Načrt za izdelavo zidu za teraso - Print verzija
PodSvojoStreho.net
Načrt za izdelavo zidu za teraso - Print verzija

+- PodSvojoStreho.net (https://www.podsvojostreho.net/forum)
+-- Forum: Gradnja in obnova (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Klasična gradnja (https://www.podsvojostreho.net/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Tema: Načrt za izdelavo zidu za teraso (/showthread.php?tid=74972)

Strani: 1 2 3 4 5 6

Načrt za izdelavo zidu za teraso - Marko1976 - 10.3.2019

Izdelal bi rad zid za teraso, kar se tiče odvodnjavanja, sem pisal tule viewtopic.php?f=6&t=74962.

Na tem mestu pa me zanimajo zidarske zadeve. Delal bi iz opažnih zidakov od Miltexa, in sicer iz 3 vrst: Opažnik 30x40, Vogalnik 30x40 in Steberni modul 30x30. Vsi so višine 20.

Načrt izgleda takole:

[attachment=o29589]

Končna terasa pa takole:

[attachment=o29588]

Skratka, po vrsti: Ali je dovolj globina temeljenja 50 cm? Namreč itak bo ena stran zidu še dodatnih 50 cm pod terenom, kajti terasa je poglobljena pol metra pod nivo zunanjega terena. In - ali lahko namesto da vlijem temelj, delam pač iz teh zidakov pač že od spodaj takoj navzgor? Torej, 50 cm zidakov pod terenom terase, naslednjih 70 pa služijo kot vidni zid?

Beton, ki bi ga namešal z mešalcem: razmerje šoder:cement je v redu 4:1 ali bi kdo svetoval drugače? Šoder bi uporabil granulacije 0-16...

Koliko kubikov betona bi rabil od oka? Priznam, nisem še šel rčunat, bom vsekakor, pa vendar - od oka?

Pa še to - koliko šodra in koliko cementa bi rabil za en kubik betona če bi delal 1:4?

Zid je sestavljen iz 3 delov. Vsak del ima 6 vrst zidakov. Računam, da bi zaradi boljše trdnosti vsekakor moral vsak ta del narediti v enem dnevu (npr. postavim dve vrsti v višino zidake, zalijem, in nato še dvakrat enako)? Vmes med zidaki - bi mazal z malto?

Armatura - kolikšen fi bi vzel, pa ne pretiravajmo preveč... Teren ne leze nikamor, je pa res, da bodo 4 stebri, ki gredo navzgor iz zidu na 4 mestih, držali streho, predvidoma iz stekla ali pa enoslojne polikarbonatne kritine, ki izgleda kot steklo. Armaturo bi zvijal in rezal sam...

Razmišljam, da bi moral, ko bom vstavil vertikalno armaturo, potem zidake od vrha dol spuščat, recimo za steber, na armaturo? Bi na stebrih in vogalih naredil po štiri armaturne palice in jih horizontalno povezal na več mestih kot kvadrat?

Hvala za predloge... Za temelj imam že skoraj izkopano (na roko)::Smile

viewtopic.php?f=6&t=74962

Mimogrede, kakšen je najboljši način za zadet točno pravokotno linijo od hiše za oba dela, ki gresta pravokotno na hišo? Jaz bi si pomagal s pitagorovim izrekom, obstaja še kak klasišni način? Brez zamere za vprašanje.

PS: Ali lahko enak beton s šodrom 0-16 uporabim še za obbetoniranje robnikov za tlakovce?

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - Marko1976 - 11.3.2019

Evo, ali si pravilno predstavljam/načrtujem vstavljanje armature (kot na sliki)?

[attachment=o29592]

Hvala še enkrat, res potrebujem pomoč, M

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - som16 - 11.3.2019

Marko1976,
dobro si si zastavil. Prostor za armaturo je 21,5 x 21,5 cm. Zaščitni sloj vsaj 2 cm; beton raje kupi in ga s kamiončkom pripelji domov ter nato vgradi. Vibrtaor. :wink:
Globina bo v redu. Ne pozabi armaturo v temelju. Vsaj temeljno peto izdelaj kot se šika.
Mešanje betona doma, tudi pazi na mešanco; 3:1 bi bilo v redu.
Moj pomislek gre v smer, da se ti sčasoma lahko pojavi izcejanje solitra. Nakaj zaradi kapilarnega srka, nekaj zaradi namakanja betonskih zidakov.

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - Marko1976 - 12.3.2019

Som16, hvala, na kaj si mislil s tistim zaščitnim slojem 2cm?

Beton bi res raje kar sam namešal, kaj pa vem, delam sam in po "obrokih"... Vibracijske igle sicer nimam, menim, da bi bila bolj nujna, če bi zid delal s klasičnim opaženjem in vlivanjem betona, za ta vezivni beton med opažnimi zidaki pa je skoraj ne bi nujno potreboval?

Globina torej OK - še enkrat pa takole vprašam, ali lahko namesto temelja kar zidam pač toliko globje z zidaki? Glede pete, ste mislili nekaj takega?

[attachment=o29612]

Da preidem na prakso, jaz bi lahko potemtakem z mojimi zidaki naredil temeljno peto na način, da spodnjo linijo zidakov malo razširim v obe smeri, da nastane peta, kot na tej sliki?

[attachment=o29611]

Ali vendarle še vlijem spodaj temelj, že zato, da naredim neko izravnavo, na katero bi zidal potem dalje?

Od uporabnika "aleš.h" sem dobil še naslednji nasvet:

"Dodal bi samo v razmislek, da je treba preprečiti kapilarni vlek betonskih stebrov/zidu ter preprečiti pronicanje vode z zunanje strani (tista, ki bo zasipana z zemljo). Drugače bo v kratkem času zid poln solitra in madežev.

Kapilarni vlek se prepreči tako, da se uredi horizontalna hidroizolacija, pronicanje pa z vertikalno. Za oboje se lahko uporabi bitumen, čeprav je na horizontali XPS boljša opcija (kar se vgradnje in uporabnosti tiče)."

Torej je nujna še hidroizolacija? Kar bitumen varim spet, kot sem okoli hiše? Ali obstaja kak premaz? To seveda samo za vkopani del zidu?

In še od uporabnika "žerjavar":

"Velikost kritine?"

Moj odgovor: 3,05 X 6,15 m

"Svetla višina (od končnih tal do kritine)?"

Moj odgovor:

Gotova tla so tlakovci na terasi, nato je gledano okoli v višino 0,6 m zidu, nato še 1,8 m do stropa, torej skupaj višina 2,4 m.

"Predvidevaš poznejše zapiranje sten (zasteklitev, ….)?"

Ne.

"Max hitrost vetra, teža snega (lokacija)?"

Lokacija 1km iz centra MB.

"Velikost luknje za armaturo v stebrnem zidaku?"

Stebrni zidak ima 22 krat 22 cm veliko odprtino.

"Na skici armature si nakazal 10 stebrov? Armatura stebra mora biti do dna temelja, tam je tudi horizontalna armatura temelja."

Tako bi tudi naredil, bom poslal še skico celotno postavljene armature, da vidimo, če prav delam......

Hvala še naprej za pomoč, zelo jo potrebujem in cenim...

M

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - simek - 12.3.2019

Lahko ti dam nasvet samo glede solitra, ker na ostalo se ne spoznam! :wink:
Jaz imam iz teh zidakov pozidano ograjo med mojo in sosedovo parcelo. Zidali smo na osnovno škarpo, zalili z betonom in v vsako "luknjo", dali palico železa, saj je visoka samo 4 zidake.

Soliter se je pojavil že po pol leta in ni videti lepo, samo jaz se ne "sekiram", ker je ograja "oddaljena od oči". Ker gre pri tebi za teraso, bi jaz upošteval navodilo glede "preprečevanja" solitra!

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - som16 - 12.3.2019

Marko1976,
luknja v potresniku je 22 x 22 cm; streme izdelaj 18 x 18 cm. Zalij in z lesenim štaflom " požokaj " po vgrajenem betonu! :lol:
Veliko za šalo, .............., da le ženička ne prebere: vzemi vibrator kar iz o____e , v spalnici! :lol: Big Grin

Granulacija 0-16 mm bo v redu. Samo ne preveč tekočega narediti ( kot , da je driska).
Temeljno peto le izdelaj, kot se šika. Nimaš neke velike izvedbe.
Uporabi se lahko enokomponentna cementna masa. Uporabljamo jo na predelu V. Vezi.
Armatura , v predelu stebra, mora iz temelja štartati. Izdelaš " L ".

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - Marko1976 - 12.3.2019

Najbolj nujno je zdaj glede izdelave temelja in armature...

Žerjavar mi pravi: "Steber naj ima armaturo iz 4 kom Fi 8 mm na razmaku 18 x 18 cm. Dno temelja naj bo vsaj 50 x 50 cm.
O zidu, ki služi kot 50 cm visoka škarpa ti ne vem nič povedati, ne vem, s kakšno silo pritiska zemljina na zid.."

Zemljina ne pritiska na zid v smislu, da ne gre za kak hrib, dejansko je v raven teren vkopana terasa.

Sprašujem se, ker mi zdaj zgleda malo zakomplicirano to s temeljem za steber, ali je enako zakomplicirano, če stebrov ne naredim ven iz ograje z zidaki, pač pa naredim normalno ograjo, pa potem gor sidram štiri lesene ali kovinske stebre za nadstrešek? Prednost ali slabost ene ali druge izvedbe? Jaz sem mislil naediti iz zidakov stebre, ker mi kot laiku delujejo najmočnejši in najmanj zakomplicirani... Edino zdaj ne vem, tista stran pri hiši morda ne potrebuje dveh stebrov, lahko bi na hišo sidral na eni strani nadstrešek? Prednost ali slabost ponovno ene ali druge izbire?

Zanima me predvsem, kaj je lažje za izvedbo, ceneje po možnosti in najbolj stabilno/trdno...

https://www.youtube.com/watch?v=2_HV4tvq5-g

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - Marko1976 - 13.3.2019

Nadalje, poročam, mi pravi Žerjavar:

"Zemljina pritiska na zid. Tvoj zid je dejansko škarpa višine 50 cm. Vsaka škarpa mora zagotoviti, da se ne prevrne navzven zaradi pritiska zemljine. Ali je vrh škarpe zemljina ravna ali v strmini, zelo malo vpliva na pritisk zemljine na škarpo. V zidu boš rabil vsaj nekaj vertikalne armature, ki bo preprečevala lom (nagib navzven) zidu nad temeljem. Temelj zidu pa ne sme dovoliti, da bi se zid skupaj s temeljem prevrnil.

Ali zidani stebri, ali leseni? To je stvar koncepta konstrukcije nadstreška. Na nivoju ostrešja deluje horizontalna sila od vetra ali potresa. To silo morajo stebri prenesti preko temeljev v zemljino.
Zidani stebri morajo omogočiti, da ostrešje samo položiš na stebre, sidranje ostrešja le preprečuje zdrs ali dvig ostrešja. Steber mora biti odporen na horizontalno silo na vrhu, njegov temelj pa dovolj velik, da se ne prevrne.
Leseni (kovinski) stebri so povezani z ostrešjem in so na temelj le položeni (sidrani proti zdrsu ali dvigu). Ostrešje s stebri deluje kot miza, ki jo postaviš kamorkoli in je stabilna. Med stebri in ostrešjem mora biti upogibno trdna povezava. Temelj je potreben bistveno manjši, ker dobi le vertikalno silo (ni nevarnosti nagiba (prevračanja).

Možnost brez stebra ob hiši. Je možno, če se zagotovi ustrezno spajanje ostrešja z trdnim zidom hiše. Če še nimaš končnega sloja fasade, to ni problem, sicer pa se vedno opazi flikanje fasade zaradi pritrditve ostrešja na zid."

Zdaj jaz iapostavljam dve stvari:

1. Rad bi naredil zid, da se terasa loči od ostalega, višjega terena.

2. Če že delam, zid, sem razmišljal, da bi na 4 mestih gor podaljšal kar stebre, da imam hkrati še stebre za nadstrešek. Vidim pa, da ne bo tako enostavno? Ali pač - naredim temelje na teh 4 mestih širše? Sicer je temelj dejansko za zid 40 cm pod terenom terase, debelina temelja pa je enaka debelini zidakov (30 cm), če bi temelj naredil kar iz zidakov - lahko jih pa obrnem za 90 stopinj in je potem to 40 cm...

Če prav razumem, je statično lažja izvedba, če bi naredil samo zid, pa potem direktno na ta zid položil 4 stebre (les ali kovina) - pa bi pote nadstrešek deloval kot "miza"?

Najvažneje mi je, da bi se lahko čim prej lotil izdelave zidu....

Hvala

Medtem sem ugotovil, da sem itak malo več skopal globoko po celotni liniji zidu, tako da je povsod 50 cm po terenom terase, na zunanji strani zidu pa seveda še malo poleg, tam je 110 cm pod terenom.

En pomislek v smer, zakaj bi raje delal samo z zidaki tudi v temelju spodaj: da bi vse naredil v ene dnevu, potem se mi zdi bi beton bolje vezal vertikalno celi zid s stebrom vred. Če najprej vlijem temelj z armaturo, pa potem recimo drug dan začnem gor polagat zidake, ali ni na mestu stika temelja s prvo linijo zidakov vertikalno slabši spoj - nevarnost da se tam zalomi? Ali pa ravno armatura preprečuje omenjen pomislek?

Kaj pa da namesto najnižje vrste zidakov naredim vendarle uliti temelj z armaturo? Bo to neke vrste peta temelja? Dovoljšnja? Mera je praktično 50 krat 50...

[attachment=o29631]

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - Marko1976 - 15.3.2019

Ideja za spoj zidov med seboj, kjer bo stopnišče:

[attachment=o29648]

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - som16 - 15.3.2019

Marko1976,
kolikor izdelaš primerno povezavo med temelji ne potrebuješ vgradnje ciglov.[attachment=o29649]
Upam da je razumljivo.

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - Marko1976 - 16.3.2019

Hvala Som...

Glede na situacijo, da prvič delam tako stvar, in da sem vedno mnenja, da brez dobrega načrta brezveze da se dela, sem se na prijazno povabilo Žerjavarja pred dvema dnevoma oglasil pri njemu, da sva skupaj dorekla načrt izvedbe.

Računica je dala rezultate, kakšna armatura naj bo uporabljena. Na dnu sem po nasvetu dodal še temelj višine 10 cm in širine 50 cm po celotni dolžini zidu. Za ta temelj bom ulil beton neposredno na primerno izkopano zemljino. Gledano iz ptičje perspektive bom na mestu, kjer sta dva stebra, oba zidova povezal med seboj s temeljem in še dvema vrstama zidakov, za vsak slučaj v smislu boljše povezave med stebroma. Za stopnišče bom zaenkrat zgolj pustil prazen prostor in se v miru po dokončani izvedbi zidu lotil delanja stopnic s klasičnim opaženjem (4 stopnice z višino 15 cm, globino 35 cm in širino 100 cm).

[attachment=o29656]

Kar se tiče horizontalnega armiranja, bom v sredino betonskega temelja (na višini 5 cm) položil dva pasova palic (vse palice so fi osem mm).

[attachment=o29655]

Nato bom nanje ulil beton, nakar bom na prvo vrsto zidakov, ko bo postavljena, dal še eno serijo palic v enakem smislu, kot na sliki.

[attachment=o29654]

V naslednjem prispevku se lotim še predstavitve vertikalne armature, ker mi administrator dovoli le 3 slike na prispevek. Tam postavim še nekaj vprašanj...

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - Marko1976 - 16.3.2019

In še vertikalna armatura. Izračun je pokazal potrebo po 8 komadih palic fi osem mm na tekoči meter zidu. Postavil jih bom na bolj obremenjeni del zidu, v smeri proti zemljini. Predpripravil jih bom že pred ulivanjem spodnjega betonskega temelja, pritrjene na leseno lato, ki jo bom po strditvi temelja odstranil.

[attachment=o29658]

Na mestih, kjer je vogal zidu, bom za vsak primer postavil 4 palice, ki tvorijo kvadrat. Prav tako bom enako postopal na mestih, kjer so stebri (vijolična barva na sliki).

Še ena slika bližje:

[attachment=o29657]

Na delu, kjer sem spojih zidova med seboj, nisem predvidel vertikalne armature, saj bo tam vse zakopano v zemljo.

VPRAŠANJA:

Najprej seveda za Žerjavarja, ali sem prav razumel in izrisal načrt? Vsa armatura osem mm, in vse ostalo?

Ali naj vso vertikalno armaturo peljem gor do vrha zidu, ali lahko vaku drugo peljem recimo samo do vrha tretje vrste zidakov?

Potem pa glede naročila robe. Trenutno imam ponudbo, da če vzamem robe za 500 EUR, mi B---S zastonj pripelje do 12 ton robe s Hiatom. Tako da bi čim bolj smotrno naročil robo, razmišljam vnaprej.

Dalje koliko šodra 0-16mm in cementa naj naročim za kubik betona? Delal bom mešanico 1:3 v mešalcu. Ali lahko enak beton uporabim še naknadno za ulivanje stopnišča in za obbetoniranje robnikov za tlakovce po celem dvorišču? Da naročim ves šoder naenkrat, seveda se mi bolj splača cenovno zaradi prevoza. Izračunati moram še, koliko betona mi bo šlo v zidake...

Naročiti moram še armaturno mrežo za stopnišče. Stopnišča sta dva, površina vsakega je taka: širina 100 cm, dolžina dobrih 140 cm. Bi še zdaj naročil kar to mrežo, ker imam ravno prevoz?

Poskušal bom danes še čim bolj natančno izvedet, kake jaške še naj naročim v smislu odvodnjavanja, saj bi rad izkoristil ta prevoz še za jaške, ki so poceni, prevoz znje pa bi bil drag sicer...

viewtopic.php?f=6&t=74962

Hvala...

Re: Načrt za izdelavo zidu za teraso - Marko1976 - 17.3.2019

Gradbeniki, koliko šodra 0-16mm in cementa naj naročim za kubik betona? Delal bom mešanico 1:3 v mešalcu. Računam na 10 25kilskih vreč cementa in 1,2 kubika šodra - ali je to dobra računica na kubik betona? Se izide potem če dajem eno lopato cementa in tri lopate šodra not?

Ali lahko enak beton uporabim še naknadno za ulivanje stopnišča in za obbetoniranje robnikov za tlakovce po celem dvorišču? Da naročim ves šoder naenkrat, seveda se mi bolj splača cenovno zaradi prevoza. Izračunal sem medtem, da mi bo v zidake šlo dobre 4 kubike betona...

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »