Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - Print verzija
PodSvojoStreho.net
Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Gradnja in obnova (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Napeljave (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Tema: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev (/showthread.php?tid=80612)

Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - SubjectX - 18.7.2021

Pozdravljeni,

imam dilemo, kako sanirati situacijo, ki je nastala po ureditvi pločnika okoli hiše. Očitno so čićoti pri utrjevanju površine ukrivili in počili odtočno cev iz kuhinje, ki vodi direktno v prvi prekat greznice.

[attachment=34107]

Par problemov, vidnih na sliki:
- na desni strani cev počena
- na desni strani spodaj je cev vbočena navznotri
- celotna cev je povešena, na sliki je najvišja razlika med izlivom in spodnjim robom, cca 10cm razlike v višini.

Predvidevam, da se povešenje cevi začne pri preboju iz hiše, kar pomeni še dodatnih 80cm pod betonom pločnika.

Zaradi teh poškodbe moram na dve leti klicati nekoga, da mi odmaši cev maščob in ostalih stvari, čeprav zelo zelo pazimo, kaj se zliva v kuhinjski odtok.

Naumil sem par rešitev:
- odstranitev pločnika, izkop in zamenjava celotne cevi (€€€)
- izpodkopavanje pločnika z žličko do povesitve in nekako zamenjati celotno cev (ker sem invalid, to zelo zelo težko izvedem v lastni režiji)
- spodkopati pločnik še par cm, zamenjati cev, na desni strani pa prevrtati greznico par cm nižje, da zagotovim ustrezen padec, plus potem nižje prestaviti še pretočno cev iz prvega prekata v drugi (efektivno zmanjšati prostornino greznice)
- montirati nek jašek/lovilec maščob, in ga redno čistiti, da ne pride do zamašitve, po vsej verjetnosti vseeno potrebno prestaviti iztok v greznico nižje

Razumem, da je prva najbolj propisna, vendar zelo zelo draga.

Spodkopavanje pločnika mi ne diši v drugi točki, težko potem tako zaliti lukno nazaj, da se slučajno pločnik ne začne kej povešati.

Nižanje max vodostaja v greznici niti ni tako kritično, ampak hitro izgubiš kakšen kubik kapacitete.

Jašek oz. lovilec maščob? Bi to pilo vodo?

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - som16 - 18.7.2021

SubjectX,
daj nalimaj sliko od daleč.
Ja, morda najbolje da odkoplješ / spodkoplješ pod pločnikom in zamenjaš cev.

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - SubjectX - 18.7.2021

Cav,

Dobiš jutri, razumem da je mogoče potrebna bigger picture Big Grin

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - SubjectX - 19.7.2021

Ma, biu sm v copatih, pa nism hotu plezat po travi, bo ta zorni kot kej boljši?
[attachment=34114]

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - Homer - 20.7.2021

Edina zanesljiva rešitev je, da odkoplješ do hiše in nato postaviš cevi z ustreznimi padci.

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - SubjectX - 20.7.2021

Mnja, k ni samo odkop, je tudi odstranitev (odštemanje?) granitogres plošč ter štemanje betona..

Mislim, da bom raje potegnil novo cev iz trenutnega odkopa in prestavil luknjo v greznico par cm nižje...

Bom pa še prej notri vtaknil endoskopsko kamero, da preverim, kako je pa z cevjo pri samem izhodu iz hiše..

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - Sebek - 20.7.2021

Saj to se še verjetno da globlje poštemati in odkopati brez odstranjevanja zgornjih ploščic in betona.

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - SubjectX - 20.7.2021

Problem vidim potem v tem, da ne bom uspel luknje pod pločnikom primerno utrditi nazaj in se lahko zgodi, da se začne pločnik posedati, mogoče celo lomiti?

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - Fantocci2 - 21.7.2021

Odžagaj in naredi spoj z novo cevjo ter opazuj nekaj časa, če dihta. Četudi bo šla kakšna kapljica mimo v zemljo ne bo konec sveta saj ni znotraj hiše.

Če bo OK potem cev ovij in obbetoniraj. Ovij zato, za bo malo elastična (mehko vpeta) znotraj betona, ki se vedno kasneje še malo premakne - posede.
Ker te sive tanke cevke načeloma niso namenjene za zakop zunaj.

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - Sebek - 21.7.2021

Če bi potem zabetoniral se pločnik nebi smel posesti. Naredi tako kot je fantocci napisal. Poštemaj pa toliko, da boš pričel do nepoškodovane cevi.

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - mirator - 21.7.2021

Citat:Pozdravljeni,

imam dilemo, kako sanirati situacijo, ki je nastala po ureditvi pločnika okoli hiše. Očitno so čićoti pri utrjevanju površine ukrivili in počili odtočno cev iz kuhinje, ki vodi direktno v prvi prekat greznice.

[Slika: attachment.php?thumbnail=34107]   

Par problemov, vidnih na sliki:
- na desni strani cev počena
- na desni strani spodaj je cev vbočena navznotri
- celotna cev je povešena, na sliki je najvišja razlika med izlivom in spodnjim robom, cca 10cm razlike v višini.

Predvidevam, da se povešenje cevi začne pri preboju iz hiše, kar pomeni še dodatnih 80cm pod betonom pločnika.

Zaradi teh poškodbe moram na dve leti klicati nekoga, da mi odmaši cev maščob in ostalih stvari, čeprav zelo zelo pazimo, kaj se zliva v kuhinjski odtok.

Naumil sem par rešitev:
- odstranitev pločnika, izkop in zamenjava celotne cevi (€€€)
- izpodkopavanje pločnika z žličko do povesitve in nekako zamenjati celotno cev (ker sem invalid, to zelo zelo težko izvedem v lastni režiji)
- spodkopati pločnik še par cm, zamenjati cev, na desni strani pa prevrtati greznico par cm nižje, da zagotovim ustrezen padec, plus potem nižje prestaviti še pretočno cev iz prvega prekata v drugi (efektivno zmanjšati prostornino greznice)
- montirati nek jašek/lovilec maščob, in ga redno čistiti, da ne pride do zamašitve, po vsej verjetnosti vseeno potrebno prestaviti iztok v greznico nižje

Razumem, da je prva najbolj propisna, vendar zelo zelo draga.

Spodkopavanje pločnika mi ne diši v drugi točki, težko potem tako zaliti lukno nazaj, da se slučajno pločnik ne začne kej povešati.

Nižanje max vodostaja v greznici niti ni tako kritično, ampak hitro izgubiš kakšen kubik kapacitete.

Jašek oz. lovilec maščob? Bi to pilo vodo?
Sem šele sedaj pogledal problematiko, ker ni ravno moja stroka.
Ampak, ker sem velikokrat sodeloval pri raznih gradbenih problemih, mi sedaj nekaj ni jasno.
Ali je pločnik tvoj na tvoji parceli? Če je, potem sta dve možnosti:
- problem je res tvoj in ga moraš rešiti sam.
- pločnik je delal nekdo tretji na tvojo že položeno kanalizacijsko cev in problem ni več tvoj ampak izvajalca del.
Če pločnik ni tvoj ampak leži na občinski parceli in na dela pri izgradnji ali sanaciji pločnika, ti nisi imel nobenega vpliva, obvezno pritožba na občino in zahtevek za sanacijo in povrnitev morebitne škode.
Če pločnik ni v tvoji lasti in boš vanj posegal sam, si lahko nakoplješ dodatne težave.
Sama sanacija cevi je še najmanjši problem in so ti nekateri že predlagali rešitve.

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - SubjectX - 21.7.2021

Nismo se razumeli.

Govorim o pločniku okoli hiše, ne vem, ali je to prava beseda za površino okoli hiše, ki je spodaj betonirana, zgoraj pa ima (precej drage) granitogres plošče.

Torej, pred ureditvijo te površine, pločnika, je cev tam že bila, zakopana v pesek pod napuščom. Ko so betonirali temelj pločnika okoli hiše so jasno morali površino utrditi.

Delali so z žabo, ob tem verjetno niso pričakovali cevi spodaj (imam v spominu, da sem to cev omenil). 

To se je naredilo recimo 4 leta nazaj.

Ne iščem zdaj krivca, nič ni pravno formalno za reševati.

Poiskati želim najcenejšo opcijo, ki še pije vodo. Predlog odstranitve pločnika je jasno na mestu, vendar je zame predrag.

Druga opcija je prestavitev cevi nižje zaradi padca. Slabost je jasno manjša kapaciteta greznice.

Tretja je nek lovilec maščob, samo to je potem potrebno vsaj enkrat na leto pucati na roko..

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - mirator - 22.7.2021

Aha, sem narobe razumel. Sicer pa sem hotel samo opozoriti, da si v primeru, kot sem ga opisoval jaz, lahko nakoplješ poleg svojih težav še dodatne mogoče finančno še hujše.
Se opravičujem.

RE: Počena in ukrivljena kanalizacijska cev - Fantocci2 - 22.7.2021

Odtoke iz kuhinje je itak treba kdaj pucat. Zato ne bi bilo slabo imeti en mali plastični servisni jašek vmes, da bo lahko nekdo prišel zraven s podgano ali žico in jo poteral proti hiši.

Nekaj takega, zakoplješ tam v travo zraven pločnika:
https://katalog.termotehnika.si/sl/Vodomerni-3/JASEK-PVC-Z-DNOM-300300129984

Zadnje novice

Si tudi vi želite na svoje?
22.10.2021 ob 12:31:47
Si tudi vi želite na svoje?
Banka s posluhom za mlade in mlade družine je lahko vaš najboljši zaveznik pri reševanju stanovanjskega problema.... Beri dalje »
NLB Stanovanjski kredit | Podarimo 100x 3 mesečne obroke
17.09.2021 ob 12:00:26
NLB Stanovanjski kredit | Podarimo 100x 3 mesečne obroke
Tvoja priložnost veselju dati nov naslov Pridite v NLB na posvet k strokovnjaku za kredite ali nas pokličite prek video... Beri dalje »
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
02.06.2021 ob 13:07:02
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
V življenju so stvari pogosto nepredvidljive. Velikokrat nas presenetijo dogodki, ki so vezani na večjo, neobičajno porabo finančnih... Beri dalje »