Gradnja in obnova > Energijski viri
Sončne elektrarne za samooskrbo-dejanske izkušnje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sončne elektrarne za samooskrbo-dejanske izkušnje
(16.9.2020 ob 10:39)kadotr Napisal: Menda tole ne drži povsem. Zanimivo je brati članke mag. Aleksandra Mervarja....

Sam si  ne bi privoščil, da je rentabilnost sončne elektrarne odvisna zgolj in edino od net meteringa, torej od odločitve politikov.

Večino stvari na svetu  je rentabilnih zgolj zaradi odločitev politike. Če imaš denar na banki je politika odločila, da plačaš davek na obresti. Če imaš denar doma v štumfu je politika odločila, da bo inflacija. Če odpreš firmo je politika določila davke. Če ne moreš živeti zaradi odločitev politike in storiš samomor je zopet politika odločila (preko davkov), koliko dražji bol pogreb Angel Angel

Manj razmišljaj, kaj bo politika spremenila in več, kako izkoristiti to kar je trenutno aktualno. Ko/če bodo ukinili neto meritve bodo prvi imeli SE že amortizirano in se bodo lahko prilagodili novi realnosti.
Pač razmišljanje štromarja. Moja osnovna stroka je ekonomija. Zaenkrat znam denar zapraviti z manj rizika.
Sicer pa: vsak tele ma svoj vesele...

Mag. Mervarja pa vseeno preberi.
(16.9.2020 ob 14:05)kadotr Napisal: Pač razmišljanje štromarja. Moja osnovna stroka je ekonomija. Zaenkrat znam denar zapraviti z manj rizika.
Sicer pa: vsak tele ma svoj vesele...

Mag. Mervarja pa vseeno preberi.

Se mi zdi ja, da imamo kar precej ekonomistov, kateri znajo zapravljati denar celo brez rizika. Z lučjo pri belem dnevu pa  lahko iščeš tiste ekonomiste, kateri ga znajo oplemenititi z vsaj sprejemljivim rizikom.

Tak da....
... in bi ti, kot štromar sodil. Pri tolikih cvetkah v izračunih... poglej pretekle poste., cifre ti ne gredo...

Sicer pa nazaj na temo.
Bozgom, že 20 krat napisano - vsakemu ekonomska računica drugačen ROI ven vrže in vsakemu tista številka let nekaj drugega pomeni. Meni 13 let ROI od res ugodne ponudbe SE ni niti pod razno sprejemljiv, spet drugemu je 20 let odličen ROI. Ti bozgom pa seveda sploh ne gledaš ekonomsko na te reči ane, ker če bi gledal, niti pametnega argumenta ne bi bilo za napisat, zato pač napišeš da na te reči ne smeš gledati iz ekonomske strani...
Sem ta teden govoril s tem ponudnikom SE in mu razložil kje se je zataknilo pri podpisu pogodbe..me je pogledal in rekel: ja, vem, je kar nekaj strank kot sem jaz in kar on priporoča je, da pokuriš do zadnjega vse pridelane malce večje SE kot jo rabiš..ali z nabavo EV ali s čim drugim, da vsaj kako leto manjši ROI ven pride... pri meni tudi EV ne pride v poštev zaradi relacij vožnje ipd. Kvečjem kak plugin hybrid bi bila recimo ok alternativa za trenutni family car, spet tam sta pa dva pogonska sklopa, ki pa imata svoje slabosti in prednosti. Večji si porabnik, prej se recimo temu splača it v to, ker sama investicija z velikostjo SE ne raste linearno ampak pada v razmerju z manjšimi SE.
(16.9.2020 ob 11:04)bozgom Napisal: Če imaš denar doma v štumfu je politika odločila, da bo inflacija.

Aha, zdaj vem.
(16.9.2020 ob 14:56)pentax Napisal: Bozgom, že 20 krat napisano - vsakemu ekonomska računica drugačen ROI ven vrže in vsakemu tista številka let nekaj drugega pomeni. Meni 13 let ROI od res ugodne ponudbe SE ni niti pod razno sprejemljiv, spet drugemu je 20 let odličen ROI. Ti bozgom pa seveda sploh ne gledaš ekonomsko na te reči ane, ker če bi gledal, niti pametnega argumenta ne bi bilo za napisat, zato pač napišeš da na te reči ne smeš gledati iz ekonomske strani...
Sem ta teden govoril s tem ponudnikom SE in mu razložil kje se je zataknilo pri podpisu pogodbe..me je pogledal in rekel: ja, vem, je kar nekaj strank kot sem jaz in kar on priporoča je, da pokuriš do zadnjega vse pridelane malce večje SE kot jo rabiš..ali z nabavo EV ali s čim drugim, da vsaj kako leto manjši ROI ven pride... pri meni tudi EV ne pride v poštev zaradi relacij vožnje ipd. Kvečjem kak plugin hybrid bi bila recimo ok alternativa za trenutni family car, spet tam sta pa dva pogonska sklopa, ki pa imata svoje slabosti in prednosti. Večji si porabnik, prej se recimo temu splača it v to, ker sama investicija z velikostjo SE ne raste linearno ampak pada v razmerju z manjšimi SE.

Očitno je zaradi covida 19 vse več bedakov v Sloveniji. Lahko si pogledaš koliko bedakov več, vsako leto nameni svoj težko prislužen denar v čisti ekonoski fail. Mar bi poslušali tebe, pa Kadotr, pa JaBk, pa... in bi prihranili ogromno.

(16.9.2020 ob 16:51)csamo001 Napisal:
(16.9.2020 ob 11:04)bozgom Napisal: Če imaš denar doma v štumfu je politika odločila, da bo inflacija.

Aha, zdaj vem.

Kdo pa po tvojem odloči, da bomo natisnili toliko in toliko denarja, kar potem povzroči inflacijo? Mogoče ekonosmisti? Mogoče diplomanti FDV? Petkovi kolesarji po Ljubljani Huh Huh Angry Huh
Začni z enačbo M x V = P x Q, pa pol razglabljaj o tem kako bo ob denarju v štumfu prišlo do inflacije.
(16.9.2020 ob 19:53)bozgom Napisal:
(16.9.2020 ob 14:56)pentax Napisal: Bozgom, že 20 krat napisano - vsakemu ekonomska računica drugačen ROI ven vrže in vsakemu tista številka let nekaj drugega pomeni. Meni 13 let ROI od res ugodne ponudbe SE ni niti pod razno sprejemljiv, spet drugemu je 20 let odličen ROI. Ti bozgom pa seveda sploh ne gledaš ekonomsko na te reči ane, ker če bi gledal, niti pametnega argumenta ne bi bilo za napisat, zato pač napišeš da na te reči ne smeš gledati iz ekonomske strani...

Očitno je zaradi covida 19 vse več bedakov v Sloveniji. Lahko si pogledaš koliko bedakov več, vsako leto nameni svoj težko prislužen denar v čisti ekonoski fail. Mar bi poslušali tebe, pa Kadotr, pa JaBk, pa... in bi prihranili ogromno.

Se pravi SE se toliko ne splačajo, da zdaj prodajalci ne tumpajo več, kako se splača že samo po sebi (ali so prvi, ki so jih s to mantro nategnili, že dovolj dolgo v tem, da naprej povedo drugo zgodbo) in zdaj pridigajo o ROI, ko kupiš SE, ki pridela več, kot sedaj rabiš. In ker delaš viške, porabiš še več in tako se ti bo hitreje povrnila. Adijo EKO/ZELEN PR, ampak porabi še več, da se ti SE hitreje povrne, čeprav še vedno prepozno. 
kar naenkrat bom bolj zelena, kot vsi eko promotorji vsega sranja skupaj, ker bom porabila samo toliko kot sem imela namen in se ne bom silila porabiti še več samo zato, da se mi bo SE, ki se mi ne splača, splačala malo bolj. Dej še kako tabelico koliko jih je takih, ki svojega težko prisluženega denarja ne dajo v SE. Aja, ta seznam pa ne rabi tako močnega PRja, ker sam po sebi vzdrži. pa bistveno daljši je.
Zakaj se ne bi splačala? Če si na 0 po npr. 7 letih, in ti eno leto dela in potem vse skupaj crkne, si imel 1 leto elektriko iz sonca. ŠE enkrat prvi stavek.
Za te davščine pa se nam s SE kratkomalo j..., ker bi država pač naredila kaj drugega, ali bi subvencije pokasirale največja podjetja ali pa kdorkoli že. Tu vsaj raja dobi nekaj za pomoč pri izdelavi SE. Če pa ima kdo raje dva nova avta v garaži in pač ne SE, pa je to njegova zadeva. Mene nič ne moti.
Če bi se v 7 letih, bi bila pri nas na strehi. Ker je številka nekoliko drugacna, je ni. Realna številka je nekoliko bolj relevantna, če se kupuje. Za razne "npr." je pa res vseeno.
(16.9.2020 ob 20:14)csamo001 Napisal: Začni z enačbo M x V = P x Q, pa pol razglabljaj o tem kako bo ob denarju v štumfu prišlo do inflacije.

