Gradnja in obnova > Energijski viri
Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov
S temi 3 fazami so me čisto zmedli. V osnovi imam v dozi za TČ puščen en 5x2,5mm2 in en 3x2,5mm2 kabel. Potem me je že zadnjič oni od daikina malo zmedel, ko je rekel da rabim še en 5x2,5mm2 kabel. Sem rekel da ni problema, ker je omarca na drugi strani stene in večja požirka skozi, da komot še kak kabel potegnem. Potem pa mi pošlje predračun za 1 fazno varianto in ugotovim, da 3 fazne daikin sploh ni v teh šibkejših variantah. Confused
(23.5.2020 ob 17:17)Pbutec Napisal: S temi 3 fazami so me čisto zmedli. V osnovi imam v dozi za TČ puščen en 5x2,5mm2 in en 3x2,5mm2 kabel. Potem me je že zadnjič oni od daikina malo zmedel, ko je rekel da rabim še en 5x2,5mm2 kabel. Potem pa mi pošlje predračun za 1 fazno varianto in ugotovim, da 3 fazne daikin sploh ni v teh šibkejših variantah. Confused

Da ne boš zmeden!
Tri fazni priklop ima tri različne faze (R;S;T;+ 0 +ozemljitev)Imaš Ti!
Enofazni priklop   =  ena faza  (R+0+ozemljitev)
Toplotna se lahko priključi glede na izvedbo same naprave na :
1) enofazne  =  mora biti zelo močna varovalka R (25A+) samo na eno fazo
2) Trofazne  = mora biti  R;S;T;+0+ozem.  (16A)
3) Kombinirane sa lahko priključi ( na eno fazo R ali tri R;S;T faze ) 
Če se priključi na eno fazo mora biti 25A+ samo za toplotno črpalko (pogoj glavna varovalkaca celo 30A)
Če sa priključi na tri faze (R;S;T;   je dovolj 16A varovalka na vsaki fazi.
Tak primer je IVT -BOSCH compres . Do ... 9KW se lahko priključi na tri faze
ali pod posebnimi pogoji na eno fazo(glavna varovalka 50A)
 BOSCH compres 13 ali 17 KW samo na RST -tri faze .
Bodi pozoren, da se  toplotna črpalka   PRIKLJUČI na VSE TRI FAZE.
Vse ostalo naj rešuje prodajalec brez posegov v glavne varovalke!!!
Ti priporočam , da se informiraš za IVT..BOSCH, BUDERUS, JUNKERS , Kovintrade
Ni da ni!
Zanima me še nekaj glede nastavitev. Se pri vseh TČ nastavlja krivuljo, ali katere delujejo le na sobni termostat?
Ne vem, zakaj so eni rekli, da nujno rabim sobni termostat (cena 150eur), pri Orci so mi svetovali sobno tipalo za par eurov, ker bi z njim naj TČ lepše prilagajala delovanje (pri sobnem termostatu so omenili slabost, da deluje na on/off, kar pomeni na polno, se ugasne, temperatura pade in se spet zažene na polno. Pri tipalu pa bi naj prilagajala moč in znala predvidevat vnaprej in se prilagajati).
Pri panasonicu je rekel, da deluje po krivulji in mi le komandno ploščo, ki je sicer na notranji enoti, lahko prestavijo v dnevno sobo.
Eno, drugo ali oboje.
(24.5.2020 ob 11:26)JaBK Napisal: Eno, drugo ali oboje.

Torej vse v osnovi delajo po nastavljeni krivulji, lahko pa jih s termostati, tipali, komandami še ročno prilagajam?
Jap...
Jaz imam specifično TČ s specifičnim krmiljem (po meri - več o tem v temi o IVT TČ). Koliko so si krmilja različna detajlih ne vem, v osnovah pa so si najbrž bolj kot ne vse precej podobna.

Moja izkušnja je takšna, da je najboljše osnovno krmilje po vremenski krivulji z dodanim vplivom sobnega termostata/tipala. Kot piše Energetik (ne spomnim se zdaj ali v tej temi ali v kateri drugi) so pribitki v odvisnosti od osončenja precej različni. Beri: 15 stopinj zunaj ni enako kot 15 stopinj zunaj.

Kako potem v praksi tak hibrid med vremensko krivuljo in notranjim tipalom deluje? V osnovi pri vodenju po vremenski krivulji vedno računa potrebno temperaturo dvižnega voda glede na izbrano krivuljo, v odvisnosti od zunanje temperature. Sobno tipalo pa potem glede na to, kaj meri znotraj hiše, to zahtevano krivuljo (oziroma temperaturo dvižnega voda) še dodatno dvigne ali spusti. Najbolj "dinamično" recimo to vidim na krivulji, ko med kurilno sezono zjutraj mama prezrači dnevno sobo (kjer je tipalo), zahtevana krivulja takoj skoči (ker tipalo zazna povečan temperaturni primanjkljaj), ko se vrata zaprejo in po par (deset)minutah temperatura spet zraste, se pa tudi krivulja zahtevane temp. spet supsti.

Skratka, termostat oziroma tipalo naredita sistem bolj odziven, kar pride prav zlasti pri radiatorskem sistemu, pa tudi pri talnem.
Ja tako je. Pri moji termostatsko delovanje to samo nadgradi, torej dokler želena ni dosežena, senzor korigira vremensko krivuljo, ko se želena doseže, pa popolnoma ustavi ogrevanje. To mi je predvsem pride prav ob sončnem vremenu, ker takrat tudi korektor premalo zniža DV.
Torej jaz imam na voljo:
- vremensko krivuljo
- vremensko krivuljo + korektor
- vremensko krivuljo + korektor + termostat

Lahko pa tudi natvikam regulacijo in uporabim npr. fiksni DV + termostat.
Potrebno je povedati, da pri vseh napravah temu le ni tako. EU naprave imajo vse po vrsti precej boljša in zmogljivejša krmilja od daljnovzhodnih TČ. Predvsem pa ta delujejo tako kot morajo, v nasprotju z nekaterimi TČ daljnovzhodnega porekla, kjer je veliko funkcij bolj ali manj za okras, ali pa delujejo popolnoma nelogično. V tem segmentu ima daleč najslabše krmilje LG in Samsung, najboljše pa Daikin, tudi Panasonicovo je precej solidno. (Namerno so zajete samo najnovejše naprave)
Se pa nobeno ne more kosati z Evropskimi. Verjetno so tukaj daleč pred vsemi Švedski proizvajalci, pa tudi Nemški ravno ne zaostajajo.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
A Mick pa niti omenil nisi.
Upam, da bodo premnogi prezadovoljni uporabniki to športno sprejeli. Cool
Kam pa spada Fujitsu? Bolj med slabše ali med solidne?
Pa še glede plina, a je to slabost na dolgi rok, da je plin R410A?
Napisal sem, da sem omenil samo najnovejše modele naprav, tiste ki so na trgu manj kot 2 leti.
vse ostale so krepko starejše, Fujitsu je, npr. star že 13 let
Kar se tiče hladiva, naj bo to res čisto zadnja stvar, ki bi odločala o nakupu posamezne naprave. Hladiva se v zadnjih letih menjujejo zgolj iz ekonomsko političnih razlogov. Kemijske tovarne imajo namreč ne majhen vpliv na svetovno gospodarstvo. Tudi R32 ne bo dolgo zdržal Wink
(26.5.2020 ob 10:30)Pbutec Napisal: Kam pa spada Fujitsu? 

Med najboljše....in to še dandanes, čeprav 13 let stara naprava, se z določenimi posodobitvami prodaja še dandanes kot suhe žemljice.....
Res je Fujitsu ena izmed bolj zanesljivih naprav z eno čudovito lastnostjo. Rezervni deli so tudi do 4x cenejši kot npr. pri Mitshubishiju, Daikinu, ali Panasonicu.
Je pa potrebno priznati, da jo je čas enostavno povozil. Konkurenca ponuja več in bolje za praktično bolj ali manj enak denar.
Ko primerjam vse ponudbe, sem nekako pristal na tem, da vzamem Daikin.
Ponudbo imam sicer za notranjo enoto z ločenim bojlerjem, gledam in preračunavam pa malo glede na njihove kataloge in cenike, če bi vzel z integriranim bojlerjem. 
Me pa zanima, kakšna je razlika med enoto Compact s pretočnim integriranim bojlerjem in INTEGRIRANA, kjer samo piše da je integriran bojler? A prav tolmačim, da ima dražja varianta vgrajen še 6kW električni grelnik sanitarne vode? Še kakšna druga razlika, razen seveda razlika v volumnu bojlerja?

Dodana priloga.

Priložene datoteke Predogledne slike

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »