Opremljanje doma > Talne in stenske obloge
Dilema glede izbire talnih oblog

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dilema glede izbire talnih oblog
Danes sem skočil na sejem Dom in pogledal malo ponudbo talnih oblog in sem bil presenečen nad nekaterimi cenami. Določeni res odstopajo od povprečja, vprašanje je če so res toliko kvalitetnejši?
Paneton Napisal:Torej PVC ima nižjo prevodnost kot keramične ploščice Idea
Ti ločiš lambdo in U?
Lambdo ima vsekakor precej manjšo, U pa odvisno od debeline.
Ne ločim, nisem strojnik po izobrazbi. Razloži mi prosim.
Lambda je lastnost materiala. Kot npr. gostota. Ni (načeloma) odvisna od debeline, dimenzije itd. Vpliva pa na občutek toplote, ko material primeš z golo roko. Enota W/mK.

U je pa prevodnost nekega sloja materiala. Odvisna je od debeline in lambde. Pove koliko toplote (W) bo šlo skozi kvadratni meter nekega sloja materiala pri določeni temperaturni razliki. Enota W/m2K.

Pri talnem gretju za talno oblogo iščemo material, ki je na dotik topel (mala lambda), hkrati pa dobro prevaja toploto (velik U). Tukaj mislim da kar zmaga 2mm vinil.
Energetik81 HVALA!
Kako pa se vinil obnaša, če je dlje časa izpostavljen vodi?
Na primer, če spusti pomivalni stroj? Se napne ali ostane nepoškodovan? Na sejmu niso znali povedati :/
To je pvc. Seveda se ne napne.
Prodajalec na sejmu je razlagal, da je lepljen na les in se najbrž napne. tu berem,da je na beton, torej se ne more.

Obstajata torej dve vrsti vinila?
??
PVC je plastika in se nič ne "napenja". Jasno, če ga limaš na les, potem se to lahko zgodi. Ampak lima se kvečjemu na OSB, če imaš suhomontažni estrih.
Lambda je lastnost materiala. Kot npr. gostota. Ni (načeloma) odvisna od debeline, dimenzije itd. Vpliva pa na občutek toplote, ko material primeš z golo roko. Enota W/mK.

U je pa prevodnost nekega sloja materiala. Odvisna je od debeline in lambde. Pove koliko toplote (W) bo šlo skozi kvadratni meter nekega sloja materiala pri določeni temperaturni razliki. Enota W/m2K.

Pri talnem gretju za talno oblogo iščemo material, ki je na dotik topel (mala lambda), hkrati pa dobro prevaja toploto (velik U). Tukaj mislim da kar zmaga 2mm vinil.

Oprosti, ampak malo sem zmeden.
Ploščice, katere imajo veliko višji U od vinila, torej veliko višjo prevodnost in skozi katero bo šlo veliko več toplote v prostor zahtevajo več vložene energije v talno ogrevanje za dosego enake temperature v prostoru?
Spet mešaš U in lambdo! Vse sem ti napisal. Preberi večkrat.
U ploščic in 2mm vinila je približno tam-tam.
Se pravi 3mm vinil (50% debelejši glede na 2mm vinil) je že slabši kot ploščice ali je tudi tam tam?
rozamunda Napisal:Prodajalec na sejmu je razlagal, da je lepljen na les in se najbrž napne. tu berem,da je na beton, torej se ne more.

Obstajata torej dve vrsti vinila?

Obstajajo tri vrste vinila:
1. vinil debeline 2,3,4,5 mm Heterogen in ni na nobeni podlagi, to je ali klik ali za lepiti - obstojen na vlago
2. vinil debeline 6mm ki je na podlagi (mešanica plastika-les - hybrid) - obstojen na vlago
3. vinil debeline med 9-10mm ki je na podlagi HDF in spodaj pluta, je obstojen na vlago kot laminat - torej ni obstojen na vlago
Živjo.
Spet se oglašam in vlečem temo iz naftalina Smile Zdaj smo tik pred nakupom talnih oblog. Vmes smo bili že odločeni, sedaj pa spet zmeda v glavi.

Torej, iščemo talno oblogo za dnevno sobo in spalnice, novogradnja, talno gretje. Talna obloga v dnevni bo v stiku s ploščicami (kuhinja in na hodnik). Vprašanja:

- Želimo priti na približno isto višino, kot so ploščice. Zato lepljen vinil žal odpade (izravnalna masa - stroškovno preveč nanese). Kako priporočljiva je vinilna plošča na klik v kombinaciji s talnim gretjem, ni ravno dobro kajne? Sta laminat 8 ali 10mm boljša izbira za talno gretje?

- Ploščice v kuhinji bodo 6-kotne, na prehodu v dnevno bi rada ohranila 6kotnost in jih ne rezala ravno (saj vem, da se zgražate: "žeeenskeee!"Smile Ali se da laminat in vinil na klik rezati, tako da bo stik s 6kotnimi ploščicami lep in dober? Kaj bo boljše/lažje izvesti, rezati in vkomponirati? Prehodne letve med tem materialom in ploščicami - potrebne? Sploh se ne spoznam, pardon Smile

- če bi se odločili za laminat, se hočem nujno čim bolj izogniti "pokanju", glasnosti laminata. Predlagali so mi podlogo, ki zaduši zvok in dobro prevaja toploto. Ni bila pena se mi zdi. Kaj pa? Koliko to stane (rečeno mi je bilo, cca 7eur/m2), koliko je to debelo, kako debel laminat izbrati za zraven? (Ploščice so 9,5mm in 10mm)

Druga opcija je še vedno parket, primeren za talno gretje, baje se ga da tudi povsem normalno izvesti v teh mojih 6 zadevah Smile

Hvala za pomoč.
Glede talnega je vse praktično isto - ali 8mm vinil ali 8mm laminat ali 8mm les.
Na kaj boste imeli ogrevanje?

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »