temelji brez drenaže na Barju - Print verzija
PodSvojoStreho.net
temelji brez drenaže na Barju - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Gradnja in obnova (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Klasična gradnja (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Tema: temelji brez drenaže na Barju (/showthread.php?tid=81436)

Strani: 1 2

temelji brez drenaže na Barju - mat3j0 - 13.1.2022

Predvidevamo gradnjo enodružinske hiše zunanjih gaberitov 8*11,2 m.
Gre za območje Ljubljanskega barja s podlago iz različnih glin, ki so slabo prepustne za vodo.

Pred kratkim smo izvedli izkop za geološki pregled in v pogovoru z geologom, je bilo predlagano, da
izvedba drenaže ni potrebna, saj zaradi ravne parcele in slabo prepustne podlage odvečne vode itak nimamo kam speljat, ker gre za ravno območje. V bližini sicer je manjši graben, vendar bi bila drenaža že toliko nizko, da ni dovolj padca, da bi vodo speljal do tam.

V prilogi pošiljam se okvirno sliko izvedbe temeljev (projektant je drenažo ob objektu sicer predvidel).
Zanima me vaše mnenje glede predloga. Ali lahko na ta način izvedbe hidroizolacija opravlja svojo funkcijo - zaščito pred vlago, vodo...
Ali lahko pričakujemo s tem načinom izvedbe večje posedke.
Kakšne druge težave?

Dodatno bi me zanimalo tudi kakšen je po vaše dovoljen posedek stavbe, brez, da pride do poškodb na izolaciji, hidroizolaciji, ter inštalaciji.
Verjetno je po gradnji tudi na nosilni podlagi pričakovati neke minimalne posedke, govorimo o enakomernem posedku v rangu nekaj centimetrov.

Hvala za odgovore v naprej Smile

RE: temelji brez drenaže na Barju - Hanzi - 13.1.2022

Barje in gradnja brez pilotiranja?
Se najdejo dovolj nosilna tla za takšno pocetje?

RE: temelji brez drenaže na Barju - som16 - 13.1.2022

mat3j0,
ker pišeš, da si imel geomehanika, ti je verjetno tudi napisal Geomehansko poročilo. Prebrskaj, kaj je napisal. Nato k projektantu in naj reši zadevo; tvoj projektant ima tudi statika. Ta možakar, v kolikor nima podatkov z terena zapiše, da se ga obvesti o ugotovitvah geomehanika/sprememba načina temeljenja. Še njemu pošlji geomehansko poročilo. V njegovem izračunu je tudi predvideni posedek hiše.
Ja, kolega " Hanzi " je primenro postavil vprašanje!!
Dranaža narisana je verjetno " kopij pejst " tvoje temeljne plošče.
V podobnih primerih se uporabijo za KCM cevi z " dolgim vratom " / daljša mufna. ( Honka)

RE: temelji brez drenaže na Barju - mat3j0 - 14.1.2022

Pilotiranje ni potrebo. Prav tako niso pilotirali niti v bliznjih gradnjah.
Omenjeno je bilo, da bi bila mozna drenaza s precrpavanjem vode.
Kaj je v splosnem lahko narobe, ce drenaze ni?

RE: temelji brez drenaže na Barju - BojanF - 14.1.2022

Načeloma nič, če je hidroizolacija povsod izvedena 100% brez napak. A kako verjetno je to?

Barje je sicer širok pojem, ki obsega tudi območja kjer pilotiranje ni potrebno. To je stvar presoje geomehanika in statika. Sem pa že slišal za primer, kjer se je cela vrsta hiš nagnila, ker se je varčevalo na temeljenju in gradilo brez pilotov.

RE: temelji brez drenaže na Barju - wolfram - 14.1.2022

Drenaža odvaja vodo izpod in okrog objekta. Voda dela probleme, v vseh letnih časih. Od izpiranja nasutja pod temelji, zmrzovanja, da o močvari okrog bajte ne govorim. Ni mi jasno, kako ne morete vode speljati stran od hiše? Tudi če je glina, se pač nekje predvidi večja ponikovalnica ali ponikovalno polje. Skratka, vodo z minimalnim padcem peljite stran od hiše. Nato pa dvoslojno hidroizolacijo za pritiskajočo vodo in bo vse ok.

RE: temelji brez drenaže na Barju - Nike_Laker - 17.1.2022

Jaz sem imel zelo podobno izkušnjo.
V projektu je bila drenaža predvidena, hidromehanik pa je rekel, da je zaradi sestave tal popolnoma nepotrebna.
Sem vprašal še nadzornika, če lahko naredim brez - pa je bil zelo proti.
Potem sem naredil pač tako kot je bilo po projektu. 

Predlagam da vprašaš svojega nadzornika.

RE: temelji brez drenaže na Barju - wolfram - 17.1.2022

Verjetno misliš geomehanik. Pa so tla neprepustna ali čisto prepustna? Če je slednje, bi še nekako razumel. Jaz imam hišo na ilovici, torej na glini, ki je zelo slabo prepustna, in smo na dnu gradbene jame naredili okrog betonske mulde, nato filc, pesek, drenažna cev... In speljano v jašek, kjer sedaj po deževjih opazujem izcejanje vode. Kar konkretno veliko vode pobere drenaža.

RE: temelji brez drenaže na Barju - Nike_Laker - 18.1.2022

@Wolfram
Seveda - geomehanik.
Mislim da sem res malo pomešal - je že nekaj časa od tega. Smile
Je ilovica in nisem mogel narediti ponikovalnice (to je bilo v projektu) - imamo pa mešano kanalizacijo tam.

Okrog temelja pa podobno kot ti: mulda, filc, drenažna cev(padec 1cm/m), prodnik.

RE: temelji brez drenaže na Barju - mat3j0 - 19.1.2022

Res, da mogoče ne poznam toliko stvari iz prakse, ampak meni pa glih ni jasno, kako lahko vodo odvedeš iz ravne parcele, z ravnim okoliškim terenom stran od temeljev.
Nekako bi še razumel, če bi skopali globoko ponikovalnico, potem nebi bil problem zagotoviti ustrezne padce, ampak ponikovalnice ne predvidevamo, ker bomo meteorno vodo iz strehe speljali v graben cca 40m stran od hiše. Če bi pa želeli drenirati pod temelji, pa bi potrebovali ustrezen padec, ki pa ga nimamo.
Edino možnost vidim, da se odvečna nabrana voda izpod temeljev prečrpava s potopno črpalko v bližnji graben.
Če se motim, bom vesel popravka Smile
A je prečrpavanje smiselna opcija?

Se opravičujem, če preveč 'kozle' streljam, žal mi znanja iz prakse manjka.

Lep pozdrav

RE: temelji brez drenaže na Barju - wolfram - 19.1.2022

Kako boste pa meteorno vodo s strehe peljali 40m stran brez padca?

RE: temelji brez drenaže na Barju - firefly - 19.1.2022

Na barju imas vodo pri temeljih ce hise ne dvignes. Vedno. Razen v susi...

RE: temelji brez drenaže na Barju - BojanF - 19.1.2022

Za odvajanje vode so dovolj minimalni padci, ki se lahko merijo v promilih, tako da vkolikor niso temelji dejansko nižje, kot je gladina voda v grabnu, lahko drenažo izvedete. Ni to fekalna kanalizacija, kjer se zahteva 2% naklon za pravilno odvajanje blata.

RE: temelji brez drenaže na Barju - Energetik81 - 20.1.2022

Na Barju je ponavadi obvezno nasutje pod plato, tako da se da verjetno meteorno speljat tistih par decimetrov v "globino".
Vsaj tako videvam v Črni vasi, vsaka nova bajta je na nasutju cca 50cm.

RE: temelji brez drenaže na Barju - Pera - 24.1.2022

Pozdravljen:

Za odpravo vlage v tleh se uporablja italjanski sistem izsuševanja tal z igluji(tudi mostiščarji so ga poznali, vendar na svoj bolj preprost način na kolihSmile ):

Innovative solutions for building | Daliform Group

tega proizvajalca sem dal kot primer, je še veliko drugih.
vendar ne vem zakaj se taki sistemi pri nas ne uporabljajo, v padski nižini v kolikor nimaš tega v osnovni dokumentaciji ni mogoče pridobiti dovoljenja za gradnjo in na koncu v kolikor slednje ni vgrajeno tudi uporabnega dovoljenja ne.

lep pozdrav,

Zadnje novice