Nepremičnine > Gradbena dokumentacija
Uporabno dovoljenje za novejšo hišo

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uporabno dovoljenje za novejšo hišo
Pozdravljeni,

sem prebral teme o uporabnem dovoljenju, če sem kakšno zgrešil, se opravičujem. Ko berem zakon oziroma spletne interpretacije mi je tako neverjetno, da bi res želel preveriti situacijo.

1. Po novem potrebuješ uporabno dovoljenje (UD) za dokončanje in vselitev, pridobitev hišne številke, itd. OK, vse jasno, dodatno nekaj denarja in časa.

2. Kaj pa z novejšo hišo, ki ni vseljena pred 2003. Po starem zakonu UD ni bilo potrebno pridobiti, sedaj pa spreminjajo stvari za nazaj?

3. Hišo sem 2010 kupil v 3. podaljšani fazi in jo dokončal sam oziroma z izvajalci nekaterih sklopov (elektrika, vodovod, ogrevanje, estrihi, itd). Nadzorni je bil moj tast kot poklicni gradbenik (ki pa je bil že v penziji).

Če prav razumem, se zame ne spremeni nič do trenutka, ko bom želel nepremičnino prodati, saj lahko nov kupec zaradi lastnih komplikacij ali zahtev banke, notarja, itd. zahteva UD?

Nebi razpredal o uradniški debilnosti in retroaktivnosti v tem primeru, predvsem pa o očitnem filanju žepov določene stroke, ampak, če to drži, se je to kdo že lotil? Hiša je stara skoraj 10 let, imam gradbeno dovoljenje, en kup papirjev v fasciklu od prodajalca hiše v 3. podaljšani kot so projekti, potrdila o betonu, oknih, itd., ampak kako naj dobim vse izvajalce, ki so nekateri že pod rušo, odseljeni v Avstrijo, kaj naj naredim z deli, ki sem jih opravil sam? 

Hvala za pojasnila.
Hišne številke za hišo še nimaš?
Imam, že zdavnaj, odkar smo se vselili pred 8 leti
Kaj sploh sprašuješ? Oz. nakladaš?
Vseljen si in to je to.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
Ker hišno številko imaš, nimaš problema. Če je še ne bi imel, bi bilo potrebno uporabno dovoljenje. lp
Kaj se pa zgodi v primeru, da se vseliš in še nimaš hišne št. oz UD?
Inšpektor ti lahko prepove uporabo objekta, določi rok za odpravo nepravilnosti in eventuelno naloži kazen.
Da ne odpiram nove teme, bom kar tukaj vprasal, ker se navezuje.

Koliko stane Uporabno dovoljenje pri novogradnji?

Za projektno dokumentacijo za enostanovanjsko hiso sem naracunal cca. 10.000 eur:
Idejna zasnova (IDZ): €900.00
Idejni projekt (IDP): €1,000.00
Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD): €3,100.00
PZI (projekt za izvedbo): €5,000.00
https://omisli.si/nasvet-strokovnjaka/ar...bujete_IDZ

Pred vselitvijo je pa se potrebno placati Uporabno dovoljenje. Ali to stane 9.10 Eur, ce pri gradnji ne pride do sprememb? Ali je se kaksen drug strosek, ki sem ga spregledal.

Hvala
(11.8.2019 ob 08:54)mihampr Napisal: Pozdravljeni,

sem prebral teme o uporabnem dovoljenju, če sem kakšno zgrešil, se opravičujem. Ko berem zakon oziroma spletne interpretacije mi je tako neverjetno, da bi res želel preveriti situacijo.

1. Po novem potrebuješ uporabno dovoljenje (UD) za dokončanje in vselitev, pridobitev hišne številke, itd. OK, vse jasno, dodatno nekaj denarja in časa.

2. Kaj pa z novejšo hišo, ki ni vseljena pred 2003. Po starem zakonu UD ni bilo potrebno pridobiti, sedaj pa spreminjajo stvari za nazaj?

3. Hišo sem 2010 kupil v 3. podaljšani fazi in jo dokončal sam oziroma z izvajalci nekaterih sklopov (elektrika, vodovod, ogrevanje, estrihi, itd). Nadzorni je bil moj tast kot poklicni gradbenik (ki pa je bil že v penziji).

Če prav razumem, se zame ne spremeni nič do trenutka, ko bom želel nepremičnino prodati, saj lahko nov kupec zaradi lastnih komplikacij ali zahtev banke, notarja, itd. zahteva UD?

Nebi razpredal o uradniški debilnosti in retroaktivnosti v tem primeru, predvsem pa o očitnem filanju žepov določene stroke, ampak, če to drži, se je to kdo že lotil? Hiša je stara skoraj 10 let, imam gradbeno dovoljenje, en kup papirjev v fasciklu od prodajalca hiše v 3. podaljšani kot so projekti, potrdila o betonu, oknih, itd., ampak kako naj dobim vse izvajalce, ki so nekateri že pod rušo, odseljeni v Avstrijo, kaj naj naredim z deli, ki sem jih opravil sam? 

Hvala za pojasnila.
Pozdravljeni.Ko si že omenjal prodajo.Zanima me kako boš prodal objekt brez UD?Četudi je to pogoj za banke pri kreditojemalcih in je za prodajo dovolj če ZK urejeno,ampak kdo bo danes kupil nepremičnino brez UD,z gotovino?Zanima me,ker imamo še hujši problem,smo lastniki večstanovanjskega objekta,kjer so vse enote legalno etažirane,nekaj prodanih 2015 kupcom na kredit,sedaj pa ne moremo prodat ker banke zahtevajo UD za posamezno enoto,UE pa lahko izda UD samo za celoten objekt,torej bi lahko prodali samo v celoti,kar pa ni več mogoče,meni se zdi da je ta novi zakon z UD,voda na mlin velikim ribam v trenutnem stanju na trgu z gradnjo nepremičnin in tudi na nek način kršitev v škodo lastnikom.Če je biložvse,legalno urejeno že pred zakonom,ne bi bilo prav da bi veljal nek sistem avtomatizma?Zakaj smo potem plačevali,cenitve,posamezna etažiranja,ločevanje števcev in vseh teh visokih stroškov?Lep dan vam želim.
Večstanovanjski objekti so vedno potrebovali UD. Torej nikoli niste imeli povsem legalne zadeve.

Zelo velikokrat so se na območjih kjer ni bila dovoljena večstanovanjska gradnja gradile kao "enostanovanjske hiše" se predelale v več stanovanj, ta so se prodala in tudi etažirala seveda pa UD nikoli niso pridobili. Tukaj je kriva vaša lastna naivnost in pa zavajanje in nelegalna gradnja izvajalca.

Zanimivo je, da je bila v novem zakonu varovalka, da mora notar oz. odvetnik preveriti legalnost gradnje oz. ne more spisati oz. potrditi pogodbe, če ta ne izkazuje legalnosti pa se je folk zbunil, da ne more prodajati stavovanj in gremo nazaj na stanje kot je bilo in katerega rezultat je gornji zapis.

(8.10.2019 ob 14:16)hippohoppy Napisal: Da ne odpiram nove teme, bom kar tukaj vprasal, ker se navezuje.

Koliko stane Uporabno dovoljenje pri novogradnji?

Za projektno dokumentacijo za enostanovanjsko hiso sem naracunal cca. 10.000 eur:
Idejna zasnova (IDZ): €900.00
Idejni projekt (IDP): €1,000.00
Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD): €3,100.00
PZI (projekt za izvedbo): €5,000.00
https://omisli.si/nasvet-strokovnjaka/ar...bujete_IDZ

Pred vselitvijo je pa se potrebno placati Uporabno dovoljenje. Ali to stane 9.10 Eur, ce pri gradnji ne pride do sprememb? Ali je se kaksen drug strosek, ki sem ga spregledal.

Hvala

Strošek izdaje uporabnega dovoljenja je pač plačilo takse na UE in ta je 9,10eur. Za izdajo UD pa potrebuješ pripravljeno dokazilo o zanesljivosti objekta (DZO) ter izdelan PID (projekt izvedenih del). DZO pripravi izvajalec, če jih je več jih zbira nadzornik. PID pa pripravi projektant. Predvidevam da nihče od teh tega ne bo počel zastonj. Ali pa so že vračunali v ceno, ki so ti jo postavili pa je odvisno od njih. 

Za ceno PIDa ti pač lahko povem, da je odvisna od tega koliko sprememb je bilo izvedenih tekom gradnje. Če jih ni bilo in če se nisi zameril projektantu ali pa ni nategun potem ne bi smela biti previsoka, toliko, da pokrije strošek ur potrebnih za pripravo dokumenta in izjave. Lahko pa vključuje še strošek ogleda na gradbišču (če se o tem niste že prej dogovorili) saj brez tega ne more potrditi, da je bila gradnja izvedena skladno s PGD in PZI.
(8.10.2019 ob 17:36)KeCko Napisal: Večstanovanjski objekti so vedno potrebovali UD. Torej nikoli niste imeli povsem legalne zadeve.

Zelo velikokrat so se na območjih kjer ni bila dovoljena večstanovanjska gradnja gradile kao "enostanovanjske hiše" se predelale v več stanovanj, ta so se prodala in tudi etažirala seveda pa UD nikoli niso pridobili. Tukaj je kriva vaša lastna naivnost in pa zavajanje in nelegalna gradnja izvajalca.

Zanimivo je, da je bila v novem zakonu varovalka, da mora notar oz. odvetnik preveriti legalnost gradnje oz. ne more spisati oz. potrditi pogodbe, če ta ne izkazuje legalnosti pa se je folk zbunil, da ne more prodajati stavovanj in gremo nazaj na stanje kot je bilo in katerega rezultat je gornji zapis.

Kupili smo nedokončano hišo v gradnji, dovoljenje GD zadvostanovanjsko v treh etažah,pa vseeno je bilo vse legalno etažirano v 6 enot,čežtakrat ni nihče opozarjal na to in tudi banke niso zahtevale UD za posamezno enoto,ne bi bilo prav da bi se to moralo pridobit glede na dejansko stanje?Torej po tej logiki si naprimer dva ločenca ne moreta razdelit enostanovanjske hise etažirane v 2 enoti,naprimer?Kar si napisal je sicer smiselno po eni strani iz urbanističnega vidika,vendar dejstvo je da je bilo etažiranje legalno in vpisano v ZK in če današnja zakonodaja tega ne dovoljuje več bi se moralo vprašanje za lastnike stavb ki so bile ustrezno etažirane v času veljavnega zakona ustrezno sanirat,vsaj meni se zdi logično.
Eno je vpis etažne lastnine na podlagi enega zakona drugo pa legalnost gradnje na podlagi drugega zakona. Prvo imate urejeno drugo pa ne. Če je etažna lastnina vpisana to ni nikakršen pogoj za legalnost gradnje.

Dvostanovanjska stavba ni večstanovanjski objekt s 6 enotami. Niste edini, ljudje so ali zavestno želeli izigrati zakon ali pa tiščali glavo v pesek, ker se je to dalo. Še enkrat pa poudarjam že takrat stanje ni bilo legalno. Vpis etažne lastnine je eno legalnost objekta pa drugo.
(8.10.2019 ob 18:08)KeCko Napisal: Eno je vpis etažne lastnine na podlagi enega zakona drugo pa legalnost gradnje na podlagi drugega zakona. Prvo imate urejeno drugo pa ne. Če je etažna lastnina vpisana to ni nikakršen pogoj za legalnost gradnje.

Dvostanovanjska stavba ni večstanovanjski objekt z 6 enotami. Niste edini, ljude so ali zavestno želeli izigrati zakon ali pa tiščali glavo v pesek, ker se je to dalo. Še enkrat pa poudarjam že takrat stanje ni bilo legalno. Vpis etažne lastnine je eno legalnost objekta pa drugo.

Izigravanje zakona vsekakor ne,ker smo zadevo pošteno plačali,morda pa smo takrat res premalo vedeli o vsem tem,bili naivni in žal brez slutenj o kakšni novi direktivi.Na srečo za oddajo zaenkrat ne potrebujemo UD in bo,če se kaj vmes ne spremeni investicija čez samo ^20 let^Big Grin poplačana.Hvala za odgovor.Lp
KeCko, hvala, DZO obrazca nisem poznal.

Torej, je potrebno biti pozoren pri zacetnih pogovorih s projektantom in izvajalci. Sprememb pri gradnji ne nameravam delati. Torej, v idealnem primeru (brez nategunov) bo ta strosek pod 1000 eur?

Nekje sem slisal, da zna biti ta strosek tudi do 3.000 eur (brez sprememb pri gradnji). Sicer pa nevem ob kaksnih pogojih itd.
DZO ni samo obrazec, so izjave izvajalcev o ustrezni vgradnji, tehnični listi, potrdila o meritvah in podobno.

Razpon cen je pač takšen, kot je tudi za projektno dokumentacijo in to z razlogom. Težko komentiram cene ker je preveč spremenljivk, v idealnem primeru je lahko tudi zastonj.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »