implementiral kup, upam da rešitev. Dodal sem še nekaj mer za boljšo predstavo.

Rekuperacija
Pri rekuperaciji bi eno od (odvodno/dovodno) cevi dal direktno ven pod napušč - da, planiran je napušč, drugo pa bi povlekel desno ~2.5m desno čez kopalnico na desno fasado hiše ven.
Glede cevi v strope prtličja in nadstropja, se mi zdi, da je OK.
Sedaj bi moralo biti prostora dovolj.

800X600 trenutna dimenzija - prostora bi moralo biti dovolj.

Malo sem še v prtličju prestavljal, da sem pridobil omaro pri vhodu ter dodatno omaro (malo ožjo) v spalnici. Kopalnica je še vseeno dovolj velika (zgleda tako).
Vrata so sedaj znotraj "vhodnega prostora", dokler oziroma, ko/če bo kdaj zaprt.

Vhod v spalnico sem rešil z steno pod 45°C. Izgleda super + malo bolj odpre dnevni prostor ob vstopu. Enak princip sem uporabil v mansardi, da se obdržijo stene + da nimam ostrega hodnika proti kopalnici/tehničnem prostoru.

Stopnice so sedaj OK. Stene sem poravnal, da bodo konstrukcijsko nasproti. Dobim malo večjo odprtino zgoraj, ampak ni moteča saj bo takointako odprto stopnišče.

Imam pa slednja vprašanja:
- kaj storiti s tistim prostorom za tuš kabino v prtličju? Steno za tuš kabino sem obdržal, da gredo cevi po isti steni do spodnjega tuša. (preveč kompliciram?)
- So vstopi v spalnico/zgornjo sobo ne praktični?
- Pripenjam sliko rotacije stopnišča. Katera se vam zdi boljša?
Po eni strani, bi lahko pri predlogu 2 izkoristil prostor pod stopnicami(pri vhodu) za omaro. Predlog 1 bolj odpre prostor, ko prideš notri.

Hvala in lep večerWink

Priložene datoteke Predogledne slike

Saj to pravim glede prezračevanja, tista 2,5m cevi skozi kopalnico je problematične, tam lahko nastopijo precejšnje toplotne izgube, ker imajo tudi izolirane cevi precej tanko izolacijo. Če je možno, je bolje to cev peljati zunaj, na primer če imate zaprt napušč se jo lahko tam notri skrije. Če ni druge izbire, kot da cev peljete skozi kopalnico, je bolje, da je ta cev odvodna, ker ima vendarle malenkost višjo temperaturo zraka kot dovodna.

Glede na pravilnik je spalnica preozka, tu bi morali imeti 70cm med posteljo in steno ter 91cm med posteljo in omaro ob strani postelje. Kopalnica prav tako, za wc, bide in pralni stroj bi potrebovali 20+40+20+40+20+60+5=205cm prostora, imate ga 10cm premalo. Garderoba v mansardi bi bilo tudi dobro da je široka 220cm, če želimo uporabiti standardne omare globine 60cm in uporaben odmik med njimi.

Pri stopnicah morate narisati še ograjo, mislim da bo potem varianta 1 bolj zapirala pogled kot varianta 2.

Predelne stene ni pomembno da se poravnajo, razvod vode bo verjetno potekal v tlaku nadstropja in se od tam dvignil oziroma spustil v predelne stene, kjerkoli že pač bodo. Tudi če tehnologija tlakov tega ne dopušča in bo razvod v stenah, je lahko vertikalna povezava v stranski steni tuša in potem v vsaki etaži posebej zavije v čelno steno, če sta ti po etažah zamaknjeni. Sicer pa bolje imeti ta zamik, kot pa umivalnik stisnjen tako daleč pod poševno streho.

Vhod v spalnico pod kotom 45° se mi zdi problematičen iz akustičnega vidika, ker so vrata izpostavljena proti kuhinji in dnevni sobi ter vsemu hrupu, ki od tam prihaja. Prejšnja postavitev vrat je iz tega vidika boljša, če pa se še zamaknejo tako da lahko pride omara po celotni dolžini stene proti dnevni sobi, pa ta še dodatno izboljša zvočno zaščito med dnevno sobo in spalnico. Pa še omar je potem dovolj ob tej steni in jih ni potrebno dodajati ob steni proti kopalnici.
Check out this cheap Mastiff dog blog

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »