Kar naredi dom > Vrt in okolica
Robotska kosilnica

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Robotska kosilnica
Pozdravljeni! Razmišljam o nakupu robotske kosilnice in sem nekako na precepu med Husqvarno in Worx.
Odločam se med:
Worx Landroid M1000 in HUSQVARNA AUTOMOWER® 310 (315x želja a predrag)

Kvadratura cca 800m2, celoten teren visi.

Pri Worxu me navdušuje senzor ovir (otroci in polno igrač po parceli) in WiFi povezava.
Husqvarna (dražji model) ima GPS, ne vem pa če je 1000€ več, za to vredno?

Tehnica se nagiba Worxu Smile Prosil bi za kakšen namig Smile!
Ima mogoce kdo iz Domzal ali okolice Worx Landroid 500 (ta, ki je zdaj v Merkurju 400 eur) in bi jo bil pripravljen posoditi za urico? Pred nakupom bi namrec rad stestiral, ce se zadeva pelje ok - teren namrec ni cisto raven, je sem in tja tudi kaksna neravnina ali par cm globoka luknja in me malo skrbi, da bi kje obstal - potem mi ne koristi prav zelo ... Wink
1. Podcenjen podatek je vedno kapaciteta baterije, oziroma, koliko m2 pokosi z enim polnjenjem. Kapaciteto Worxa sem povečal na 200%, da 200m2 pokosi v eni košnji. Slaba kapaciteta ti bo 800m2 kosila cel dan.

2. Brez WiFi-ja ne bi kupil kosilnice. Brez WiFi si odvisen od vnešenega programa košenj. Košnja v mokri travi pomeni bistveno več vzdrževanja, zaradi čiščenja podvozja, ki se z mokro travo zabaše. Večino košenj sprožam s pritiskom na telefon. Suhe košnje pomenijo, da je edino opravilo na 2--3 tedne menjati nože, ki jih sam brusim.

3. WiFi daje zelo pomembna opozorila, če je s kosilnico kakrkoli narobe. Moj Worx v enem vogalu zaradi obračanja skoplje luknjo. Ko je dovolj velika, sprednje kolo ne gre čez. Pri popravljanju pade izven žične ograde. V tistem trenutku me aplikacija opozori. Brez tega lahko dolgo časa visel nekje z napako. Tukaj je kosilnica z dvojnima prednjima kolesoma morebiti v prednosti.

Mucek, posoja v bistvu nii izvedljiva. Robot ne bo deloval brez žične ograde in polnilne postaje.

http://zeleni-dom.si/ Forum za gojenje okrasne trate in vrta
Hvala za preliminary informacije! Wink

Wifi naj bi ta iz Merkurja imela, najbolj me skrbi, koliko poglihan teren mora biti, da se kosilnica ne zatakne ali nasede.

Kapaciteta mi ni nekaj kriticna, kvadrature ni toliko, pa tudi kak range extender mi ni problem narediti, ce bi bilo ze treba.
(19.4.2020 ob 17:31)mucek Napisal: Kapaciteta mi ni nekaj kriticna,

Zaenkrat še ne. Če ti z enim polnjenjem npr. pokosi za 100m2 to pri tebi pomeni 8 ur košnje in 8 ur polnjenja = 16 ur. Poleg tega boš pogosteje menjal nože.
Nekateri prozvajalci dražjim kosilnicam, ki so označene za večje površine samo vgrajujejo večje baterije. Za pol ali četrt razlike v ceni sem jo predelal iz 500 na 1000m2. Recimo.
Thumbs Up 
Evo... Worx S500I uspešno nameščena.  Cool

Je tudi že naredila svoje prve kilometre (4, če smo natančni). Z enim polnjenjem je delovala kar uro in pol. Zaenkrat navdušeni vsi v familiji. Malo še ugibamo in tuhtamo kako bo šla skozi en ozek prehod za kaminom in med cipresami in obrajdami, kjer je cca 1m širine. Ko opravi svojo pot po žici ni težav, tako da cutting edges ne bo problema, samo nekako imam občutek, da sama tja ne bo zašla.  Huh

Oče ji je izdelal lično strešico, podobno kot jo je mogoče najti v trgovinah, s tem, da je naredil malenkost večjo, da ne bo preveč dežek po njej šprickal. 

Imam pa eno vprašanje, no dve vprašanji v bistvu... namreč, ko je robot parkiran in napolnjen na 100%, se zgodi, da mu nekajkrat odstotek napolnjenosti baterije pade na 96% in potem se ponovno napolni na 100%. A je to normalno? Je to zaradi kakšnega varovanja baterije ali je to kakšna napaka? 

Pa še eno vprašanje:
Kako ste oz. zavarujete robotke in postaje pred poletnimi navihtami - mislim, na udare strel. Ok... izključiš iz el. omrežja, ampak a žičke tudi odklopite od postaje, kakor to piše v navodilih? 

Hvala.
Lep dan vsem.
Zanima me kako ste pri Worxu zadovolni s senzorjem ovir ACS?

In še vprašanje za lastnike Husqvarne z GPSom. Ali je GPS funkcija uporabna, glede na to da je GPS natančnost nekaj metrov?

Worx ima raven grupa 67dB, Husqvarna pa 58dB. Nekako nimam predstave kako je to slišati.
70dB je raven govora. Zame in za sosede pa tudi ni dobro, da bi nekdo celo noč “govoril” po parceli Smile
Katero priporočate za obdelavo angleške trate? Torej imam 100m2, ravno ko terasa, in tudi za zdaj je travica za golf. Zaenkrat kosim s kosilnico AMPAK zaradi prostorske stiske bi raje imel majhnega robota.
Po forumu se vsi pogovarjate o košnji travnikov >500m2 in 20% naklon ka rne potrebujem.

Hvala za namig
Uroš
Pri angleški trati je robotska kosilnica pomožna kosilnica, če pod tem pojmom razumemo zelo gosto travo brez širokolistnih plevelov.

Razlogi:
- zelo gosto travo je robotski težje kositi. Recimo, da je na kvadratni meter 2000 stebel, namesto 1000. To pomeni hitrejšo obrabo rezil. Rezilo se naekrat zadeva v več stebel, zato težje režejo.
- pri angleški travi mora robotska kositi pomladi in jeseni praktično vsak dan, da vzdržuje zmožnost pokošene trate. Drugače se začne delati tole: http://zeleni-dom.si/phpbb/viewtopic.php?f=48&t=28 Dva dni dežja in je robotska že v zamudi nadoknaditi košnje
- ko robotska ne zmore, je trava videti nekako skuštrana, oziroma valovito pokošena. Bistveno lepše je trava pokošena z navadno kosilnico, enostavno zaradi tega učinka sesanja http://zeleni-dom.si/phpbb/viewtopic.php?f=46&t=46
- tudi z navadno ne smes zamuditi, ker je na gosti travi hitro videti ostanke mulčanja
- čez teden kosi robotska, v soboto lep finiš z navadno. Zato pomožna.
@malix, poglej še Gardena Sileno smart life 1000.

Gardena spada pod Husqvarno, zato predvidevam, da je kar nekaj delov enakih. Cena pa je precej nižja. Jaz sem se odločal med Worx, Husqvarna in Gardena. Zaenkrat po 5h košnje deluje bp. Teren je v precej slabem stanju, cel čas naklon, veliko neravnin, pa zaenkrat nima nekih težav.

Na koncu sem vzel omenjen model za 1037€ (s poštnino) na ebayu link[url=https://www.ebay.de/itm/Gardena-Sileno-smart-life-M%C3%A4hroboter-19114-20-inkl-Verlegezubeh%C3%B6r-f%C3%BCr-1-000-m2/303505712181?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649][/url]

Mimogrede, je komu iz MB ali okolice ostalo kaj plastičnih pritrditvenih kavljev? potreboval bi jih 30 - 50 kom.  Seveda jih plačam. Toliko, da ne kupujem celega paketa.
g. Sandi

ker res nimam veliko , katero priporočaš za tako majhen vrt?
Ročno? Katero naj pogledam?
Kje kakšen namig?
hvala
Uroš
Za tisti "fini rez" ob koncu tedna je lahko vretenasta kosilnica, ker teh 100 kvadratov res ni nek problem. Rezila so pri vretenasti vedno ostra zaradi zasnove, ne rabiš goriva, niti štroma, praktično se nima kaj pokvarit.Strošek pa od par 10 evrov navzgor.

Ni pa potem tistega sesalnega učinka, kot pri bencinski, o katerem piše Sandi. Načeloma je ta učinek tudi pri baterijski kosilnici slabši kot pri bencinski.
ef100179, hotel sem povedati, da zaradi prostorske stiske ni mogoče zamenjati navadne z robotsko. Če trava uide, robotska ne more popraviti stanja. Robotska ti pomaga vdrževati angleško travo, ker jo že pogostost košnje sili v nizko razraščanje.

Vzdrževanje angleške trave bo zahtevalo še več prostora, ker bo treba imeti še kakšen kod opreme, najmanj še trosilnik http://zeleni-dom.si/phpbb/viewtopic.php?f=49&t=15 in škropilnico.

Katero, ne vem. Imam Worxa, stanje pa se je lahko v zadnjih dveh letih spremenilo. Kateri so razlogi za katero, si lahko prebereš nazaj. zame so kriteriji košnja ob robu, WiFi, kapaciteta baterij in recenzije na internetu.
A morda ve kdo zakaj in če je to normalno Worx Landroid 500, ko je priklopljena na postajo večkrat izgubi nekaj (do 10%) baterije, čeprav je priklopljena in jo potem ponovno nafila. 
A ima to kakšno varovalo, da je baterija kao v uporabi? 
Pač smešno je, da čeprav je priklopljena izgubi nekaj odstotkov baterije in potem glede na urnik ne gre iz hiške, čeprav je ura recimo 12.00, ne gre kosit dokler nima 100% baterije ponovno.
Kje kupujete nože za Worxa?

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »