Gradnja in obnova > Energijski viri
Sončne elektrarne za samooskrbo-dejanske izkušnje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sončne elektrarne za samooskrbo-dejanske izkušnje
Jasno je, kdo se nad tem najbolj pritožuje. Pričakoval bi sicer tudi glas s trani t.i. konvencionalnih elektrarnarjev. No, da se žali lastnik omrežja je precej jasno, predvsem zaradi tega, ker bo moral malce več narediti ob enakih prihodkih ali celo nižjih. Poglej malo, kako so to rešili v tujini, saj so se tam srečevali z enakimi ali pa vsaj podobnimi problemi.
Sam še vedno trdim, da je prihodnost v smart-gridih in kar na enkrat bo teh težav manj. Zanimivo kajne?
Je pa res, da za take večje spremembe potrebuje sistem neko kritično število uporabnikov, da se postavi na noge. To pa se sprevede ali s spodbudami (subvencije) ali s prisilo (zakoni). Pričakovat samoiniciativnost od povprečnega prebivalca na neke večje spremembe je iluzija. Je tudi razumljivo, da je tako.
@novitu, konvencionalni se ne bodo pritoževali, vsaj veliki ne, ker bodo potrebni, saj je zadeva tako postavljena, da ne pije vode brez njih. Omrežnina bo pač šla gor, ker pametno omrežje potrebuje "boljšo pamet". Analize bomo delali čez 5-10 let. Upam, da ne bom spet moral odpreti svoj mošnjiček, ker je o tehničnih zadevah odločal laik ali pa nekdo, ki ima izključno ekonomski interes. Psi lajajo, karavana gre naprej.
Novitu:ko bo omrezje urejeno (beri pametno) a bo potem cena elektrike za uporabnike ugodnejsa - cenejsa? Ce ne bo (ne vem zakaj ampak verjamem, da bo ravno tako), kje je potem poanta? Pac priznajmo, da se spet gradi na plecih vseh, benefit pa bojo pobrali (samo) doloceni. Jaz to tako vidim.
Poldee, par postov više, pod točko 1 je odgovor na to vprašanje. Torej vsekakor ni vse stvar ekonomike. In ne, benefit bomo od tega imeli vsi, ne zgolj nekateri, pa si lahko to razlagaš kakorkoli. Res pa je (preden se začne iskat dlako), da kdo precej profetiral tudi ekonomsko...
bvs Napisal:@bozgom, spet kriviš resnico. Seveda jo plačujemo, ker je omrežje potrebno vzdrževati. Če jo ne plačuješ ti, jo plačujem jaz, stroški so fiksni ali pa naraščajo. Jaz bi samo rad, da prispevek za OVE plačate vi, ker ga dejasnko vi povzročate! To nima nobene veze s tem, da si jaz ne bi mogel zadevo privoščiti. Verjetno si jo bom, sam sistem je pa kriminalen. Sistem je narobe nastavljen, ker lastniki niso prisiljeni, da energijo porabijo, ko jo je preveč, ampak jo porabijo, ko jo je premalo. Še en minus je ta, da ni mesečne izravnave, ker boste pozimi kurili elektriko na grelce, samo, da boste porabili viške dobljene letno. In takrat bo TEŠ6 lavfalna na polno, ker vaši sončki ne bodo dali nič od sebe in bomo spet poslušali od trdih delcih. Skratka kriminal, ne pa zelena energija. In potem bodo spet krivi grdi umazani dizli in drva.
A ti sploh veš kaj je omrežnina in kaj je OVE? OVE plačujemo vsi, omrežnine pa so lastniki SE po sistemu neto meritev oproščeni. Omrežnine ne plačujemo vsi enako. Največ jo plačujejo gospodinjstva, gospodarstvo pa precej manj. Torej reveži s plačilom omrežnine podpirajo tudi LEK, Petrol, Telekom... :?: :?:
Ko pa berem o tvojih grelcih bi se pa strinjal s tabo, da bi sistem neto meritev lahko bil urejen boljše. Konec leta bi naj lastniki SE dobili plačane viške energije po npr. ceni kot jo ima garnatirano TEŠ6 pa mi lahko verjameš, da bi lastniki še bolj varčevali pri elektriki kot največji reveži :lol: :lol: :lol:
Prav, se pustim presenetit. Zaenkrat sem zal takega mnenja, kot sem napisal.

novitu Napisal:Poldee, par postov više, pod točko 1 je odgovor na to vprašanje. Torej vsekakor ni vse stvar ekonomike. In ne, benefit bomo od tega imeli vsi, ne zgolj nekateri, pa si lahko to razlagaš kakorkoli. Res pa je (preden se začne iskat dlako), da kdo precej profetiral tudi ekonomsko...
bvs Napisal:Čakaj, spraševal si o definiciji reveža in jaz sem ti podal koliko ljudi je v SLO revnih in sedaj spet obračaš zadevo
Očitno ne poznaš razlike med definicijo in statistiko.
I
novitu Napisal:... Pričakovat samoiniciativnost od povprečnega prebivalca na neke večje spremembe je iluzija. Je tudi razumljivo, da je tako.

Glede na to da sem klošar, prispevam svojih 50€ (več nimam, stroški preživetja pač) udeležbe s pogojem, da mi vi, iz vašega lastnega žepa, subvencionirate preostalih 99,9999% stroškov. Seveda sem po vsem tem lastnik tudi jaz sam, vi imate pa samo neke ugodnosti.

HVALA

LP, steklenicka
LP, steklenička
Da se razumemo, nikogar ne podcenjujem, mi pa gre malce na živce, ko poslušam (berem IN poslušam), kako se vse samo krade, kako da smo reveži. Za vse krivimo vse druge, le sebe ne. To je bil moj point. Sicer pa, veliko je bilo že po raznih medijih o tem, kako nekateri v resnici izigravajo sistem, pa to niso (samo ali le) tajkuni, temveč s.p.ji z X5 in minimalnimi položnicami (beri max subvencijami pri onsovnih stvareh). In tak najprej bemti nad sistemom...in nad nekom, ki si s subvencijami pokrije del SE, ki je, pa obračaj kakor koli želiš, tudi prispevek k čistejši energiji, kar je pravzaprav smisel.
Na splošno slovencem res manjka kakšna generacija, da bomo približno vštric evropi. Samo to temo prebereš in ti je marsikaj jasno - pa se sam nimam za svetnika, daleč od tega. Spodbujam pa vse okrog sebe, da denimo plačilo davka ni nuja, temveč priložnost ter odgovornost. Kako misliš, da me gledajo?
steklenicka Napisal:
novitu Napisal:... Pričakovat samoiniciativnost od povprečnega prebivalca na neke večje spremembe je iluzija. Je tudi razumljivo, da je tako.

Glede na to da sem klošar, prispevam svojih 50€ (več nimam, stroški preživetja pač) udeležbe s pogojem, da mi vi, iz vašega lastnega žepa, subvencionirate preostalih 99,9999% stroškov. Seveda sem po vsem tem lastnik tudi jaz sam, vi imate pa samo neke ugodnosti.

HVALA

LP, steklenicka
Če si zares revež z zgolj 50€ v žepu a ne bi raje prosil, da ti pomagamo s hrano, rabljenimi oblačili, gospodinjskimi stroji katere ne potrebujemo več... ko pa si boš finančno opomogel in se postavil na noge boš pa SE postavil sam namesto da pišeš neumnosti. . :twisted: :twisted:
Zaenkrat še ni taka kriza, hvala. Vendar bi šel v zmanjševanje stroškov, če bi se le dalo. Torej, bi varčeval pri elektriki. A lahko začnem z enim panelom?

Je pa res, da nimam prava glasovanja in smo dobili v kotlovnico plinsko peč. Po moje bi dali notri kogeneracijsko napravo. Gre se pa za blok.

Ne jamram, samo kot samoiniciativen, povprečen Slovenec iščem rešitve. Ki so pa zame malo pedrage. Pa še kregat se mi ne da.

In če bi le imel denar, bi na lastne stroške postavil tako (kakršnekoli panele že za štrom (PE, FE, SE, ...) + sanitarno vodo) kot kogeneracacijsko napravo. Bi ostali sosedje pač samo plačal. Ne da bi sploh vedeli, za kaj.

LP, steklenicka

p.s. Itak pa se že podpira "klošarje" s socialnimi krediti. Tistim, katerim bojo lahko kaj vzeli bojo (hišo, stanovanje, otroc morali vračati, ...), tistim, katerim pa ne, pa pač ne. Pa zadost OFF topica.
LP, steklenička
No ima kdo dejanske izkušnje z solaredge ? ..koliko zanesljiva je zadeva v primerjavi z recimo sma razsmerniki ??
Solaredge rasmernik z optimizatorji je trenutno zelo dobra rešitev za sistem net-Metering. Optimizatorji rešujejo težave različnih leg naklonov in senc. Optimizator pokriva vsak panel posebej in ga tudi prikazuje v nadzornem sistemu. Nadzorni sistem je že priložen pri rasmerniku. Rasmernik je razvit in izdelan v Izraelu. V moji uporabi je bilo nekaj začetnih težav, vendar so jih preko Solaredge supporta na daljavo odpravili v dnevu dveh. Rasmernik je ves čas priklopljen na internet povezavi in sem opazil da nadgradnjo delajo brez vednosti uporabnika. Če je to dobro ne vem ko je danes toliko kibernetskih vdorov.
Drugače pa ima SE tudi rešeno varno napetost v primeru izpada električne energije kar je predpisano z uredbo.
Jaz ga ocenjujem kot dobrega, in ne vem če je kdo vgradil SMA za sistem net-Metering.
Mogoče kdo kaj več napiše o SMA rasmerniku.
bvs Napisal:@novitu, :lol: :lol: verjetno tudi tukaj pišejo neumnosti: http://varcevanje-energije.si/fotovolta ... rarne.html

P.S. Verjetno si že slišal, da se svet vrti okoli denarja in žensk oz. money talks, bullshit walks :wink: .
Zanimivo da je najmanj elektrarn postavkjenih ravno na primorskem (samo polovica do 1/3 glede na ostale regije),kjer je soncnega obsevanja lahko tudi tretjino vec kot drugod. Ali je elektro primorska tako majhna, ali je kaj drugega v ozadju?
Torej najbolj se splaca postaviti na primorskem, pa jih je najmanj tam.
lukahr Napisal:No ima kdo dejanske izkušnje z solaredge ? ..koliko zanesljiva je zadeva v primerjavi z recimo sma razsmerniki ??
Solaredge ima kolega. V petih letih morda trije optimizatorji zamenjani, razsmernik pa brez težav. Solaredge ima garancijo na optimizatorje 25 let, na razsmernik 12, ostali pa... Drugi kolega ima SMA mislim da 8 let, tudi nobenih težav. Na tretji strani pa KACO "nemški" obup od obupa. 4 razsmerniki in vsak že dvakrat zamenjan.

Mislim, da je Solaredge prava izbira. Se tudi z leti edini pošteno ceni, ostali pa so s ceno tu nekje. Zakaj je pomembna cena. Dodatna garancija npr za KACO za dodatnih 5 let, 800 EUR za kos. Pri Solaredgu sicer imajo to možnost vendar jo zaradi padanja cen odsvetujejo, saj po 25 oziroma 12 letih cena podaljšanja garancije preseže nabavo novega.

lp

Skok na forum:

Zadnje novice

Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
15.09.2020 ob 10:26:54
Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
Spoznajte novo generacijo toplotnih črpalk Tiki. Odlikuje jih energetska varčnost, prijaznost do okolja in najsodobnejši... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »