Gradnja in obnova > Energijski viri
protokol sušenja estrihov

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
protokol sušenja estrihov
(15.9.2020 ob 10:15)csamo001 Napisal: ... v kretnici pade temp. iz 45 na 32 stopinj?

Ah, to ne more biti, sem spregledal, da je takšna razlika med dvigom in povratkom. Če je?
Je pa dejstvo da nekaj ne štima. Temp. zraka v hiši bi morala biti vsaj blizu temp. povratnega voda.
Koliko so estrihi stari? Lahko, da je v njih še veliko vode?
Kakorkoli v 4ih dneh bi se morala temp. v hiši krepko dvignit.
Tukaj nekaj manjka!?
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
(15.9.2020 ob 13:54)pentax Napisal: In kje se je zgubilo dT 13K, če so bili ventili priprti?

Najbrž nikjer. Če razumem prav gre za plinsko peč, ki se je nakratko prižigala in vgašala in držala ogrevalno vodo do ventila na "delovni temperaturi". Termometer na povratnem vodu pa je meril temperaturo mirujoče vodev sistemu, kjer je temperatura zaradi visokih temperatur pač okoli 25.

Sem na plinski peči enkrat imel sam podoben primer, ko smo prenavljali kopalnico, zamenjali radiator, posledično zaprli ventile na peči, pa potem pozabili zaprte. Peč se prižiga ker hoče loviti temperaturo dvižnega voda, a jo praktično takoj spet doseže, ker imaš zaprto zanko.

Sklepam, da je nekako podobno v tem primeru.
(15.9.2020 ob 16:52)csamo001 Napisal:
(15.9.2020 ob 13:54)pentax Napisal: In kje se je zgubilo dT 13K, če so bili ventili priprti?

Najbrž nikjer. Če razumem prav gre za plinsko peč, ki se je nakratko prižigala in vgašala in držala ogrevalno vodo do ventila na "delovni temperaturi". Termometer na povratnem vodu pa je meril temperaturo mirujoče vodev sistemu, kjer je temperatura zaradi visokih temperatur pač okoli 25.

Sem na plinski peči enkrat imel sam podoben primer, ko smo prenavljali kopalnico, zamenjali radiator, posledično zaprli ventile na peči, pa potem pozabili zaprte. Peč se prižiga ker hoče loviti temperaturo dvižnega voda, a jo praktično takoj spet doseže, ker imaš zaprto zanko.

Sklepam, da je nekako podobno v tem primeru.

@csamo001 je tako, vsaj upam  Smile 

sedaj je temperatura vtoka in iztok skoraj izenačena, smo pa zagnali ponovno in je na 20 stopinj trenutno, bom pa spremljal vsak dan, in ko bo 45 stopinj vtok, naj bi imeli savno  Smile 

Hvala za pomoč
Savno boš imel že prej, če ne boš dovolj zračil.  Big Grin
(16.9.2020 ob 16:37)csamo001 Napisal: Savno boš imel že prej, če ne boš dovolj zračil.  Big Grin

zračim zjutraj ter zvečer za 10 minut, prepih, 

je pa že kar vroče, pa smo pri 30 stopinj vtoka  Smile
A nimaš možnosti oken kar na kip pustit po celi bajti?
(17.9.2020 ob 12:01)csamo001 Napisal: A nimaš možnosti oken kar na kip pustit po celi bajti?

svetovali so mi prepih zjutraj ter zvečer, sedaj, ko imamo protokol sušenja estrihov

prej sem imel čez dan na kip odprta okna
Hm, razmišljam, zakaj bi to bilo bolje, pa se ne morem spomnit nekega pametnega razloga. Ker po mojem se vlaga hitreje odvaja iz estriha, če jo sporti odvajaš iz stavbe.
(17.9.2020 ob 15:17)csamo001 Napisal: Hm, razmišljam, zakaj bi to bilo bolje, pa se ne morem spomnit nekega pametnega razloga. Ker po mojem se vlaga hitreje odvaja iz estriha, če jo sporti odvajaš iz stavbe.

Navodila Cinkarna Celje:
talno ogrevanje mora nato na maksimalni predvideni temperaturi neprekinjeno delovati najmanj en dan za vsak cm debeline estriha ob stalnem zračenju prostorov brez prepiha; 

https://www.cinkarna.si/si/files/default...retjem.pdf

parketar nam je tudi odsvetoval prepih, 

mogoče zaprti prostori, če imaš tudi razvlažilce?
Bolj kot je zrak topel, več vlage sprejme. Če želimo estrihe čimprej posušiti, moramo zagotoviti čim višjo temp. zraka v hiši. Prezračimo enkrat ali dvakrat na dan, da odvedemo višek vlage iz hiše, a ne za predolgo, da prostorov preveč ne ohladimo. Precej boljša rešitev od odpiranja oken je odstranjevanje vlage z razvlažilniki.
Pri na kip odprtih oknih, tudi nikoli ne bi dosegli dovolj visoke temp. estriha za sprostitev napetosti v betonu, ali bi porabili po nepotrebnem veliko preveč energije.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
(17.9.2020 ob 20:54)sassapo Napisal: Bolj kot je zrak topel, več vlage sprejme. Če želimo estrihe čimprej posušiti, moramo zagotoviti čim višjo temp. zraka v hiši. Prezračimo enkrat ali dvakrat na dan, da odvedemo višek vlage iz hiše, a ne za predolgo, da prostorov preveč ne ohladimo. Precej boljša rešitev od odpiranja oken je odstranjevanje vlage z razvlažilniki.
Pri na kip odprtih oknih, tudi nikoli ne bi dosegli dovolj visoke temp. estriha za sprostitev napetosti v betonu, ali bi porabili po nepotrebnem veliko preveč energije.

@sassapo hvala, sem govoril tudi s parketarjem, je točno tako povedal, kot vi...

Skok na forum:

Zadnje novice

Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
15.09.2020 ob 10:26:54
Tiki z novo globalno vizijo še močneje na tradicionalne trge
Spoznajte novo generacijo toplotnih črpalk Tiki. Odlikuje jih energetska varčnost, prijaznost do okolja in najsodobnejši... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »