Gradnja in obnova > Energijski viri
TČ Zubadan + Ecodan

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TČ Zubadan + Ecodan
Pozdravljeni.

Potreboval bi pomoč pri nastavitvi našega Ecodan-a (EHSC-VM6C), ker nikakor ne uspem nastaviti, da bi deloval po mojih željah.

Torej, gre se samo za ogrevanje sanitarne vode. Na strehi imamo kolektorje, ki grejejo SV preko spodnje spirale v bojlerju, TČ pa greje vodo preko zgornje spirale.

Glede na to, da v tem obdobju kolektorji že dovolj segrejejo vodo, poteka večina gretja SV preko njih, edino v primeru, ko nekaj dni ni sonca, tople vode zmanjka in se prižge TČ.

Dnevni cikel gretja s TČ je nastavljen tako, da se TČ prižge zjutraj in zvečer, v kolikor je temperatura SV manj kot 55 stopinj. Sedaj bi rad nastavil dve stvari:
- da se jutranje gretje SV ne prične, če ni temperatura SV v bojlerju pod 35 stopinj (tako da ostane dovolj "hladna" voda, da jo potem kolektorji segrejejo čez dan in zvečer ni temperatura vode v bojlerju previsoka); in
- da se gretje vode s TČ prične vedno, ko pade temperatura SV pod 30 stopinj, ne glede na vse ostalo.

Ima kdo idejo, kako to nastaviti v Ecodan-u?

Hvala za pomoč in LP, Jan
Pozdravljeni,
imam na novo 11kw zubadan in EHST20C-YM9D ecodan

po poskusnem zagonu je pri zunanji temperaturi 20C + zagrelo radiatorje (kar močno). nekaj dni kasneje sem pustil prižgano pa smo se čez noč kuhali Smile
grejemo torej na radiatorje, pa me zanima ali ste pripravljeni deliti vaše nastavitve in krivuljo, da bom lažje nastavil.

- gretje trenutno po krivulji
- nimam sobnega termostata
- če izberem podatek iz MAIN RC "termostata v notranji enoti" (v kopalnici) kaže 28C namesto 22C, drugače po defaultu TH1 kaže -39C (ker ni termostata). ali to igra kako vlogo? nam je morda grelo ker nimamo termostata in je vrednost -39C ?
- SV je nastavljena na 48C in se prižge ko pade za 10C (pa še to ni res ker sem prejšnjič na displayu zasledil temperatura vode: 29C - je to normalno?)
- nikjer v nastavitvah ni najti funkcije pri kakšni zunanji temperaturi naj se TČ prižge.

original krivulja: pri -15C je vtok 50C; pri 35C je vtok 25C
to pomeni da še pri 35C poleti črpalka dela? glede na to da je pri testu na zunanjih 20C grelo več kot uro brez prestanka, potem sem jo ročno izklopil

ali se da nastaviti kdaj dela? ali pa naj nastavim urnike za poleti in pozimi? ali bo potrebno ročno vklapljanje in izklapljanje?
glede na to da je radiatorsko me je strah da bo ponoči prevroče. ali uporabljate urnike za noč/dan ? namreč glede na to da ni termostata tudi nevem kako naj določim da bi ponoči imel nekaj stopinj manj,.

dokupil sem MEL cloud wifi vmesnik. (neuporabno). sem testiral:TČ izklopljena (vključeno samo ogrevanje vode), pa sem za test preko aplikacije vključil "holiday mode" ko nas ni bilo doma. Ko smo se vrnili domov so bili radiatorji vroči zunaj pa krepko čez 20C. torej tudi holiday mode ne deluje:
na aplikaciji se ne da nastaviti popolnoma nič v zvezi z TČ. piše samo temperatura in vklop SV. časovniki ipd pa so "cloud" in so ločeni od TČ sistema.

hvala za morebitno pomoč Smile

še kakšni drugi nasveti oz. nastavitve s strani drugih uporabnikov?
Kontaktiraj monterja ,oziroma serviserja.
Urniki so bolj običajni v prehodnem obdobju, da ti ne taktira.

Histereza gretja 10 stopinj se mi zdi relativno velika, je pa odvisno kako velik bojler imaš. Generalno bi rekel manjši bojler, manjša histereza. Jaz imam diferenco vklopa pri naši sanitarni toplotni črpalki (100 litrov) denimo nastavljeno na 5 stopinj; prižge se pri 42 stopinjah, vgasne pri 47 stopinjah.

Krivulja ogrevanja je odvisna od toplotnih potreb bajte in po mojem nima smisla delat nastavitev dokler se ne začne ogrevalna sezona.

To je par splošnih stvari, ostalo so specifike tvoje toplotne črpalke in glede tega je najboljše, da ti monter pomaga. Morda sassapo še kaj več napiše.
pri Fujitsuju je notranji korektor cca 150eur in je vreden vsakega centa, si ne predstavljam, kakobi funkcioniralo brez njega....
Torej, če je možnost dokupi...
Pri najnovejšem Mitshubishiju (R32) je možno, prej ni bilo.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Še ena cvetka Big Grin

Trenutno grem v 3 sezono ogrevanja, sem zelo zadovoljenj z ecodan ( smo na toplem in manj porabimo €€€ kot pa z drvami), naj kar tako ostane.

Program "legionella" delam 3 do 4 na leto in izpustim toplo vodo iz pipe ( da teče slabo minuto) motilo me je to da se mi je topla voda ogrela samo do 45 stopinj (toliko kot je bila nastavljena topla voda) naprej do 60 stopinj pa s pomočjo električnega grelca. Danes sem si pa rekel da bom temperature tople vode nastavil na 60 in da vidim ali bo ogreval s pomočjo toplotne črpalke ali električnega grelca. Topla voda se mi je ogrela na 60 stopinj.
Tako da se mi pri legionella nič več nepomaga električni grelec od 45 stopinj dalje.

Ko bote delali to spremenite nastavitve tople vode in nepozabite zmanjšati te nastevitve po končanem programu.

LP Primož
In kaj si s tem pridobil, da ženeš kompresor na take "obrate"?
Mogoče je porabil še več elektrike, kot bi jo z grelci?
Drugače pa- le zakaj delati program legionele? Legionela je v vsaki vodi. Če je voda prehladna miruje, če je dovolj topla pa odmre. Ko narediš program legionele si varen tako dolgo, dokler ne pade temperatura pod kritično in spustiš novo vodo v bojler. To pa je lahko že v nekaj minutah.
Pa tudi- legionelo lahko ješ z žlico, pa ti ne bo nič. Nevarna postane, če jo vdihujemo v obliki aerosola. Ta pa nastane na tuših, če so zapolnjeni z vodnim kamnom ali pipe, katere imajo delno zabite mrežice. Skrbi za dobro pretočnost tušev in pip, pa ne bo potrebe po matranja kompresorja TČ.
Bozgom... za tale zapis si zaslužiš vse pohvale.
Potrebno je vedeti, da imamo precej višji % možnosti zadeti glavni dobitek na lotu kot umreti za legionelo.

BaTeK ... ti pa kar goni Zubadana... Morda bo celo preživel še kakšno leto ali dve po izteku garancije.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Pozdravljeni.

Zadnjih nekaj dni sem začel opažati, da se naš Ecodan "čudno obnaša". Dokler je v ciklu gretja prostorov, dela vse BP. Ko preide v cikel gretja SV, pa jo po cca minuti gretja s kompresorjem, začne greti z elektro grelci (tudi na zaslonu se pokaže "strela") in vode ne segreje na nastavljeno temp. 55 stopinj.

Je komu jasno, kaj se dogaja in kako to urediti? Ponavljam, to se dogaja največ zadnjih 14 dni, nastavitev pa nisem spreminjal.

Hvala za pomoč in lepo nedeljo, Jan
55? Spusti za ene 10 stopinj in poročaj, če še vedno s grelci greje...
(25.10.2020 ob 13:45)first1 Napisal: 55? Spusti za ene 10 stopinj in poročaj, če še vedno s grelci greje...

Bom poskusil, ko pridem domov. Ampak sedaj je bilo vsaj 2 leti tako nastavljeno, pa je vse delalo bp. Sedaj max. 2 tedna se pojavljajo težave.

LP Jan
Če nisi res nič spreminjal in se TČ sedaj drugače obnaša, potem je velika verjetnost, da nekaj ne štima.

Je pa tudi meni čudno, da imaš sanitarno vodo nastavljeno na 55 stopinj. Je kak poseben razlog? Ker to je tako za izkoristek kot tudi življenjsko dobo mašine precej neugodno.
(25.10.2020 ob 20:09)csamo001 Napisal: Če nisi res nič spreminjal in se TČ sedaj drugače obnaša, potem je velika verjetnost, da nekaj ne štima.

Je pa tudi meni čudno, da imaš sanitarno vodo nastavljeno na 55 stopinj. Je kak poseben razlog? Ker to je tako za izkoristek kot tudi življenjsko dobo mašine precej neugodno.

Ni bilo posebnega razloga za takšno nastavitev. Tako smo prvič nastavili in ker je bilo tople vode vedno dovolj, nismo nič spreminjali.

Ko sem prišel domov, je ponovno el. grelec grel vodo, in jo je segrel na 45°. Ko sem temperaturo SV po vašem nasvetu znižal na 45, je TČ takoj preklopila na talno in takoj izklopila grelce in prižgala kompresor.

Edina stvar, ki mi še pade na misel, je zapacanost hladilnih reber na zunanji enoti. Sem sedaj na hitro pogledal zunanjo enoto in se je na rebrih nabral nekakšen puh. Jo bom jutri sčistil, pa da vidimo, če bo kakšna sprememba.

LP Jan

Skok na forum:

Zadnje novice