Ne vem kako si prišel na idejo, da denar v štumfu povzroča inflacijo Huh Huh Huh
 Če imaš denar v štumfu se ne plemeniti in je zaradi inflacije vsak dan manj vreden. Inflacija pa nastaja zaradi razmer na trgu, na katere vpliva politika. Torej ti tudi na denar v štumfu (posredno) vpliva politika.
(17.9.2020 ob 05:40)Blue30 Napisal: Zakaj se ne bi splačala? Če si na 0 po npr. 7 letih, in ti eno leto dela in potem vse skupaj crkne, si imel 1 leto elektriko iz sonca. ŠE enkrat prvi stavek.
Za te davščine pa se nam s SE kratkomalo j..., ker bi država pač naredila kaj drugega, ali bi subvencije pokasirale največja podjetja ali pa kdorkoli že. Tu vsaj raja dobi nekaj za pomoč pri izdelavi SE. Če pa ima kdo raje dva nova avta v garaži in pač ne SE, pa je to njegova zadeva. Mene nič ne moti.

... ja, po izračunih prodajalcev SE je številka da si na 0 pri meni dobrih 5 let...res dobrih 5 let je to, ker je prava številka slabih 13 let...brez predvidene kakršnekoli okvare ali kaj podobnega kar poveča dobo še za nadaljnja leta.
@bozgom

Kaj če bi ti nehal na suho, pa vsaj poguglal kaj ta enačba pomeni, namesto, da izigravaš znalca. Pa da ti skrajšam muke: če denar ne kroži (gre v štumf, namesto v potrošnjo - v enačbi V kot velocity), potem je ni denarne mase (v enačbi M), ki bi dvignila cenovno raven (v enačbi P). Pa se lahko politika na glavo postavi. Al zakaj misliš, da smo v evroobmočju kljub spodnjemu grafu (ki dejansko predstavlja rast variable M) še vedno zelo blizu deflaciji? Ker se je politika tako odločla? Tumpek samovšečen nerazgledan.

[Slika: ECB-Balance-Sheet-with-Forecast-Until-End-2021.png]
(16.9.2020 ob 19:53)bozgom Napisal: Očitno je zaradi covida 19 vse več bedakov v Sloveniji. Lahko si pogledaš koliko bedakov več, vsako leto nameni svoj težko prislužen denar v čisti ekonoski fail. Mar bi poslušali tebe, pa Kadotr, pa JaBk, pa... in bi prihranili ogromno.

uffff...menda ja ne meriš resno s tem argumentom?!
Ti prilepim link, koliko jih v kuri vsak dan kupi coca colo ali pa jemlje tablete za bv? A so te potrošniške številke ki si jih prilepil odraz pameti ali pa strokovnosti? lol. Folk še ne zna zračunat koliko € čez okno zmečejo za telefonske pakete katere ne izkoristijo, da pa bodo znali karkoli v vezi SE prekalkulirati je pa za na oddelek SciFi.

Skok na forum:

Zadnje novice

Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
15.09.2020 ob 10:26:54
Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
Spoznajte novo generacijo toplotnih črpalk Tiki. Odlikuje jih energetska varčnost, prijaznost do okolja in najsodobnejši... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »