Gradnja in obnova > Napeljave
Mala čistilna naprava - POMOČ!

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mala čistilna naprava - POMOČ!
pegy Napisal:Jaz se tudi zanimam za greznico s čistilno napravo. Neke spodbudne inf. za GRAF s čistilno napravo in dodatnim modulom semuspela dobiti od zastopnika firme GRAMICOM. Cena naj bi se gibala okrog 3.200 EUR. Izdelana je iz umetne mase DURALEN, ki ima 50-letno garancijo in je povozna. Po vseh teh ponudbah na spletu in tejle debati, pa se sedaj kar ne znam odločiti, čeprav ugotavljam da je cenovno skoraj vse enako.

Ali ima kdo res kake prave izkušnje s tem GRAF greznicami s čistilnimi napravami in dodatnim modulom ?

Pozdravljeni!
Tudi sam sem pred odločitvijo Graf ali Sojos ali Prosigma.
Cenovno je vse tu nekje (v okviru plus minus 800€). Vendar me vseeno zanimajo vaše izkušnje. se mi zdi da vsak nekaj skriva in hvali svojega konja.
Kaj je na sestavljenih rezervoarjih? je res da so lahko občutljivi?
Kaj je s kvaliteto čiščenja? je potrebna kakšna poznejša kontrola?
Tehnologija SBR? je kaj boljšega?
Kaj je z uveljavljanjem (morebitnim) garancije? se lastna vgradnja prizna?
hvala za odgovore!
Jaz sem že opisal svoje izkušnje.
Osebno sem sicer zelo zadovoljen z odnosom firme Armex Armature (imam Grafovo posodo in Picobell sistem), čeprav je bilo treba zamenjati posodo (napaka gradbinca).
Če bi se danes še enkrat odločal, bi najbrž izbral betonsko posodo in ne plastične.

Vzdrževanje/kontrola delovanja je seveda potrebna; tudi praznjenje usedline 1x letno ali še prej (odvisno kolk ga serješ :oops: )

Kar se tiče vgradnje in garancije: kot se jaz spomnim ponudb izpred leta dni, večina samo dobavi in zmontira; gradbena dela moraš zagotoviti sam. Pomembno je, da se upoštevajo navodila za vkop posode.

Če se ti ne mudi: naslednji teden je kmetijski sejem v Gornji Radgoni, sredi septembra pa še obrtni v Celju. Na obeh bodo razstavljali različni dobavitelji (sejemski popusti ;-)), pa naredi eno zbiranje ponudb in se osebno pogovori z njimi.
medo9 Napisal:Jaz sem se (skoraj že) odločil za GRAF.
No, v igri ješe Delphin.
Roto sem izločil zato, ker je posoda varjena, medtem ko je Graf in Delphin ulito iz celega.
Poleg tega je ponudba Armex Armature d.o.o. nižja od Roto.

Mi smo že dali eno šolo skozi s plastično posodo (beri: deformacija 12000 lit rezervoarja), zato smo se za MČN odločili za betonsko posodo v picobell tehnologiji.

pps. mi je bagerist prišepnil, da jih je že več odkopaval (o teh problemih se na tem forumu ni še nič pisalo, press)
bomozmogli Napisal:
medo9 Napisal:Jaz sem se (skoraj že) odločil za GRAF.
No, v igri ješe Delphin.
Roto sem izločil zato, ker je posoda varjena, medtem ko je Graf in Delphin ulito iz celega.
Poleg tega je ponudba Armex Armature d.o.o. nižja od Roto.

Mi smo že dali eno šolo skozi s plastično posodo (beri: deformacija 12000 lit rezervoarja), zato smo se za MČN odločili za betonsko posodo v picobell tehnologiji.

pps. mi je bagerist prišepnil, da jih je že več odkopaval (o teh problemih se na tem forumu ni še nič pisalo, press)

kakšen konkreten proizvajalec ali ime?
Po sedaj zbranih podatkih mi še vedno greznica GRAF s predvideno čistilno napravo pri GRAMICOM najbolj ugaja, čeprav v začetku nimam namena še kupovat ČN. Ne vem pa kako velika je ta ČN in če se da posebej kupit greznico in potem še dokupit ČN iste znamke.
Če je v KMP vem, da za prevoz vse do kupca nič dodatno ne zaračunajo in da je v enem kosu, rabiš sam pripravit sam jamo, nasuti s finim peskom in vliti tlake. V tako pripravljeno jamo, potem oni sami namestijo in tudi priklopijo.

Mi pa pa v vseh ponudbah nekaj ključnega manjka. CENE za posebej greznico in posebej ČN. Namreč do sedaj smo poznali le take vrste greznic, ki smo jih sami zidali/izdelali, sedaj so pa take vrste greznice s ČN postale zakon in kakorkoli jih izvedeš so drage. Ampak OK, če bi bila to enkratna naložba, pol pa mir za nekaj časa - ampak ne, še kar naprej imaš stroške, ki ti rastejo v nebo.

Ob teh ponudbah dobiš občutek, kot da te lasten "drek" (oprostite izrazu), čisto okupira in se moraš ukvarjati samo še z njim. Pa kaj ni v SLO niti ene greznice s katero bi imel manj skrbi ? Vsak mesec praznit ? Vsake 14 dni plačat strokovnjaka da ti kontrolira pravilnost delovanja greznice in 1x na teden ČP ? Kaj ti pa pomaga, če se na eni strani izogneš praznitvi, na drugi strani imaš pa 3x večje stroške vzdrževanja ?

Vprašanje če jo ne bom dala kar naredit, kot smo jo včasih, pa kar bo, pa bo.

Zanimam se sicer še za greznice, ampak že izgubljam voljo, saj ponujajo brez cen, večinoma s ČN, ki ne pašejo v greznico (če jo sploh dobiš) ali pa obratno - ali pa samo v kompletu.

Izjema je bila firma Jadranka Koper, ampak, če sem prav razumela ti pripeljejo betonske plošče v refuzi, pol pa sam sestavljaš. Ob tem se mi razmišlja kako to sestaviti brez nekega stroja, saj je beton težak za premike in dvigovanje, kaj šele da jo na stikih še lepiš (al kaj že?). Avtomatsko se mi zastavlja vprašanje koliko bo stal stroj in koliko ljudi rabim za to samoizvedbo, koliko denarja dodatno - kakorkoli kalkuliram, pridem vedno znova do grozno visokih cifer.

A je kdo že prišel do izvedbe greznice (po predpisih), z vsemi stroški, ki bi bili nižji od 2.000 € ? Moram v PON še enkrat vprašat v GRAMICOM, če bi lahko nabavila najprej samo greznico, ali pa mogoče kdo od vas že ve ?
pegy Napisal:Po sedaj zbranih podatkih mi še vedno greznica GRAF s predvideno čistilno napravo pri GRAMICOM najbolj ugaja, čeprav v začetku nimam namena še kupovat ČN. Ne vem pa kako velika je ta ČN in če se da posebej kupit greznico in potem še dokupit ČN iste znamke.
Če je v KMP vem, da za prevoz vse do kupca nič dodatno ne zaračunajo in da je v enem kosu, rabiš sam pripravit sam jamo, nasuti s finim peskom in vliti tlake. V tako pripravljeno jamo, potem oni sami namestijo in tudi priklopijo.

Mi pa pa v vseh ponudbah nekaj ključnega manjka. CENE za posebej greznico in posebej ČN. Namreč do sedaj smo poznali le take vrste greznic, ki smo jih sami zidali/izdelali, sedaj so pa take vrste greznice s ČN postale zakon in kakorkoli jih izvedeš so drage. Ampak OK, če bi bila to enkratna naložba, pol pa mir za nekaj časa - ampak ne, še kar naprej imaš stroške, ki ti rastejo v nebo.

Ob teh ponudbah dobiš občutek, kot da te lasten "drek" (oprostite izrazu), čisto okupira in se moraš ukvarjati samo še z njim. Pa kaj ni v SLO niti ene greznice s katero bi imel manj skrbi ? Vsak mesec praznit ? Vsake 14 dni plačat strokovnjaka da ti kontrolira pravilnost delovanja greznice in 1x na teden ČP ? Kaj ti pa pomaga, če se na eni strani izogneš praznitvi, na drugi strani imaš pa 3x večje stroške vzdrževanja ?

Vprašanje če jo ne bom dala kar naredit, kot smo jo včasih, pa kar bo, pa bo.

Zanimam se sicer še za greznice, ampak že izgubljam voljo, saj ponujajo brez cen, večinoma s ČN, ki ne pašejo v greznico (če jo sploh dobiš) ali pa obratno - ali pa samo v kompletu.

Izjema je bila firma Jadranka Koper, ampak, če sem prav razumela ti pripeljejo betonske plošče v refuzi, pol pa sam sestavljaš. Ob tem se mi razmišlja kako to sestaviti brez nekega stroja, saj je beton težak za premike in dvigovanje, kaj šele da jo na stikih še lepiš (al kaj že?). Avtomatsko se mi zastavlja vprašanje koliko bo stal stroj in koliko ljudi rabim za to samoizvedbo, koliko denarja dodatno - kakorkoli kalkuliram, pridem vedno znova do grozno visokih cifer.

A je kdo že prišel do izvedbe greznice (po predpisih), z vsemi stroški, ki bi bili nižji od 2.000 € ? Moram v PON še enkrat vprašat v GRAMICOM, če bi lahko nabavila najprej samo greznico, ali pa mogoče kdo od vas že ve ?
živjo,

tudi sam sem enakega razmišljanja kot moja predhodnica in še marsikdo drug,glede stroškov,pravilnosti odločitve,...
zanima me če kdo morda dejansko ve kdaj bo zakonsko potrebno imeti čistilno napravo,oz.kako naj bi blo z temi zadevami na podeželju,kjer tudi živim.
Sam sem nameraval naslednje:
-sestaviti,narediti,greznico iz betonskih cevi (2x cev fi 1,5m ali 2m)to je en prekat,sestavljena bi bila iz treh prekatov,se pravi da bi imela skupni volumen nekje 20m3,pri zadnjem prekatu pa bi pripravil cev za morebitno kasnejšo priključitev na MČN.Ali morda lahko kdo bolj natančno pove kaj se dogaja z odplakami,če bi zadnjemu prekatu nardil dovod zraka?Nekje sem zasledil,da naj bi to pripomoglo k razkroju,oz. da naj bi bila to "domača čistilna".

lp
@gibson:
če boš naredil 3 ločene prekate ti na njih ne bo potrebno priključevati MČN, ampak boš lahko iz teh prekatov naredil MČN.
Že sedaj obstaja tehnologija in firme ki obstoječe greznice predelujejo v MČN, seveda ob predpogiju, da so 3.prekatne.

Naj me kdo popravi, ampak do leta 2017 ima Slovenija dogovorjen prehodni čas, vezano na EU direktivo, da uredi čiščenje vseh odpadnih voda.
Problem, ki ga jaz vidim je v tem, da so občine požrešne na denar, naprej ko se gradi in posamezniki pobirajo provizije, nato pa ko zahtevajo obvezen priklop in na koncu ko si njihov prosto postavljajo tarife. (Pecunia not olet.) V tem jaz vidim strah. Redke so občine v katerih imajo normalen, bi reku, prebivalcu prijazen in stroškovno ugoden (cost/effective) pristop.
bomozmogli Napisal:@gibson:
če boš naredil 3 ločene prekate ti na njih ne bo potrebno priključevati MČN, ampak boš lahko iz teh prekatov naredil MČN.
Že sedaj obstaja tehnologija in firme ki obstoječe greznice predelujejo v MČN, seveda ob predpogiju, da so 3.prekatne.

Naj me kdo popravi, ampak do leta 2017 ima Slovenija dogovorjen prehodni čas, vezano na EU direktivo, da uredi čiščenje vseh odpadnih voda.
Problem, ki ga jaz vidim je v tem, da so občine požrešne na denar, naprej ko se gradi in posamezniki pobirajo provizije, nato pa ko zahtevajo obvezen priklop in na koncu ko si njihov prosto postavljajo tarife. (Pecunia not olet.) V tem jaz vidim strah. Redke so občine v katerih imajo normalen, bi reku, prebivalcu prijazen in stroškovno ugoden (cost/effective) pristop.
ja sj to me zanima kako vse skup pripravt,da bi blo potem enostavneje.A kj veš kako je z tem če bi naredu v zadnji prekat dovod zraka?Kaj bodo pa z kmeti nardil ko majo greznice za gnojnico,pa z vsemi ki živimo na podeželju?Nekje sem zasledil,da naj bi komunalci preko števca porabljene vode predvidevali odvoz.Kako pa bodo ugotovili ali se je voda porabila za pranje avtomobilov,bazene,zalivanje njiv,... ???

lp
Citat:ja sj to me zanima kako vse skup pripravt,da bi blo potem enostavneje.A kj veš kako je z tem če bi naredu v zadnji prekat dovod zraka?

To ti bodo povedali tisti, ki se s tem ukvarjajo, kar kontaktiraj jih. Morda prišparaš na posodi. Vsaka posoda stane kar hitro blizu 2k€. Sam dovod zraka v zadnji prekat, kolikor sem videl pri sebi, to ne bo dovolj. Gre tudi za vračanje gošče iz enega v drugi prekat ipd procese, ki so pri kupljeni MČN že vgrajeni v in procesno krmiljeni.
Vsaka tehnologija rešuje neke fizikalne, tudi biološke probleme in ima neke svoje zakonitosti po katerih deluje zato je z improvizacijo težko zadeti rezultat. Še posebej, če rezultata ne poznaš - oprosti, če se motim.

Citat:Kaj bodo pa z kmeti nardil ko majo greznice za gnojnico,pa z vsemi ki živimo na podeželju?
S kmeti so pa itak že naredili. Vsak mora imeti podzemni rezervoar za polletno količino gnojevke v katero pa ne sme pritekati meteorna voda. Ni rezervoarja - ni subvencij. In pa polivanje z gnojevko je dovoljeno samo od pomladi do jeseni. Če živiš na podeželju bi pa to lahko opazil.

Citat:Nekje sem zasledil,da naj bi komunalci preko števca porabljene vode predvidevali odvoz.Kako pa bodo ugotovili ali se je voda porabila za pranje avtomobilov,bazene,zalivanje njiv,... ???
Seveda, vodo plačaš 2x. Enkrat kot vodo (plus ostale pritikline) in kot drugič komunalščino (plus ostale pritikline). Za kaj si jo porabil pa to komunale ne zanima. Za njih šteje: Več je bolje je - višja je položnica.
Mala čistilna naprava bo takrat ok ko boš lahko na koncu procesa razkrajanja v teh mega posodah LAKO TISTO VODO PIL. Do zdaj tega NI. Je pa ta zadeva čist en navaden državni nateg in smrdi do nebes.
Pred dvema mesecema smo vgradili BČN v obstoječo greznico pri starših, pri sebi pa takšno ki so nam jo dostavili v kompletu in odložili v jamo. Izključno smo želeli beton zaradi (-) izkušenj s PE. Izdelali dva jaška iz 2x2 betonskih cevi višine po 1 meter s pokrovom, v pomoč nam je bil manjši bager, ki je dvigoval. Z luknjami smo imeli nekaj težav, saj smo morali vrtati z diamantno krono (drago!), naredili pa 3 luknje (dotok, iztok in kabl). Zračenje poteka skozi hišno kanalizacijo z izhodom v strehi. Spoje smo zalepili z lepilom, ki ga fekalije ne uničijo in zadeva že dober mesec dejansko presenetljivo dobro funkcionira, voda je čisto malo rumenkaste barve, smrdi pa NIČ. Ni med ravno najcenejšimi (AQUAMAX od Eurogent), ampak naš plastični zbiralnik se je pred leti sesul pa enih dveh mesecih po vgradnji, krivi pa smo bili sami ker smo menda porabili premalo peska za zasutje in še marsičesa so nas obtožili, tako da smo nato sami naredili betonskega. V resnici pa je bil kriv manjši podzemeljski plaz. Dejansko je potrebno gledat dolgoročno, da ni treba po par letih razdejat celega dvorišča in dat notri kaj drugega.
Menda bo zakonodaja omejila tudi doma delane in lepljene greznice,češ da niso vodotesne, oz. se bo preverjalo vodotesnost tako da ni slabo kupiti kompleta (imaš garancijo, delo ki ga ni malo in je velika packarija, pa naredijo oni).
Pozdravljeni,

tudi mi bomo morali počasi razmisliti o nakupu MČN. Sicer se še ne mudi ne vem kako, vendar sem videl na sejmu MČN od ROTO - EKO 6, ki je trenutno precej znižana. Ali ima kdo omenjeno MČN in kako se obnese? Cena v času sejma je 1960€, kar se mi ne zdi pretirano.

MČN nameravam vgradit potem pomladi drugo leto. Je boljše počakat?
Če boš posodo vkopaval spomladi, potem se mi zdi, da je čisto nesmiselno, da jo kupuješ danes.
Če pa si mislil posodo vkopati danes in potem čistilno napravo aktivirati spomladi, potem pač kupiš sedaj, ko so verjetno kakšni sejemski popusti.
Maš prav medo9. Sva se s punco odločila da ne bova na hitro kupila nekaj kar še ne rabiva. Se bom potem poglobil v to zadevo. Tako da MČN prestavljena na drugo leto :roll:
suze- mi-liju Napisal:Mala čistilna naprava bo takrat ok ko boš lahko na koncu procesa razkrajanja v teh mega posodah LAKO TISTO VODO PIL. Do zdaj tega NI. Je pa ta zadeva čist en navaden državni nateg in smrdi do nebes.

Biološka Anaerobna pretočna Čistilna naprava od Aplast Eko Gea naj bi dosegla tako čist iztok, da se lahko uporablja za namakanje, res pa NI ZA PITJE. Deluje na principu gravitacije in zato nima električnih enot. Prednost je tudi v tem, da organskega blata ni potrebno prazniti, ker naj bi se popolnoma razgradilo. Cena cca. 4000eur.

To je nekaj informacij s strani prodajalca, katere sem pridobil na sejmu. Ali ima kdo še kakšne informacije, izkušnje, pomisleka ali nasvete!

Hvala!

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »