Splošno > Mnenja in predlogi
Rekuperacija

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rekuperacija
Pozdrav!
Malo sem preiskala forum, pa nisem našla teme rekuperacija. Glede na različna mnenja, ne vem več, kaj je res in kaj ne. Namreč, vsi prodajalci rekuperacije naju prepričujejo, da je rekuperacija zaradi današnjega načina gradnje obvezna, če ne želiš, da se po parih letih začne nabirati vlaga po kotih. Arhitekt in tudi nekateri gradbeniki pa pravijo, da je rekuperacija samo nateg in da ni nujna. Ali se kdo res spozna na te stvari in me lahko prepriča z argumenti ZA ali PROTI. 
Hvala in lp!
Sam sem si omislil rekuperacijo po tem ko smo zaprli hišo s fasado in PVC okni. Vsa ta zadeva lepo zadihta hišo in kar naenkrat je bil zrak v hiši, ko si prišel iz službe zatohel. Dva lokalna rekuperatorja sedaj lepo prezračita večji del hiše.

Dejstvo je, da moraš hišo prezračevati. Poleti je to enostavno, pozimi pa pač moraš odpirati okna in vrata. Če se ti tega ne da, pa si omisliš rekuperacijo Wink

Vseeno pa je zaželjeno sem in tja prezračit vse skup.

Lokalne rekuperatorje sem dal ker je bila pač stara hiša oziroma obnova, tako da o centralni rekuperaciji sploh nisem mislil. Sem tudi gledal po forumih in je cel kup zagovornikov za lokalne, centralne in za odpiranje oken tako da....

Na koncu ti lahko samo povem, da mi ni žal in da je zrak bolj prijeten kot je bil prej. Kako pa je v primeru centralnega sistema pa žal ne vem.

lp
Nujna seveda ni, lahko zracis tudi s pruprtim oknom. Samo v tem primeru ti gre ven precej toplote. Ce ti je to pomembno, pac das rekuperacijo, ce ne (npr dovolj lastnih drv) pac klasicno prezracujes. Je pa res, da so danasnje bajte bolj "diht" in se prej opazi zatohel luft.
Pravilno pozimi zračiš z ODPRTIM oknom, večkrat na dan, za par minut.

Zračenje s priprtim oknom povzroča hlajenje konstrukcije in potencialno kondenzacijo na površini (ter s tem nastanek plesni).
En pise kako si lokalni rekuperatorji fajn spet drugi da je priprto okno cist dovolj Smile

Lokalni rekuperator je ok pri sanacijah, kjer ni moznosti napeljave vseh prezracevalnih kanalov, ki so potrebni pri centralnem sistemu rekuperatorja. Zracenje s priprtim oknom je ze vuego napisal, kak je ucinek Smile
Pri novogradnji je najboljsa izbira centralni rekuperator. Pri celotni invensticiji v hiso je teh 5k€ zanemarljivih oz jih lahko prihranis na drugi strani, das recimo fiksna okna, tam kjer ves, da jih nikoli ne boste odpirali. Mi ga imamo in lahko recem, da je to ena izmed najboljsih odlocitev, ki smo jih sprejeli pri gradnji. Ne predstavljam si vsak dan, veckrat na dan, odpirat in zapirat vsa okna, da bi zrak v hisi bil ok. 

Drugace pa si slabo preletela forum, ker je na temo rekuperacije kar nekaj napisano.
Ker je že ravno odprta ta tema še eno vprašanje za monterje ali uporabnike centralnega prezračevanja...
Slika prikazuje dva preboja zadelana z stirodurom za centralno prezračevanje. Levi je za dovod zraka, desni za odvod zraka iz hiše. Od vogala sta oddaljena cca 60 cm. Ali sta preveč skupaj glede na to, da sta vsak na svoji steni ??? Ne bi rad štemal, če ni nujno potrebno. Monter predlaga, da bi zračnik za izhod zraka premaknil še poševno navzdol, da bi pihalo na zunanjo enoto toplotne črpalke. Ta bo od stene oddaljena 1 m in ne vem, če bi to imelo kakšen smisel.
Dilema je samo ali je Ok ali štemam ???

Priložene datoteke Predogledne slike

Po mojem je ok.
Monter očitno ne razume delovanja rekuperatorja in predvideva, da bo ven pihalo toplo.
Ne bo, ker to ni navadni ventilator, ki bi toploto pošiljal ven, ampak se toplota v rekuperatorju prenaša na sveži zrak in ohranja v notranjosti, ven pa piha izrabljen zrak skoraj iste temperature, kot ga ima sveži na vstopu. Bolj kot je rekuperator kvaliteten (izkoristek), manjša bo razlika v temperaturi. Pa tudi, če bi pihalo toplo: toplotna črpalka ima 10x večji pretok od rekuperatorja - torej tudi v tem primeru nekega velikega efekta ne bi bilo.

Pusti tako, kot imaš. Toplotni črpalki raje privošči globok votel temelj, bo imela več od tega.
Notranji zrak, ki gre ven, ogreje zunanji zrak, ki pride noter. Zrak, ki piha ven je tako skoraj enake temperature kot vhodni.
Kot ti je že bilo napisano.
(18.9.2019 ob 16:42)&rej Napisal: Sam sem si omislil rekuperacijo po tem ko smo zaprli hišo s fasado in PVC okni. Vsa ta zadeva lepo zadihta hišo in kar naenkrat je bil zrak v hiši, ko si prišel iz službe zatohel. Dva lokalna rekuperatorja sedaj lepo prezračita večji del hiše.

Dejstvo je, da moraš hišo prezračevati. Poleti je to enostavno, pozimi pa pač moraš odpirati okna in vrata. Če se ti tega ne da, pa si omisliš rekuperacijo Wink

Vseeno pa je zaželjeno sem in tja prezračit vse skup.

Lokalne rekuperatorje sem dal ker je bila pač stara hiša oziroma obnova, tako da o centralni rekuperaciji sploh nisem mislil. Sem tudi gledal po forumih in je cel kup zagovornikov za lokalne, centralne in za odpiranje oken tako da....

Na koncu ti lahko samo povem, da mi ni žal in da je zrak bolj prijeten kot je bil prej. Kako pa je v primeru centralnega sistema pa žal ne vem.

lp

Hvala za odgovor.

(18.9.2019 ob 18:04)Popson31 Napisal: En pise kako si lokalni rekuperatorji fajn spet drugi da je priprto okno cist dovolj Smile

Lokalni rekuperator je ok pri sanacijah, kjer ni moznosti napeljave vseh prezracevalnih kanalov, ki so potrebni pri centralnem sistemu rekuperatorja. Zracenje s priprtim oknom je ze vuego napisal, kak je ucinek Smile
Pri novogradnji je najboljsa izbira centralni rekuperator. Pri celotni invensticiji v hiso je teh 5k€ zanemarljivih oz jih lahko prihranis na drugi strani, das recimo fiksna okna, tam kjer ves, da jih nikoli ne boste odpirali. Mi ga imamo in lahko recem, da je to ena izmed najboljsih odlocitev, ki smo jih sprejeli pri gradnji. Ne predstavljam si vsak dan, veckrat na dan, odpirat in zapirat vsa okna, da bi zrak v hisi bil ok. 

Drugace pa si slabo preletela forum, ker je na temo rekuperacije kar nekaj napisano.

Hvala za odgovor. Grem še malo iskat, če bom našla še kaj glede rekuperacije.
Evo da ti malo pomagam, da se ne mucis z iskanjem Wink

https://www.podsvojostreho.net/forum/sho...384&fid=39
(20.9.2019 ob 12:43)Popson31 Napisal: Evo da ti malo pomagam, da se ne mucis z iskanjem Wink

https://www.podsvojostreho.net/forum/sho...384&fid=39

Hvala!
Mene zanima kako se vam obnese rekuperacija na način da zrak potuje pod ali nad notranjimi vrati. 
Predvsem me to zanima v spalnicah in sicer koliko ta spodrezana vrata vplivajo na prenos zvoka.
Jaz imam spodrezana vrata, torej zrak potuje pod vrati.
Če bi delal še enkrat, bi v spalnici dal dovod in odvod, vrata pa taka, da zvočno tesnijo.
Ko ima mladina žur, je zvok v spalnici precej moteč.
Obratno pa....
Tako smo mi naredili, zvocno izolativna vrata v spalnico, v spalnici ventil za dovod svezega zraka. Iz spalnice vodijo vrata (spodrezana) v garderobno sobo v kateri je sesalni ventil. Tako zrak potuje cez celo spalnico pod vrati in cez celo garderobno sobo do sesalnega ventila.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »