Gradnja in obnova > Energijski viri
Slovenski dimnik

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Slovenski dimnik
Če je dimnik za kurilno napravo na trda goriva, mora biti 80 cm višji od slemena. Če ni za trda goriva je dovolj 40cm nad slemenom oziroma 1 m nad površino strehe. Glej sliko...

Na strani od Schiedel-a manjka zahteva za trda goriva.

Priložene datoteke
.jpg   szpv407_18.JPG (Velikost: 58,04 KB / Prenosi: 2450)
som16 Napisal:XxRobertosxX,
morda za začetek prebereš tole:
http://www.schiedel.si/informacije-za/p ... nad-streho

Glede cen : niha v odvisnosti od tipa dimnika.
Aha hvala tole sem videl ja sam meni v mojem primeru ni čisto jasno, torej koliko it v višino glede na to da je oddaljenost od slemene približno 73 cm hmm. Verjetno bi blo cez višino slemena ne vem.
Bo pa v osnovi mišljeno na trda goriva morda kasneje tudi pelete.
tlozej Napisal:Če je dimnik za kurilno napravo na trda goriva, mora biti 80 cm višji od slemena. Če ni za trda goriva je dovolj 40cm nad slemenom oziroma 1 m nad površino strehe. Glej sliko...

Na strani od Schiedel-a manjka zahteva za trda goriva.
Hvala za to sam ne vidim dobro številk tiste mere tam kaj prikazuje torej bo trda goriva kasnej pa pelete morda tudi. je pa dimnik oddaljen od slemena cca 73 cm kol bi po vaše moral it dimnik po vertikali v višino ce gledamo tisto krajšo stran? da bom bolje razumel Big Grin

Sam a ni to že kar velika velikost? bo kdo mislil da mam "preklo" za fižol Big Grin
nekak si ne predstavljam najbolje se opravičujem in hvala za nasvete že vnaprej vsem.
Sicer imaš do vrha priporočljive višine 10,2 m , lahko pa na zdajšnje kotle, kateri imajo odvod vsaj 60 cm višje kot nekoč, zastaviš začetek zidave za m višje, na kateri višini imaš ,čistilna vratca tuljava je itak 66 cm in naslednja tuljava iste dolžine priključek za ogrevalno napravo.(to je nekako 165 cm od ab plošče pri normalni višini kurilnice.Pri znani točni višini pa lahko zastaviš tako da imaš zgornji rob tuljave na strehi pol metra nad slemenom potem pa na dolžini približno 9 m zastaviš začetek.
Če bo z zračnikom dobro premisli, kako ga boš zastavil, da bo uporaben za čimveč prostorov.
Odvod iz zračnika, na strehi je bil včasih priporočljiv s strani, oziroma s pregrado, da se ob nizkem tlaku ni mešal z dimom ogrevalne naprave.
Ti pa svetujem tudi za zaključek , da je v stilu
s celim objektom in ne kot tujek in kot nebodigatreba pa čeravno na strehi.
Sam imam vrh zadnje tuljave pol metra nad slemenom brez problemov in uporabljena že vsa goriva razen plina in briketov 35 let.
Se opravičujem za slabo ločljivost slike. Tukaj (http://www.dimnikarstvo.si/files/GRADIVA/szpv407.pdf) bo boljše vidno, stran 18.

Torej, pri trdih gorivih je predpisano 80 cm nad slemenom, ne glede na to koliko stran od slemena se dimnik nahaja. Ja, visok postane...

Pri ostalih gorivih pa se dimnik z oddaljenostjo od slemena lahko niža.

LP
Hvla vsem za odgovore torej edino tale 80cm če je na trda goriva je kr mal bosa še posebej meni po neki logiki neglede koliko je dimnik oddaljen od slemena, da mora biti višji od slemena za 80 cm kar precej huda trditev no vseeno se ti zahvaljujem za odgovor.
Torej da bi bil naprimer dimnik bolj pri kolenčenem zidu, precej odmaknjen od slemena toliko visok pa žal dimnik res ne more bit pač pa se po moji logiki kmečki pač, primerno zniža sicer pa teh 73 cm od slemena najbrž ni tolk velik stran in bi po mojem ko bom ene blizu višine slemena verjetno temeljito sproti premislil koliko visoko bom šel.
Torej glede na vaše odgovore ga bom pozidal do višine slemena si ogledal premeril in nato nadaljeval preko višine slemena verjetno tm do 40 cm preko in spet ogledal izgled in seveda premeril če bo po kmečki logiki to to bom kar na tej višini pustil če pa bo višina dimnika in izgled dopuščala da je lahko še večji bom pač nadaljeval druge možnosti za zdaj ne vidim no uglavnem zdaj vsaj vem kake višine morajo biti in to kar ste mi svetovali mi bo vsekakor pomagalo, glede tega mi je zdaj jasno hvala.

Druga stvar je kje zaceti z okrasnimi elementi in ali so isto veliki pač istih mer kot sami zidaki kamor vstaviš tuljave namreč zato ker celoten dimnik gre mimo špirovca cca ravno ene 3 cm stran. Po vsej verjetnosti bom vgradil Schiedel UNI plus
PS: nekaj navodil sem prebral ko sem tole pisal.
EDIT: Aja in kaj točno tisti zračni kanal ima zaeno funkcijo in na kaj pri njem biti pozoren to je tisti večja zračna luknja?
No tale se tudi meni zdi malo bosa. Zmeri točno, koliko imaš do slemena od zgornjega roba in povprašaj, na Shiedel in še kakšnega proizvajalca dimnikov z navedbo moči, kotla in poudarku, da je mišljeno kurjenje na trdo kuriva. Boš imel pismen dokaz o proizvajalčevih priporočilih. Navedi še naklon strehe.
Se pa v naši ljubi domovini ve preveč, ni nič nemogočega in bi bili rajši bolj papeški
od Papeža.
http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Publik ... RE1-14.htm
yan1234 hvala za tale link torej v mojem primeru bi blo kar ene 50 cm nad slemenom točneje verjetno bom vedel ko pridem do tja.
Zahteva iz povezave, ki jo je podal yan1234 je zaradi vpliva vetra. Jaz sem samo opozoril na zahteve, ki veljajo zaradi požarne varnosti. Svetujem da se vsaj posvetuješ z vašim dimnikarjem - da ne bo ob prvem pregledu dimnika zahteval povišanja...
V sosednji temi je zahteval vgradnjo dodatnega hranilnika toplote, zaradi neustreznosti in nespoštovanja zakonodaje, potem pa je bila cela panika po forumu...

Tudi odmik 3cm od špirovca bo verjetno premalo in bo moral biti najmanj 5 cm.

LP
rajš min. 10 cm.
Joj ja pa ka se kr 20 cm kot da plac z rokava stresamo kje se najdejo ti pacienti jaz res ne vem pr nas ma ena hiša kr šprovc čez dimnik pa je tega že tolk let da joj pa se še niti vžgal ni ma jaz teh dimnikarjev ne rabim klicat k še sami ne vejo eni niti kaj je dimnik kaj sele da bi vsi vedel "kako je dobro IN kako ne" mislim ta je pa tud res bosa. Itak bom poskrbel da bo vse ok in varno pa čeprav ni ne vem kok velik placa mislim te mere so pa res kar malo pretiravanje pa vseeno hvala vam za to opotorilo nisem vedel da živim v Slovenij no zdaj sem se zbudil in vem da sem res Big Grin
odvisno od dimnika, sicer pa je vse dobronamerno, poglej priporočila schidla ipd (pa nenazadnje požarne pravilnike, ko se bodo hotele kakšne zavarovalnice obesit na to).. poznam nekaj primerov, ki so razmišljali tako, pa so veselo potem mogli pol bajte prenovit..

edit:
da ne bom preveč tečen, mgoeč rajše skica za en tak splošni napotek, mogoče komu pride prav.

[Slika: dimnik-odmiki.jpg]

v glavnem, z dimniki ipd se ne hecat, vedno poskrbite za pravilno in zdravo gorenja in pazite na odvod plinov-
XxRobertosxX Napisal:Joj ja pa ka se kr 20 cm kot da plac z rokava stresamo kje se najdejo ti pacienti jaz res ne vem pr nas ma ena hiša kr šprovc čez dimnik pa je tega že tolk let da joj pa se še niti vžgal ni ma jaz teh dimnikarjev ne rabim klicat k še sami ne vejo eni niti kaj je dimnik kaj sele da bi vsi vedel "kako je dobro IN kako ne" mislim ta je pa tud res bosa. Itak bom poskrbel da bo vse ok in varno pa čeprav ni ne vem kok velik placa mislim te mere so pa res kar malo pretiravanje pa vseeno hvala vam za to opotorilo nisem vedel da živim v Slovenij no zdaj sem se zbudil in vem da sem res Big Grin
Hvla za link am je pa tko no bom pač poštemal tam kjer rabim plac in bom povsod lepo naredil max 5 cm prostora ojacal tam ko treba in lepo z stekleno volno probal bom tako tršo obložit dimnika pa celega ne mislim izolirat potekal bo znotraj hiše in ometan pri tlakih pa bom itak pazil da ne bo stika z bolj vnetljivimi stvarmi in bo tam povsod steklena volna itak bom poskrbel za varnost vendar bo max 5 cm povsod okrok in okrog placa zvrhano dovolj in dvomim če imajo 4/5 hiše v sloveniji narejeno tako kot bom jaz naredil no so izjeme vsaj te ki hitro zrastejo in ponavadi je tam tudi denar haha no jaz pa delam bolj sam vsekakor bom upošteval vse vaše nasvete pri špirvocu bom pa imeril ko bo narejen koliko je placa sicer bom malo obrezal da ga bo vec in na drugi strani kovinsko ojacal seveda bo treba tudi dimnik staticno ojacat sam ne vem zdej kolk bo moj dimnik po teh mojih podatki zdaj dejansko visok če upoštevamo da bo za začetek višji od slemena za 50cm? naklon se mi zdi da je tm nek cca 45 stopinj in 73 cm oddaljen od slemena poskusil bom dati 2x 20fi shiedel z zracnikom druga varijanta je 1x 20fi z zracnikom
PS: kaj ta zracnik naredis po nadstropjih samo luknje in namontiras one okrasne za zracnike? da pac prihaja topel zrak ali kak namen ima tisti zracnik v dimniku govorim za UNI plus tko nekak.
Prerezi dimnikov itak povedo kaj, vsebujejo. Če se dimnik dela s proizajalčevim priporočilom ima tuljava itak priporočen odmik od gorljivih materialov. Novodobne,kurilne naprave ne presegajo zgoraj navedenih temperatur. Problem in protokol ob sežigu saj se ve kakšen je.... Sploh pa samo malomarnemu lastniku -kurjaču se vnamejo saje oziroma jih sežiga ...
Nehajte vendar strašit človeka, kateri ima voljo in denar, očitno tudi znanje ,da nekaj sam ustvari.
Če bo gradil, po priporočilih proizvajalca in če se se mu dimnik vžge in pride do požara, se itak ve kdo je kriv .
Kaj menite, da mu bo plačala morebitno ob primeru požara škodo zavarovalnica, če mu bo gradilo pooblaščeno podjetje, katero mu bo pobralo 10 ali več letno zavarovanje hiše.
Zanimiva bi bila tudi, statistika požarov kljub po proizvajalčevih navodilih
zgrajenih dimnikov in rednem vzdrževanjem le tega.
Očitno bi nekateri radi, da hodi avtor teme,od Poncija do Pilata, zapravlja
dragocen čas, če ne celo še denar namesto, da bi imel že pozidan dimnik.
Glede zračnih kanalov , pa je sedaj ena slabost , včasih sta bili dve sedaj je ena ne pregrajena.Kako jih najbolje izkoristiš je odvisno od tvojih potreb, je pa
nekaj možnosti nakazanih tudi na spletnih straneh in če se ne motim v
navodilih za projektante.

Skok na forum:

Zadnje novice

Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA - podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
03.06.2022 ob 08:23:40
Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA -  podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
1. junij 2022 predstavlja pomemben mejnik za skupino Etex, saj mu pri strategiji rasti poslovanja zagotavlja peto vrsto tehnologije. S... Beri dalje »