Opremljanje doma > Talne in stenske obloge
Kitanje, beljenje sten

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kitanje, beljenje sten
Hvala Blokovec, lp
V stanovanju sem menjal stara okna z novimi. Monterji so namontirali in obdelali špalete z mavčno ploščo, ALU kotnikom, bandažnim trakom in nekim kitom (morda Rigix).
Slike kako zgleda so zraven. Ponekod se skozi kit vidi malce traku.

Naprej prevzamem jaz. Kakšen je "best practice", da bo narejeno tako kot mora (lepo in učinkovito) ?

a)
Grem lahko takoj čez z izravnalno maso (Jubolin P25)? Koliko rok: 1x ? 2x?
Nato brušenje in beljenje?

b) 
Grem z Jubolinom tudi po mavčni plošči (špaleti) ?

c) 
Preostali del stene je sedaj bolj grob. Skrbi me, da se bo poznalo, da je okoli okna "nekaj delano". Ali je praksa, da se cela stena obdela z izravnalno maso?

1667560094311.jpg

1667560116129.jpg
Najprej se eno roko bandaznega kita po zelji (jubolin to ni) potem s jubolinom do kjer hoces gladko (tudi gips). Lahko tudi trak na steno nalepis in naredis raven prehod.
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Jaz imam ročne omete, potem pa zaribano z mivko ne vem kaj sedaj naprej, nebi pa kital, mogoče samo kak premaz da bi bilo malenkost bolj gladko, zidar mi rekel da najprej zbrusim grobe delce mivke da pade stran kar se slabo drzi, s čim to brusim? In s čim premazem/prebelim potem ? Do sedaj sem samo belil nekajkrat v stari hiši z apnom ki je ze 10 let v sodu...
Kitamo in belimo stene, pri čemer imamo na stopnišču stik estriha in stene. Estrih je debeline 20 cm ter "naleže" na kletno steno na stopnišču. 

Zadevo je malar obdelal z mrežico in kitom, nakar je seveda počilo na stiku med estrihom in steno. Kako najbolje rešiti zadevo - želimo da zadeva ni vidna? Jasno je, da bo zadeva konstantno v gibanju, saj gre za plavajoči estrih s talnim gretjem, tako da mrežica ne bo zadostila. Vgraditi dilatacijski profil? Zadevo zapreti s knaufom - potem bi mogel celotno kletno steno obleči v knauf? Kako drugi rešujete te stike?

Prilagam še fotko za lažjo predstavo.

Kakšna ideja?
Knauf,  tako, da boš cca 5 cm nižje od spoja.
Spodaj pa profil.
Ali pa obleči celo steno.
Kako bos pa zgoraj zakljucil? Mogoce pa to vkomppniras ce noces tist 1 cm stopnicke za gips plato...
Pred ponovnim pleskanjem z Jupol Classic bi rad popravil nekaj manjših razpok in mikrorazpok okoli vrat ki so se pojavile skozi leta.

Imam Kemaglet FX (mavčna izravnalna masa) in Kemaglet G (cementna izravnalna masa)
Baje se v obeh primerih pred nanosom mase namaže mešanico Kemacryl+voda.

Je res da se niti na G niti FX ne prime oplesk z Jupol Classic?

V trgovini so mi priporočali mavec ki ga zmešam z vodo in Jupolom.
Uradnega odgovora ne vem, lahko ti pa iz prve roke povem, da pri meni je na Kemaglet FX Jupol prijel brez težav. Tako Classic kot Gold.
Seveda se prime. Fx je prakticno isto kot jubolin. G je bolj zrnat in pa cementa zmes. Fx je gips zmes. Pred fx emulzijo pustis da se posusi. Z G pa gres na frisno emulzijo.
Mikrorazpoko sem nekje povečal do globine 3-4 cm /širina 2 cm ...stara gradnja zato je spodaj bolj sipko.
Naj povsod uporabim Jubolin G v več slojih (sloj do 8mm po navodilih) ?
Prvi sloj na emulzijo Kemacryl:voda 1:1, mokro na mokro, pri naslednjih slojih brez emulzije?

Ali pa bi moral najprej uporabiti omet?
Prosil bi za nekaj nasvetov glede saniranja sten. Situacija je taka, da je stene precej "razkopane" od premikanja elektrike oziroma dodajanja novih elektro kanalov in podobnega. Te kanale sem zafilal z Rofixom 510 in nekako zaribal.

Sedaj pa dilema: zidar mi je rekel, naj prebrusim vse stene, da bo enakomerno. Ampak ko z mojo žirafo (temle: https://www.bauhaus.si/catalog/product/v...egory/830/) poskušam brusiti stare dele sten, tj. tiste, ki so prebarvane z pač nekim, domnevam da jupolom, ne gre praktično nič dol. Tudi če vzamem P80 šmirgl papir.

Kaj delam narobe?
Nič ne delaš narobe. Beleža se ne brusi. Če je gladek je gladek. Če ni gladek, ga prekitaš. Tako kot vse ostalo ki je "novo". Tisto pa potem brusiš.
@firefly: hvala. Samo recimo težava starega beleža je tudi, da je nekje razpokan in luft spodaj. A to naj stran spravim s špohtlom in potem kitam tam. Ali obstaja kak nastavek za žirafo, da še tisti belež dol zleti. Ker, če bi špohtlat začel, bi šlo gladko stran. Kaj pa z mašino?

Skok na forum:

Zadnje novice

Marlesu srebrno priznanje Štajerske gospodarske zbornice za inovacije
18.06.2024 ob 09:24:25
Marlesu srebrno priznanje Štajerske gospodarske zbornice za inovacije
Ljubljana, 18. junij 2024 – Na tradicionalni podelitvi priznanj podravske regije za inovacije, ki jo organizira Štajerska... Beri dalje »
Na individualno prilagojena hiša Lumar Primus-D 146 s paketom Design
14.06.2024 ob 08:28:20
Na individualno prilagojena hiša Lumar Primus-D 146 s paketom Design
V podjetju Lumar v torek 18. junija, med 12.00 in 17.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili izjemno... Beri dalje »
Pri zelenem kreditu izberite modro
14.06.2024 ob 08:20:35
Pri zelenem kreditu izberite modro
Kam po zeleni kredit? Vse več ljudi se odloča za gradnjo energetsko varčnih oziroma pasivnih hiš, saj na ta način ne zgolj... Beri dalje »
Rast povpraševanj slovenskih strank po nepremičninah na Hrvaškem
13.06.2024 ob 09:17:31
Rast povpraševanj slovenskih strank po nepremičninah na Hrvaškem
Na nepremičninskem portalu Indomio je bilo v prvi polovici leta 2024 zabeležena izjemna 20-odstotna rast povpraševanj... Beri dalje »
Izgradite hišo, kakršno si želite
22.05.2024 ob 06:49:08
Izgradite hišo, kakršno si želite
Inovativne rešitve, ki ne samo skrajšajo da skrajšajo čas gradnje in znižajo stroške, temveč... Beri dalje »
Sanacija hiš po poplavah
13.09.2023 ob 12:58:03
Sanacija hiš po poplavah
Poplave avgusta 2023 so prizadele veliko območij v Sloveniji, poškodovanih je bilo tudi veliko hiš. Lumarjevi strokovnjaki... Beri dalje »