Gradnja in obnova > Klasična gradnja
Načrt za izdelavo zidu za teraso

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Načrt za izdelavo zidu za teraso
Marko začni betonirat in nehaj računat ker drugače ne boš nič naredil.
Naroči en avto peska, cement si lahko tudi po par vreč pripelješ v avtu ali prikolici. Vso mešanico betona delaj 3:1 torej tri lopate peska in 1 lopato cementa. Tak beton se ti nebo kar tako začel luščit.
Ok itak ta teden betoniram.... za pesek je Ok 0-16?
Pust cifre. Pust tiste lego kocke barvne. Poklič šoferja pa povej kaj boš delal, ti bo že tapravga pripeljal...
Ne morem drugače kot z lego kockami začet...

Glede šodra in ostalega - več ko vem, več možnosti imam, da bo mi šofer res pripeljal tapravega namesto "tapravega"...
Nekaj mi ni jasno: če vsi pravijo, da za beton naj naredim 1:3 mešanico ter da naj dam za kubik betona 300 kg cementa in dober kubik šodra. Problem je v tem, da kubik šodra ima kaki 2 toni teže, če sem prav informiran, to pomeni, da pri mojih 300 kg cementa in dobrem kubiku šodra pride razmerje 300kg:2.000 kg = to pa ni več 1:3, ampak 1:6? Ne morem delat 1 lopata cementa in 3 šodra, ker bo mi cementa na polovici zmanjkalo?
:roll: :lol: :lol:
Včasih sem računal in se zajebaval...……………. Confusedhock:

Greš - vzameš "hoby" beton je MB250, lepo pakiran v žaklčke po 25 kg.
Ko ga zmešaš z XY litri vode - po navodilih ( lahko seveda tudi v mikserju 3 žaklčke ), imaš 100% vedno enak beton.

Ker ravno ne zidaš "metalke", je toveliko bolj "humana" pot do betona, čeprav mogoče eno malenkost dražja, ali pa ne. 8) 8)
25 kilski žakl hobibetona me pride 3,69€. Če računam, da bi po računici 2 prispevka nazaj za 4 kubike betona porabil dobrih 1.000 kg cementa in še kakih 7.000 kg šodra, sem na teži kakih 8.000 kg materiala. Da bi prišel na enako težo s hobibetonom, bi moral kupiti 320 žaklov, kar me pride več kot jurja, kar je čisto brezveze, brez zamere....)

Ponavljam pa to, ker me res zanima - mogoče je odgovor v različnem volumnu materiala? Namreč, da ponovim: Nekaj mi ni jasno: če vsi pravijo, da za beton naj naredim 1:3 mešanico ter da naj dam za kubik betona 300 kg cementa in dober kubik šodra. Problem je v tem, da kubik šodra ima kaki 2 toni teže, če sem prav informiran, to pomeni, da pri mojih 300 kg cementa in dobrem kubiku šodra pride razmerje 300kg:2.000 kg = to pa ni več 1:3, ampak 1:6? Ne morem delat 1 lopata cementa in 3 šodra, ker bo mi cementa na polovici zmanjkalo?

Bistvo pa mi je: A sem OK naračunal, da če za temelj in zapolnitev zidakov potrebujem 4 kubike betona, da naročim 40 ali 50 žaklov cementa in 4 do 5 kubikov šodra? Pa pol delam 1:3 ena lopata cementa in tri lopate šodra? Se 1:3 gleda na volumen ali težo? THNX
Evo izgotovljeni načrt za zidake:

[attachment=o29696]

In še za vertikalno armaturo:

[attachment=o29695]

Horizontala temelja:

[attachment=o29694]

Malo da se vidi, kak sem splaniral... Po izračunih imam v glavnem 8 komadov fi8 vertikalne armature na tekoči meter + štiri komadi vertikale v obliki kvadrata na vsakem stebru + horizontala v temelju in nad prvo vrsto zidakov...

Priložene datoteke
.png   Screenshot 2019-03-19 at 18.48.57.png (Velikost: 243,31 KB / Prenosi: 328)
.jpg   arm.jpg (Velikost: 219,46 KB / Prenosi: 328)
.jpg   hori.jpg (Velikost: 137,38 KB / Prenosi: 328)
Če se še komu ljubi: ali je že kdo delal s temi betonskimi opažniki tako, da je šest vrst postavil na že postavljen temelj in armaturo "na suho" oz. samo z vezno malto med zidaki, pa je potem recimo drugi dan s hruško polnil lunje? Pride za ziher v tem slučaju čisto do dna beton v vsaki luknji?

Nisem čisto ziher ali mešanje z mešalcem ali hruška za beton... Problem je, da je treba hitro delat če pride hruška... Lahko to sam not našpricam vse al rabim kakega delavca poleg?

Hvala...
Tocno tako smo mi delali skarpo, pa to 8 vrst. Prva vrsta je bila sicer “potopljena” v temelj, vse ostale pa nato gor zlozene na “suho” kot pravis. Potem je prisla hruska in se je vse lepo zalilo. Ker je skarpa dolga cca 25m, se je zalivalo pocasi. Ze sam beton je bil malo redkejsi, da je lepo stekel skozi. Malo smo mu pomagali, obcasno pa je sofer hruske/pumpe upocasnil crpanje betona. Z mesalcem se bos kar nadelal, s hrusko si en dva tri fertik.

PS: fajn je da mas koga zraven, ce bos narocil hrusko, da ti pomaga beton tlacit do podna, pa tud pumpo je fajn, da ti kdo pomaga drzat. Tud, ce bos na roke delal (z mesalcem) je fajn, da sta vsaj dva, ce ne ze trije. Delo lazje, predvsem pa bolj sprosceno poteka Smile
Marko1976,
gre , nekako z tremi ( 3 ) vrstami. Ko/če , boš imel črpalko, potrebuješ vsaj še dva kolega/delavca zraven. Komentar " Popson31". Sem pa videl slike, kako jim je zakšno " Lego kocke - zidake" zazdrmalo!! Sad
Naroči oz. zahtevaj " koleno" ( umirjevalni kos) na koncu cevi črpalke.[attachment=o29721]

Osebno bolj predlagam da betoniraš na roke. Pa vendar, tudi tu potrebuješ še vsaj dva-tri pomagače.

Kako se ti izzide z računico, boš povedal. :wink:

Priložene datoteke
.jpg   Betoniranje nosilcev Mansarda-2-W800.jpg (Velikost: 30,31 KB / Prenosi: 230)
Lep pozdrav
Hvala, Som, sem se vmes že odločil, grem na mešalec in na roke, cenovno bo boljše, pa še v miru lahko delam dve po dve vrsti...
Razmišljam za še večjo trdnost:

Je potrebno razmišljanje v smeri, da bi spodnji betonski temelj debeline 10 cm razširil na debelino 20 cm, pa zato opustil prvo vrsto zidakov? Ali bi to kaj spremenilo pozicije armature, ali bi vse lahko ostalo enako? S tem bi vse skupaj postavil 10 cm višje, da ohranim višino.

Lahko pa skopljem še dodatnih 10 cm v globino, in samo odebelim spodnji temelj na 20cm, zidake pa pustim kot so?

Količina in pozicioniranje armature vse ostane enako?
Na čisto spodnjo linijo horizontalne armature (5 cm nad tlemi) bom dal še male kose, da dobim neke vrste "mrežo", da se bodo vertikalni L kosi lažje "zahaklali" spodaj....

[attachment=o29722]

Je tako v redu?

Priložene datoteke
.jpg   rebar.jpg (Velikost: 210,17 KB / Prenosi: 194)
Izkop sem dokončal, šoder in ostali material so mi pripeljali danes, zdaj pa na delo. Vmes sem ugotovil, da sem pri kopanju naletel na kup večjega in srednje velikega kamenja. To bi lahko uporabil za obložit ponikalni jašek, da ne rabim kupovat 32-64 agregata? Pa še nekaj - da zastonj pridobim volumen betona - ali lahko kamenje veselo mečem v beton, ko zalivam temelj in zapolnjujem zidake? Slutim, da bi tako lahko povečal tudi trdnost? Hvala...

Še eno laično: kakšna je razlika med agregatom gramoza za tampon in agregatom 0-16 fino pranim šodrom za beton? Na pogled sta podobna, le da so kamni v gramozu oz. tamponu nalomljeni, kot opažam... Ali pravilno sklepam, da so nalomljeni zato, da se teren lažje in lepše posede? Ali lahko če imam kaj viška, malo šodra namešam med tampon za pod tlakovce ali obratno - ali lahko kaj gramoza za tampon pomečem med šoder pri izdelavi betona?

Skok na forum:

Zadnje novice

Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
15.09.2020 ob 10:26:54
Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
Spoznajte novo generacijo toplotnih črpalk Tiki. Odlikuje jih energetska varčnost, prijaznost do okolja in najsodobnejši... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »