Kar naredi dom > Tempo življenja
Učenje srbo-hrvaščine

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Učenje srbo-hrvaščine
Beri Napisal:Hočeš nočeš Slovenija je na Balkanu

Ne bi se ravno strinjal. Je pa res, da je naša prestolnica Balkan v malem. Pa še marsikateri drug kraj.
avion Napisal:Zdravo,
Sem prva generacija, ki se v šoli ni učila srbo hrvaščine. Sicer kar dosti razumem, saj smo hočeš nočeš ves čas obadni s tem jezikom. V kratkem menjam službo, kjer pa bom imel stika tako s Hrvati, Srbi, Bošnjaki. Sicer je uradni jezik angleščina, ampak za neformalno konverzacijo pa vemo, da je fino če znaš tudi kaj povedati.
Kaj mi svetujete, da bi na hitro osvojoi neko zadovljivo raven? Kakšna šola?
Hvala in lp

Sem generacija ki je znala brati in pisati tudi cilrilico. Znati tuj jezik je bila vedno prednost, če ti pa pomaga še pri tem, da zraven zaključiš še kakšen posel, je pa sploh prednost.
Prebiraj njihove časopise, tako boš osvojil jezik pa še na tekočem boš da se boš lahko pogovarjal o aktualnih temah.
Največ se boš naučil pri neformalnih druženjih (kosilih, večerjah, popivanju).
Ni ravno na temo, mi je zbodel komentar o načelnosti Prekmurcev. Sem bil z dvema v vojski, edinima Slovencema v vodu, pa sta na vprašanje, kolega, koliko je ura, vedno npr. odgovorila još tolko minuta, pa bit, če tolko i tolko. Načelnost je sicer lepa čednost, velja pa zanjo kot za skromnost, kdor se z njima maže je še vedno revež .
Se pa še dandanes sprašujem, ali sta bila taka profesionalca ali sta se res, znala tako odklopit?
Sicer pa kot je že dejal predhodnik, treba se je prilagajat in tudi na neformalnih srečanjih se marsikaj naučiš o kulturi sogovornikov. (in vino veritas)
kadotr Napisal:Največ se boš naučil pri neformalnih druženjih (kosilih, večerjah, popivanju).

Drži Smile , ampak prebiranje časopisov je cenejši tečaj
Tečaj jezika je s časopisom res cenejši. Je pa poznavanje kulture sodelavca oz partnerja bistvena pri sodelovanju in sklepanju posla in je ni v časopisu.
In kot pravi naša mati: papir vse prenese;
marsikateri pa bi tokrat dodal, net na žalost tudi...
Čudno da nobeden ni tole prilepil :mrgreen:

[Slika: 76220_0.jpg]

Drugače pa najbolj pomaga čefurska družba ...kjerkoli je že to.
Zdaj sem že dva sodelavca dal skozi ki res nista poznala niti ene srbohrvaške ko sta prišla.
Zdaj recimo eden od teh... je večji ćefur od vseh nas. :mrgreen: Težko pove kakšen stavek brez da vrže noter kakšno ćefursko.
Je pač brez predsodkov in je mu je bilo všeč, da sem mu kar naprej prevajal ...ga je zanimal to. Zdaj mi je hvaležen.
Poznam pa tudi enega pravega slovenca ki je očitno odraščal v takšni družbi da se je kar dobro naučil.
Najbolj me je šokiral ko sem ga videl nastopati na neki srbski TV ....bolj je govoril po srbsko kot večina srbov ki jih poznam v Sloveniji. Tudi jaz ne bi znal tako dobro govorit, pa sem bil 26 star ko sem prišel v Slovenijo.
Zanimivo je kako čez čas pozabiš materni in v večini primerov ne najdeš besede ko hočeš kaj povedat. Najtežje je ko greš dol in vseskozi miksaš ....te kar čudno gledajo. :?

Je pa tudi odvisno ....eni so nadarjeni, eni pa se nikoli ne naučijo, ne glede na to ali se učijo slovensko, ali srbohrvaško. :wink:
Na Partisu imate dosti filmov v srbohrvaščini
Sem čistokrvni Slovenec, tekoče govorim srbohrvaščino (resda ne ločim povsem srbščine in hrvaščine) in znam pisati in brati ćirilico. Ampak tale izjava:
Beri Napisal:To je isto,kot bi vprašal zakaj se prišleki Američani niso učili Indijanskega jezika.
Slovenski jezik koristi cca 2 milijončka,srbo-hrvaškega pa 10+ milijončka
je pa: Cry :evil: :lol: :mrgreen:
Ker pa forum nima s politiko nič (kar je edino pravilno), ne morem nadaljevati, edino lahko @Beriju sporočim "oprosti njima bože, što im se mozak zamaglio"

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »