Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - Print verzija
PodSvojoStreho.net
Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Gradnja in obnova (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Energijski viri (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Tema: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov (/showthread.php?tid=76754)

Strani: 1 2 3 4 5 6 7

Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - pregela - 3.11.2019

Začetek septembra so mi montirali toplotno črpalko: notranja enota Orca MONO in zunanja enota Mitsubishi puhz-sw100 YAA.  Želim deliti izkušnje z uporabniki, prav tako pa upam, na kašno pomoč v primeru težav ali nejasnosti tudi drugih uporabnikov in seveda strokovnjakov, ki jih na tem forumu ne manjka.   

Glede na to, da so črpalke ORCA na tem forum bolj na slabem glasu, je verjetno to razlog, da ni veliko vprašanj na temo ORCA črpalk. Upam, da se oglasi še kdo in se to spremeni, saj je baje uporabnikov veliko (če  prodajalci Orca-e ne lažejo).

Moja hiša:
Lokacija Litija, leto izgradnje 2003, opeka 30 cm, izolacija 12cm stiropor, streha 22cm volna. 150m2 plus 35m2 garaže, ki je praktično tudi ogrevana.  Pritličje talno gretje (dnevna soba 32 m2 z višino stropov 3,7m), zgornja (sobe) radiatorji.

Do sedaj smo letno porabili 1200l UNP in 4m3 drv (kamin).  Vroče nismo imeli nikoli, zeblo nas pa tudi ni. S kaminom smo  ob večerih dvignili temperaturo.  

Mogoče še glede izbire. Pridobil sem cca 7 ponudb od tega sem se s štirimi pogovarjal bolj podrobno in natančno.  Poslal pa sem malo morje prošenj za ponudbe, ampak so bili odzivi katastrofalni. Za najbolj opevane TČ praktično razen Alire sploh nisem dobil ponudbe.  Npr viessman (sem bil njihova stranka za UNP) so me po več mojih klicih na koncu kontaktirali enkrat v oktobru ali je še aktualno. Tudi nekaterim na tem forumu sem poslal povpraševanje. Odgovora nisem dobil. 

PS. Septembra so mi montirali tudi elektrarno za samooskrbo 9,6kw, ki že veselo proizvaja elektriko (ne ravno te dni). Nekaj zaloge za november in december že imamo.  

Se  še oglasim, da povem še izkušnje glede montaže (kakšno fotko) in uporabe (poraba, delovanje,...).

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - marmi - 3.11.2019

Pozdravljen,

glede na to, da se tudi sam kolebm o prehodu na TČ z enako konfiguracijo SE + TČ  in ob približno enaki porabi (če sem prav izračunal je poraba energije cca 20200 kWh) bom tole temo spremljal.  Je to zraven tudi sanitarna voda? Če ni skrivnost, koliko je bila investcija? lp

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - pregela - 4.11.2019

(3.11.2019 ob 23:46)marmi Napisal: Pozdravljen,

glede na to, da se tudi sam kolebm o prehodu na TČ z enako konfiguracijo SE + TČ  in ob približno enaki porabi (če sem prav izračunal je poraba energije cca 20200 kWh) bom tole temo spremljal.  Je to zraven tudi sanitarna voda? Če ni skrivnost, koliko je bila investcija? lp

Vse vključuje tudi sanitarno vodo. Zaradi prostorske stiske v kurilnici notranje enote z  bojlerjem SV niso prišle v poštev, zato imam posebej 300l zalogovnik SV (prej sem imel 130 l).
Investicija za črpalko (v akciji je bil tudi zaslon na dotik,  web kontrola MojaOrca, magnetni filter,  aditivi  za  ogravlano vodo in 5 -  letna granacija ), pripravo električnega priključka (omarica, varovalke in odštevalni števec), izdelava podstavka (samo materila, ker sem naredil sam) in posodobitev razdelilnega sklopa (zamenjava dveh OČ, mešalnega ventila in pogona) je bila 8.800€, po vračili Eko sklada bo 6.300€.

(3.11.2019 ob 23:46)marmi Napisal: Pozdravljen,

Še poraba. Glede na porabo plina in drv sem jaz izračunal cca 14000 kWh, ostale elektrike pa smo v zadnjih petih letih povprečno porabili 4500kWh, skupaj torej 19500kWh.

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - bozgom - 4.11.2019

Kurilna vrednost mešanih drv je tam 2200 kWh/m3. Kurilna vrednost UNP je tam 6,95 kWh/l. Torej je skupna kurilna vrednost obeh energentov 18530 kWh.

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - sašo65 - 4.11.2019

....torej, dražje kot original.... Cry

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - pregela - 4.11.2019

(4.11.2019 ob 09:48)bozgom Napisal: Kurilna vrednost mešanih drv je tam 2200 kWh/m3. Kurilna vrednost UNP je tam 6,95 kWh/l. Torej je skupna kurilna vrednost obeh energentov 18530 kWh.

Kurilna vrednost UNP (mešanica) je 7,23kWh/l, vzel sem izkoristek 1.05, za drva pa sem vzel 2410kWh/m3 in izkoristek 0,5.

(4.11.2019 ob 12:34)sašo65 Napisal: ....torej, dražje kot original.... Cry

Mogoče kje obstaja nižja ponudba, ampak je jaz nisem dobil, pa sem imel dve ponudbi za original (ena je bila druga zunanja enota).

Predlagam, da se objavi ponudnika (e) (ali pa vsaj namigne), kjer bi bodoči kupci za nižjo ceno dobili original za isto specifiko kurilnice in uporabniške zahteve (dva ogrevalna kroga, web modul, ...).

Zame je itak prepozno.

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - JaBK - 4.11.2019

Ne daj se motiti. Naj ti dela dobro in dolgo...

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - sassapo - 4.11.2019

Strošek tehničnega prostora lahko včasih nanese tudi več kot polovico cene same naprave. Brez videnega ni za posploševati.

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - pregela - 5.11.2019

Pripenjam še nekaj fotk kurilnice. Najprej sem bil dogovorjen, da se zamenja celotni razdelilni sklop, nato pa je monter ocenil, da je zadeva ok in naredil le nekaj popravkov, ter zamenjal obtočni črpalki in mešali ventil.

Med prazniki, ko sem imel čas in smo morali hišo malo ogreti, sem prišel do nekaj ugotovitev.  Najprej je bilo kar veliko vklopov (4 na uro). Črpalka je praktično v parih minutah  dosegla željeno temperaturo (praktično je  iz 100% oči preklopila na 15%). Potem sem povečal diferenco dvižnega voda na 3st, zmanjšal max moč črpalke pri ogrevanju na 80%. Nato pa še vklopil tiho delovanje (postavljeno na 57% moči).  Nato se je število vklopov zmanjšalo pod  2 na uro.   Podatki od začetka delovanja 4.9.2019 so poraba črpalke 264kW, ure delovanja kompresorja 109, število vklopov 329.         

Tako za radiatorsko kot talno imam režim po zunanji temperaturi in sobnem tipalu.     

Malo imam problema pri radiatorjih, saj je tipalo nameščeno v spalnici v kateri bi imel manj stopinj kot v otroških sobah in kopalnici.  V spalnici pa imam  dva radiatorja, ki hitro ogrejeta na ciljno temperaturo (potem se zmanjšata temp DV vode oz se izključi ogrevanje). Trenutno sem zadeve rešil, da sem en radiator v spalnici zaprl.

Mogoče še to. Parkrat na teden zvečer zakurimo tudi kamin. Nekako se ne moremo upreti dodatni toploti, ko se zleknemo na kavč.

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - sašo65 - 5.11.2019

lično narejeno...dobro vkomponirana zunanja enota v prostor vključno z jaškom

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - ginekolog - 9.11.2019

Jaz imam njihovo enoto (coowex duo 300 l+ zubadan 11kw) 6 let in dela brez problemov.

Imajo pa slabo podporo, nekaj tehničnega vprašaš, pa skrivajo informacije in ponujajo redni letni pregled.

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - labelsm - 9.11.2019

Mi trenutno uporablajmo coolwx (orca)notranjo že 8 let .
Zaenkrat smo letos zamenjali kitajske preklopne ventile ..... Vse ostalo BP .

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - Popson31 - 9.11.2019

Dva uporabnika ORCE, eden 6 drugi pa ze 8 let brez tezav. Zanimivo pa, da ob vprasanju ali Orca DA ali NE, bo vecina na forumu rekla, kaj druga kot original ne pride v postev. Ocitno le niso tako slabi, kot se je svoj cas govorilo in pisalo o njih. Ravno nasprotno, zadnja leta jim prav dobro gre, glede na dostopne podatke o letnem prometu.

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - Dragomije - 10.3.2020

(5.11.2019 ob 20:15)pregela Napisal: Pripenjam še nekaj fotk kurilnice. Najprej sem bil dogovorjen, da se zamenja celotni razdelilni sklop, nato pa je monter ocenil, da je zadeva ok in naredil le nekaj popravkov, ter zamenjal obtočni črpalki in mešali ventil.

Med prazniki, ko sem imel čas in smo morali hišo malo ogreti, sem prišel do nekaj ugotovitev.  Najprej je bilo kar veliko vklopov (4 na uro). Črpalka je praktično v parih minutah  dosegla željeno temperaturo (praktično je  iz 100% oči preklopila na 15%). Potem sem povečal diferenco dvižnega voda na 3st, zmanjšal max moč črpalke pri ogrevanju na 80%. Nato pa še vklopil tiho delovanje (postavljeno na 57% moči).  Nato se je število vklopov zmanjšalo pod  2 na uro.   Podatki od začetka delovanja 4.9.2019 so poraba črpalke 264kW, ure delovanja kompresorja 109, število vklopov 329.         

Tako za radiatorsko kot talno imam režim po zunanji temperaturi in sobnem tipalu.     

Malo imam problema pri radiatorjih, saj je tipalo nameščeno v spalnici v kateri bi imel manj stopinj kot v otroških sobah in kopalnici.  V spalnici pa imam  dva radiatorja, ki hitro ogrejeta na ciljno temperaturo (potem se zmanjšata temp DV vode oz se izključi ogrevanje). Trenutno sem zadeve rešil, da sem en radiator v spalnici zaprl.

Mogoče še to. Parkrat na teden zvečer zakurimo tudi kamin. Nekako se ne moremo upreti dodatni toploti, ko se zleknemo na kavč.
A bojler je nov in če je nov zakaj se ni dalo originalnega od Orce?

RE: Orca - TČ za ogrevanje - izkušnje uporabnikov - pregela - 10.3.2020

(10.3.2020 ob 09:54)Dragomije Napisal:
(5.11.2019 ob 20:15)pregela Napisal: Pripenjam še nekaj fotk kurilnice. Najprej sem bil dogovorjen, da se zamenja celotni razdelilni sklop, nato pa je monter ocenil, da je zadeva ok in naredil le nekaj popravkov, ter zamenjal obtočni črpalki in mešali ventil.

A bojler je nov in če je nov zakaj se ni dalo originalnega od Orce?

Bojler je nov. Za enoto z integriranim bojlerjem ni bilo prostora (odmiki za servisiranje,...). Da ima pa Orca svoj ločen bojler pa nimam podatka.

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »