Gradnja in obnova > Energijski viri
Toplotna črpalka IVT Ax09

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toplotna črpalka IVT Ax09
Ja res je cudna zima, ze same razmere od T pa do padavin se po Sloveniji nenormalno razlikujejo. Pa je lahko samo par deset km razdalje med dvema krajema, zunanji pogoji pa totalno drugacni.
csamo001 Napisal:Sem spremljal zdaj porabo ob defrostu, pa je v nekem trenutku presegla 4 kW, kar bi naj recimo blo nekih 18A odjema.
V resnici z lahkoto spleza do 5 kW. Ampak tako na kratko, da jo ni 10 amperske varovalke, ki tega ne bi zdržala.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
Ena splošna ugotovitev, zadnje dni, ko so temperature nižje, je tudi manj defrostov. Danes jih imam recimo približno na 80 minut. V najbolj gnojnem vremenu so na pol ure.
Manj ja, brez pa ne. Niti pri konstantnih minus 12 ne.
Če ima kdo probleme s preslabimi varovalkami ali ima kitajski 16A merilec porabe ali želi imeti manjše korake med stopnjami, lahko da Ivtjko v Energy saving mode(dip switch SW8 št 1 na ON), kjer na 100% (7 stopnja) vleče tam max okoli 13A (pa še to zgolj ob konkretnem minusu), tudi ob in po defrostu ne gre višje, Prej sem videl tudi že 19A za 3-4 minute po defrostu na 77%.

Sprva sem mislil, da tako delovanje preveč omeji moč, po daljšem testiranju pa izgleda, da bom obdržal tale Energy saving mode, saj max moč zniža le nekje za 20% in ni skrbi, da bi skuril varovalko ali merilec, pa še več stopenj imam na voljo (prej je vse nad 77% bilo malo tvegano, saj je v mrazu po defrostu šlo na 18+A za par minut).
Potrjujem, power saving mode omeji output na nekje 7KW, razpon med koraki je manjsi, trenutno jo furam na maks. 88%, pri -3C, poraba 2.6KWh, COP2.4, tdv lepo drzi na 44C, defrosta pa tudi z manjso mocjo - mislim da ste nekateri ravno to iskali. 
Meni tudi zgleda zelo obetavno, sploh kar se hrupa tice.
Verjamem pa, da jo bo zvilo v konkretnih minusih >10C takrat pa imam itak backup narejen..
TO glede defrostanja z manjšo močjo je najbrž najpomembneja ugotovitev.
Citat:Ena splošna ugotovitev .....
Precej znana=odvisi od vlage.... Wink
Vprašanje, če je to glede defrosta  res za vas s talnim. Jaz in FAE sva oba na radiatorjih in imava PV dovolj visok in ima TČ na voljo dovolj toplote za defrost in ne rabi terati kompresorja visoko. ČE se ne motim je o  tem že sassapo pisal, ko je hotel prevarati temp. senzor, da bi ta zaznal višjo temperaturo PV in bi posledično defrost potekal z manjšo močjo. Jst sem imel problem kakšno minuto PO defrostu, ko je šla TČ verjetno do konca z obrati za nekaj minut (18-19A), čeprav je bila nastavljena na 77%.
Jaz sem na radiatorjih, sem na tvoji strani. Wink

Na talnem ima TČ na voljo več toplote kot na radiatorskem sistemu (da se pobere po defrostu), razen, če je na radiatorskem v špilu zalogovnik. Na talnem ima namreč TČ poleg vode, ki je v ceveh, na voljo še vso toploto, ki je akumulirana v tlakih. Zato Sašo vedno pravi, da so tlaki zalogovnik.

Jaz sem sicer bolj ciljal na to, da je pri bolj laganem defrostu izmenjevalec manj obremenjen. Izmenjevalec pa je glede na to, da ta naša TČ dela neke ornk defroste, lahko kar hitro šibka točka.
To je res, talno ima na voljo več toplote v obliki shranjene energije in to bi sigurno igralo vlogo, če bi bilo defrosti daljši. Pri Ivt imamo kratke 3 minutne defroste, zato pomoje bolj rabiš veliko toplotno moč, ki pa jo lažje dobiš iz radiatorjev, kjer je voda na višji temperaturi . Po moji logiki vsaj... Res da s tem radiatorje brez zalogovnika konkretno ohladiš, a to je že potem druga zgodba.

Aha si tudi na radiatorjih... čudno se mi zdi, ker si pisal, da si ob defrostu videl 18A. Jst niti približno ne vidim takih tokov med defrostom, vidim jih pa kakšnih par minut po defrostu, kot da bi TČ hotela nadoknaditi izgubljeno energijo po defrostu čimprej in sama poveča modulacijo. Možno je tudi da imamo malenkost drugačen SW, ker moja je 2007 letnik Smile
Jaz bom zaenkrat kar pustil na default. Modulacije 100% nimam predvidene oz. jo kao šparam za temp. pod -20... kar verjetno letos ne bom dočakal.

Ker TČ ni moja imam redko možnost opazovati potek toka pri defosti (merilec ga sicer prikazuje): kako je potem s tem - je tok ob defrostu odvisen od nastavitve modulacije ali ne?

Vtoke v radiatorje imam ranga 35-43 stopinj, odvisno od Tzun
@first1

Lapsus z moje strani: poraba 18A je bila videna po defrostu, ko ponovno štarta, torej točno tako kot pišeš.
Ne, defrost ni odvisen od modulacije. Dela ga enako na 42% ali 100%.
še ena ugotovitev načina "power saving mode", pod nekje -5C sama preklopi na "powerful mode", nisem stal zraven merilnika porabe, glede na glasnost lahko to potrdim...
@first1: to si tudi sam opazil, ker imaš merilec preko app. kakšni so peak tokovi ko preklopi, se res zavrti na polno moč ali je kljub temu še vedno malo omejena?

Skok na forum:

Zadnje novice

Pot do svojega stanovanja ali hiše je lažja, kot si mislite
24.02.2021 ob 12:46:27
Pot do svojega stanovanja ali hiše je lažja, kot si mislite
Želja po lastnem domu je zagotovo močna pri vsakem človeku, saj nam ta daje občutek varnosti in prostor, kjer lahko resnično poženemo... Beri dalje »
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »