Nepremičnine > Finančna plat
Penali zaradi zamude roka

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Penali zaradi zamude roka
Imam bolj ali manj pravno vprašanje:
Kolikšen je maksimalen odstotek penalov od gradbenega posla, če izvajalec zamudi rok?
Končujemo montažno hišo in falili ga bodo za mesec ali več. V pogodbi so si zadevo omejili na maksimalno 2%, a znanec trdi, da to ne zdrži sodne presoje.
A je kdo že imel tak primer?
@destruktor:
"V pogodbi so si zadevo omejili na maksimalno 2%, a znanec trdi, da to ne zdrži sodne presoje."
Če bi bral dobesedno, kar si napisal, bi mislil, da je izvajalec sam s sabo podpisoval gradbeno pogodbo. Verjetno to ne drži, kajne?
destruktor Napisal:a znanec trdi, da to ne zdrži sodne presoje.
A je kdo že imel tak primer?
Najbrž da ga je imel znanec. Preden sekiraš ljudi okrog, ne bi najprej znanca vprašal, kje je tak podatek našel?
Kaj bi pa rad, da so 10% pa da imaš na račun zamude postavljeno bajto zastonj ali pa da ti gradbinec še prinese denar nazaj, bajto pa postavi? Zamudne obresti so ponavadi okrog procenta in ne dveh. Seveda, če pa je pogodba podpisana za dva % potem pač. Ne mislim zagovarjati gradbincev, a včasih se najde tudi kakšen res opravičen razlog za zamudo. Seveda zagovarjam penale, ker bi se drugače res vsi zaje.avali in počeli kar se jim zljubi.
Kolikor je meni znano:
- Penale za zamudo niso predpisane, biti morajo pogodbeno določene.
- Običajno se določi višina za vsak dan zamude ter max vrednost.
- Če je zamuda zaradi višje sile (naravni pojav, oblastveni ukrep, ...), se penale ne obračunavajo.
- V času socializma so bile povprečne penale 5% in so se obračunale za zamudo do 2 meseca. V slučaju večje zamude se je sklenil aneks k pogodbi ali pa je investitor razdrl pogodbo na škodo izvajalca.
Nimam časa - sem v penziji!
Pozdravljeni,
Da ne odpiram novo temo, bom vprašanje zastavil tukaj. Trenutno sem v fazi gradnje svojega stanovanja v dvostanovanjski hiši. Ker glede takšnih stvari nimam nikakršnih izkušenj, me zanima na kakšen način se plačajo dela kot so elektroinštalacije, vodovod, rekuperacija, talno gretje itd. To so namreč stvari, ki stanejo več tisoč evrov, zato predvidevam, da izvajalec po koncu del izstavi račun, katerega je treba poravnati v določenem obdobju? Verjetno ni kar denar na roko, kot če greš v trgovino po kruh? Se opravičujem za takšno vprašanje, ampak kot sem napisal, sem precej neizkušen glede tega Smile Hvala za odgovore.
Pravilen postopek je
Popis del
Predračun
Obračun del
Račun
Katerega plačaš po izbiri (na pošti v trafiki, banki, preko spleta)

Lahko pa enostavno pride izvajalec pa delo pravi in ga ti plačaš s kuverto. Seveda se s tem ne strinja furs, pa tudi ti nimaš nobene pametne garancije.
Je pa res da je včasih bolje dati znancu denar v žep, ker nekega boš tudi cez desetletje dobil na objekt, izvajalca ki ga boš imel po regelcih pa nikdar več po tistem ko mu boš plačal v celoti. Če ne drugače bo šel pa vbstecajm
Sonce naj sveti vsak dan!
Če si v fazi gradnje, pomeni da imaš podpisano pogodbo z nadzornikom.
In kaj že  on dela??
ŽigaS,
najprej, zgrešil si podforum! Tu je debata o Penalih.

H komentarju kolega s foruma " Hanzi-ja", bi dodal :
Pravilen postopek je
Popis del
Izbrani izvajalec
Predračun
Obračun del
Račun
Katerega plačaš po izbiri (na pošti v trafiki, banki, preko spleta)

Forumski kolega " fizikalec15 " sprašuje : In kaj že  on dela??
Se naredi, da z investitorjem jajce guncata. Wink
Dva meseca nazaj , iz prve roke.
Lep pozdrav

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »