Gradnja in obnova > Energijski viri
Sončne elektrarne za samooskrbo-dejanske izkušnje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sončne elektrarne za samooskrbo-dejanske izkušnje
Škoda zasmetene teme. Prepričanih nasprotnikov obnovljivih virov energije,
ne prepriča noben argument. Niti ta ,da je za njih že odprta povsem druga tema .
Prve praktične izkušnje bomo lahko opisali ob letnem obračunu. Kaj se izplača in kaj ne pa čez par let.
Meni se pa zdi ta tema zelo zanimiva, saj tudi sam razmišljam o postavitvi SE.

Sam gledam na to takole: predračun za fasado na hiši (sedaj imam teranova omet in estetsko je fasada zgolj potrebna barvanja) je nanesel cca. 13.000€. Kaj bi s tem pridobil? Pokuril bi nekaj kubikov manj drv, finančni učinek bi bil cca 300€/leto. Če za isti vložek naredim sončno elektrarno, pa je finančni učinek XX??
Odgovor pričakujem ravno v tej temi, v kolikor je ne boste zasmetili tisti, ki itak o vsem vse veste, dejanskih izkušenj (ki jih je avtor prispevka posebej navedel v naslovu) pa nimate in bi bilo prav, da temo preskočite...
Tema je res zanimiva za tiste, ki so zainteresirani. Smetenja se pa izgleda ne da preprečiti.
Sledeča vprašanja sem postavil že v sorodnih temah, vendar odgovora ni bilo.
Torej, kaj se pri obračunu na koncu leta upošteva:
- zgolj energija?
- energija in omrežnina v odvisnosti od porabe?
- energija, omrežnina v odvisnosti od porabe in omrežnina od priključne moči?
@bozgom
Preberi malo bolje!
Kolikor prevzamemo energije od Avstrijcev, toliko jo prenesemo v Italijo.
Torej gre praktično zgolj za tranzit ......

To da pri net meteringu ni odkupa, ne pomeni nič. To je zgolj finančni del zgodbe.
Energijsko pa je še vedno tako, da EE sistem vse viške prevzeti, pa če potrebuje ali ne.
In če ne potrebuje, potem mora celo komu plačati, da to porabi.

Skratka, poleg "sladkorčkov", so tudi "kisle kumare".
@TheBates
Če imaš svoj denar, potem je bolje, da investiraš v SE, kot da denar hraniš na banki.
Da pojasnim glede plačila pri neto-meritvi.
Mesečno je potrebno plačevati vse prispevke, ki so predvideni za priključno moč kar je v mojem primeru 3x25A.
Prepisano iz računa:
Obračunska moč ;7,75 Eur
Prispevek za SPTE in OVE; 7.39 EUR
Mesečno nadomestilo pri GENI; 0.95 EUR.
Cene so brez DDV in fiksni mesečni račun je 16.09 +3,54 DDV skupaj 19.63 EUR in to je mesečni znesek na položnici.
Skozi leto se ne plačuje energije, omrežnine, trošarine.
Neto meritev pomeni, da se obračun naredi od 1.1. - 31.12 v tekočem letu.
Števec, ki je določen od Elektro distribucije po soglasju prikazuje prejeto energijo, in oddano energijo. Prikazje tudi MT in VT za obe postavki, vendar se pri neto meritvi ne upošteva.
Ko je konec leta obračun se plača energija, ki je bila porabljena, več kot je bilo pridelane. To se iz števca lepo vidi.
Plača se porabljena energije v KWh po ceni ET, (torej porabljeno energijo, omrežnino in trošarino in ta znesek je trenutno 0,11 EUR/KWh.
ČE STE ENERGIJE PRIDELALI VEČ KOT PORABILI TO ENERGIJO 31.12 V TEKOČEM LETU PODARITE DISTRIBUTERJU IN S 1.1. PRIČNETE OBRAČUN Z NIČLE IN SE VIŠEK ENERGIJE NE PRENAŠA.
GEN-I ima sicer popust, če ste podarili določeno količino energije v primeru nakupa v naslednjem obračunskem obdobju.
Upam da sem bil dovolj jasen če so vprašanja vam bom še dodatno pojasnil.
Del zapisa sem namenoma poudaril, kljub temu, da se grejem s klimami na elektriko bom verjetno 31.12 za božička dobremu distributerju podaril 1MW energije ampak nič ne de saj takrat nas itak obiščejo dobri ljudje.
@jozel

Vprašal bi te tako: lahko napišeš primerjavo med letom, ko še nisi imel SE in leto potem.. Torej, koliko je dejanski letni profit (izzvzamimo strošek elektrarne)? Enostavno, koliko je letno strošek elektrike manj kot prej?
Ne razumem, kaj pomeni mesečno nadomestilo GENI v višini 0,95 evra?
Homer Napisal:@bozgom
Preberi malo bolje!
Kolikor prevzamemo energije od Avstrijcev, toliko jo prenesemo v Italijo.
Torej gre praktično zgolj za tranzit ......

To da pri net meteringu ni odkupa, ne pomeni nič. To je zgolj finančni del zgodbe.
Energijsko pa je še vedno tako, da EE sistem vse viške prevzeti, pa če potrebuje ali ne.
In če ne potrebuje, potem mora celo komu plačati, da to porabi.

Skratka, poleg "sladkorčkov", so tudi "kisle kumare".
Slovenija je neto uvoznik elektrike! Če pa pogledaš podrobno, pa Slovenski elektroenergetski sistem deluje po principu net meteringa- ko nam primanjkuje energije si jo sposojamo pretežno iz Avstrije. Ko jo pa njo imamo viška, pa jo v imenu Avstrije pošiljamo Italiji katera jo potem plača Avstriji.
Električno energijo iz elektrarn po sistemu neto meteringa ne prevzame EE sistem Slovenije ampak jo prevzema trgovec z energijo. Trgovec z energijo ima pogodbo z odjemalci, da jim bo v vsakem trenutku dovedel toliko energije kot sta jo zapisal a v pogodbi. Torej ELES ali SODO imata pri tem ravno toliko, kot imata podpisane pogodbe s trgovcem. Kje trgovec kupi energijo je zanju nepomembno morata v skladu s pogodbo med njimi zagotoviti distribucijo in zaračunati omrežnino.
Kot je splošno znano npr. GEN-i trguje z elektriko iz JE in ostalo kupuje na prostem trgu. JE 24/7 deluje v pasu s 100% kapaciteto. Torej, vsaka SE katera ima kot trgovca izbranega GEN-I ne vpliva na količino proizvodnje JEK ampak na količino nakupa na prostem trgu. Ta del pa se pretežno kupuje na borzah in je iz tujih elektrarn. Če pa se GEN-i zakalkurura in je vsota JEK+SE po pogodbi+nakup v tujini prevelik pa to bremeni GEN-i in ne elektroenergetski sistem ali JE ali TEŠ ali...
Daj, pomisli vsaj malo preden izvajađ permanentno gonjo proti ljudem, kateri niso zaplankani. Sad Sad
Letno smo imeli porabo do 6500 KWh z vsemi varčevalni ukrepi sem za pa za to sem plačal 780 EUR ker sem imel obračun po ET.
mirator Napisal:Ne razumem, kaj pomeni mesečno nadomestilo GENI v višini 0,95 evra?
To je t.i. števčnina- neko mesečno nadomestilo (administracija, pair...) da ti izdajajo račun za OVE+SPTE in priključno moč saj nič ne zaslužijo s prodajo energije. Mogoče kaj dobijo koncem leta ali pa ne. Edini zaslužek jim je to in pa razlika med VT/MT ter obračunano ET.
jozel Napisal:Letno smo imeli porabo do 6500 KWh z vsemi varčevalni ukrepi sem za pa za to sem plačal 780 EUR ker sem imel obračun po ET.
Neprecenljivo je zadovoljstvo žene, ko ne rabi več paziti na VT/MT in s tem kdaj vključi pralni stroj, kdaj pomivalni, kdaj začne likati, kdaj... Če bi vedel, da sem bil tako "siten" in bo ona tako zadovoljna sploh nikoli ne bi vklopi dvotarifnega merjenja. :lol: :lol:
@bozgom
Citat:Daj, pomisli vsaj malo preden izvajađ permanentno gonjo proti ljudem, kateri niso zaplankani. Sad Sad
Ta komentar pripiši sebi!
Ower & out :!:
Saj sem lahko zaplankan a vsaj tu na forumu (vsaj mislim) debatiram z argumenti. Navajam številke, izračune, povezave... za razliko od vas "fundemntalistov" kateri nenehno ponavljate že večkrat dokazano napačne floskule pač z namenom, da če dovolj dolgo mečeš blato na nekaj, se slej ko prej nekaj blata na to tudi prime.
Bozgom, kako je pa z zavarovanjem proti toči itd (tega nisem raziskoval, saj bo ta reč pri meni resneje aktualna v roku kakih 3 let)?

Skok na forum:

Zadnje novice

Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
15.09.2020 ob 10:26:54
Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
Spoznajte novo generacijo toplotnih črpalk Tiki. Odlikuje jih energetska varčnost, prijaznost do okolja in najsodobnejši... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »